mimisch i; courant. WOENSDAG 19 MEI. BliNiNENLANDSCIlE BEUIGTEN. 1875. N°. 114. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den tleweenteraad t 3.35franco p. p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 Mei. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip J. B. Walker, van de «Star Ball Line", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 22s,tl1 Mei aanst. is be paald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooreu uiterlijk in den avond van den 211,cn Mei en de brieven den daarop volgenden dag, 'smorgens vóór 9 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn aan het station van den Hol- lacdschen spoorweg alhier afgegeven 4548 plaatsbillettent. w. Zondag voor een enkelen rid 322, retour 1229; Maandag voor een enkelen rid 436, retour 2561. In den morgen van den 1611"1 dezer is in het water van den Rijn drij vende gevonden het lijk van eene nog jeugdige onbekende vrouw, wier kleederen gemerkt zijn met de letters F. K. Diegenen, welke omtrent haar ceitige inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich daartoe aan te melden aan het bureau van policie alhier. Gisteren namiddag omstreeks 3% ure had in de Bouwelouwesleeg cene vechtpartij plaats tusschcn verschillende mannen. Een hunner, met name den Os, bekwam daarbij eene ernstige verwonding en werd, na heelkundig behandeld te zijn, naar zjjne woning vervoerd, terwjjl een der anderen naar het politiebureau werd overgebragt. De politie maakt tegen die lieden proces-verbaal op. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.— ƒ5.10 en ƒ2.50, en de laagste prijzen 25. -, ƒ5.— en ƒ2.50. In den nacht van Zalurdag op Zondag is ten huize van den heer Piek aan 'sMolenaarsbrugonder Oudshoorn, een stoute diefstal gepleegd. Men heeftna zich den toegang tot het kantoor verschalt te hebbende brand kast geopend en zich van de daarin aanwezige waarden, ten bedrage van p. m. ƒ7000'1meester gemaakt Het is, naar wij vernemen, gebleken dat de dieven zeer goed op de hoogte waren van het stelsel, volgens hetwelk de brandkast moest geopend worden. Een trommel en eenige schrifturen, in de brandkast aanwezig, op den weg geworpenzijn later teruggevonden. Ten vervolge op een vroeger berigt uit Alchinwordt door de Staats courant medegedeeld dat de l»le luit. E. G. T. von Ende, die bij het in dat berigt bedoelde gevecht gewond werd, spoedig daarna is overleden. Het stoomschip Bolland is den 16drt» dezer van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen. Te Amsterdam wordt met 24 Mei aanst. op den Haarlemmerdijknabij de Korte Prinsengracht, een bijkantoor der posterijen gevestigd. Voor het geneeskundig staats-examen, in de maand Jimp a. s. te Utrecht te houdenhebben zich 32 candidaat-artsen van de militaire geneeskundige dienst te Amsterdam aangegeven; voor het natuurkundig, in Junij te Am sterdam te houden, hebben zich 85 militaire studenten van de gen. dienst aangegeven. Volgens berigt van het departement van koloniën is de schepeling John Watson, verdacht van aan boord van het Nedcrlandsche schip Pharo in volle zee een moord te hebben gepleegd op den persoon van zjjn medesclie- peling Swansonden 9Maart jl. uit Ned. Indië opgezonden naar Neder land met het schip Louis August Constant (ju, gezagvoerder R. Visser. Het is onzeker, waar laatstgenoemd schip hier te lande moet binnenvallen. Bjj aankomst behoort de verdachte van den gezagvoerder te worden overgeno men en overgeleverd aan den officier van justitie in het arrondissement, ten einde deze te zijnen aanzien zoodanig kunne handelen, als lip zal noodig •oordeelen. De Kerk. Ct. meldt, dat hel genootschap Hulpbetoon eene poging wenscht te doen, om, in vereeniging met andereprotestantschegenootschap pen, den protestanten te Slrpp in de kerkhofquaeslic regt te doen verkrij gen langs den weg van regterlijke uitspraak. Te Haarlem is Zaturdag 11. de 123,le algemecne vergadering gehouden van de Hollandsche maatschappij der wetenschappen. Bij de maatschappij was ingekomen een in de Duitsche taal geschreven antwoord met het motto «Festina lente", op eene in 1871 uitgeschreven prijsvraag, waarbij een on- derzoek werd gevraagd naar het meerder of minder regt, waarmede aan sommige plantensoorten de naam van soort en niet eerder die van