BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. 's GRAVENllAGE, 11 Mei.. Z. M. de koning heeft den lieer U. J. Schollen, kunstschilder te Haar- j lembenoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Tot ontvanger der registratie te Almelo is benoemd de heer L. Beije- rinck. thans te Venlo. Tot directeur van het postkantoor te Doesborgh is benoemd de heèr 1 J. W. Chevallier, thans commies der posterijen 2e klasse; en tot directeur van het postkantoor te de Rijp, de heer J. W. Vorster, thans commies van de posterijen 2« klasse. De 2e luit. C. K. J. van den Bussche, van het 3e reg. infanterie, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. H. M. de koningin zal den 18den dezer HD. zomerverblijf het Huis ten Bosch betrekken. Naar men verneemt vertrekt Z. K. H. de prins van Oranje morgen ochtend voor eenigen tijd naar het buitenland. Z. K. H. is voornemens zich naar Carlsbad te begeven. In hare heden gehouden zitting heeft de tweede kamer de wet, hou dende regeling van het toezigt bij het opriglen van fabrieken enz., aangenomen. Bij het debat over de interpellatie van den heer Nierstrasz, omtrent den toestand van het Indisch leger, heeft de minister van koloniën zeer gerust stellende verklaringen afgelegd en de maatregelen uiteengezet, die door de regering genomen waren om de werving te bevorderen. De heer Nierstrasz verklaarde echter het optimisme van den minister te moeten afkeuren. 11e interpellatie van den heer Kuyper is aan de orde gesteld na den afloop iler thans aan de orde zijnde ontwerpen. De minister van binnenl. zaken heeft verklaard dat de regering een spoor- wcgvoorstel gereed heeft, zoodat hare belolte, om het nog dit jaar in te dienenzal vervuld worden. -- Bij een uitvoerig gemotiveerd arrest is door den hoogen raad (kamer van strafzaken) uitspraak gedaan op het beroep in cassatie, ingesteld door den procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Overijssel, tegeneen arrest van dat hof, gewezen in de zaak van den gewezen directeur van de Overijsselscte bank J. Wolff, benevens op het beroep door laatstgenoemden ingesteld tegen zijne veroordeeling tot vijf jaren gevangenisstraf, ter zake van het desbewust gebruik maken eener valsche acte. De hooge raad heeft hoofdzakelijk overwogen, dat de tijdelijk fungerende directeur Korlenbout van der Sluys door onderleekcning van den bekenden credietbrief, omdat hij den inhoud daarvan niet kendeiets anders heeft onderteekend dan hij heeft willen onderteekenen; dat hij verkeerde in den waan, dat de brief gewone zaken betrof en zonder met den tegen zijne bedoeling strijdigen in houd bekend te zijn, ecne verbindtenis heeft aangegaanwelke hij niet heeft gewild; tot welke verbindtenis hij is gekomen door de versiering (fabrica tion), welke in den brief heeft plaats gehad, en dat omtrent de ten laste gelegde valschhcid bij het arrest van het hof voldoende is beslist. De hooge raad achtte de cassatie-middelen, namens Wolff en door den procureur-gene raal voorgesteld, ongegrond. Hij verklaarde het beroep niet ontvankelijk, voor zooveel het de gedeeltelijke vrijspraak betreft en verwierp het beroep, zoowel van den procureur-generaal als van den veroordeelde. De arrond.-reglbank veroordeelde gisteren overeenkomstig den eisch van het openb. ministerie, tot drie maanden celstraf, wegens diefstal in dienst baarheid, ecne dienstbode, die hare liefde voor haar aanstaanden echtvriend, een korporaal der huzaren, zoover dreef, dat zij van haar mevrouw ont vreemdde vier overhemden en een bankbillet van ƒ40, vvelke kledingstuk ken zij aan haren vrijer gaf, terwijl zij het grootste gedeelte van het geld voor hem besteedde, voor een horologie en een paar laarzenhet overige gaf zij aan sieraden voor zich zelf uit. Bij de garnizocnsverwisseling van het le reg. huzaren van hier naar Haarlem zijn drie trompetters bij dat corps gedeserteerd. Allen drie zijn Oostenrijkers. BKGELA IN 23, LONDEN. 