BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TEL EG SUA F. KI6KL4KB- LONDEN. 19 Mei. In eene der laatste zittingen van het lagerhuis werd door den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat de regering spoedig eene wet zou indienen betredende de instelling van een openbaar ministerie in Enge land, «en onderwerp hetwelk reeds geruimen tijd aan de orde is en in 1855 aanleiding heeft gegeven tot de benoeming eencr staatscommissie, (welke, na een naauwkeurig onderzoek ingesteld te hebben, in een uitvoerig verslag de wenschelijkheid dezer instelling betoogde, In den Economist wordt thans gezegd dat het bedoelde wetsontwerp hoofdzakelijk op het oog zal hebben de in den handel gepleegde bedriegerijen en opligterijcn, welke tegenwoordig in den regel ongestralt blijven, ook indien zij geheel vallen binnen de grenzen der strafwet, omdat de policie lot de vervolging daarvan niet bevoegd is en de slagtoflers van dergelijke kwade practijken zich niet ligt de groote kosten eener strafvervolging willen getroosten. Omtrent de reis van den prins van Wales naar Indie verneemt men bet volgende: Het eskader, dal den prins begeleidt, wordt gecommandeerd door admiraal Rowley Lambert en bestaat uit de schepen Narcissus. Doris, ImmortalityNewcastle, Raleigh en Topaze. L)it eskader zal den prins niet van Engeland af geleiden, doch hem bij Gibraltar opwachten en van daar door het Suez-kanaal naar Calcutta stevenen; daar zal het de terug reis van den prins afwachten en het geleide van den prins naar Engeland uitmaken, waar hij in Mei van het volgende jaar denkt terug te zijn. I - Eene autoriteit op het gebied van Indische zaken, de heer Caldwell, verzekert in een brief aan de Times dat bijna de geheele bevolking van Mahratta, 40 millioen sterk, in een toestand van gisting verkeert, ten ge volge van het gebeurde met den vorst van Baroda. De Mahratta's zijn een der krijgshaftigste rassen van Hindoslan. Gisting onder hen is een onrust barend verschijnsel. Ten einde de werklieden te overtuigen, dat hun arbcidsloonen geregeld worden door de marktprijzen van steenkool en ijzer, hebben de vereenigde mijueigenaars in South-Wales besloten, een zoogenaamde «sliding scale" van arbeidsloonen in te voeren. Op gevestigde tjjden namelijk zullen de loonen voor een zeker aantal weken bepaald worden door den prijs, waarvoor steenkool aan den mond van de mijn verkocht wordt. Dit contract zal gel den voor al de werklieden, die tegen de vermindering van 15 pCt. het werk hebben hervat. De politie is dezer dagen op het spoor gekomen van een zeer gevaar lijke bende valsche munters. Wel is waar bepaalde zij zich tot den namaak van klein geld. hoofdzakelijk shillings, maar zij was daarom zoo gevaar lik, omdat zij zich met beambten van spoorweg-maatschappijen heelt in verbinding gesteld, om dat valsche klein geld uit te betalen bij de inwisse ling tol het nemen van plaatskaartjes. Het reizend publiek is met schrik bevangen, en zal niet gerust zijn voor dat het geheele complot ontdekt en onschadelijk gemaakt is. De verecniging tot het voorkomen van wreedheid jegens dieren blijft voortdurend hare roeping met goed gevolg vervullen. Sinds hare oprigting, in 1835, tot 1° Januari 1875, werden door haar toedoen niet minder dan 25209 vonnissen verkregen wegens dierenmishandeling. FRiNKRIJH. De héér Jules Ferry, lot voorzitter der republikeinsche linkerzijde gekozen, aanvaardde die betrekking met het houden eener redevoering, waarin hij op de zekerheid en de noodzakelijkheid eener spoedise ontbin ding wees. Hij hield zich overtuigd, dat de meerderheid van 25 Februarij, door spoedig de ontbinding tot stand te brengende kracht van haar werk zou willen verhoogen. De kiesvrijheid moest worden gewaarborgd door de benoeming van prefecten en