variëteit moet worden gegeven. Over de al of niet bekrooning van dit antwoord had eene langdurige discussie plaats ten gevolge van het uiteenloopende ad vies der beoordeelaren; eindelijk besloot de vergadering bij stemming dit antwoord niet te bekroonen, maar de vraag op nieuw uit te schrijven; het naambriefje werd ongeopend verbrand. Te Bussum had Zondag 11. een spoorwachter, bij de aankomst van den trein van Hilversumhet ongeluk te struikelenten gevolge waarvan hem beide beenen verbrijzeld werden. Geneeskundige hulp werd dadelijk ver leend doch de ongelukkige is spoedig bezweken. Volgens het Bbl. poogde hjj een kind te redden, dat zich op de rails had gewaagd, toen de trein aan kwam. Het gelukte hem, maar ten koste van zijn leven. Mevr. de wed. S. van Walchren van Wadenoijen-Pigeaud. bij Amers foort op den huize Nimmerdor, onlangs overleden, heeft aan de herv. dia conie te Wadenoijen vermaakt de som van ƒ2000, vrij van hel regt van successie. Te Loenen op de Veluwe is Donderdag 11. een hevige brand uitgebroken bij den smid Eekhof. In korten tijd werd alles in asch gelegd. De vlam men deelden zich al spoedig mede aan het huis van een winkelier, hetwelk mede geheel is verbrand, met een grooten voorraad winkelgoederen. Aan blussching viel niet te denken. Door den burgemeester van Urk is een 80-tal kinderen, allen beneden de 10 jaren, die werkzaam waren bjj of in de ansjoviszouterijenvan daar verwjjderd. In het personeel der provinciale staten van Friesland is weder (thans in het district Dokkum) eene vacature ontstaandoor het bedanken van den heer P. K. Bakker, te Ec. Te Vlissingen schoot dezer dagen, bij het overladen van rails nit een ligter in het Noord-Duitsche stoomschip Essen, toebehoorende aan den heer Krtipp, een rail uit den strop, met het ongelukkig gevolg dat een oppassend huisvader van 5 kinderen zoo verwond werd, dat men voor zijn leven vrees l. Naar men uit Neuzen meldt is aan den nieuwen Neuzenpolder de zee dijk halverwege weggevallen. Ter lengte van bijna 300 meter en ter breedte van 60 meier is de voordijk met voorliggende gronden in de Westerschelde verdwenen. Men meldt uit Maastricht aan het Bbl.: «Begunstigd door het heerlijkste weder en onder toevloed van duizenden nieuwsgierigen, zoowel uit deze I provincie als uit de omstreken van Luik en Aken hier heen gekomen, had Zondag de jaarlijksche groote of St. Servatiusprocessie met de gewone pleg- tigheid plaats. Orde en rust werdenevenals in vorige jaren en zooals het bij dergelijke gelegenheden hier ter stede immer geschiedt, geen enkel oogenblik ook slechts in het geringste gestoord. Het is dus ten overvloede heden opnieuw gebleken, dat te Maastricht geene processie, geen godsdien stige optogt der r. k., door de bajonet der gewapende burgers beschermd behoeft te worden. Algemeene verwondering baarde bij deze processie de aanwezigheid van een ongewoon groot aantal gendarmen, zoo te paard als te voet; waarschijnlijk moest hunne tegenwoordigheid dienen om den aan drang, die er bij het algewezen besluit tot oproeping onzer schutters heeft bestaan, eenigermate te vergoelijken en te verklaren, en te doen gelooven, dat men toch in vollen ernst voor stoornis der orde had gevreesd." Bij de voortzetting der zaak van den notaris 11. van Wittem, voor het prov. gereglshof in Limburg, heeft het openb. ministerie gerequireerd schul digverklaring aan valschheid in één onderhandsch en vijf authentieke ge schriften (testamenten), met veroordeeling tot tuchthuisstraf voor een door het hof te bepalen tijd, en vijf geldboeten ieder van 50 gulden; voorts tot ontzetting uit het door beschuldigde bekleede ambt. Door de verdedigers van den beschuldigde werd tot vrijspraak geconcludeerd. Men meldt uit Curacao dat door de regering van de Vereenigde Stalen van Venezuela de blokkade der kusten van den staat Falcon is opgehe ven en de havens van Maracaibo en Coro voor den buitenlandsclien handel zjjn gesloten. De regering heeft aan de tweede kamer hare memorie van beantwoor ding toegezonden over het wets-ontwerp, houdende nadere tijdelijke voor ziening omtrent het Nederlandsche muntwezen. Zij verklaart daarin, dat er in de verte bij haar geen toeleg beslaat, om de kamer tot de aanneming

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1