10 Mei. Op zijue reis naar Indië zal de prins van Wales door reporters van de voornaamste bladen worden vergezeld; voor den Times door dr. Russell; voor Daily News door den heer Forbes; voor den Standard door den heer llenty en voor Daily Telegraph door den heer Edwin Arnold. Aan de Morning Post wordt uit Berlijn gemeld: «Prins Hohenlohe heelt vóór zijn vertrek uit Parijs den hertog Decazes doen opmerken, dat de geduchte uitbreiding van hel Fransche leger, die het gevolg zal zijn van de voorgenomen zamenstelling der kaders, niet zonder invloed zal wezen op de openbare meening in Ditilschland. Naar het schijnt is dit de oorzaak der oorlogsgeruchten''. - - Onlangs werd in een verscholen hoek van het Indisch museumte Londen een belangrijke vondst gedaan. Een deel der bescheiden draagt de paraphen van Jacob I, Karei I, Karei II, Jacob II, Willem en Maria, Anna en George IIalsook van Cromwell. De handschriften zijn op perkament, uitste kend bewaard en bevestigd door een reusachtig lak. Het belangrijkste stuk is ruim een halven meter dik en een paar honderd el langen bevat de namen van allen, die deelgenomen hebben aan de leening van twee mil- lioen welke het eerste kapitaal vormde tot explcilatie van Oost-Indië. Andere merkwaardigheden zijn de halsketen van Travancore. bestaande uit slecht gesneden smaragden en doorboorde paarlen, waarvan de waarde op 1000(1 wordt geschat. De verzameling bevat voorts herinneringen aan de verovering van Indië. Men vindt er onder een tijgerpoot op staal gemon teerd. die gedompeld werd in het bloed van Afzal-Khan, van Bizapore, een der dappere Hindoesche veldhecren, die verraderlijk vermoord wérd door Sivagle. Ook ziet men er den tijger van sultan Fippo, die op bewonderens waardige wijze is bewerkt. Als men aan een koord trekt, verscheurt hij de ingewanden van een Engelsch soldaat, die onder zijne pooten ligt. Het instrument bevat een orgeldat de wanhoopskreten van den soldaat na bootst, lerwjjl een ander mechaniek den linkerarm van het slagtoffer in beweging brengt. Omtrent het stranden van de stoomboot Schiller verneemt men nog het volgende: Hel schip raakte aan den grond op de Retallier-klippen, digt bij de Bishop Roek-vuurtoren. Eerst bij het aanbreken van den dag werd het ongeluk bemerkt door de bemanning van een bootdie eenige personen opvischte, welke tot de Schiller behoorden en in het water lagen le spar telen. Van het schip zelf was geen spoor te zien. De geredden verklaar den, dal zij er in geslaagd waren, eenige der talrijke rotsen te bereiken, in wier nabijheid het schip stranddedoch dat zij door de zee werden weg gesleept. De zee was zoowel des avonds als den volgenden morgen bijzon der hoog. Reddingsboolen werden uitgezonden zoodra het ongeluk bekend werd; maar daar de plaats des onheils op 75 mijlen afstands van Penzance is, is het niet mogelijk lot nog toe juiste en uitvoerige bijzonderheden mede te deelen. Het schijnt dat 25 personen, allen passagiers, te Plymouth zijn geland en dat nog twee passagiers en zes personen der bemanning in vei ligheid zijn. Volgens berigt uit New-York, had de Schiller aan boord 59 passagiers eerste klasse, 75 tweede klasse, 120 lusschendeks, en een be manning van honderd koppen. FRASHRMK. De Constitutionnel sprak dezer dagen van proefnemingen, die legen den herfst genomen zouden worden met het mobiel maken van enkele legercorpen. De Mon. Univ. toont aan dat dit woord «mobiel maken" on gelukkig de bestaande onrust zou kunuen vermeerderen, terwijl door de regering toch niets anders bedoeld wordt dan de gewone jaarlijksche herfst- oefeningen te doen houden. In een reusachtig ijsblok, dat ten gevolge van den dooi van den Mont- Blanc is