LE1DSCÜE 011R A M T. S°. 108. DINGSDAG II MEI. STADS - BEO IC II TEN. BIN N K N L A N l >SC li K BK H i G T E De Courant rersc/iijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; mei het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is^ verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart, buiten de erpeditiekosien. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiên is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden :V". 16 blad 17) der Handelingen van den Gemeenteraad. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen betaling van 20 cents, ver krijgbaar het Verslag der Raads-Commissie, benoemd tot het instellen van een onderzoek in zake den aanvoer en de verstrekking van duinwater alhier. LEIDEN, 10 Mei. Bij kon. besluit van 7 Mei jl. is, op zijn verzoek, aan mr. A. J. de Geus eervol ontslag verleend als Is" luitenant bij de diensld. schutterij al- bier; voorts zijn bij die schutterij benoemd: tot 2deD luitenant W. J. Ph. J. graaf van der üuyn, thans sergeant, en G. N. van der Koog, thans sergeant majoor titulair. Aan den verjaardag van H. K. 11. prinses Marianne der Nederlanden werd gisteren op de gebruikelijke wijze gedacht. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.50, ƒ5.40 en ƒ2.55, en de laagste prijzen 25. -, ƒ5.— en ƒ2.50. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requeslen, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningen, heeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid wordt den betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komenovereenkomsiig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegenten einde gedurende zes weken in den wapenhan del te worden geoefend. Het stoomschip Egeron is den 7de° Mei te Port-Said aangekomen. In den laalsten tijd zijn in verschillende deelen des lands weder onder scheidene valsche muntstukken in beslag genomen. Tc Amsterdam werd Woensdag II., onder voorzitting van den heer C. Knapper Kz.de 96s" algemeene vergadering gehouden van het wiskundig genootschap: "Een onvermoeide arbeid komt alles te boven." De voorzitter hield een voordragl over den dukaat en den slandprijs voor goud in Nederl. Op de prijsvragen was één antwoord ingekomen, dat met algemeene stem men der bekrooning waardig gekeurd werd. Bij de opening van het naam briefje bleek de heer dr. G. Schoutenleeraar aan de hoogere burgerschool Ie Kampen, de schrijver van het bekroonde stuk te zijn. Verder werd tot eersten secretaris benoemd prof. dr. Biereus de Haandie de redactie van het nieuwe tijdschrift op zich zal nemen, terwijl de overige leden van de wetenschappelijke commissie de overige werkzaamheden naar onderling goedvinden onder elkander zullen verdeelen. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is teruggekomen op zijn besluit tot het hellen van een hoofdelijken omslag. Men heeft het besluit ingetrokken eu aan de goede gezindheid van de lidmaten overgelaten io de behoeften der gemeente te voorzien. In de afgetoopen week trouwde te Utrecht een paar waarvan alsloen lot gevolg uit niet minder dan 8 rijtuigen bestond. Na een vrolijke bruiloft gehouden te hebben, kregen de jonggehuwden het te zamen zoo te kwaad, dat reeds gisteren de scheiding plaats had en ieder, naar gelang zijner krachten, het huisraad uit de gemeenschappelijke woning medeuam; een H «er groot publiek was hierbij tegenwoordig. V. D.) Van wege de te Wageningen bestaande commissie zjjn reeds meer dan EO mud meikevers gevangen en gekookt; toch blijft het aantal dezer dieren groot. De hoornen zijn nu reeds kaal gevreten, zelfs liet groen der Nnenboomcn wordt door hen niet gespaard en meermalen kan men eén lialf mud uit een enkelen boom schudden. De prov. staten van Friesland zijn in buitengewone vergadering bijeen- feroepen tegen de laatste week der loopende maand, ten einde een lid van Nep. staten te kiezeii in plaats van den heer D. Breuning. die ziju ont- heeft genomen, eu een griffier, in plaats van wijlen mr. A. van der Laan. Ook zal o. a. behandeld worden het plan tot algemeene verbetering van den binnenlandschcn waterstaat der provincie. 's GRAVENHAGE, 10 Mei- Door Z. M. zijn benoemd: tot president van de arrond.-regtbank te Winschoten de heer mr. A. Lijphart, thans regter in die regtbenk; tot regter-plaatsvcrvanger in de arrond.