LEIItSCHE couiArr. 1875- S°. 109. WOENSDAG 12 MEI. STADS-BERICHTEN. UiiNNKNLA A DSC 11K BEKIGTEN. De Courant rerschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars. buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliün is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 13den Mei 1875, 's namiddags te drie uren. 1». Benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (86) 2°. Voorstel van Commissarissen der Bank van Leening betrekkelijk eene vermindering van het kapitaal der gemeente in de Bank, met supple- toire staten van begrooting. (68, 84 en 91) 3». Bezwaarschrift van L. M. De Laat De Kanter tegen zijnen aanslag op het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1875. (97) 4°, Voordracht lot verkoop van grond aan de Ilaarlemmertrekvarrt aan het Hoogheemraadschap van Rijnland. (93) 5". Verzoek van J. Snijder, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n 2 voor minvermogenden (94) 6". Idem van J. Van Tongeren, om een riool te leggen aan het Leven daal. (92) 7». Idem van Commissarissen der sociëteit Minerva, om kelderramen te doen maken. (96) 8°. Voordracht lol het verleenen van afschrijving of restitutie van de plaatselijke directe belasting, dienst 1874. (98) 9®. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1875. (99) 10". Rekening der Gasfabriek over 1874. (90) LEIDEN, II Mei Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. lndiê, door middel van het stoomschip Prins Hendrik, van de maatschappij «Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 15dtD Mei aanstaande is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stuk ken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 14dm Mei en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. De Staatscourant deelt eene opgave mede van gewonde Europesche militairen van de expeditionaire magt in Atchin, van 23 Maart af. Zij be vat de volgende namen: H. J. W. Hadier, D. L. Bakhuizen van den Brink, W. Staal. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt dat de eindexamens van de Polytechnische school, vermeld onder B ea C in de artt. 60—65 der wel, regelende het middelbaar onderwijs, in ile maand Junij a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 20 Mei e. k. schrif telijk bij hel dep. van biunenl. zaken aanmelden, met naauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. Tot leden der koninklijke academie van wetenschappen zijn benoemd: de hli. Th. Place en J. W. Gunning, te Amsterdam; Th. II. Mac Gillavry en Ed. Mulder, te Utrecht; P. J. van den Berg, te Delft; J. D. van der Waals, te 'silage; K. E. von Baer, te Petersburg. en F. Wöbler, te Göt- iiugenvoor de natuurkundige afdeeling; en voor de afdeeling letterkunde: de hh. M. F. A. G. Campbell, te 'silage: P. de Jong, te Utrecht; J. F. J. Heremans, te Gent, en J. C. Blüntschli, te Heidelberg. Tot leeraar in de Engelsche taal aan de inrigtingen voor middelbaar onderwijs te Deventer is benoemd de heer B. C. Brennanleeraar aan het gymnasium te Leiden, De algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen zal dit jaar den 10df» Augustus te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer 11. de Veer, gehouden worden. Naar wij vernemen, meldt het Ubl.is er bij den raad van state een wets-onlwerp aanhangig, betreffende de indijking der Zuiderzee. Het is echter van zeer bescheiden aard. Het stelt enkel voor een be drag van ƒ8000 beschikbaar te stellen, om nog dit jaar boringen te doen plaats hebben en aldus den bodem der Zuiderzee te onderzoeken. De tegen woordige regering is tegen droogmaking bij wijze van concessies, doch ge lijk uit het bovenstaande blijkt, is tol uitvoering van staatswege nog niet definitief besloten. Te Vlaardingen heelt Zondag 11. de aldaar pracliserende geneesheer dr. A. W. van Meegen den dag herdacht, waaróp hij voor 40 jaren aan de hoogeschool te Leiden tot doctor in de geneeskunde promoveerde. Hij ont ving bij die gelegenheid'menigvuldige blijken van belangstelling van de zijde der ingezetenen. Zaturdag II.meldt de N. R. C.is te Maassluis van de Kust