B IJl TB INI, AN DSC 11BER1GTKIN. PER TELEGRAAF^ j22 dadelijke aanneming van den gouden standaard hadden gezienmaar zich toeli bij het voorstel der regering konden nederleggen. Die bevredigende regeling van de verhouding lot Indie was voor meerdere leden eene //conditio sine qua non" eener voor hen aannemelijke muntregeling. Een groot aantal leden gaven te kennen, dat zij hunne goedkeuring aan dit ontwerp alleen kouden schenken voor hel geval, dat daaraan het tijdelijk karakter werd ontnomen. Bij het verslag is gevoegd eene nota van den heer Blussé. Daarin wordt gezegt, dat voor eene handels- en koloniale mogendheid eene aansluiting aan Engeland meer voordeden aanbiedt dan aan de Latijnsche munt. Het gebied van dei» sovereign is de geheele wereld, terwijl de franc slechts op een beperkt gebied bekend is. Wie kan uitrekenenwordt aan het slot der nota gevraagd, welke stem de leden, die indertijd voor het amendement de Bruyn Kops en Mackay gestemd hebben, zullen uitbrengen, die tegen den gouden standaard zich verklaard haddenals het alleen aankomt te kiezen tusschen de aansluiting aan den sovereign of den franc? 's GRAVENHAGE, 14 Mei- Tot procureur bij het prov. gereglshof in Friesland en de arrond.-regt- bank te Leeuwarden is benoemd de heer mr. G. A. Murray Bakker, advo caat te Leeuwardenen tot procureur bjj de arrond.-regtbank te llecrenveen de lieer mr. M. M. van Ileloma, advocaat aldaar. De heer A. J. Krieger is ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Nederl. Indic, om te worden benoemd tot adjunct-ingenieur bij de staatsspoorwegen op Java. De minister van oorlog heeft benoemd lot voorzitter der commissie, ten overslaan van welke te Breda hel examen tot toelating als kadet aan de kon. militaire akademie zal worden afgenomen, den hoogleeraar dr. J. J. de Hollander, werkzaam bij die inrigling; tot leden: den lsttn luit. der artillerie N. C. Grotendorst en den l!t'° luit. der infanterie M. II. A. J. van Menrs, beiden werkzaam bij voornoemde inrigling; de lih.dr. A. van Oven, Iceraar aan de h. burgerschool te Dordrecht; dr. J. Zaaijer Az., leeraar aan de rijks h. burgerschool te Leeuwarden; dr. F. Seelheim, leeraar aan de rjjks h. burgerschool te Middelburg; A. P. T. Sassen, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Tilburg en de li. burgerschool te Breda; S. Susan, leer aar aan de rijks h. burgurschool te GroningenA. S. Kokleeraar aan de rijks h. burgerschool te Roermond; en A. D. llagedoom, leeraar aan dc h. burgerschool te Amsterdam: tot lid en secretaris, den lslCD luit. van het c«rps ingenieurs, mineurs en sappeurs W. Badon Ghijben, werkzaam bij de kon. militaire akademie. -- Z. M. de koning zal morgen namiddag ten 6 ure per Rijnspoor van liet Loo alhier aankomen. Men verneemt dat de secretaris-generaal aan het departement van oor log, generaal-majoor Hardenberg, zijn ontslag uit genoemde betrekking heelt aangevraagd, doch dat hij de funcliën van hoofd-inlendant bij de militaire administratie zal blijven vervullen. Men verzekert dat de kolonel van den generalen staf, II. C. W. Roai de Loo, directeur der topographische inrig.- ting, als secretaris-generaal bij voormeld departement zal optreden. In de zitting van de tweede kamer van heden had dc interpellatie plaats van den heer Kuyper. Zijne vraag was: //Biedt de staatkundige ge dachte, die, wat de schoolquaestie betreft, aan de formatie van dit kabinet ten grondslag ligt, al dan niet waarborg dat deze regering noch het initia tief nemen, noch medewerken zal tot eene wijziging der wet van 20 Au gustus 1857 [Stbl. n». 