losgeraakt, heeft men het lijk gevonden van een Amerikaansch looneelspeler, John Blacklord, die drie jaar geleden getracht heeft den berg zonder gids le bestijgen en niet weder was teruggekeerd. De kleederen en het gelaat van den ongelukkige waren in denzelfden toestand gebleven. SPANJE. Volgens de dagbladen heeft het leger van het centrum bevel gekregen den vijand niet met rust te laten, vóórdat hij geheel uit de omstreken van Terruel verdreven is en zou het noorderleger, van de hoogte van den berg Esquinza af Alloz, Lucar, Murillo en Villatuerta bombarderen en de Carlis- ten reeds uit Lorea hebben verdreven. De brigade Golfin heeft in de pro vincie Valencia eene colonne Carlislen verslagen, bij welke gelegenheid de Carlistische gouverneur krijgsgevangen gemaakt is. In den omtrek van Bilbao hebben de Carlisten gevuurd op eenige per sonen die zich met dansen vermaakten en doen welen dat zulke feestelijk heden niet zullen geduld worden. Te Oviedo is een prolestantsch prediker door het volk erg mishandeld. UIJITSCHLAND. De keizer van Rusland is Maandag te Berlijn aangekomen. Keizer Wilhelm en al de prinsen van den bloede waren aan het spoorwegstation, om hem op te wachten. De ontmoeting tusschen beide souvereinen was buitengewoon hartelijk. De Czaar is ten 3 ure naar het ministerie vaa builenlandsche zaken gereden, om den rijkskanselier, prins Bismarck, eea bezoek te brengen. In den loop dezer maand zal het gepantserde exercitie-eskader in zee gezonden worden. Het zal dit jaar veel sterker zijn dan vroeger ooit bet geval is geweest en bestaan uit de fregatten Kaiser, König Wilhelm a Kronprinz, benevens de korvetten Hansa en het adviesjagt Ealke. De be manning dier bodems beloopt 2100 koppen, die bijccngebragt zijn doorbel oproepen van een gedeelte der marine-reserve. Op 19 dezer zal het eskader in zee steken. De bisschop van Breslau, dr. Förster, heeft zich naar zijne residentie Johanntsberg, in het Oostenrijksche gedeelte zijner diocesebegeven. Men zegt dat de bisschop alles heeft voorbereid om daar te blijvenmaar levens, dat bijom aan de Oostenrijksche regering geene mocijelijkhedcn in den weg te leggen, besloten heeft, geene pogingen le doen om van Johannisberg uit het Pruissische gedeelte zijner diocese te besturen nadat hij door den Pruissischen regter uit zijn ambt ontzet zal zijn. De in Pruissen liggende onroerende goederen van het bisdom zijn te gelde gemaakt. Uit Gratz wordt gemeld dat het onderzoek, dat is ingesteld legende studenten, welke aan de jongste ongeregeldheden tegen don Alfonso aldaar hebben deelgenomen, is afgeloopen. Twee studenten zijn van de universiteit weggezondenéén voor goedde andere voor 6 maanden. Verder hebben onderscheidene studenten berispingen ontvangen. LONOEN, 10 Mei In het lagerhuis heeft de heer Dilke aangekondigd, dat hij, wegens de bestaande vrees omtrent de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrjjk, de regering morgen zal interpelleren, om t« vernemen of het waar is dat Duitschland ecne nota aan Frankrijk heeft gezonden, betreffende de reorganisatie van het Fransche leger. BERLIJN, 10 Mei. Na den keizer van Rusland heeft de Russische rijks kanselier prins GortschakoR bij prins Bismarck een bezoek afgelegd. BERLIJN, 10 Mei. Terwijl in sommige bladen sprake was van vermoeden omtrent het bestaan van een complot tegen den rijkskanselift en den minister van eerediensl, verklaart de Post thans te kunnen mede- deelen, dat, naar hetgeen bij de nasporingen is geblekende aanleggers Poolsche geestelijken moeten zijn en er reeds drie personen bekend zijn. j die tot de uitvoering van het plan waren omgekocht. Het huis van afgevaardigden heeft de wet op de orden en congregatie bij derde lezing met 243 legen 80 stemmen onveranderd aangenomen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2