van Guinea binnengekomen de Engelsche schoener Mary Richmond, kapitein Clarke, bestemd naar Rotterdam, (lp dat schip heeft gedurende de zeereis eene vrecselijke gebeurtenis plaats gevonden. De hofmeester, een moor, in oneenigheid levende met de equipage, heeft den stuurman, een Hollander, zóódanige wonde met een bijl toegebragt, dat laatstgenoemde drie weken daarna aan de gevolgen is overleden. De Mahomedaan heeft eenige oogen- blikken na zijn misdrijf zichzelf van het leven beroofd. Uit Gorinchem meldt menTot verduidelijking van het berigt aan gaande het spoorloos verdwijnen van den handels-agent W. alhier kan het volgende gemeld worden. Negen jaren geleden failleerde alhier de heer W. Het bedrag zijner schulden was ƒ300,000. Met het meerendeel zijner credi teuren werd toen een accoord gesloten ad 30 pCt. Het accoord werd geho mologeerd, doch hij werd niet gerehabiliteerd. Sedert dreef W. op nieuw handel. Den 2drD dezer nu is hij spoorloos verdwenen. Op 5 dezer is bevel van gevangenneming legen hem uitgevaardigd wegens bedriegelijke opligting, en den 6dt° dezer werd hij wederom failliet verklaard. In de week te vo ren had hij bij den heer Boonzajer (quasi vooi een rijken boer uitLexmond) voor 8000 Spaansche effecten gekocht en daarvoor een wissel afgegeven op een Amsterdamsch handelshuis, waar, zooals gebleken is, hij niets te goed had. Door burg. en welh. van Amsterdam is, op grond van art. 22, al 3, der wet op het lager onderwijs, een hulponderwijzer aan de openbare armenscholen aldaar tijdelijk geschorst, wegens het toebrengen van slagen aan een leerling dier scholen. De twee personen, die onlangs uit de gevangenis te Bocholt waren ontsnapt en op Nederlandsch grondgebied als verdachte vreemdelingen werden aangehouden, zijn, wegens het toebrengen van kwetsuren aan een bedie- nenden beambte, door de arrondissements-regtbank te Zutphen veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf. Na het ondergaan hunner straf zul len zij aan Pruissen worden uitgeleverd. De heer Th. Beekhuis, geneesheer te Wirdum, zitting hebbende voor het district Leeuwarden, heeft zijn ontslag genomen als lid der staten van de provincie Friesland. Te 's Herlogenbosch werd gisteren morgen door het geheele garnizoen eene buitengewone groote parade gehouden, ter eere van den adjudant onderofficier B. van Weenen, wien plegtig werd uitgereikt de Militaire Willemsorde 4e kl. wegens zijn manhaftig gedrag in Atchin, waar hij, ofschoon in de borst door een kogel getroffen, toch het hem toevertrouwde vaandel wist te redden. Na eene kernachtige toespraak steeg de generaal Beekman van het paard en hechtte het eeremetaal op de borst van den braven soldaat. Een luid "hoera! leve de koning! leve het vaderland!" weergalmde over de esplanade en onder de toonen der muziek van de ver schillende corpsen ontving de gedecoreerde de gelukwenschen van militaire en burgerlijke autoriteiten. Te Tilburg is Zondag II. weder een hevige brand uitgebroken, waar door een blok van 12 woningen op het Heike werd in de asch gelegd. Te Zevenbergen heeft Vrijdag 11. een hevige brand gewoed op de hoeve be woond door J. D. Nelemans. De schuur en de daaromheen staande hooi schelven het wagenhuis enz. zijn eene prooi der vlammen geworden. Drie paarden, een koe, twee vaarzen en negen kalveren zijn in hel vuur omge komen, en al de landbouwwerktuigen, het voorhanden graan en stroo zijn vernield. Naar de N. ff insch. C. verneemt, zal het werk der internationale indijking aan den Dollart, en wel wat betreft het Nederlandsche gedeelte, waarvan de besteding den 9den April 11. te Groningen werd gehouden, thans gegund worden aan den laagsten inschrijver, den heer J. J. Bekker, Ie Lent Men heeft het plan in de volgende week een aanvang te maken en wel met het leggen van een zwaren ringdijkwaarbinnen de sluisput moet wor den ontgraven en verblijven voor de directie en verder personeel en loodsen moeten gebouwd worden. Het werk moet geheel voltooid worden binnen don tijd van twee jaren.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1