Tc Amsterdam, meldt het HbL, verloor in de vorige week iemand, in den omtrek van het station van den llollandschen spoorweg, een portefeuille, waarin o. a. ruim ƒ400 aan bankpapier was. Deze werd gevonden door twee eerlijke werkliedenwant zij gaven hiervan terstond kennis aan de policie. Ter belooning ontvingen zij van den verheugden persoon, die het geld verloren had, te zamen de aanzienlijke som van ƒ200. Vrijdag avond is te Staphorst, ten huize van den boterhandelaar en veehouder S.een zware brand uitgebroken, die weldra zoodanig in hevig heid toenam, dal het geheele perceel, zijnde een boerderij, met 8 koeijen, 2 pinkvaarzen, 2 paarden, 3 varkens enz., met inboedel en al, waaronder een geladen wagen met boter en eijeren, een prooi der vlammen is gewor den. Daar de vonken op de lieten daken der aangrenzende, en meer verwij derde boerenhuizen, waaronder een paar kapitale boerderijen, oversloegen, zijn twaall huizen in de ascli gelegd. De schade kan nog niet begroot worden Van een boerenknecht zijn f 400 aan spaarpenningen verloren gegaan. Uit Assen meldt men dat de heer VV. A. Scholten, te Groningendezer dagen eigenaar geworden is van een gedeelte der gescheidene en ongeschei- dene veen marken van Noord- en Zuid Barge, gemeente Emmen, voor de som van ruim twee ton gouds. Naar men zegt, zal de heer Scholten daar ter plaatse industriële ondernemingen scheppen en de veenen spoediger ontgin nen dan anders plaats heeft. met erkentelijkheid de hem opgedragen taak. Het gedenkteeken is uit Carrara- marmer gehouwen en draagt tot opschrift: //Johan Rudolf Thorbecke, ge boren te Zwolle 14 Januarij 1798, overleden te 'sGravenhage 4 Junij 1872." Na het verlaten van den doodenakker begaven zich de leden der com missie naar de ijzergieterij van de hh. L. J. Enthoven C°.ten einde ge tuigen te zijn van het gieten van het metalen standbeeld van mr. Thorbecke. De minister van binnenl. zaken heeft cene breedvoerige memorie van beantwoording ingezonden op het voorloopig verslag der tweede kamer naar aanleiding van het tweede onderzoek in de afdeelingen van de wets-voor- dragt -tot voorziening tegen hondsdolheid. Volgens dat tweede verslag had de overgroote meerderheid overwegend bezwaar tegen de bepaling, opgenomen in art. 1 van het gewijzigd ont werp, dat honden, zich builen woningen of andere gebouwen, vaartuigen en afgesloten erven bevindendemoeten voorzien zijn van een behoorlijk bevestigden muilkorf. Daar de minister van oordeel is dat die bedenkingen het best zijn op te lossen door eene zoo beknopt mogelijke uiteenzetting van hetgeen de welen- schap en ervaring leeren omtrent de oorzaken van het ontstaan en van de verbreiding der hondsdolheid en van de uitkomsten der maatregelen welke op die kennis gegrond zijn, gaat aan de wederlegging der geopperde be zwaren een uittreksel van een belangrijk opstel van den vermaarden Fran- schen hoogleeraar Bouley vooraf. Na dit belangrijke opstel te hebben overwogen, verklaart de minister, het voorstel betrekkelijk de muilkorven te blijven handhaven, niettegen staande de weinig aanmoedige ontvangst, welke daaraan in de afdeelingen is te beurt gevallen. De bewering dat de maatregel in hooge mate impopulair en niet le hand haven zou zijn, mag, aangenomen dat er eigenaars van honden zullen zijn, die niet met den maatregel zijn ingenomen, de regering niet weêrhou- den het krachtigste middel aan le wenden om menschen, vooral kinderen, tegen het vreeselijke gevaar van door dolheid besmet te worden, te bescher men. Zij zijn toch bijna weerloos als het gevaar eenmaal nabij is. Wat