liUITKNLANUSCHE BEHIGTEN. ZZZ hoe men deze ontwerpen te beschouwen heelt: als hel eerste begin eener nieuwe» regterlijke inrigting of als eene verandering van het tegenwoordige stelsel van regterlijke organisatie. In het laatste geval kon men in deze voordragten niet anders zien dan een greep in het bestaande, waardoor niet alleen in onze regterlijke inrigting of vormen van procedure niets wordt verbeterd, hoewel al de gebreken daarvan erkend zijn, maar waardoor zelfs minder goed cn duurder regt zoude worden verkregen. En ook uit het eer ste oogpunt beschouwd, kon het oordcel niet gunstig wezen. Een aanzienlijke minderheid liet echter die beschouwingen niet onbeant woord. Zij stelde op den voorgrond dat de onmagt om eene nieuwe reg terlijke inrigting lot stand te brengen overtuigend is, het gevolg van de volstrekte onmogelijkheid om een ander logisch en goed inecnsluilend stel sel in uitvoerjng te brengen. Zij betoogden dat de nu aangeboden ontwer pen dus strekken tot verbetering van de bestaande regeling en wel door het beginsel van meer werk en betere wedde in toepassing te brengen. liet tweede wets-ontwerpintrekking der wet van 29 Mei 1849 (Slbl. n°. 21), werd niet gunstig ontvangen. In het algemeen werd opgemerkt, dat de aanneming den schijn zou doen ontstaan alsof men voor goed van de herziening van ons regtswezen afzag, welke schijn behoort vermeden te worden. Wat betreft het wets-ontwerp lot wijziging van art. 84 en van den staat behoorende tol art. 110 der wet op de regt. org., waarbij in de eerste plaats .wordt voorgesteld dal slechts de presidentde vice-president cn de raadsheeren benevens de procureur-generaal voor het leven zullen worden aangesteld, daarentegen de advocaten-generaal, de griffier cn zijne substituten tot weder- opzeggens toe, hield de meerderheid vol dat dc alzetbaarheid van de advo caat-gen. cn van den griffier enz. regtstrceks volgt uit de geschiedenis der groudwetsherziening in 1818. liet voorstel, waarbij de bezoldiging der leden van en der ambtenaren bij den hoogen raad wordt verhoogd, vond in de meeste afdeelingen algemcene afkeuring, als zijnde ontijdig, niet vrij te pleiten van kleingeestigheid en scheppende in geenerlei opzigt eene goede regeling. Niet dan enkele leden schonken aan dit gedeelte van het ontwerp hunne goedkeuring. Bij de speciale bespreking van de voordragt tot opheffing van de prov. geregtshoven en instelling van nieuwe gereglshovcn, openbaarde zich aangaande het getal der hoven eene groote verscheidenheid van gevoelens. Volgens sommigen geeft het regeringsvoorstel, dat feitelijk zes hoven opheft en vijf laat beslaanóf te veel óf te weing. Enkele leden verklaarden zich voor de instelling van twee hovenandere voor vier. In drie afdeelingen was een groot aantal leden gestemd voor verplaat sing van het hof naar Rotterdam, omdat deze stad meer in het midden van Zuidholland en Zeeland ligt en het belang der regtspraak in handelszaken medebrengt het hof te vestigen in de tweede koopstad des rijks. Leeuwarden, Groningen en Assen werden beurtelings aanbevolen voor den zetel van het geregtshof over Friesland, Groningen cn Drenthe. In eene bij het verslag gevoegde nota van den heer Gratama wordt door dat lid een ander stelsel van regterl. organisatie ontwikkeld dan in het regeringsplan. BELGIS. De kamer van afgevaardigden heeft in zake de stukken betreflende het incident met Pruissen met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer Malou, om tot de orde van den dag over te gaan, waarbij de kamer de ophelderingen, door de regering gegeven, volledig goedkeurt en zich met de betuigingen van leedwezen der regering vereenigt. E M G B I> A TSf B. LONDEN9 Mei. Oe prins van Wales zal op 3 October naar Indië vertrekken. Volgens de Times is de