-regtbank te 's llertogenbosch de heer mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann, advocaat aldaar; tot kantonregter te Nijkerk de heer mr. F. Uyttenboogaartthans griffier bij het kantonregter te Zalt-Bommel; tot griffier bij het kantonregter te Nijkerk de heer j'. mr. W. M. van Weede, aldaar. Aan den heer m'. P. C. van der Pant is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als notaris te Ammerzoden. Naar aanleiding van het kon. besluit van Mei, wordt de divisie be staande uit de schroefstoomschepen Leeuwarden, Cornells Dirk en Prinses Maria en bestemd geweest tot oefening in den Atlantischen Oceaan en in de' West-Indische wateren, met den 10d™ dezer ontbonden en de kapitein ter zee jh'. J. 11. van Capellen, adjudant des konings, eervol van het bevel zoowel over die divisie, als over het schroefstoomschip Leeuwarden onthe ven. en daarin vervangen door den kapitein ter zee W. C. Klis. De luit. ter zee 2'" kl. G. M. Titsingh wordt geplaatst aan boord van het ramschip Guinea, ter vervanging van den luit ter zee der 2de kl. jhr. A. O. J. M. de Casembroot, wiens plaatsing is ingetrokken. Aan het op 19 April jl. en volgende dagen te 'sGravenhage gehouden examen voor de betrekking van landmeter der 3de kl. bij het kadaster is met gunstig gevolg deel genomen door de adspirant landmeters P. J. llogen- liuis te Akkerwoude. K. P. J. Oerder te Arnhem, A. A. G. J. Soutendijk te Assen, P. van Dijk te Amsterdam, J. C. van der Veur te 'sGravenhage, J. F. H. Israël te Kralingen, en J. A. Bongenaar te Brielle. In de zitting van de tweede kamer van heden is aan den heer Kuyper verlof verleend om eene interpellatie te rigten tot de regering over hare voornemens nopens de wijziging der wet op het lager onderwijs. De beraadslagingen over de onderdeelen van het wets ontwerp, houdende regeling van het toezigt bij het oprjgten van fabrieken enz., zijn voortgezet, maar nog niet afgeloopen. Gisteren werd het 65ste verjaarfeest van H. K. H. prinses Marianne te dezer stede herdacht door het vlaggen van de ministeriën en openbare ge bouwen, alsmede door het houden eener parade in het Malieveld. Te Voorburg, waar II. K. H. op haar buitenverblijf Rusthof vertoeft, is de verjaardag door de inwoners van het plaatsje luisterrijk gevierd. Eerebogen prijkten aan den ingang en het einde van deze gemeente, terwijl verschillende woningen in feesttooi waren gehuld. De machinist R.die jl. Vrijdag door het provinciaal geregtshol in Zuidholland in hooger beroep tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld, heeft zich tegen deze uitspraak in cassatie voorzien. Gisteren namiddag had op den Kneuterdijk een oploop plaats van een vrij ernstig karakter. De aldaar op post staande agent van politie, die be merkte dat bij de Kloosterkerk zich meer dan het geoorloofde getal passa giers op het balcon van een tramwagen bevonden, vroeg bij het stilhouden van den wagen (de passagiers hadden inmiddels onder het rijden den wagen verlaten) koetsier en conducteur naar hun naam. Beiden waren niet gene gen die op te geven. Nu plaatste zich de agent voor de paarden en wilde het wegrijden beletten. Daardoor ontstonden feitelijkhedenwaaraan ook andere personen dan die bij het geschil betrokken waren deel namen; de tegenstand kreeg nu werkelijk een ernstig aanzien, toen de heer S. v. d. O., lid van den gemeenteraad, zich zeer prijzenswaardig met de zaak bemoeide en de hulp van voorbijgaande officieren inriep, die cenige militairen gelastten den politiebeambte te ondersteunen; terwijl ook assistentie van de hoofdwacht werd gevraagd en verleend, waarna de rust hersteld werd. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot opheffing van de provinciale geregtshoven, eu de beide overige wets-ontwerpen, daar mede in verband staande, was de meerderheid der leden iu de afdeelingen met de ingediende voordragten niet ingenomenofschoon door zeer velen, tot die meerderheid behoorende, op zich zelf werd goedgekeurd, dat de minister van justitie de voetstappen van zijn voorganger drukt door partiële wijzi ging der regterlijke organisatie boven het weder aanbieden eener geheel nieuwe regterlijke inrigting. De meerderheid wenschte echler te vernemen

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1