BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. be in het belang der bandelsregt spraak geopperde verplaatsing van het hof van 's Gravenhage naar Rotterdamis door de ervaring niet aangewezen en klagten over de regtspraak van het hof in Zuidholland door de organen van den handel zijn den minister niet bekend. De vraagwaar de zetel van het gereglshof over de provinciën Friesland. Groningen en Drenthe be hoorde te worden gevestigd, is, even als die omtrent de plaats van vestiging van den zetel dei- overige geregtshoven, met allen ernst overwogen, en niet dan na rijp beraad is door den minister besloten ten deze niet al te wijken van de in 1861 door de vertegenwoordiging met groolc meerderheid geno men beslissing. 's GRAVENHAGE, 19 Mei.. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer II. J. Outhuis, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft benoemd tot opziener der domeinen in de provincie Zuid holland den heer D. J. C. Scheele, thans tijdelijk opzigler dier middelen in genoemde provincie, te Dordrecht. Tot burgemeester der gemeente Zwartewaal is benoemd de heer P. van Duivendijk. De 2d8 luit. K. C. II. Sadée, van het 8C reg. infanterie, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indie. Z. K. 11. prins Frederik is dezen ochtend naar Amsterdam vertrokken en ten 6 ure heden middag per Rijnspoor alhier teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over het ontwerp lot voorziening tegen hondsdolheid, en ook over art. 1 van dat ontwerp, afgeloopen. Na verwerping van vijf amende menten is ook art. 1 zelf (het beginsel der wet) verworpen met 36 tegen 25 stemmen. De minister verzocht daarop schorsing van het debat om als nog eenige wijziging in het ontwerp te brengen. Morgen zijn eenige kleine wetten aan de orde. Na den afloop daarvan zal de beraadslaging over de wet tegen hondsdolheid hervat worden en daarna zal de muntwet in behan deling komen. Curatoren van het gymnasium bevelen aan1°. voor de betrekking van leeraar in de Fransche taal de hh.J. E. Gacon. te 'silage, en A. van den Briefte Rotterdam; 2°. idem Engelsche taal de hh.jhr. B L. Teding van Berkhout, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht, en H. van der Laan, idem te Utrecht; 3°. idem Duitsche taal de hh.P A. Schwip- pert, lijdelijk leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, en J. C. Knoest, leeraar aan het gymnasium te Brielle. Ofschoon hulde brengende aan de ijverige bemoejjingen van dr. Evers, advi seert echter de commissie voor de plaatselijke belastingen, dat het voorstel van dat raadslid tot wijziging der grondslagen van den hoofdelijken omslag niet behandeld, maar in advies gehouden zal worden. De commissie vereenigt zich met het gevoelen van den controleur der plaatselijke belastingen, dat hel wenschelijk is geen ingrijpende veranderingen in de verordening te ma ken zoolang de vier vijfden der personele belasting in de gemeentekas vlóeijen. Bij den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongeregt alhier zijn onderscheidene processen-verbaal, constaterende overtredingen van de wet houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarlozing van kinderen, ter vervolging ingekomen. De beklaagden zijn, behalve een vreemdeling die op de straat door een kind kunsten liet ver- rigten, de heer Valois, directeur van den Kon. Hollandschen schouwburgen de directeur van het paardenspel, 0. Carré. Met belangstelling wordt de afloop dezer zaken te gemoet gezien. Door de politie alhier is gisteren aangehouden en heden onder ver moeden van opligting naar het huis van verzekering overgebragt de stads werker v. 11. Deze persoondie in den laatsten tijd aan sterken drank verslaafd was, bevond zich gisteren in den bakkerswinkel om den hoek van hel Groenewegje en Huygenspark, juist toen de bovenbewoner, de offi cier P.het huis