LEIDSCHE COURANT. 1875. W, 120. WOENSDAG 26 MEI. BINNENLANDSCHE BEftlGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden (,V°. 19 blad 20) der Handelingen tan den Gemeenteraad. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 912 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, beboorendc lot de lich ting van den jare 1870, verkrijgbaar zijn ter gemeente-Secretarie, mits men "zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 Mei 1875. v. d. BRANDELER. ",r~ Mei 1875 snamidd "enteraad van Leidenop Donderdag den 27!te" ee uren. I'. 2». 3" i'. 5°. O». 7". 8'. 9». 10». 11». 12'. 13'. 14*. 15'. 16". 17». 18». derwijzers aan de Kweekschool. (103) dent va!, ;i Lm;,rwi.zer 2de klasse aan de school n» 2 voor minver mogenden. Ö4) Idem va;, eene hulponderwijzeres aan de meisjesschool der 2lle klasse. (105) Suppletoir staat van begrooting, dienst 1874. (Reiskosten van militie- pliCutigen.j 101 Voordracht tot nadere regeling van de jaarwedden der ambtenaren ter Secretarie, niet staat van af- en overschrijving. 102 en 110) Suppletoire staat van begrootiug, dienst 1874. (Aan- en verbouw van schoollokalen (106 en 110) Verzoek van E. J. D'Haene, betrekkelijk de afscheiding van zijne woning aan de gedempte Cellebroersgracht. (107) Voordracht tot aan- en verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (108 en i 10) Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1874, ad 5386.03%. (109 en 121) Idem ad ƒ94.25. (111 en 122) Voordracht tot aanvulling der verordening op de bezoldiging van het onderwijzend personeel op de openbare lagere scholen en tot verhoo ging van de jaarwedden van eenige hulponderwijzers en hulponderwij zeressen. (56. 64 en 112) Rekening van het Evangelisch Luth. Wees- en Ottdeliedenhuis, dienst 1874 (113) Suppletoire staat van begrooting cn staat van af- en overschrijving, dienst 1874, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (114) Verzoek van Mr. 11. Obreen om afschrijving van plaatselijke directe be lasting, dienst 1874, voor Mevrouw Tydcman. (115) Idem als voren van J. C. Rodbard. (116) Voordracht betrekkelijk de inrichting van den grond bij de voormalige Hoogewoerdspoort tot bouwterrein. (88 en 120) Verzoek van J. Van Mannekus om een sloep te leggen. (117) Idem van F. G. van Ricl betrekkelijk de afbraak van het Commissaris- huisje aan hel Utrechtsche veer. (118) Idem van J. Van Tongeren om een riool te leggen aan het Levendaal. (92 en 124) Idem van A. .1. Rijshouwer onder Zoetcrwoude, betrekkelijk de ver breeding der sloot voor zijne woning en de wegneming van boomen 123) Voordracht betrekkelijk de verevening der schade geleden door de Bank van Lcening tengevolge van de bedriegelijke handelingen van den ont slagen onderkassier. (119 en 125) Rekening der Bank van Leening, over 1874. (89) LEIDEN, 25 Mei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indiedoor middel van het stoomschip Friesland, van de «Rollerdamsche lloyd", waarvan het vertrek uit Vlissingen op den 29s,t0 Mei aanst. is hepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiter lijk in den avond van den 28"eD Mei en de brieven den daarop volgenden da? per trein van 2.25 's namiddags te Vlissingen aangekomen te zijn. De vereeniging Harmonie alhier zal bij de aanstaande viering van het 1® 300-jarig bestaan der academie, en wel op Zondag 13 Junjj aanst., in den schouwburg een gelegenheidsstukje opvoeren, dat daarvoor opzettelijk is ver vaardigd door onzen gcachten stadgenoot den heer D. F. van Ileysl en ge titeld is ,/Een plezierreisje naar Leiden." - Betreffende mej. Meysenheym, uit 's Hage, voormalige pensionnaire van den koning, thans eerste zangeres aan het hoftheater te Munchenen -Jflie de sopraansolopartij bij het aanst. muziekfeest op 10 en 11 Junij alhier Glial vervullen, meldt het N. v. d. D. het volgende: Onze landgenoot mej. ^jleysenheym heeft eene reeks van gasivoorstellingen te Wiesbaden geei digd. Aanvankelijk zong de onbekende vreemdelinge voor stoelen en banken maar spoedig werd zij door haren voortrcfFelijken zang de lievelinge van het publiek, 'Telken avond als zij optrad