PER TELEGRAAF. Btsvgcrltjfic £lanb. ADVERTENTIE N. ALGEMEENE VERGADERING Iiem een jaargeld van 800 m. heslt toegelegd, ingaande met 1". Januarij jl, en dat liem wijders uit de bisschoppelijke goederen door den regeringscom missaris een verdere toelaag zal worden uitgekeerd. OOST-IKDIK BATAVIA. 10 April. Bit Banda wordt gemeld: Het is hier in den laatsten tijd verre van rusli" geweest. Een opstandje te Banda! De Boetonezendie grootendeels den °Goenoeng Api bewonen, kwamen op zekeren morgen, allen gewapend met lansen cn krissen, ten getale van 3 a 400, opdagen met het plan om het kampement te overrompelen. De reden daarvan was: Op 's konings verjaardag hadden er schermutselingen tusschen de soldaten en de Boetone zen plaats gehad, waarbij een paar van de laatsten gewond en anderen van hen gevangen genomen werden. Den volgenden morgen nu kwamen de Boetonezen voldoening eischendoelt zoodra Diepenheim met zijn troep kwam aanrukken, gingen zij, uit vrees voor de geladen geweren, dadelijk uitéén en gaven hunne wapens over. Bij deze gelegenheid zijn gelukkig geen oilers gevallen. De vendutie van Z. E. den heer Loudon was druk bezocht en alles is no» al duur verkocht, zelfs boven tokoprijzen. Beh Biauw Tjoan, Majoor Chinees van Samarang, heeft eene koets voor ƒ5000, en een span paarden voor ƒ4500 gekocht. Men schat de gelieele opbrengst op ƒ50000. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den adjunct-controleur bij de in- en nitvoerregten te Samarang J. F. Göbel; aan den hulponderw. te Magelang D. Darting Pzn.; aan den directeur van binnenl. bestuur A. Fitz Verploegh; aan den adsist.-resident van Batang (Pekalongan) 1'. J. A. Spaan; aan den adsist.-resident van Poerbolinggo (Banjocmas) 11. Fitz Verploegh; aan den 1«> hulponderw. aan de openb. 2e lagere school te Batavia C. H. L. Croes; aan den commies op het resid.- bureau te Kediri G. Ch. Twijsel; aan den adsist.-resident voor de policic te Makassar O. von Below; aan den controleur le kl. bjj het binnenl. bestuur op Java en Madura W. C. M. B. Ingenluyff; aan den len commies op het adsist.-resid.-kantoor van Benkoelen R. H. Schomerus, en aan den hoofd- onderw. aan de openb. lagere school te Palembang H. VV. Beek. Ontslagen: op verzoek, eervol, de lc commies op het bureau van den gouverneur van Sumatra's westkust J. Maliieu; de klerk op het adsist.-resid.-kantoor te Panaroekan J. tl. W. Persijn; de adjunct-commies bij de post- cn telegraaf dienst A. A. Ch. Zimtner; de gewezen poslcommies te Ivediri J. F. M. Schneideren de opzigter 3' kl. bij het mijnwezen C. F. Vodegel. Benoemd: lot directeur der gouv. kina-onderneming in Bandong (Preangcr-Rcgentsch,) de scheikundige bij de kina-cultuur J. C. Bernelot Moens; tot hulpprediker ten dienste der inlandsche christen-gemeente te Tondano (Menado)de zen deling in de Minahassa H. Rooker; tot 1<" commies op het bureau van den gouverneur van Sumatra's westkust, de commies op het resid.-kantoor te Cheribon L. F. E. Buflotol adsist.-resident van Modjokertode adsist.- resident van Bondowoso (Bezoeki) jhr. C. de Gijselaar: tot adsist.-resident van Bondowoso. de adsist.-resident van I.amongan A. G. G. Peltzer; tot commies op het resid.-bureau te Kediri, de le klerk op het adsist.-resid.- bureau te Berbek (Kediri) P. W. L. Esinktot 2rD deurwaarder bij den raad van justitie te Samarang, de ambtenaar op onderstand C. F. Behrend; tot p» klerk bij de algem. rekenkamer, G. D. Hupperls en P. Grouwklerken bij dat collegie; lot 2'° hulponderw.aan de openb. lagere school te Mage lang, D. Schoondermark, thans 2hulponderw. aan de openb. lagere school te TagaV, aan de openb. lagere school te Tagal, B. Japikse, onderw. voor de Indische dienst; tot buitengew. subst.-griflier te Tjilatjap, buiten bezwaar van den lande, F. G. Strielack, commies op het adsist.-resid.-kantoor aldaar; tot buitengew. subst.-griffier te Bogjonegoro, buiten bezwaar van den lande, J. A. Wijnmalen, adspir.-controleur; lol adsist.