Doc*' den minister van koloniën zijn Ier beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië de hoofdonderwijzer J. A. J. Vorder- man, om te worden benoemd tot onderwijzer 3' kl. voor de dienst daar te lande: en de heer J. T. Wielandt. genees-, heel- en verloskundige te Brce- devoort, gemeente Aallcn, in Gelderland, om te worden bestemd tot ver vulling van cene der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige in Ncderl. Indië. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, na de behandeling der aan de orde zijnde onderwerpen, heeft de heer van Wassenaer Catwijck verlof bekomen tot het doen eener vraag aan den minister van binnenland- schc zaken, belrefTende de wet op bel hooger onderwijs. Hij wenschle, nu de kamer op het punt van scheiden stond en ofschoon art. 22 van het regt van orde niet voorbijziende, mei een enkel woord een ontwerp te bespre ken dat hem zeer ter harte gaat. Hij zou er grooten prijs op stellen dal de wet op het hooger onderwijs nog dit jaar behandeld kon worden. Dat er verandering in den toestand noodig was, bleek uit het verslag omtrent den slaat der scholen. Wat de tractementen der hoogleeraren betrof, een uitgewerkt amendement van spreker bij de behandeling der begrooting ge daan, was niet aangenomen, omdat men eerst de regeling van het hooger onderwijs wilde afwachten. Hij wenschte wel te vernemen of de kamer in Julij zal bijeengeroepen worden om dit ontwerp nog te behandelen. Aan gezien echter een nader antwoord van de regering op het verslag werd in gewacht, vroeg hij: wat is bij u de stand van het wels-onlwerp? De minister van binnenlandsche zaken merkte op dal er vragen zijn van dien aard dal het antwoord er reeds in is opgesloncn. Formeel was de zaak ten volle in staat van wijzen en stond het aan de kamer het ontwerp aan de orde te stellen op welken dag zij verkoos; de regering was bereid het ontwerp te behandelen. Uit den inhoud van hel verslag echter bleek dat de commissie van rapporteurs een schriftelijk antwoord van de regering inwachtte. Binnen kort zou de kamer het verslag ontvangen van het ver handelde tusschen de commissie en den minister over de vragen aan het einde van het verslag gedaan. Zonder eenigermate tegen te spreken de wensehelijkbeid van spoedige behandeling, had de minister er niets tegen dat de dag van beraadslaging eerst zou worden bepaald na de ontvangst van dat schriftelijk antwoord. De heer van Wassenaer Calwyck dankte den minister voor dit antwoord. Hij geloofde niet, waar het zulk een actief minister geldt, een besluit der kamer te behoeven uit te lokken om tot spoed te nopen. Hij meende dus hel aan den voorzitter te kunnen overlaten te beoordeelen of het tijdstip van ontvangst van het antwoord nog voor de kamer de gelegenheid zal openen den zomer aangenaam door te brengen met behandeling v..n de wet op het hooger onderwijs. Door de regering is ingediend een wets-ontwerp lot verhooging van de Indische begrooting voor 1875 met: 1°. ƒ552,000 op de uitgaven in Nederland (onderafdeeling verpachte middelen) wegens de noodzakelijkheid om meer Levanlsche opium naar lndie te zenden dan waarop bij de raming gerekend was; 2°. met ƒ852,000 voor meerdere uitzending van militairen door de tijdelijke uitbreiding der formatie van het Indisch leger, ten ge volge van den oorlogstoestand op Atchin (1646 man boven het aantal van 1480, waarop voorloopig bij de raming was gerekend), en 3°. met ƒ300.000 voor aankoop van het landgoed Weltevreden (passar