BUITENLANDSCHE BERIGTEN. •>8 jus ka V0( Weidrager, voor nul en smaak, allen uit Rotterdam; en M. R. J. Is- briicker, voor nut en smaak, uit 'syage. De voorjaars-examens zijn hiermede afgeloopen. De recapitulatie der voorjaars-examens is als volgt: Mannelijke candidaten. toegelaten. afgewezen. Hoofdonderwijzers33 33 Hulponderwijzers34 27 Onderwijzers Fransch6 37 Hoogduilsch 10 4 Engelsch4 8 teekenen4 10 wiskunde tl 21 gymnastiek 3 2 landbouwkunde 3 3 Vrouwelijke candidaten. Hoofdonderwijzeressen3 3 Hulponderwijzeressen26 24 Onderwijzeressen Fransch 22 25 Hoogduitsch 8 1 Engelsch 8 12 teekenen 1 1 wiskunde 2 0 gymnastiek 1 0 i' rekenen 1 0 handwerken 51 11 De schilderij, welke bestemd is tol een souvenir aan dr. A. Réville en waarvan de uitvoering was opgedragen aan den kunstschilder Bosboom, is voltooid en zal eerlang op de llaagsche schilderijen-tentoonstelling bezigligd kunnen worden. Zij stelt de proteslantsche kerk te Maasland voor. Ter vervulling der vacerende prcdikants-plaats bij de remonstranlsch geref. gemeente te Amsterdam is de de volgende nominatie opgemaakt: dr. van Gorkom, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam; dr. Hooykaas. pred. bij de rem. br. te Rotterdam; Maronier, idem te Utrecht, en H. W. Kalflidem te Amersfoort. Ook te Rotterdam zal eenc poging worden beproefd om het aankwee- ken van bloemen onder de mingegoede bevolking aan te moedigen. Onlangs heeft zich te Schoonhoven eene commissie gevormd om aldaar eene bewaarschool te stichten. De gemeenteraad heeft besloten den benoo- digden grond gratis af te staan en tevens der commissie een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas te verstrekken ten bedrage van ƒ500, onder voorwaardedat aan 80 kinderen uit den behoeftigen stand kosteloos onder wijs zal gegeven worden. Te Strijen is Zaturdag avond een gebouw, door drie gezinnen bewoond, een prooi der vlammen geworden. Van die drie gezinnen zijn twee daar door van alles beroofd. Onder Eindhoven heeft Vrijdag 11. mede een hevige brand gewoed. Vier boerderijen, benevens een huis, zijn daardoor in de asch gelegd. Van een der boerderijen is het vee in de vlammen omgekomen. De arrondisscments-regtbank te Tiel heeft legen H. G., kerkvoogd der nieuwe partij te Opheusden, wegens de vernieling van reeds gepote aard appelen, eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren geëischt. Men meldt uit Staphorst: Zondag is aan de puinhoopen van denbrand een druk bezoek te beurt gevallen. De uitgestrektheid van den brand heeft zich thans eerst duidelijk doen kennen; een eind ver, langs den Zwolschen straatweg, beginnende, ruim een kwartieruurs van het spoorwegstation Stap horst, is alles verwoest; boomen, tuinen, struiken, weiden, alles ligt ver trapt, verbrand en vernield. De onderscheiden bewoners met hun huisge zinnen, overgebleven goederen of vee, zijn liefderijk door hun dorpsgenooten onder dak gebragt. Aan de meest gewenschte hulp en ondersteuning heeft het niet Ontbroken. Men meldt uit Leeuwarden: Maandag morgen is op de stedelijke be graafplaats alhier in allen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer mr. A. van der Laan, in leven griffier der stalen van deze provincie. Aan het graf, waarom, nevens de familieleden, de heer commis saris des konings, de gedeputeerde staten, de ambtenaren van de provin ciale griffie, de hoofdambtenaren van den waterstaat, zoomede een tal van andere vrienden en vereerders van den overledene, waren vereenigd, werd door het geachte hoofd van dit gewest aan de nagedachtenis van den heer van der Laan in warme, hartelijke taal welverdiende hulde gebragt. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is aan den raad een voorstel ingediend, met betrekking tot het aangaan, tegen 4% pCt.. van eene geldleening ad. ƒ90000, zulks ter bestrijding van uitgaven voor buiten gewone werken en tot aankoop van vastigheden. Dezer dagen is te Helmond door de justitie een onderzoek ingesteld naar een kindermoord, waaraan, naar men vermoedt, zekere C. de \V., oud 19 jaren, die onlangs bevallen is, zich zou hebben schuldig gemaakt. Zij zou bet kind hebben geworgd. De opschudding in de gemeente was zóó grootdat tijdens het onderzoek maréchaussees te paard moesten gerc- quireerd worden, om de volksmenigte uit elkander te jagen. Het huis-der verdachte, die bedlegerig is, wordt door de policic streng bewaakt. De heer G. van Diesen. hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middel burg, begeeft zich, naar de JU. C. meldt, op last van den minister van bin- nenlandsche zaken, naar Londen, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene nieuwe toepassing van het systeem om zeewater te distilleren, dat reeds jaren geleden door dp. Normandy uitgevonden en op vele, ook Neder- landsche zeeschepen in toepassing gebragt is. Het doel van dit onderzoek is, te overwegen, of een dergelijke distillatietoestel ook, zoolang te Vlissin- gen geene duinwaterleiding beslaat, zou kunnen aangewend worden om in het daar bestaande gebrek van drinkwater voor de schepen te voorzien. Uit Maastricht meldt men dat het besluit, onlangs door den gemeente raad in strijd met het advies van den burgemeester genomen, waarbij de medewerking van de dienstdoende schutterij bij de St. Servatius-processie van 16 dezer maand wordt gelast, op voordragt van het hoofd der gemeente door Z. M. den koning is vernietigden wel op grouddat de gewapende burgerwacht in het algemeen geene andere reden van beslaan heeft dan de handhaving der orde binnen de gemeente, en dat, art. 44 der schutterijwet door art. 185 der gemeentewet implicile afgeschaft zijnde, de burgemeester de eenige in de gemfente is, bevoegd om, in geval van stoornis der orde, haar te requireren. Hoe de Atchinezen zeiven hunnen toestand voorstellen, kan men zien uit een schrijvendoor den bekenden Toeankoe Ibrahim te Penang gezonden aan de Penang Gazette en in dal blad opgenomen. Het luidt aldus: «Ik ontving gisteren een brief van mijn vrienden Bantah Moeda Toeankoe Hashim. Radja Pedir en Radja Moeda Shamsoel Alli Bahadar Amseril Behar, gedateerd van Groot-Atjeh den 24slt0 Febr. 1875, waarin ten vervolge van hun vorige berigten wordt medegedeeld, dat er op den 24sleD Nov. 1874 gevochten is te Lemboe, bij welke gelegenheid 51 Atjehers en 248 man van de Nederlandsche troepen sneuvelden. Dat op den 2den Jan. van dit jaar er weder gestreden is te Longbattah, waar 150 Atjehers en 804 personen van den vijand werden gedoodop de Nederlandsche troepen werden door de Atjehers veroverd 607 achterlaadgeweren3 vlaggen, 2 trommen en 4 hoorns. Op dit oogenblik bevindt het overschot der Nederlandsche troepen zich in de moskee van Longbattahvan drie zijden ingesloten door de Atjehers. Zij deelen mij verder mede, dat ik mij over hen niet ongerust behoef te ma ken; dat de Atjehsche hoofden van het Oosten, Zuiden en Westen allen onder de wapenen zijn gereed om naar Groot-Atjeh op te trekken en daar te strijden. Hun vertrouwen is te grooter, omdat zij weten dat de Neder landers zeer verlangend zijn een einde aan den oorlog te maken, en alles in het werk stellen om daartoe te geraken. Zij zeggen vernomen te hebben, dat een gouverneur-generaal Java verlaten heeft, en dat een nienwe gouverneur-generaal werd verwacht. Of deze vredelievend of niet vredelie- vendgezind is, weten zij niet. Ik neem de- vrijheid u dit nieuws toe te zenden; het zou mij aangenaam zijn indien gij het in uw blad wildet optie-, men; te meer omdat ik weet dat het waarheid bevat." 