-resident van policie te Ma- kasserde adsist.-resident voor de policie te Palembang N. Altheer; tot adsist.-resident van Batang (Pekalongan), de adjunct-inspecteur der statist, opname op Java F. L. Wattendorfl; tot secretaris der resid. Cheribon, de secretaris der resid. Banjoewangi T. G. Koentz; tot boekhouder op het bureau van den cerstaanw. ingenieur van den waterstaat enz. in de resid. Soerabaija, de ambtenaar op wachtgeld 11. W. C. Veldman; tot opzigter 2' kl. bij den waterstaat enz., de opzigter over den waterstaat te Glapan (Samarang) A. W. Abels. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den len luit. der inf. G. C. A. de Bruynaan den majoor der art. T. J. A. van Zijll de Jong; aan den kapt. der inf. R. H. Clarkson, en aan den 2'1 luit-kwartierm. bjj de mil. adminislr. P. A. Jung. Ontslagen: op ver zoek, eervol, de kaptt. der inf. J. II. van der Schalk en A. C. H. Alm, en de le luit. der inf. J. D. Milder. Bevorderd: tot mil. apotheker le kl.de mil. apotheker 28 kl. 11. Plasberg; bij de inf.: tot majoor, de kaptt. A. S. J. van Kesteren en W. H. van de Pol; tot kapt., de 1' luit. P. J. Gaberel; tot 1'» luit., de 2e luitt. J. B. H. Jager en M. J. Nix. Benoemd: bij de inf., tot 2'" luit., de sergeanten J. J. K. Enthoven, F. P. A. Mollinner, A. E. N. B. OtkenC. Sandt van Nooten, G. C. A. Keyzer, G. J. 11. van Onsenoord, de aljud.-onderofïicier G. M. A. Walpot en de sergeant-majoor J. B. Bartels. Departement van marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land, aan den gezagh. 2e kl. bij de marine W. J. van Santen. Vergunning verleend om te repatriëren: aan den kapt.-luit. ter zee J. H. P. E. Knip- horstaan den luit. ter zee 1' kl. J. M. H. Bervoels; aan de luitt. ter zee 2'Id. J. B. Eek, C. 11. de Goeje, S. T. Land en aan den officier van adm. 1' kl. E. H. W. Wijnmalen. Benoemd: tot gezagh. le kl. bij de gouv. marine, J. J. 11. Slotte, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, met bepalingdat hij zal worden belast met het gezag over het gouv. stoom schip Hertog Bernardlot 2'° stuurman, M. L. Broos, thans met de waar neming dezer betrekking belast, en G. P. L. Hauët, thans 3e stuurman. 'sGRAVENHAGE, 19 Mei. Met ingang van 1 Junij is aan den heer mr. M. Gordonnotaris le Bodegraven vergund zijne standplaats over te brengen naar Leiden. Voorts is benoemd tot notaris te Bodegraven de keer J, A. Sperna Weilandcandidaat-notaris te Warmond. ST. SEBASTIAN18 Mei. Aan den Örie zijn onderhandelingen aange knoopt over de onderwerping van twee bataillons Guipuscoanen. Zij zijn echter afgesprongen op de overdreven eischen der Carlisten. De vijandelijk heden zijn daarop hervat. BARCELONA, 18 Mei. De Alphonsisten hebben nabij llruch een belang rijke overwinning behaald. Zij namen sterke positiën, met verlies van 93 dooden en gekwetsten. De verliezen der Carlisten zijn grooter. BONDEN, 18 Mei. Volgens eene depêche aan de Pall Mall Gazette uit Berlijn, rigtte prins Bismarck vóór niet langen tijd eene circulaire aan de Duitsche vertegenwoordigers in het buitenlandwaarin de aanneming der wet op de kaders door de Fransche kamer afgekeurd en betreurd werd, in welk feit de Duitsche regering eene bedreiging zag van den Europeschen vrede. De circulaire was bestemd mondeling aan de verschillende regeringen te worden medegedeeld, en hierin zou men den oorsprong moeten zien van de jongste oorlogsgeruchten. BERLIJN, 18 Mei. De Germania maakt het antwoord der Pruissische bisschoppen op het rescript van het ministerie van 9 April jl. openbaar, waarmede hun adres aan den keizer beantwoord werd. De bisschoppen be- toogen, dat hetgeen lutn in het rescript verweten wordt in werkelijkheid in hun adres aan den keizer niet voortkomt, en dat die verwijten derhalve ongegrond zijn. Ten slotte spreken zij de innige overtuiging uit, dat de Pauselijke Stoel gaarne aan alle billijke eischen van de regeringen der ver schillende stalen voldoen zou en nooit toonde daartoe ongenegen te wezen. VERSAILLES, 18 Mei. Nationale