2jjn ontvangen, en voorts het noodige te bespreken voor de feestelijke inwij ding van den toren op 29 Junij a s., waaromtrent de commissie de vereischte mededeelingen te zijner lijd voor begunstigers en belangstellenden door de nieuwsbladen zal openbaar maken. Voor de versiering van het binnenste des torens heeft de commissie onder meer ook uit Dordrecht mogen ontvan gen, van den heer Smits van Nieuwerkerk, luit.-kolonel kommandant der dd. schutterij aldaar, eene verzameling van 41 gedenk- en legpenningen en noodmunten, uit het belangrijke regeringslijdvak van Willem I, prins van Oranje, den vader des vaderlands. (f. D.) Eergisteren morgen vond zekere II., wonende aan den Ilommelschen- weg te Arnhem, zijne vrouw, die in hoogst zwangeren toestand verkeerde, dood naast zich in bed liggen. Herhaald misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van den dood dier vrouw te zijn. die tot zelfs hare lyfskleede- ren had. verkocht, ten einde zich, voor het daarvoor ontvangen geld, jene ver te kunnen verschaffen. Men meldt uit Zwolle: De construcliewinkel van den staatsspoorweg alhier was Dingsdag namiddag een toonecl van schrik en verwarring. Om streeks 5 uur geraakte eerst een werkman tusschen de buffers van twee waggons, die met kracht tegen elkander inliepen; hij verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Zeer kort na dit ongeval sloeg de lliksem op eenige plaatsen in hel gebouw, waardoor een schoorsteen naar beneden stortte, stukken staal en ijzer her- en derwaarts gesmeten werdenterwijl zich eene vreeselijke knal. alsof eene geheele batterij gelost werd, deed hooren. Een oogenblik was alles hel verlicht door een blaauwen gloed; daarna ontwik kelde zich een stiklucht en dreef de wind stof en zand door de gebouwen zoo,lat men niets zien kon en bijna stikte. Ofschoon alle arbeiders aan het werk en de meeste machines in beweging waren, zijn er gelukkig geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Een werkman, in wiens nabijheid de blikseni waarschijnlijk in der, grond sloeg, voelde eene ontzettende hitte; een zijner kousen werd verschroeid. Nabij Hoogeveen is eergisteren de bliksem in een huis geslagen. De schoorsteen is geheel uiteengeslagen en de steenen werden eenige ellen weg geslingerd. Een der kinderen, er waren er twee in hel vertrek, werd ge wond aan den voet. De Prov. Nbr. en 's Hert C. meldt dat de heer Antoon Bonman, uit 's llcrlogenboscheen der zes pensionnaires van Z. M.die, als blijk van tevredenheid over hunne vorderingen op het gebied der toonkunst, ieder een gouden ankcrhorloge met zwaren gouden ketting kregen, daarenboven een prachtige violoncel, een echte Amati, van Z. M. den koning ten ge schenke heeft ontvangen als een blijk van Z'. M®. hooge tevredenheid met zijne groote vorderingen. De bij de tweede kamer ingediende wets-voordragl tot wijziging van de bepalingen omtrent de wijze van procederen in cassatie in burgerlijke zaken heeft een tweeledig doel, vereenvoudiging van het cassatie-proces in burgeilijke zaken en aanvulling van eenige aanmerkelijke leemten, die de praclijk sedert 1838 daarin heeft aangewezen. Bij die vereenvoudigiug van het cassatie-proces in den zin zooals zij door de regering is voorgesteld, nl. het geding tot een minimum van vormen en stukken terug te brengenzul len de daaraan thans verbonden kosten reeds aanmerkelijk verminderen, het geen nog aanzienlijker zal zijn als tevens het ministerie der procureurs in cassatie wordt afgeschaft en den advocaat de vertegenwoordiging van zijn cliënt wordt overgelatengelijk dit ontwerp beoogt, hoewel den thans in functie zijnde procureurs bij den hoogen raad de bevoegdheid niet wordt ontnomen om voor partijen in het cassatie-proces op te treden en voor hen de pleidooijen te voer, n, waarlegen te minder bezwaar bestaat omdat de tegenwoordige procureurs bij den hoogen raad, op een na, den doctoralen graad in de regten bezitten. 