gemeentelijke ambtenarendie in woord en bonding de beginselen der constitutionele meerderheid aankleven. Niet dat dc linkerzijde een ministeriële crisis vvenseht, zij zal integendeel de zelf verloochening, welke zij heeft beloond door tot het vormen van dit kabinet mede te werken, zoover drijvendat zij het ook ondersteunt. Zij vraagt alleen dat de regtcn van het land, de bepalingen der grondwet worden gehandhaafd en geëerbiedigd. Te Aix heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een fabriek van vuurwerk, even buiten een der poorten gelegen, is, ten gevolge eener ontploffing, iu brand geraakt. Onmiddellijk na de uitbarsting stond het ge bouw in vlam. Op het oogenblik der ontploffing bevonden zich elf perso nen in de fabriek, onder welke de eigenaar, de heer Chiousse. Het waren meerendeels jonge meisjes. Twee of drie hadden nog juist den tijd, om ongedeerd door de nabijzijnde deur het gebouw te verlaten, terwijl eenige anderen het geluk hadden zich te redden, nadat zij eenige niet gevaarlijke brandwonden hadden bekomen. YVelligt had men nog eenige personen van onder de puinhoopen kunnen redden, ware het niet dat een kwartier na de eerste ontploffing eene tweede volgde. Van dat oogenblik was alle hoop, om zells één hunner te behouden, vervlogen. Toen de brand in zoover ge- blnscht was, dat men aan het opruimen der puinhoopen kon gaan, vond ®on de lijken deerlijk verminkt of verkoold. Een meisje leefde nog. Zij bad nog kracht genoeg om de personen, die haar wegdroegen, te bidden baar te ontdoen van hare kousen, die haar verschrikkelijk zeer deden. Haar geheele ligchaam was' als ééne wond. Haar hoofdhaar was geheel weg. De kleederen waren verbrand In het geheel waren erzesdooden. Ook de eige naar der fabriek heeft het leven verloren. Een der slagtoffers is eene 'rouw, die voor een paar maanden was gehuwd en welke dien dag voor bol eerst naar de fabriek was gegaan, om er werk te zoeken. De echtge- noote van den fabrikant was op het punt naar de labrick te gaan. Onder weg ontmoette zij eene buurvrouw, uicl wie zij een gesprek aanknoopte. Daaraan heeft zij het behoud van haar leven te danken. Naar men zegt, had de ontploffing plaats doordien een brandende lucifer op een vaatje kruid gevallen was. In de omstreken van Arles zijn sprinkhanen verschenen, die groote verwoestingen aanrigten. Uit vrees voor het mislukken van den oogst heeft men een deel der aanwezige troepen gebruikt om de landlieden in het be strijden dezer insecten behulpzaam te zijn. I11IIT8CHLAN». Rij keiz. besluit is bepaalddat aan scheepsjongens bij de Duitsche marine, aan boord van andere dan voor hunne driejarige opleiding bestemde schepen, voorlaan geen stok- of andere slagen mogen worden gegeven, tenzij wegens bedrijven van kinderachtigen aard. De Germania deelt een antwoord mede, dat de bisschoppen ge meend hebben te moeten geven op het ministerieel rescript, waarmede indertijd het adres der bisschoppen aan den keizer (protest legen de wet betreffende het beheer der kerkelijke goederen) werd beantwoord. Daarin wordt o. a. verklaard dat de bisschoppen de innige overtuiging koesteren, dat de Pauselijke Stoel gaarne aan alle billijke eischen van de regeringen der verschillende staten zal voldoen, en zeker nooit heeft getoond dit niet te willen. De directeur van politie t'e Posen heeft bekend gemaakt, dat het berigt der Schles. Presse, volgens hetwelk de excommunicatie te Kwilez zou zijn uitgesproken door een tooneelspeler uit Breslati en derhalve eene mystifi catie zou zijn geweestten eencnmale onwaar is. Het gerucht was ont staan door eene onjuiste lezing van een ongeteekenden brief, die bij de openbare autoriteit was ingezonden. Bij het garnizoen te Trier is, even als te DiedenhovenSaarbriicken Saarlouis, enz., sinds eenigen lijd een aantal manschappen gedeserteerd die, volgens de Triersche Zcit.. allen de wijk naar Luxemburg nemen van waar zij niet worden uitgeleverd doordien daaromtrent met het groot hertogdom geen tractaat is gesloten. 