de handhaving betreft, daarvoor heelt de uitvoerende magt te zorgen; in onder scheidene gemeenten wordt de maatregel werkelijk met ernst en goed ge volg gehandhaafd. De verschillende voorslagen door sommige leden gedaan om met de maat regel te transigeren of andere maatregelen daarvoor in de plaats te stellen, schijnen den minister niet aannemelijkwant liet men het voorschrijven van den maatregel aan de plaatselijke besturen over, dan zon de kracht daar van, die juist in de algemeenheid der toepassing gelegen is, bijna geheel verloren gaan. Ten einde aan het bezwaar van sommige leden eenigzins te gemoet le komen, is thans art. 1 indien zin gewijzigd, dat de muilkorf niet wordt opge legd aan honden, die aan een stevig touw of ketting worden vastgehouden. De minister handhaaft niettemin de z. i. nuttige en noodige bepalingen van 1. Ten slotte vermeldt de minister hetgeen hier te lande tol in den laalsten tijd met betrekking tot den muilkorf is beproefd en waargenomen. 'sGRAVENllAGE, 3 Mei- De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na discussie, het wets ontwerp tot wijziging van art. 302 wetboek van koophandel (levens verzekeringen) aangenomen met 41 tegen 12 stemmen. Volgens alhier ontvangen berigt was de afgetreden gouverneur-generaal van Nederl. Indië, de heer Loudon, die over Singapore per Franschen mail naar Europa is vertrokken, bereids half April Aden gepasseerd, en wordt hij alzoo met eiken dag alhier verwacht. De arrondissements-regtbank alhier heeft heden de werkvrouw, die zich ami onderscheidene diefstallen van linnengoederen enz. heeft schuldig ge maakt. veroordeeld tol één jaar cellulaire gevangenisstraf. Zaturdag namiddag is op de burgerlijke begraafplaats aan het Kanaal de gedenksteen onthuld, geplaatst op het graf van mr. J. 11. Thorbecke. Van de hoofdcommissie waren aanwezig mr. W. II. Dullert, voorzitter, gen. Knoop, le secretaris, m'. E. J. B. Cremcrs, gen. van Muiken, gen. van Swielen, ,1. B. Maxwills, prof. Vissering en J. Boudewijnse, 2e secretaris. Hierbij hadden zich enkele vrienden en vereerders van Thorbecke aangeslo ten. Op uilnoodiging van de commissie werd de plegtige handeling ook bij gewoond door den zoon des overledenen, mr. W. Tborbecke. Vóór het ont- blooten van den grafsteen werd door den voorzitter der commissie een j korte toespraak gehouden, en nadat het monument was onthuld, werd het door hem aan den zoon en de dochters des overledenen overgedragen, om j het te bewaren en te beschermen. De heer mr. W. Thorbecke aanvaardde BUITKNLAMISCIIE BEIUG IKN. ENGELAND. LONDEN 2 Mei. Kapt. Boyion heeft het voornemen opgevat eene nieuwe poging te doen tot het overzwemmen van het Kanaal. Hij zal op 27 Mei te Kaap Grisnez in zee gaan om van daar Dover te bereiken. - Omtrent den brand te Oshkosh (Wisconsin) worden de volgende bij zonderheden medegedeeld: De brand woedde over eene oppervlakte van 500 acres en verwoestte in korten lijd grootendeels dat gedeelte der stad, waar vele fabrieken worden gevonden. Verscheidene personen zijn gedood en gewond. De schade wordt op ongeveer 1 millioen dollars geschat. Oshkosh behoort tot de houldistricten en uitgestrekte houttuinen met zaag molen worden daar gevonden. Onder deze begon het vuur. Bijna allegroote gebouwen zijn verbrand. FRAK KSt IJl It. La France meldt dat cene deputatie van aanzienlijke burgers uit Bel-' fort naar den heer Thiers is afgevaardigd, om hem voor het district Belfort de candidatuur voor der. senaat aan te bieden. Belfort heeft het aan de krachtige houding van den heer Thiers te danken dat het