LEID8CHE COURANT. 1875. M°. 100. ZATURDAG 8 MEI. 3TADS-BER1CHTEN. ÜINNENLANDSCHE BEKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van deii Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het-verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no turners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. SCHUTTERIJ. BURGEMEFSTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan hang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1841 tot 1849 ingeslotenwelke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, nit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen oaderdoin behoorcnterwijl de geborenen in het jaar 1850 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jarc 1875 en het tiende, of dat der geborenen in 1840, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den21 Maart 1828 (Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Zaterdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het hoofd van de Rejjeering aan het einde van het register te plaatsen, znllen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, izon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, Staatsblad n\ 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dal bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor middags 10 tot 's namiddags 4 uur; terwijl zij welke elders geboren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straat?wtnmer \un)ier woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit liet huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zijwonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, teneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten an heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voor middags 10 tot 's namiddags 4 uui». Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afioope, een iegelijk, in die termen vallendebij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel Op Zaterdag den 15 Mei 1875, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Dinsdag den 18 Mei 1875, de bewoners van Wijk IV en V, Op Woensdag den 19 Mei 1875, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den 21 Mei 1875, de bewoners van Wijk VII en Vlfl: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblij\en zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter 'nzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopennader worden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. beslait van den 7 September 1828 (Staatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personenwelke als gehuwd of a,s weduwenaars roet kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweestom uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij 'ef morden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen 1 ónderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te \crblij\en, en (las alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dags tusschen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en AVethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl» n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELER Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1875. E. KIST, Secretaris LEIDEN, 7 Mei. De Staatscourant bevat de volgende nominative opgave van de Euro- pesche officieren, onderofficieren en soldaten, die, na van Atchin te zgn geëvacueerd, zijn komen te overlijden, voor zooverre daaromtrent tot op den 20<le" Maart 1875 bij bet dep. van oorlog in Nederl. Indië kennisgave is be komen. (151e Vervolg.) Deze lijst bevat de volgende namen: A. P. Dekker, H. J. VVcynen, F. W. van Brinken, W. P. UelmanP. Henk, F. Hoppener, E. L. Lapaille, F. Studer, A. H. Timmerman, F. Vernack, J. Eisma, J L. Serverius, B. O. B. von Winkler, A. Bosnia, J. J. Balon, E. Dijken. Bij de heden alhier gehonden herbesleding van het eenjarig onderhoud van de kazernegebouwen enz. is ingeschreven door de hh. Jac. van der Kamp voor ƒ6666.66, en Verbruggen voor ƒ6655, en voor het verwen van de kazerne bij de Morschoort door de hh. van der Kamp ad 888.88 en van der Drift ad ƒ929. Heden werd ter hoogte van de Spanjaardsbrug het lijk eener vrouw uit het water gehaald. De heer dr. J. van der Waals, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage, is benoemd tot lid der kon. academie van wetenschappen. De divisie, komende uit de wateren van West-Indië, en bestaande uit de schroefstoomschepen Leeuwarden, onder bevel van den kapitein ter zee jlip. J. H. van Capellen, Cornelis Dirks en Prinses Maria, onder bevel van de kapitein luitt. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en H. van Goens, is in den voormiddag van den 5deD dezer ter reede Texel aangekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. j Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 4 Mei Malta gepasseerd. Door het prov. kerkbestuur in Drenthe zijn tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. J. Bouviu en G. H. van Ithijn. Woensdag avond is te Rotterdam in de Zwarte Paardelaan een acht jarig meisje door een jongen al spelende voorover geworpen, waardoor een naald in de borst is gedrongen; liet meisje is aan de gevolgen daarvan spoedig overleden. Uit het Nieuwe Diep meldt men: De paalworm rigt aan de palen, die het havenhoofd beschutten, nog steeds groote verwoestingen aan. Men is genoodzaakt zeer vele palen te vernieuwen, de oude palen, die er nog be trekkelijk kort waren ingeslagen, zijn geheel doorknaagd en gelijken letter lijk op een spons. Voor een paar jaren heeft men aan het hoofd als proef eenige palen ingeheid van vreemde harde houtsoorten, maar ook deze zijn gebleken niet bestand te zijn tegen de vernielende worm. Het meest proef houdend blijken de palen met ijzeren spijkers beslagen te zijn. De arrond.-regibank te Tiel heeft uitspraak gedaan in zake W. Geurts te Opheusden, beklaagd van op den 3<"» April mei 29 anderen, door hem daartoe aangespoord, de te veld staande gewassen op de door de nieuwe kerkvoogden verpachte akkers te hebben vernield. De regtbank heeft hem, met toepassing van verzachtende omstandigheden, veroordeeld lot eene ge vangenisstraf van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan. De overige beschuldigden werden tot twee maanden cellulair veroordeeld en ge zamenlijk zullen zij de kosten van het regtsgeding moeten dragen. Men meldt uit Üoesborgh: Een treurig ongeluk had Dingsdag nacht in onze haven plaats. Des avonds begaf zich de machinist-stoker van den stoomboot Admiraal Tengbergen I, na het avondeten, naar bed, zonder dat men iets buitengewoons aan hem kon bespeuren en des ochtends was

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1