president der Transvaalsche republiekde heer Burgers, te Plymouth aan wal gestapt, met zich voerende monsters van de minerale rijkdommen der Transvaal, o. a. een klomp goud van 10 pond gewigt. liet aantal slagtoffers van de ontploffing in de steenkolenmijn te Hun ker's Hill bedraagt drieënveertig. Men gelooft dal de oorzaak van de ramp gezocht moet worden in het doen springen van een stuk rots, waardoor een massa mijngas vrijgemaakt en ontstoken werd. liet stoomschip Schiller, te Hamburg te huis behoorende, van New- York komende en naar Hamburg bestemd, is op de Bishop-rots gestrand en zal waarschijnlijk geheel weg ziju. Er waren aan boord 260 passagiers en 300.000 specie, benevens de mailberiglen van Australië en Nieuw Zeeland via San Francisco. Er zijn slechts 15 passagiers aan land gekomen en 25 man van dc equipage; 250 mailpaketten en de specie zijn geborgen. Naar men uil Shanghae meldt is de kapel der Amerikaansche metho disten te Tschingkiang door de bevolking vernield. De Chinesche overheid heeft voldoening aangeboden. FRAHBR 3 J Si. De minister van onderwijs heeft aan de prefecten eene circulaire ge zonden, waarin hij zegt vernomen te hebben, dat in sommige steden com- mi.ssiën of ambtenaren zijndievoorzien van een hun door den gemeente raad ouregtmalig verleend mandaat, openbare of bijzondere scholen bezoeken om er loezigt over uit te oefenen en aan den gemeenteraad rapport over die scholen te doen. Dit mag niet geschieden. Dc wet van )5 Maart 1850 wijst de autoriteiten aanwaaraan het schooltoezigt is opgedragen. Buiten die autoriteiten kan het toczigt door niemand worden uitgeoefend. De gemeenteraad van Parijs is Woensdag overgegaan tot hel verkiezen van een nieuwen voorzitter. De heer Floquet, van de radicale partij, is als zoodanig gekozen. v De verkooping van het tweede gedeelte der boekerij van wijlen den heer Guizot is thans geëindigd. Het eerste en tweede gedeelte, bij elkander gerekend, bragten ongeveer 65000 fr. op. Onder de autographen hebben eenige nommers hooge prijzen bedongen. Bij de hh. Arthur, wisselagenten te Parijs, werd dezer dagen een reis- wissel ter betaling aangeboden, staande ten name van den heer James Graham. De gebruikelijke brief van aanbeveling, waarop de heer Graham zijn naam had geteekend, werd op verzoek vertoond en de persoon, die den wissel presenteerde, leekende dien op eene wijze geheel geljjk aan de hand- teekening op het aanbevclingsschrijven. Hij ontving ook bij andere bankiers- huizen sommen gelds op naam van den heer Graham. Toen de betaalde reiswissels naar Londen, aan de betrokken huizen, werden opgezonden, bleek het dat men den eigenlijken heer James Graham de reiswissels en credietbrieven ontstolen had. DVITSCHLAND. Door de kamer van afgevaardigden is bij tweede lezing de kloosterwet onveranderd aangenomen, alleen het centrum was daar tegen. Bij derde lezing is het wetsvoorstel van den heer Petri over de regten der oud-katho lieken op het kerkelijk vermogen bij hoofdelijke stemming aangenomen met 202 tegen 75 stemmen. Duitschland heeft door zijn gezant, prins von Hohenlohe, Frankrijk uilgenoodigd deel te nemen aan de internationale tentoonstelling van tuin- bouw-voortbrengselen te Keulen. De Fransche regering heeft die uitnoodi- ging welwillend beantwoord en officiëel eenige kennisgevingen aangaande die tentoonstelling openbaar- gemaakt. Zij heeft voorts markies de Fonte- nay tot haar commissaris bij dc expositie benoemd. Er zal verder een com missie ingesteld worden ter behartiging der belangen van de Fransche inzenders. De te Straatsburg verschijnende Elsasser Korresp. zegt omtrent den staat kundigen toestand der rijksprovincie het volgende: /'Wanneer wij de blik ken in het rond slaan en ailcrwege de bewijzen zien van de staatkundige