verliet en vóór zijn vertrek nog eenige woorden met zijn hospes wisselde, v. 11. trekt oogenblikkelijk af, maar keert terstond terug niet het verzoek aan den winkelier om voor den bovenbewoner, die volgens zijn zeggen vergeten had zich van geld te voorzien10 mede te geven. De goedgeloovige huisheer ziet geen bezwaar in de inwilliging van dat ver zoek, maar zendt als voorzorgsmaatregel een jongen, die hij de 10 gaf, met den boodschapper mede. Weldra kwam uit dat men hier met een bru- laien opligter te doen had. want nadat de knaap hem tot een herberg in het Achterom had vergezeldwaar v. 11. beweerde dat mijnheer zou zijn en inmiddels de f 10 had te weten te verkrijgen, was hij spoorloos verdwe nen. De polilie. van het voorgevallene onderrigt, heeft v. 11. nog denzelf den avond opgespoord en gevat. De opligter behoorde als nachtwaker nog al lot het politie-personeel. In de nabijheid van Voorburg heerscht de tongblaar onder het rund vee, ten gevolge waarvan de door de afdeeling der lloll. maatschappij van landbouw voorgenomen tentoonstelling van runderen is uitgesteld. BELCIE. Woensdag II. kon men te Maaseyk een der verschrikkelijkste boschbran- den waarnemendie bij menschengeheugen in die omstreken heeft plaats gehad. Ten 1 uur namiddag barstte het vuur uitin de uitgestrekte denne- bosschen van den Vossenberg, gelegen op eene hoogte van 25 meter boven den waterspiegel der Maas; ter plaatse genaamd de Driepaal, tusschcn den spoorlijn ilasselt-Maaseyk en het kanaal, langs den steenweg van Asch op Lanklaar. Hel vuur breidde zich van alle kanten uit en bleef tot laat in den nacht voortwoeden. Er zijn ongeveer 180 hectaren bosch, van verschil lenden ouderdomvernield. Uit Gent meldt men dat Zondag 11.ter gelegenheid van een pelgrims- togl in den omtrek, te Slootendrics. gemeente Ooslacker, bloedige vecht partijen hebben plaats gehad bij gelegenheid van den terugkeer der pelgrims. De politie is er echter in geslaagd de orde te herstellen. Ongeveer twee jaar geleden heeft mevr. de Courtebourne in het aldaar aan haar landgoed grenzende bosch een grot laten bouwen in den trant van die van Lourdes, met het doel om van den hemel de genezing van haar zoon te verkrijgen. Sedert is die grot in een reuk van heiligheid gekomen bij de geloovigen van Vlaanderen. Zondag zou er een pelgrimstogt naar die grot plaats hebben, en in overleg met den gouverneur der provincie had de burgemeester daarom bepaald, dat de pelgrims de stad niet zouden door trekken. Langs verschillende wegen om en buiten de stad zouden zij het i doel van hun reis bereiken. De wegen zagen ditmaal zwart van menschen. ENGELANa LONDEN. 18 Mei. Door de post-administratie hier te lande werden in 1873 907 millioen brieven en 254 millioen couranten en drukwerken verzonden, dat is 28 brieven per inwoner en wel in Engeland 32, (in Londen meer dan 70 per hoofd), in Schotland 24 en in Ierland 13. In 1839, het laatste jaar van de hooge porten, werden slechts 82 millioen brieven verzonden; in 1840 was dit cijfer reeds 169 millioen. In 1873 werden ongeveer 18700 brieven zon der eenig adres op de post gedaan. Ongeveer 500 van die brieven bevatten geldswaardig papier tot een bedrag van meer dan ƒ156,000. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten is door een brand, die op hel einde van de vorige maand te Oskosh in Wisconsin woedde, en die in i een houtzaagmolen ontstond, over een oppervlakte van anderhalve mijl in de lengte en een halve mijl in de breedte alles vernield. Alle bankende drukkerijen der dagbladen, het post- en telegraafkantoor, de opera, het spoorwegstation, alle hotels op één na, een kerk, een aantal fabrieken en vele groote magazijnen liggen in de asch. De brandweer was al spoedig na het uitbreken der vlammendie door den zuidweslenstorm werden aange wakkerd, buiten staat te blusschen; haar beste