Mi IDS (HE COURANT. 1875. HP. 110. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICIITEIN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat voortaan het gedeelte der Beestenmarkt tusschen den Ouden Singel en de Steenstraat, des Vrijdags tot 'snamiddags drie uren, voor de passage met rjj- en voertuigen gesloten zal zijn. Burgemeester én Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Mei 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van het Bestuur der Leidsche Vleeschmaatschappij daarbij verzoekende om het pakhuis in de Koppenhinksleeg n°. 3 tot slacht plaats te mogen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19); lloeu te weten, dat tot helhooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatica de commodo ei incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd opliet Raadhuis dezer gemeente, op Dinsdag den I8'11" Mei aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 12 Mei 1875. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BBKIGTEN. LEIDEN. 12 Mei De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat aan het kon. instituut voor de marine Ie Willemsoord de betrekking van leeraar in de algemeene geschiedenis, de aardrijkskunde en de Iloog- duilsche taal den lrn September komt te vaceren. Personen, die voor die betrekking iu aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór den laat- sten Janij aanst. bij verzoekschrift tot het depart, van marine wenden. Den belanghebbenden is tevens kenbaar gemaakt, dat de aan bedoelde betrek king verbonden bezoldiging van 1 September 1875 tot 1 Januarij 1876 1900 'sjaars bedraagt, en na dal tijdstip geleidelijk zal kunnen gebragt worden tot een maximum van ƒ2300 'sjaars. Voor de dienst in Nederl. Indië zijn bcnoodigd onderwijzers der derde klasse, die in hel bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulp-onderwijzer. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, die genegen zijn zich als onderwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Nederl. Indië te ver- linden, kunnen zich aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het de partement van koloniën gerigt, en aan den heer dr. M. P, Lindo, inspecteur 'au het lager onderwjjs in Zuidholland, te 'sGravenhage, franco in te zen den request. - De minister van binncnl. zaken, overwegende, dat ten gevolge van het overlijden van den heer jhr. J. A C. A. van Nispen van Sevenaer, op 5 Mei 18/5. de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofd kiesdistrict Nijmegen moet plaats hebben, heelt bepaald: dat die verkiezing aal geschieden op Dingsdag 1 Junij e. k.en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dingsdag 15 Junij daaraanvolgende. Den 15Ilen dezer zal van hel koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en 's Hage naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletietrocpen sterk 75 man (waaronder 4 onderofficieren), om denzelfden dag aldaar te embarqueren aan boord van liet via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins Hendrik. Het bevel over dat detachement is op- indragen aan den kapitein der genie van het O.-I. leger J. C. Dozy, die van '«rlof naar Java terugkeert. - Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 11 Mei van Batavia te Kieuwe Diep aangekomen. De heen- en wederreis is door dit vaartuig iu d maanden afgelegd. Te Rotterdam zijn bij de inschrijving ter bekoming van plantjes, te kweeken door den arbeidenden standdoor 3220 personen daartoe aanvrage Waan; het getal gevraagde plantjes beloopt 14400. Te Amsterdam is tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente beroe pen ds. P. Bartstra. pred. te Klundert. Te Utrecht is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d8. C. A. Renier, pred. te Bergschenhoek. In het personeel der provinciale staten van Friesland is, naar men ver neemt. op nieuw eene vacature ontstaan en wel door het overlijden vaq den heer L. P. Oppedijk, te Woudsend. Men meldt uit Leeuwarden: De regenbnijendie voor een paar dagen zijn gevallen, hebben op den toestand der landerijen, zoo ook op de boom- en andere gewassen, een zeer gunstigen invloed uitgeoefend. De weiden, eerst zoo dor en schraal, hebben spoedig een geheel ander aanzien verkregen en zijn nu reeds bijna overal door het vee ingenomen. Koesterde men eerst geene grootc verwachtingen en zag het er voor sommige veehouders wel eenigzins benard uit, thans is de hoop op een goeden en voordeeligcn zomer weder verlevendigd. Wat de boomgewassen betreftdeze zijn niet minder door den regen gebaat geworden. Op de bouwgronden hadden de regens evenzeer voordeelige gevolgen; de te velde staande gewassen zijn ook bijzon der in groei toegenomen en velen geven reden om een goeden uitslag te mogen verwachten. Onder de gemeente Doeveren, bij Heusden, is in de zoogenaamde Oude Maas een steur gevangen, die bij eene lengte van 1.75 M. een gewigt had van 37.5 KG. Te Vlissingen is dezer dagen tusschen twee personen eene vechtpartij ontstaanmet het afgrijsselijk gevolg dat de een zijn tegenstander tegen een muur duwde en herhaaldelijk in het aangezigt beet. Iljj wordt geregtelijk vervolgd. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot verhooging van het Ve hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1875, strekkende: 1°. eene som van 8000 beschikbaar te stellen voor kosten van boringen, peilingen, opmetingen »nz.in verband met een project van indijking en droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, en 2°. eene van 1.360.000, welke naar raming in 1875 zal worden verwerkt aan den golfbreker, waarvan het maken door de regering aan de directie der Amsterdamsche kanaalmaat schappij is opgedragen. In de toelichting tot het eerste punt zet de regering de overwegingen uit een die haar geleid hebbende aanvrage der concessie, door de Nederlandsche maatschappij voor grondcrediet in 1866 gedaan en waarop het advies eener staats-commissie was ingewonnenaf te wijzen. Van wege den koning is aan de heeren aanvragers te kennen gegeven, dat de zaak meer vatbaar is om van staatswege dan bij wijze van concessie te worden onderno men, en mitsdien hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Alvorens nu een bepaald voorstel, om de zaak van rijkswege ter hand te nemen, aan de wetgevende magt te doen, wordt ecnig nader onderzoek ter aanvulling van dat, door de staats-commissie ingesteld, wenschelijk geacht, vooral met het oog op de militaire defensie, den omvang van het plan en de waardewelke aan den droog te maken grond is toe te kennen. Indien dit onderzoek de regering bevestigt in hare vaste verwachting dat deze groote zaak van staatswege tot uitvoering behoort te worden gebragt, en tot die uitvoering door de wetgevende magt wordt beslotendan zal naar de meening der regering, aan de concessie-aanvragers, die zeer veel moeite en kosten hebben aangewend en van wier werk dan gebruik wordt gemaakt, eene billjjke tegemoetkoming zijn toe te kennen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de minister van koloniën, op de interpellatie van den beer Nierstrasz, o. a. de volgende mededeelingen gedaan omtrent den toestand van het Nederl. Indisch leger. De sterkte. Uit de sterktestaten blijkt dat de sterkte was op 1 Nov. 1872 28600, op 1 Nov. 1873 30131 en op 31 Nov. 1874 31168 koppen. Dus 1 Nov. 1874 3000 koppen aanzienlijker dan 1 Nov. 1872, vóór den oorlog op Sumatra. Gaarne wordt toegestemd dat de sterkte van hel leger in oor logstoestand anders moet zijn dan iu vredestijddoch de elasticiteit der legerorganisalie, die hier in Europa wordt aangebragt, bestaat niet in Indie. Wat aangaat het deel van het leger, dat dient als bezetting in Atchin. Na het terugkceren der tweede expeditie bedroeg die bezetting 118 officie ren en 3262 man: kort daarop na 16 April 138 officieren en 3776 man, en op eene nadere aanvrage van generaal Pel in Aug. jl. 163 officieren en 4466 man. Sedert de laatste versterkingen, in de eerste dagen van December ge-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1