en materiële ontwikkeling van Elzas-Lotharingendan ontwaren wij tevens nog hetzelfde verschijnsel, hetgeen wij vroeger hebben opgemerkt: dat de meerderheid der bevolking geen vertrouwen heeft op de duurzaamheid van den tegenwoordigen toestand, van den grondslag, waarop het Duitsche rijk is gevestigd. De magt der feilen is zeker groot en schijnt voor het oogeo- blik overweldigend te zijn, maar hoe diep de indruk daardoor tcweeggebragt ook wezen moge, toch is die niet-in staat de gemoederen te doordringen en het besef er in te vestigen, dat de provincie Elzas-Lotharingen thans voorgoed en voor altijd aan Duitschland is gehecht. Dit besef wil niet tot rijpheid komen. Dezer dagen is uit Mulhausen naar Colmar overgebragt een Fransch- man, die in het najaar van 1874 in de nabijheid van het geregtshof een Duitsch militair onverhoeds een doodelijke wond heeft toegebragt. De aan rander trok, zonder dat een woord tusschen hem en zijn slagtoffer was ge wisseld een dolk en stootte hem dien in de borst. Terstond gevat tn ondervraagd, gaf hij voor een Corsicaan te zijn en Louis te heeten. Later is gebleken, dat hij te Bourg, in Frankrijk, geboren is en dat hij Jacques Legez heet. Hij zal eerstdaags voor de assises te Colmar teregtstaan. De keizer heeft met den kroonprins, benevens verscheidene andert leden van zijn huis, de keizerklok, voor den Keulschen dom bestemd.te Bieberich in oogenschouw genomen. Terwijl de genoemden zich bezig hid den met de bezigtiging van het kolossale voorwerpzeide de kroonprins "Die keizerklok heeft u stellig vrij wat hoofdbreken en zorg veroorzaakt, alvorens liet werk zoo ver gevorderd was, mijnheer Hamm". "liet heel mij menigen slapcloozen nacht bezorgd", was het antwoord. "Geloof mi geachte meester", zoo liet de keizer hierop volgen"het metaalwaarra die klok hier voor ons is gegoten, heeft mij ook menigen nacht den uit de oogen verdreven. Uit Posen meldt men van den 7d">. Voor het gebouw van het gericht" had heden een oploop plaats, doordien eenige geestelijken rid voor het venster vertoonden en hun zegen aan het volk uildeelden. Eettip der belhamels zijn in hechtenis genomen en maatregelen zullen wordenom dergelijke voorvallen te voorkomen. OOST-I IV DIE. I BATAVIA. 1 April. Den 28'» dezer heeft zich in geheel midden-Java ten half zes ure cfl schok van aardbeving doen gevoelen, die weinig schade heeft aangerigt. Het boek van den heer de Rochement: "Loudon en Atsjin", is schenen en heeft een protest uitgelokt van den legerkommandant, gene» Whitton, die ontkent zich met de enquête te hebben kunnen vereeniga De luit.-kolonel de Rochemont antwoordt daarop in hel Dagbl. van iVeifc Indie: Officiële bescheiden hebben mij geopenbaard, dat de zoo veel en»1 kwalijk besproken enquête door den gouverneur-generaal mr. J. Loudon te volen is, nadat de aanwezige leden van den raad van Indie, met dek» mandanten van leger en zeemagt, nadat die allen, niet een de noodzakelijkheid daarvan hadden erkend. Het Bat. Hbl. zegt verder: Het is ons bekend dat de luit.-kolonelli Rochemont zich bezig houdt met de zamenstelling eener redevoering, na zijne aankomst in het vaderland, na tijdige voorafgaande aankondig in het Paleis van Volksvlijt door hem zal worden uilgesproken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland. den ingenieur le kl. bij den waterstaat R. H. van Us, en aan den resident der XIII en IX kottas W. Greve. Ontslagen: op verzoek als adjudant van den gouverneur-generaal, de luit.-kolonel der artilW I. de Rochement, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanigI' wezen diensten, zijnde hij in activiteit bij zijn wapen teruggeplaatst; 'stands dienst, met behoud van regt op pensioen, de gewezen klerk op

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2