stoomspuit werd vernield. Door het doen springen van huizen, door middel van buskruid, werd nog een deel van de stad gered. De bevolking was zoo opgewonden, dat het groote moeite kostte het uitbarsten van een oproer te voorkomen. Drie menschen werden gedood en twaalf gekwetst. Een aantal plunderaars wer- i den gevat. FRAKKRIJK. De president der republiek heeft eenige bepalingen vastgesteld tot rege ling van den arbeid van kinderen tusschen de 12 en 16 jaren in de mijnen, waarbij het aantal werkuren op 8 van de 24, met een rusttijd van ten minste één uur, wordt bepaald. Tevens wordt bevolen, dat dergelijke kin deren tot sommige werkzaamheden niet zullen mogen gebruikt worden; een en ander krachtens de wet van 19 Mei 1874 en tot aanvulling van deze. Er wordt in de dagbladen veel gesproken over eene zamenkomst van den keizer van Rusland en den heer Thiers, die eerlang zal plaats hebben, Dp heer Thiers heeft in den laatsten tijd ook bijeenkomsten gehad met den Russischen gezant. Prins Napoleon zal een manifest openbaar maken, om in het lichtte stellen, wat het streven der jong-Bonapartisten is. Het hof van Parijs heeft het vonnis van het correctioneel geregtsho! der Seine bevestigd, hetwelk de Contes van la Fontaine als een onzedelijk werk veroordeeld, de vernietiging der gravuren van Eisen bevolen en de» drukker en uilgeverdie thans een nieuwe editie in het licht zenden wil den, tot het betalen eener geldboete veroordeeld heeft. Twee //agents de change" aan de Parijsche beurs, die, in strijd mei het reglement, voor eigen rekening zaken gedaan hebben, zijn deswege door den raad van de "agents de change" elk met eene boete van 200,000 Ir, gestraft. DIIITSCIILAND. Te Venelié heeft eene groote demonstralie plaats gehad ter eere va» den Duitschen kroonprins en zijne gemalin, waarbij eene serenade met fak kellicht enz. De prins heeft zich driemalen, het laatst met de prinses, voor zijne vensters vertoond en herhaaldelijk werd het Pruissische volkslied uitgevoerd. Naar aanleiding van hetgeen onlangs is gezegd van eene Pruissische militaire partij, die een oorlog met Frankrijk te weeg wil brengen, ver klaart de Nordd. Allg. Zeit., dat zulk een partij, die, in strijd met de wenschen des keizers, zich in zaken van politiek zou mengen, niet beslaat Bij het corps Pruissische officieren behoort het zelfs tot de meest stellij gehandhaafde tradition, zich van alle inmenging op dat gebied te onthouden Alleen de adviezen van den gencralen staf hebben soms invloed op polilieki besluiten, maar dragen altijd het kenmerk eener bedaarde oordeelvelling. j Voortdurend komen uitgeweken Elzassers, meest werklieden, in hun vaderland terug. Sedert Paschen brengen vooral de spoortreinen uit Belfort bijna dagelijks een aantal dezer personen aan. De meesten begeven ziek naar Miihlhausen. De toevloed is aldaar zoo groot, dat het weldra eene onmogelijkheid zal zijnhen allen onder dak te brengen. Volgens de Karhr. Zeit. is aan den bisschop van Breslau uit Weenen te kennen gegeven, dat hij van wege de Oostenrijksche regering kan re kenen op alle bescherming, waarop ieder, die het (lostenrijksch grondgebied bestreedtaanspraak heeft; maar dat van hem wordt verwacht en verlangd, zich wederkeerig te houden aan alle verpligtingendie voor iedereen, on verschillig wie, aan zoodanige bescherming verbonden zijn, en wel in bet oog te houden dat hij geen regl heeft op eenige exceptionele positie. Uit Paderbom wordt aan de Köln. Zeit. het volgende medegedeeld; Volgens den officiëlen Kreis- Anz. is door den heer Mönnikesden geeste lijke te Lippspringe, die indertijd door den bisschop van Paderborn weder- regtelijk uit zijn betrekking is ontzet, een aanschrijving door den opper' president der provincie gerigt, inhoudende; dat de minister van eeredienst

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2