Senin) in bet belang van den inlandschen kleinhandel. Dit laatste bedrag kan worden gedekt door verkoop van erven en huizen enz.terwijl de bevolking van hellingen op dien passar zal worden ontslagen. De andere verhoogingen worden ge dekt door meerdere opbrengst der opium-verpachting. De nieuw benoemde advocaat-generaal bij hel provinciaal geregtshof in Zuidholland, jhr. mr. W. J. Th. II. van den Bergh. laatstelijk in dezelfde betrekking werkzaam bij het provinciaal geregtshof in Limburg, werd gisteren middag in eene pleglige openbare algemeene vergadering door den vice-president, jhr. mr. Bcelaerts van Blokland, geïnstalleerd. Niet op den 3aen Junij, gelijk aanvankelijk gemeld is, maar eerst drie weken later zal voor het kanlongeregt alhier de reglsvervolging tegen den tooneeldirecteur Valois ter zake van het optreden van een kind beneden de tien jaren worden behandeld. BU1TENLANDSC1IE BEMGTEN. SKGBL4IU, LONDEN 27 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Lawson voorgesteld de werkzaamheden op den zoogenaaniden Derby-dag voort te zetten, liet is gewoonte gewor den op dien dag gccne zitting te houden. De voorsteller vond hel beneden de waardigbei i van hel huis de zitting te schorsen voor een wedren. De gehcele zaak was niets dan eene financiële operatie, liet voorstel werd 1 echter niet aangenomen. Alhier is het berigl ontvangen, dat op 4 April het stoomschip Ocean, kapitein Brown, in de Gele-zee, bij zeer mistig weder, in aanvaring geko men is met de Chinesche stoomboot Fusing, met bet gevolg, dat de Fusing spoedig daarna is gezonken. Ongeveer 50 der opvarenden, meest Chinezen, moeten bij de ramp om het leven zijn gekomen. Volgens berigten uit China is de weduwe van den onlangs overleden keizer van China, van wie vroeger gezegd was dal zij zelfmoord had ge pleegd op den 27s1"1 Maart werkelijk overleden. Naar gezegd wordt was zij van uilputting gestorven Gedurende den tijd dat zij weduwe was. stond zij aan allerlei kuiperijen ten doel en haar dood werd door de eerzuchtige familieleden verlangend te gemoet gezien. FR1NKRUR. De verkiezing van de leden voor de nieuwe commissie van dertigen is geheel ten voordeele der republikeinsche partij uitgevallen. Te Parijs is een nieuw Chineesch gezantschap aangekomen. Het is reeds door den minister van buitenlandsche zaken ten gehoore ontvangen. liet geregtelijk onderzoek in zake Philippart is gestaakt. Men heeft geen termen tot vervolging gevonden. Hij werd beschuldigd van zich op ongeoorloofde wjjze meester te hebben gemaakt van bet «Crédit mobilier EspagnoT'. De man moet echter geruïneerd zijn. Den 16'len Junij zal, op last van den Paus, een groote bedevaart naar Paray-le-Monial worden gehoudenwaaraan alle diocesen van Frankrijk door middel van vertegenwoordigerszullen deelnemen. De berigten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstig. O OST- I IM E. BATAVIA. 24 April. Het Hat. IJil. meldt: De zaken gaan in Atchin blijkbaar naar wensch, de cholera beeft opgebonden en de andere ziekten hebben een minder kwaadaardig karakter, zoodat de gezondheidstoestand met den dag verbetert. De vijand laat onze troepen meerdere rust, wel schieten zij nu en dan nog op onze posten, maar dit berokkent ons weinig, of liever gezegd geen nadeel. Uit alles blijkt dat het dezelfde vijand van vroeger niet meer is. Elf staatjes der Westkustacht van de Noordkust en zeven der Oostkust hebben onze souvereiniteit reeds erkend; de gouverneur-generaal heeft tegen den in-, uit- en