'sGRAVENHAGE 20 Mei. Regeringslelegram, Alchin 15 Mei, Toekoe Daved is door de hoofden der drie Sagis tot Sultan benoemd. Gezondheids toestand bevredigendhoewel echter enkele choleragevallen voorkwamen. MADRID, 19 Mei. De Gaceta bevat een kon. besluit, gecontrasigneerd door al de ministers, waarbij aan de dagbladen vrijheid wordt verleend tot het behandelen van alle constitutionele quaestiën en aan de autoriteiten wordt gelast, het houden van openbare vergaderingen der partijen toe te laten, Bij het besluit is gevoegd eene memorie van toelichting, waarin ge zegd wordt, dat de verkiezings-periode is geopend en de pers zich kan doen hooren over alle politieke vraagstukken, waaromtrent de cortes zullen beslissenuitgezonderd de constitutionele monarchie. De regering hoopt het systeem van vertegenwoordiging weder in werking te brengen. VERSAILLES, 19 Mei. De leden van de constitutionele commissie hebben heden na eenige beraadslaging besloten aan den president van de nationale vergadering elk afzonderlijk een brief te schrijven, waarbij zij hun ontslag nenien. Laboulaye weigert zijn ontslag te nemen. Waddington en Vacherot hebben zich hunne beslissing nog voorbehouden. VERSAILLES, 19 Mei. De heer Balbie deelde mede, dat 21 leden van de constitutionele commissie hun ontslag hebben ingediend. Hij toonde aan dat hij gisteren het mandaat der commissie niet te buiten ging. Het proces verbaal van de zitting van 18 Maart bewees dat de commissie bet voorstel van ontslagneming, door Laboulaye gedaanaannam. Dc president merkte op dat de commissie nog wettig bestaat zoolang niet alle leden haar ontslag nemen. Het werkelijke ontslag heeft plaats in den vorm, voorgeschreven door de wetvolgens welke de commissie is benoemd. LONDEN, 19 Mei. Den 16 Junij a. s. zal hier een algemcene vergadering van de Homerulers-partij gelnuden worden, onder leiding van de parlements leden lord Robert Montagu en Teben. Deputatiën'van Iersche, Engelsche en Schotsche steden zullen tegenwoordig zijn. BERLIJN, 19 Mei. De koning van Saksen, die gisteren hier is aangeko men en door keizer Willem aan het spoorwegstation verwelkomd werd, heeft heden met hem militaire excercitiën te Potsdam bijgewoond. Heden namiddag is ter eere van den koning gala-diner van 70 couverts ten hove. De processie van Moabit naar SpandaH, die eenige jaren achtereen ter ge legenheid van den Sacramentsdag op last van de katholieke geestelijkheid gehouden werd, zal, als berustende niet op oude gebruiken en op overleve ringen dit jaar door de policie niet geduld worden. BERLIJN, 20 Mei. Dunin, te Erakau in hechtenis genomen en aan de Duitsche regering uitgeleverdals verdacht van eene poging tot moordaan slag op prins Bismarckisvolgens de ochtendbladengisteren gevankelijk hier binnengebragt. BERN, 19 Mei. Eenige leden van den groolen raad van het kanton Lucern hebben, bij de eedsaflegging, geweigerd te zweren: //de roomsch- katholicke godsdienst te beschermen en te handhaven." ST. PETERSBURG, 19 Mei. Met betrekking tot de conferentie over het oorlogsregt verwacht de Russische regering nog eenige antwoorden. Een circulaire van den minister van buitenlandsche zaken zal waarschijnlijk niet verschijnen. AHADEMIE-NIE1JWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 20-,en Mei de heer J. D. de Boer, geb. te Amsterdam, in dc genees kunde, na openbare verdediging van zijn akademiesch proefschriftIets over de oorzaken van ziekten en hare onderlinge verwantschapvooral in betrekking tot de infectieziekten.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3