103), waardoor de kracht op de school zou worden verhoogd, zonder gelijktijdige tegemoetkoming aan de bezwaren die thans reeds de bijzondere school drukken? De minister van binnenlandsche zaken heelt daarop in hoofdzaak ver klaard dat hij vasthoudt aan het behoud van art. 194 der grondwet en aan het hoofdbeginsel der onderwijswet, zijnde de openbare school toegankelijk *n bruikbaar voor allen, met volle vrijheid voor het bijzonder onderwijs. Daarom is de openbare school nog niet godsdienstloos. Het zoogenaamde restitutie-stelsel vindt in den minister geen voorstander. De regering zal ter geschikter tijd een wets-onlwcrp indienen. Bij een zeer uitvoerig arrest beregtte heden de hoogc raad in revisie •de tusschen den staal der Nederlanden en de Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij hangende vordering tot vergoeding van zeker bedrag door den slaat wegens het brievenvervoer door de spoorweg-maatschappij. Zooals men zich zal herinneren werd bij interlocutoir arrest van 19 Febr. 1874 door den boogen raad een onderzoek van deskundigen bevolen. Naar aan leiding daarvan werd thans in het hoogste ressort beslist en de vordering lot renteberekening gegrond verklaard. De hoogc raad verwierp de door den staat opgeworpene niet-ontvankelijk- lieid en veroordeelde hem tot vergoeding der schade, ontstaan door de toe- passelijk-verklaring van art. 39 der wet van 21 Augustus 1859. De raad bepaalde wijders het beloop der gevorderde schadeloosstelling: voor de vier laatste maanden van 1872 op ƒ5444.49; voor het geheel jaar 1873 op 16349.64% en gelijke som van 16349.64 y2 wegens elk jaar na 1873 vcrloopen of zullende vetloopeu, zoolang het brievenvervoer zal worden ge vorderd, te voldoen den leD Januarij van elk jaar, welke sommen aan den oorspronkelijk en eiscïier zullen moeten worden voldaan met de renten a 5 pCt. De oorspronkelijke gedaagde, de staat, is veroordeeld in de kosten in eersten aanleg en in die in revisie gevallen. E K G E L, A. Bï LONDEN. 13 Mei. In het hoogerhuis is voor de tweede maal een bill gelezen van lord Shaftesbury, strekkende om een eind te maken aan het doen vegen van schoorsteeuen door kleine knapen, die door hun meesters gedwongen wor den in de schoorsleenen op en af te klimmen, en daarbij niet zelden den hals brekenslikken of ander letsel bekomen. Schoorsleenen kunnen machi naal geveegd wordenen de wet op den arbeid van kinderen verbiedt het bezigen van minderjarigen lot dit werk. De onderkoning van Indië heeft bevel gegeven dat te Luchnow een gedenkzuil zal worden opgeriglvoor zijn eigen rekening, ter herinnering aan de inlanders die daar sneuvelden toen zij bij de demping van den op stand voor Engeland streden. De Times bevat het volgende berigt uit Philadelphia: Blijkens het rapport van het departement voor landbouw, heeft de strenge winter groot nadeel aan het te veld staande toegebragtzoodat men op slechts drie-vierde van een gewonen oogst rekent, tenzij eene verbetering plaats grijpe. Van het met tarwe gezaaide zal 14 a 27 pCt. met andere gewassen beplant worden. FRAAHRIJK. Het Joum. off. bevat de besluiten, waarbij benoemd zijn: de markies d'Harcourt tot gezant te Londen, de baron de Bourgoing tot gezant te Kon- stantinopel en de graaf de Vogué tot gezant te Weenen. Naar men uit Versailles aan het Joum. des Déb. meldt, zouden de afgevaardigden der reglerzijde, verre van tegen eene verhaasting der alge- meene verkiezingen gekant te zijn, het gevoelen aankleven, dat er alle reden is om de natie nog dit jaar te raadplegen. Baron de Bray, afgezette onder-prefect van Bayonne, is in hechtenis genomen. Hij moet zich op bedriegelijke wijze van gelden, ten bedrage van 85000 fr.hebben meester gemaakt. Op 23 Mei zal er te Parijs eene nieuwe opstijging plaats hebben. De heer en mevrouw Duruof zullen hel toglje maken ten voordeele van de na gelaten betrekkingen der slagloffers van Ie Zénith en van de Engelselie zeelieden die in 1874 de schipbreukelingen van den ballon le Tricolore redden. Omtrent