doorvoer van vuurwapenen, buskruid en ander materieel in die landstre ken strafbepalingen vastgesteld, welke zijn bekend gemaakt in de officiële courant van den 20sltD April. De (liefs van de geneeskundige dienst van land- en zecmagt zijn den 20sl™ dezer naar Atchin vertrokken, ten gevolge van het besluit om hen in commissie te zenden tol bet instellen van een onderzoek naar de maalrege. len lot verbetering van den gezondheidstoestand aldaar. Binnen weinige weken verwacht men de afkondiging van een besluit, waarbij burgerlijke' ambtenaren, die verlof wegens ziekte naar Europa vra gen. aan het o derzoek van eene commissie worden onderworpen. Deze maatregel heeft zijne bezwaren, maar het ergerlijke misbruik van de certi ficaten tol dusverre voldoende geacht om verlof te bekomen, wettigt den maatregel. Onder de controleurs van het binnenlandsch bestuur wordt er een gevonden, die 8 jaren dienst beeft. In dien lijd heeft hij verlof gehad: eerst gedurende twee jaren, met nog 6 maanden verlenging, daarna twee jaren, en nu onlangs is hem wederom een verlof van twee jaren toegestaan, Als die tijd verstreken is, heeft hij tien jaren dienst, waarvan hij zeseneen half jaar met verlof in Europa heeft doorgebragt. Den lfi't"1 April is de bliksem geslagen in bet koepeldak der pro- testanlsche kerk te Samarang, heeft het geheele dak uiteen gewerkt en binnen de kerk groote \ernielingen aangerigl Men meldt uit Pasoerocan: Op 21 Maart jl. werd op de passar it Malang door een onbekenden inlander, zonder eenige aanleidendc oorzaak, amok gemaakt. Mej. M. E. 1'fafT ontving bij die gelegenheid twee kris steken, die haren onmiddellijken dood ten gevolge hadden, terwijl haar broertje ligt gewond werd. Na eenige vergeefsche pogingen om den amok- maker levend te vatten, werd bij ter voorkoming van verder bloedvergieten met pieken afgemaakt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend; een tweejarig verlof naar Europa, aai den leeraar in de Engelschc en Hoogduilsche taal- en letterkunde aan hel gymnasium Willem III te Batavia W. Th. Geselschap; aan den administr, van het gymnasium Willem III te Batavia F. H Exel; aan den officier vai justitie bij den raad van justitie te Soerabaija mr. G. J. Keiser: aan dei stadsapotheker te Samarang A. G. Veltman; aan den hoofdingenieur le kl bij den waterstaat R. C. van der Palm; aan den adsist.-resident van Marl* poera W. Broers, en aan den ambtenaar J. H. H. Gubbels, laatstelijk con troleur 2e kl. bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura. Ontslagen: o| verzoek, eervol, de controleur 2° kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura C. O. van der Plas; de opzigter 1' kl. bij het boschwezea o Java en Madura G. W. Lapré; de commies 3e kl. bij de post- en telegraaf dienst H. S. Loman; de klerk op hel resid.-kantoor te Bezoeki J. H. ine»; de klerken J. van Aalst en P. A. Pielers, respcctivelijk van het resii- bureau te Pasoeroean eu van het adsist.-resid -bureau te Meesler-Cornelis; de verificateur 3e kl. bij de in- en uilvoerreglen en accijnsen J. Swarl; ff adjunct-commies bij de post- en telegraafdienst S. A. Joelen de deurwaai- der bij den landraad der stad en voorsteden van Batavia J. D. van Parèri Benoemd: lot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Pgdjn; mr. P. Maclaine Pont; tot griffier bij den landraad te Malang, de ambtcnut voor de reglerl. magt in Ned. Indië mr. J. Schoulcndorp Pz.; tot opzigtet )e kl. bij het boschwezen op Java en Madura, de opzigter 2e kl. C. J.F. Speel; bij het boschwezen op Java en Madura: tot houtvester 2' kl., ff, Buurman: tot houtvester 3C kl de adspir.