vergadering. De minister Dufaure stelt voor de verzending van het wetsontwerp betreffende den senaat aan de constilutionnele commissie. Dit voorstel wordt verworpen met 320 tegen 301 stemmen en tengevolge hiervan verklaart de voorzitter dier commissie, de heer Batbie, dat zij haar mandaat nederlegt De voorzitter der kamer doet opmerken dat dit besluit der commissie in strijd is met de precedenten; eene commissie als zoodanig kan zich niet ontbonden verklaren, alvorens de kamer een beslissing genomen hebbe over wetsontwerpendie aan het oordeel der commissie onderworpen zijn geworden. ST. PETERSBURG, 18 Mei. De scheepvaart kan als heropend aangemerkt worden. De eerste stoomboolen uit het buitenland zijn heden hier aange komen; om Kronsladl bevindt zich nog slechts weinig en zwak ijs. RIO-JANEIRO 17 Mei. De Mana-bankwier toestand moeijelijk gewor den was ten gevolge van de gebeurtenissen te Montevideo en die niet dooi de Braziliaansche-bank geholpen was, heeft heden hare betalingen geslaakt, uitstel van betaling verzocht en verklaard dat zij al hare verpligtingen zal nakomen. Deze gebeurtenis heeft groote ontsteltenis teweeggebragt. Van 13 tot en met 19 Mei 18«5. BEVALLEN: M. J. van der Valk, geb. Mayor, D. C. de Groot, geb. Brug man, Z. A. M. Derogee, geb. Langeveld, Z. S. Engels, geb. Schreuder, Z. C. S. M. de Stoppelaar, geb. Lulofs, D. P. A. van Zijp, geb. Pont, D. C. van Tol. geb. van Haasier, Z. C. van der Vos, geb. Delfos, Z. M. C. R. Kroon, geb. de Haas, D. C. van der Beek, geb. Verhoeven, D. M. J. van den Hoek, geb. Bey, Z. N. Pardon, geb. van Rossen, Z. J. Epskamp, geb. Smit, Z. A. Kralz, geb. van Veen, D. - J. M. van der Krogt, geb. Rau, Z. I. van Wijk, geb. Noest, D. A G. C. Tasseron, geb. van Weeren, Z. J. N. van Dijk, geb. Heme- rik, Z. J. van Kralingen, geb. Michel, Z. GEHUWD: L. C. van Heukelom, jm. en A. II. van Outeren, jd. J J. Blum, jm. en S. M. van der Steen, jd. P. Piket, wedr. en J. Vervark,jd. 11. van Dalen, jm. en L. Honsbeek.jd. E. J. Vunderink, wedr. en C. A. van der Staat, jd. M. Jansen, jm. en G. van Mastrigt.jd. P. Thomassen, jm. enC. Fles, jd. J. Sommeling. jm. en A. L. van derKlugt.jd. T. van Leeuwen, jm. cn D. W. Zandvliet, jd. C. Pont, jm. en K. M. van Rhyn.jd. D. van den Burg.jm. en N. Wakka, jd. N. de Zwart. jm. en J. Kooreman, jd. J. Veislraaten jm. en G. Stolk.jd. G. II. lvokxhoorn, jm. en J. van Leeuwen, jd. OVERLEDEN: M. C. J. Olieslagers, D„ 6 m. M. du Pree, D., 10 m. M. Pi ket, geb. van der lleyden, Z. levenl. C. C. Geslman, D., 17 d. G. Geerling, 20 j. W. B. van Steen. D., 5 m. J. Booma, wed'. J. van der Nat, 84 j. W. S. van der Slaay, D., 2 m. G. A. Clavan, D., 5j. W. Ederzeel, Z., 5 m. J. M. Bonnet, D., 1 j. J. A. van Putten, Z., 2 j. - - N. Kok, geb. van der Meel, D. levenl. J. van Dissel, 45 j. W. van der Meer, Z„ 2 j. C. J. Ketlenis, D., 16 m. J. Ju, Z., 25 j. M. C. Smit, 4 j. T. Gabes, D., 30 j. H. J. van der Mark, D,4m. C. L. Hansen, Z.,2j. Getrouwd: G. II. K0KX1100RN en J. VAN LEEUWEN, die tevens hunnen hartelijkcn dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Leiden, 19 Mei 1875. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon JE. C. JUTA LISMAN. Voorspoedig bevallen van een Zoon O. ROODENBURG, Wed. L. J. ENGELS. 18 Mei. De Ondergeteekenden betuigen hunnen welgemeenden dank voor de bewij zen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van hunne Tante, Mejufvrouw JEANNE ESTHER DUREGE. E. S. M. SCHMIDT, Wed. H. van Rijckevorsel. Leiden en Rotterdam, Dr. F. SCHMIDT. 20 Mei 1875. M'. A. SCHMIDT. van Kiezers in het Hoofdkiesdistrict Leiden, ter bespreking van de Candida- tuur voor de Staten-Generaal, op Zaturdag 22 Mei, des namiddags te 1 ure, in het gebouw der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen, aan het Rapenburg te Leiden. Het Bestuur der Kiesvereeniging: Het eilgemeen belang A. E. J. MODDERMAN, Voorzitter. W. PLEYTE. C. J. LEEMBRUGGEN, Secretaris.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3