's GRAVENHAGE, 20 Mei- Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregter te Ommen de heer mr. G. W. baron van Dedem, thans griffier bij het kantongeregt te Vollenhove; tot griffier bij het kantongeregt te Zierikzee de heer jhr. mr. P. J. Bod- dacrt, Ihans griffier bij het kantongeregt te Cortgcne; tot notaris te Schie dam de heer W. J. A. Roldanus, cand.-notaris te Rotterdam; tot notaris te Ammerzoden de heer A. Hoeflake, cand.-notaris aldaar. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. de Kruyff, als plaatsvervangend kantonregter te Schoonhoven, en aan den heer A. Binnerts, als notaris te Heerenveen. Aan den heer J. H. Op de Coul is eervol ontslag verleend als Ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond. Aan de Oost-Indische ambtenaren E. I.. G. P. C. Andrau, gewezen marine-magazijnmeester te Soerabaija, en 11. K. ten regte 11. C. Swaab, ge wezen opziener 3e kl. bij de indigo-cultuur in de residentie Madiocnmet verlof hier te lande, is, op hnn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. De officier van gezondheid 3® kl. Y. Bakker en de officieren van ge zondheid 3® kl. bij de landmagt in West-Indie H. J. de Boer en G. J. N. Löomeyer zijn bevorderd tot officieren van gezondheid 2® kl. De majoor E. Visser is van het 4® reg. huzaren te Deventer bij het 3C reg. huzaren, alhier in garnizoen, overgeplaatst. De 2® luitenant der infanterie op non-activiteit H. J. van Balenburg is bij het 3C regiment infanteriete Bergen op Zoomin activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. -- ln de zitting der tweede kamer van heden zijn verschillende wets ontwerpen van minder belang en de conclusiën op de commissoriale versla gen nopens het hoogermiddelbaar en lager onderwijs alsmede omtrent het armbestuur aangenomen met algemeene stemmen. Alleen de wefs-voordragt lot bekrachtiging van den onderhandschen ver koop aan de Ned. herv. gemeente te Veere van het voormalig kerkgebouw aldaar vond bestrijding, omdat men dat gebouw, dat groote bouwkundige waarde heeft, voor slooping wilde bewaren, en het ontwerp werd dan ook met 55 tegen 4 stemmen verworpen. Morgen ten 12 ure zal het naar aanleiding van het votum der kamer van gisteren nader gewijzigde ontwerp op de hondsdolheid worden behandeld. De verpligle muilkorven zijn er uilgeligt en de bestaande provinciale en plaatselijke verordeningen betreffende dat onderwerp blijven van kracht. Door den heer van Houten is op het weldra in behandeling komende munt-ontwerp een amendement voorgedragen strekkende om de gouden standpenningen te doen bevatten 0.609314 gram fijn goud op den gulden. Hij doet dit in de onderstelling dat na de in de laatste maanden genomene maatregelen het behoud van den enkelen zilveren standaard door de meer derheid niet meer mogelijk geacht wordt. Volgens het gevoelen van den voorsteller zal bij aanneming van het amen dement de wet een toestand van het muntwezen vestigen waarbij de munt eenheid met Indie bewaard kan blijven, en de groote bezwaren vermeden worden, welke van de aanneming van den enkelen gouden standaard bij de overspannen vraag naar goud en de bekende werking der Engelsche wet van 1844 met zekerheid te voorzien zijn. De zaak, welke gisteren aan de kennisneming van het hoogste regts- collegie werd onderworpenis van algemeene bekendheid geworden door de vrij groote ruchtbaarheid, welke zij heelt gekregen. Zij betreft het op 11 Julij 1874 voorgevallene te St. Philipsland, namelijk de rebellie door meer dan 20 personen, gepleegd tegen een deurwaarder en twee veldwachters, ter gelegenheid der uilvoering van een regterlijk bevel bij vonnis gegeven. Zooals bekend is ondervond de deurwaarder bij de ontruiming eener woning zoodanigen tegenstand in de uitoefening zijner functie dat de executie van het vonnis niet kon plaats hebben, daar de goederen, door de veldwachters buiten de woning gebragtdoor een deel der bevolking weder werden binnen gedragen, zonder dat de burgemeester, die dit gadesloeg er zich mede inliet. Het was ook de burgemeester en een aantal der St. Philipslanders, die zich voor het hof van Zeeland wegens hunne handelingen hadden te verantwoorden, maar slechts aan een viertal hunner, de burgemeester en de andere tegenstanders werden vrijgesproken, werd gevangenisstraf opgelegd. Drie en vier maanden correctioneel was de straf, die de regler met aanne ming van verzachtende omstandigheden uitsprak. Doch ook deze straf scheen de veroordeelden te bezwaren. Zij voorzagen zich van het arrest van het hof. den l9JtD Maart jl. gewezen, in cassatie. Tot toelichting van liet beroep stelde de advocaat mr. C. P. D. Pape twee cassatie-middelen voor. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een ander hol: bij niet gegrondverklaring tot vernietiging en ontslag van regtsvervolging. De conclusie van het openb. min. is bepaald op 24 dezer. Eens dief blijft dief, waren de woorden, die eene 25-jarige dienstbode te Woubrugge, ten huize haars meesters, bij tijd en wijle moest vernemen, omdat zij eens door de Leidsche reglbank wegens diefstal was veroordeeld. Hoe het zijof dergelijke verwijten gegrond waren of niet, of ze gepast waren al dan niet, de dienstbode kon ze niet langer aanhooren en was her haaldelijk op wraak bedacht. Den 1011"1 Febrnarij vierde zij haar wraak lust, bot, zonder evenwel te bedenken aan welke schromelijke gevolgen zi zich zelve zoowel als de huisgenooten en buren haars meesters zou bloot stellen. In den namiddag nam zij uit het fornuis een brandenden turf en verstopte dien tusschen andere turven, geborgen in een houten schuur, welke aan alle zijden door bewoonde huizen werd belend. Gelukkig werd de daardoor ontstane brand in de turfschuur na tijdige ontdekking ge- bluscht en veroorzaakte deze geen andere schade dan het verlies van eenige turven. Het opzettelijk in brand steken van brandbare stoffen, derwijze geplaatst om den brand in een gebouw te doen overgegaan, verder dat hel te voorzien was, dat eenig menschenlcven daardoor kon wor den in gevaar gebragt, was de qualificatie aan het feit gegeven. Schreijende beleed de wraaklustige deern schuld en verhaalde, alsof het een dagelijksclt werk was, de wijze, waarop zij getracht had de woning haars meesters in brand te steken. Het openb. min. eischle hare veroordeeling tot tuchthuis straf van 5 tot 20 jaren. Het hof nam echter verzachtende omstandigheden in aanmerking en veroordeelde, nadat mr. Mosselmans haar verdediger, op eenzame opsluiting had aangedrongende dienstbode tot drie jaren correctionele gevangenisstraf. Z. M. de koning heeft op de tentoonstelling van kunstwerken aange kocht de schilderij van den heer J. W. van Borselen «Landschap in Over ijssel bij buijig weder" (n®. 49 van den catalogus)benevens de twee I tes in marmer «Mariuccia" en «Beppo" van Pielro Calvi te Milaan (n®. 62 en 63). In de jl. Dingsdag gehouden vergadering van de kamer van koophan del alhier werd met 6 stemmen tegen 1 beslotende eerste kamer staten-generaal te verzoeken het wels-ontwerp regelende het toezigt bij het oprigten van inrigtingenwelke gevaar, schade of hinder zouden kunnen veroorzakenniet aan te nemen. D\ Knottnerus uit Dordrecht zal Zondag 6 Junij a. s. als predikant bij de Ned. herv. gemeente aihier door dr. Gerth van Wijk, in de Groote Kerk bevestigd worden. Den daarop volgenden Woensdag zal de nieuwe Ieeraar zijne intreèrede houden. Gisteren middag is op het Hooge Zand door de politie gearresteerd een koloniaal, die zich in November ten vorigen jare voor de dienst in de overzeesche bezittingen geëngageerd en hel daarvoor vastgestelde handgeld ontvangen had, maar sedert niets van zich had laten hooren De deserteur is aan de militaire autoriteit overgegeven. In den nacht van Zaturdag op Zondag is in een weide aan den Rijs- wijkschen weg bij deze stad een gruwelijke dierenmishandeling gepleegd. Men vond toch des morgens drie paarden deerlijk verwond in het land- Een der dieren was zoo gevaarlijk gekwetstdat de hulp van den veearts, den heer Rijnenberg, moest worden ingeroepen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2