's GRAVENHAGE, 4 Mei- Door Z. M. is de letterzetter !e kl. bij de landsdrukkerij te Batavia J. van der Laar benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw, ei aan W. de Jong, tamboer bij het Nederl. Indische leger, als blijk van goed keuring en tevredenheid wegens de redding van een kind bij den brand, die in den nacht van 2 op 3 November 1874 te Makassar voorviel, toege kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmedt een loffelijk getuigschrift. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer M. J. van Assche, notarii te Gent, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. De 2e luitt. A. van Veen en II. W. Mortier, van het 7e reg. infanterie, zijn overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indil De luit. ter zee 2e kl. W. F. Wesselink wordt gedetacheerd bij dep. van marine en toegevoegd aan den chef der hydrographie; de luit. tet zee le kl. C. A. Bosch, dienende als le officier aan boord van het wacht schip te Hellevoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen do» den luit. ter zee 1« kl. K. W. E. von Leschen. Z. K. H. prins Hendrik is dezen ochtend naar Amsterdam vertrokkei De geheele zitting van de tweede kamer op heden was gewijd aan 1 algemeene beraadslaging over het ontwerp houdende regeling van het tot zigt op de oprigting van fabrieken. Verschillende amendementen werde aangekondigd. De algemeene discussie is gesloten en morgen zal de bebai deling der artikelen aanvangen. ESGELANB. LONDEN 3 Mei. In tegenwoordigheid van den lord-mayor heeft de pleglige heropen» plaats gehad van het Alexandra-Palace, dat verleden jaar, kort na de ningdoor de vlammen werd vernield. Hel gebouw is met ongeloofelijb g spoed verrezensoms waren 2500 werklieden te gelijk aan het werk. Kapitein Nares. benoemd tot bevelhebber van de Britsche Noordp# expeditie, hield Vrijdag te Winchester een voordragt over den te onderne» ontdekkingstogt naar het hooge Noorden. De moeijelijkheden aan di togt verbonden achtte hij niet gering; toch meende hij geen oogenblik moeten wanhopen, zoo niet aan het slagen der expeditie, dan aan ha behouden terugtogt. Omtrent de ontploffing in de steenkolenmijn te Bunker s IIill w» berigt, dat de mijnen, het eigendom van de hh. Rigby, bekend staan» de goede orde en de waakzaamheid welke daar hcerschen. De ontploft had plaats op een diepte van 180 voet, terwijl er sedert 21 jaren geen ds gelijke ramp plaats had. Het bovengedeelte van de sihacht werd weggeslagen. Het mogelijke werd gedaan om de ongelukkigendie zicli de mijn bevonden, le redden. Binnen korten lijd werden 12 lijken ge» den. Men gelooft dat het getal slagtoffers wel 30 zal bedragen. IF ÏS A IV M, It 8.2 Si. De opbrengst der belastingen gedurende het eerste vierendeeljaars 1875 overtreft de raming van 12 millioen. De heer Doncieuxprefect van Vaucluse, heeft den openbaren verfc van afdrukken der rede, door Gambetla onlangs in Belleville gehouden het departement verboden. De maatschappij tot bevordering van het lager onderwijs onder protestantsche kinderen in Frankrijk heeft dezer dagen hare algen1' vergadering gehouden. De voorzitter bragt hulde aan de verdiensten den heer Guizot, aan wien Frankrijk de wet van 1833 te danken had- het verslag, dat bij deze gelegenheid werd uitgebragt, bleek dat de sl; en ka coi we en Hui Hes der

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2