was de zaal eivol. Bij haar afscheidsvoorstelling ondervond z(j de ondubbelzinnigste bewijzen van waardering." Bij kon. besluit van 20 Mei jl. is bepaald dat aan de leden van de dienstdoende schutterijenbeneden den rang van onderofficier, die aan de daaromtrent voor het leger gestelde voorwaarden voldoen, de chevron van scherpschutter kan worden toegekend. Zij zijn bevoegd het distinctief als zoodanig te dragen. De kosten van aanschaffing van dit distinctief zijn ten hunnen laste. Met distinctief van de chevron bestaat in één streep van wit kaloenen chevrongalon, gebiesd met rood laken, geplaatst op de linker mouw van den korten jasschuins oploopend van den binnen- naar den buileunaad. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragtdat het examenom als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben op Donderdag 8 Julij e. k. en volgende dagen, des voormiddags ten 8 ure, en dat belanghebbenden zich in persoon of schriftelijk vóór of op 30 Junij e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat, ten gevolge van het overlijden van jhr. mr. C. van Foreest, de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar moet plaats hebben heeft bepaald dat die verkiezing zal geschieden op Dingsdag 8 Junij e. k. en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dingsdag 22 Junij daaraanvolgende. De directeuren van binnenlandsch bestuur en van onderwijseeredienst en nijverheid, de presidenten der kamer van keophandel en nijverheid te Batavia, der factorij van de Nederl. handelmaatschappij en der Maatschappij van nijverheid en landbouw, zoomede de consul van de Vereenigde Staten van Noord-Amcrika zijn door de regering uitgenoodigd, zich te constitueren tot eene commissie tot het kiezen, bijeenbrengen, emballeren en verzenden naar Nederland van zoodanige voortbrengselen van nijverheid en landbouw van Nederl. Indie, als geschikt zjjn om Nederl. Indië eene eervolle plaats te doen innemen bij de in den loop van het jaar 1876 te Philadelphia te houden internationale tentoonstelling, tot welk doel eene som van ƒ10000 beschikbaar is gesteld. De kiesvereeniging «Koning en Vaderland" te Gouda, alsmede de liberale kiesvereepigingen te Oudewater en Woerden hebben tol candidaat gesteld voor de aanslaande verkiezing van een lid der tweede kamer den heer mr. J. G. Patijnofficier van justitie te Rotterdam. De kiesvereeniging «Vreest God, eert den koning" te Gouda heeft tot haren candidaat gesteld het aftredend lid dr. A. Kuyper. Te Gorinchem heeft Zondag morgen zekere J. 11., hovenier, zijne vrouw, bij hare tehuiskomst van eene der morgen-godsdienstoefeningen, in een aanval van waanzin gruwelijk mishandeld en haar met een metalen blaas pijp eenige bloedende hoofdwonden toegebragt. Indien niet twee krachtvolle zonen en eenige buren de ongelukkige vrouw tjjdig hadden ontzet, zou z(j voorzeker het slagtoffer zijn geworden der woede van haren waanzinnigen echtgenoot. Onmiddellijk onder strenge bewaking der policie gesteld, is hij later voorloopig naar het stedelijk gasthuis overgebragt. Door- den gemeenteraad van Zutphen is Vrijdag 11. ontslagen de rent meester van het oude en nieuwe gasthuis aldaar, B. S.wegens een tekort in de kas van het gesticht. Zaturdag is hij door de justitie in arrest genomen. De arrond.-regtbank te Nijmegen heeft bevolen dat 29 van de 30 door den raad der gemeente Eist van de kiezerslijsten geschrapte kiezers alsnog daarop moeten worden geplaatst; één hunner is in zijn daartoe strekkend verzoek niet ontvankelijk verklaard. De regtbank overwoog dat deze geen genoegzaam bewijs voor zijn aanslag overgelegd had, omdat de door hem overgelegde duplicaat-aanslagbilletten stonden op naam van Jan van Asselt, en hij zelf zich in zijn request noemde Arend Jan van Asselt. Naar men uil Deventer meldt rigten de rupsen in die streken in de viujhlboomen grootc verwoestingen aan. In het gehucht Aureep, onder Assen, is Zaturdag II. eene ongehuwde boerendochter aangehouden, verdacht het kind, waarvan zij is bevallen, van het leven beroofd te hebben.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1