de Cadix, die dezer dagen op korten afstand van Brest ver ongelukte, verneemt men nader dat zij 31 koppen en 35 passagiers, meest Portugesche zeelieden, aan boord had, en dat van die 66 menschen er slechts 4, een Engelsch matroos en drie Portugezen, gered zijn. In de financiële wereld heeft de zaak van Philippart in den laalslen lijd veel opschudding gemaakt. Philippart is een Belg, die naar Parijs was verhuisd en daar allerlei speculaliën begonnen had. In den beginne was bjj buitengewoon gelukkig, was bestuurder geworden van verscheidene spoor weg-maatschappijen en van het Crédit Mobilier. De aandeelen dier maat schappij rezen dag aan dag, maar plotseling kwam er eene daling en vielen de fondsen nog snellerdan zij gerezen waren. Op eene vergadering van aandeelhouders in het Crédit Mobilier werd besloten tot de uitgifte van 320,000 actiën, ten bedrage van 160 millioen. De wettigheid van dit besluit is door een aandeelhouder van de eerste uitgifte bestreden, aangezien ver scheidene personen tot dat besluit hadden medegewerkt, die de aandeelen alleen als prolonganten in bezit hadden. De reglbank van koophandel en in hooger beroep het hof hebben echter uitgemaakt, dat de vergadering wet tig was bijeengeroepen en zamengesteld; het uitgeven van prioriteits-aandee len (waartoe ook was besloten) werd onwettig verklaard. Tegelijkertijd j werd Philippart beschuldigd, onregtmatig beschikt te hebben over 14009 obligaliën van den spoorweg Orleans-Rouaanmet het doel om geld te ma ken en de makelaars, bij wie hij groote prolongatie-posten had loopen, weigerden de stukken verder te prolongeren. Terugnemen kon Philippart de stukken niet. De //Banque franco-hollandaise" en de //Société des Bas sins", die insgelijks bij de zaken van Philippart betrokken waren, stelde» toen aan de makelaars de eigen obligaliën dier maatschappijen ter hand e» ontvingen daarvoor de door Philippart in beleening gegeven aandeelen Crédit Mobilier terug. Zoo werd deze zaak geschikt, doch Philippart heeft toch al zijne verpligtingen niet kunnen voldoen en zjjn val was onvermijdelijk geworden. SPANJE De generaal Bassols, van het Noorderlegerheeft zijn kommando neder- gelegd, ten gevolge van een geschil met zjjne wapenbroeders. Hij weri voor een der beste generaals gehouden, liet onderhandelen met Cabrera maakt op vele generaals een ongunsligen indruk. Een der hoofden van de opstandelingen op Cuba, Calisto Garcia,is als krijgsgevangene te Madrid aangekomen. Volgens de Epoca zal de Noorderspoorweg vooreerst nog niet voor het verkeer heropend worden. De Carlistcn eischen daarvoor eene sou gelds, die de regering weigert. Dezer dagen zijn reeds al de personendie wegens den bekenden op stand te Carthagena in de gevangenis waren, in vrijheid gesteld. DIJITSCilLAN». De heer von Bismarck begeeft zich, na het vertrek van den keizer van Rusland, naar Lauenburg; hij zal aldaar vertoeven tot op de komst 9» konings van Zweden le Berlijn, om alsdan naar Berlijn terug te keeren. - Te Leipzig is Bebelde sociaal-democraatvoor den rijksdag niet gekozen. De nationaal-liberaal behaalde, met 4000 stemmen meer. 9e overwinning. j Volgens de Nd. Mig. Zeit. bevond zich onder de omgekomen pass)' I giers van de stoomboot Schiller ook de Duilsche consul uit Havanna, le j heer Zach, die, vergezeld van zijne vrouw en dochter, met verlof op rek naar Duilschland was. Hij had te New-York reeds op eene andere mailboot J plaats genomen. Toen echter de gelegenheid om met de Schiller te ver t trekken zich aanbood, gaf hij, om dc uitstekende inrigling der boot, af IC deze de voorkeur. PARIJS, 13 Mei. De nationale vergadering heeft met 464 tegen 179stel' 14 men verworpen de eerste paragraaf van Wolowsky's amendementen w(l

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2