-houtvester A. Seubertbij lu binnenl bestuur op Java en Madura: tot controleur 2e kl., de adspir.-co* troleur C. M. Verloop; tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de bnrgerl dienst in Ned. Indië E. M. van den Bergh; tot directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de secretaris mr. W. A. Henny; tot officier vat justitie bij den raad van justitie te Soerabaija, mr. II. B. van Davelaar; ut tijdel. vervanger van den stadsapotheker A. G. Veltman te Samarang, A.C Meine, particulier apotheker te Samarang; bij den resid.-raad te Benga lis (oostkust van Sumatra), lot builengew. lid, de gepens. kapt. der art van het O. I. leger G. S. Nedcrveen Pieterse; tot secretaris der resid. Ban- joewangi. levens vendom., de ie commies op het resid.-kantoor te Soers- baija P. La Fontaine; tot adspir.-controleur bij bet binnenl. bestuur op Jan en Madura, de ambtenaar voor de burgerl. dienst in Ned. Indië F. C,l Cramer; tot Ic" commies op bet adsist.-resid.--kantoor van Benkoelen, leva vendom., de 1« commies bij het collegie van boedelm. Ie Batavia L. Verboot tot onderwijzer le kl.B. Andeweg, W. Beerekamp, G. Ter Marsch, J. 1 Bakhoven, J F. Winterberg, W. 11. lleytman, E. Asbeck Brusse, R. Dik J. A. Olt, J. L. Regenhardt, R. Metelerkainp, 11. R. A. Vechtman, M. Vali Lzn., N. Stalk, D. M. Kruseman, G. Koldewijn, J. J. Fontijn. G. van ft Kaaden, P. van Eisen, A. C. Tjebbes, J. Valk, W. F. den Broeder ent Bommel. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederlail aan den officier van gezondh. le kl. A. Ten Bosch; aan den ieD luit. J« inf. A. C. W. F. Kortom; aan den majoor der art. W. A. van Son; aan Ja kapt. der inf. J. 11. van Rijn; aan den len luit. der art. C. A. Whilton;» den len luit. der inf. A. F. d'Arnaud Gerkens. Ontslagen: op verzoeken voi, de kolonel der art. E. H. W. Ubbens; de le luit. der inf. C. C. Bakho ven de onderinlendant lr kl. bij de mil. administr. II. de Haas. Bevordert bij hel wapen der art., tot kolonel, de luit.-kolonel C. II. A. Raedt ffl Oldenbarneveldbij het wapen der inf., tot luit.-kolonel, de majoor EJ C. Middelaer; tot kapt., de Ie loitl. J. M. E. van Swieten. J. Geldorp, 1 de Haas, W. II. Aussems, W. V. van Erp, 11. W. Mijnders. C. E.l- Schweys, P. 11. van Hulstijn, met verlol in Nederland, A. F. H. Kielgaste« C. F. Engelhard; tot 1CD luit., de 2e luitt. C. Schullz, K. H. Röpke, C. Sik mens, W. J. Philips, W. H. M. de Riel, II. C. van StappershoefA. tM den BrielK. K. A. J. Schneider, li. Half, J. II. Berks, P. D. W. Wilktt A. II. van Hengel, C. D. van den Berg en E. L. Muller; bij de mil. geneest dienst, tot officier van gezondh. le kl.de officieren van gezondh. 2e klff J. Oosterhofll en D. Ten Bosch. Benoemd: bij het wapen der caval.lot2" luit., de wachtm J. J. A. van Geen. Departement ran marine. Vtrleend: een tweejarig verlof naar Neder land aan P. Z. Bergh. ambtenaar op wachtgeld. Ontslagen: eervol,* comm. bij het marine-etabl. te Soerabaija W. 11. 11. C. Jaeger; de 2e sfutif- man bij de gouv.-marine A. Teelkamp. Benoemdbij de gouv.-marine, I* gezagb. 2' kl., de gezagh. 3f kl. G. Broer van Dijk; tot gezagh. 3" kl.,* I« stuurman 11. Bierings; door den kommandant der zeemagt is benoem* tol vice-kommandeur bij het vak van scheepsbouw aan bet marine-etabl.11 Onrust, A. lvooy.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2