in 1870 niet bij Duitschland is gevoegd. De regtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Valentin legen den Vnivers. Dal blad had de //christelijke huismoeders" aangemaand, voorlaan niet meer bij Valentin ter markt te gaan, aangezien hij 's Zondags den winkel geopend had. De regtbank heeft den Unit en veroordeeld en den winkelier eene schadevergoeding van 4000 fr. toegewezen. De Vnivers moet bovendien op zijne kosten in tien dagbladen het vonnis bekend maken. Het blad zal van dat vonnis in hooger beroep komen. Een g.Idwisselaar en bankier in de rue Montmartre, Sylva genaamd, heeft zich dezer dagen op de vlugt begevennaar men zegt een passief van 300,000 fr. achterlatende. Vele personen zijn daardoor'geruïneerd. De dagbladen bevatten een brief van den heer Philippart aan den pro- cureur-geraal der republiek, houdende aandrang tot hel bespoedigen van de instructie in zake de aantijging dat hij onrcglmatig zou beschikt hebben over 14000 obligatiën van den spoorweg Orleans-Rouaan. Te Melbourne gelooft men dat de van Nieuw-Caledonie ontsnapte com munards dr. Rastoul en zijne makkers, zijn verongelukt. Niet alleen, omdat men van hen uiets meer vernomen heeft, maar ook omdat een stuk van de boot, waarin zij ontvlugt zijn, in de nabijheid van Noumea gevon den is. flFANJE. De regering zal depots aanleggen voor de in onderwerping gekomen Carlisten. Te Valencia is er reeds een opgerigt. Volgens officiële berigten hebben de Carlisten het kasteel van den graal de Montforte, bij Mondragon in Biscaye, verbrand; zij hebben verder van eigenaars der mijnen in Biscaye 25,000 douros geeischt voor het verlof hunnt mijnen te exploiteren. Een gedeelte van de Carlislische troepen aan de Navarresche grenzti is in opstand gekomen, onder het roepen om vrede en de handhaving d# fueros. Zij hebben den generaal Aguirre aan hun hoofd geplaatst. DUITSCliLANB. Door de kamer van afgevaardigden is het wetsontwerp op het behee van de goederen en gelden der katholieke gemeenten bij derde lezing 238 tegen 82 stemmen aangenomen. De heer Reichensperger bestreed vroeger gezegde van prins Bismarck, dat de bisschoppen tegenwoordig slecbü blinde werktuigen van den Paus zijn. Het had hem verwonderd, dit li moeten hooren van prins Bismarck zelf, die van zijne ambtenaren ni<# anders dan blinde gehoorzaamheid eischt De zoogenaamde kloosterwet is bij de kamer ingekomen. Zij bepaalt it hoofdzaak het volgende. Alle geestelijke orden en de daarmede gelijkstaant congregatiën der katholieke kerk zijn in Pruissen verbodenalsmede i vestiging van hare nederzettingen. De bestaande mogen geene nieuwe Iels opnemen en moeten binnen zes maanden ontbonden worden. Voor dit welke zich aan het onderwijs wijdenkan de termijn van ontbinding 4 jaren verlengd worden. Die orden, welke zich uitsluitend aan de ziekfl verpleging wijden, blijven bestaan, maar kunnen ten allen tijde bij kot» zie klijk besluit ontbonden worden. De nederzettingen, die bestaan blijven vot zijn aan het toezigt van den staat onderworpen liet vermogen der otit laa bondene wordt niet geconfisqueerd, maar voorloopig van)siaalswegebeheerd bet De koning van Saksen heeft dezer dagen gratie van den verder# dat straftijd geschonken aan drie militairen, die in de gevangenis te Waldhein 2inj de straf ondergingenwaartoe zij waren veroordeeld wegens hel pief ik van wanbedrijven in liet jaar 1870. Zij hadden 'zich daaraan schuldig? een maakt tijdens zij zich in 'svijands land, in Frankrijk, bevonden. en H T - I Af Ei I E. leed BATAVIA. 27 Maart. der< wed t f v V n v n 11 z< TH H m te N" va pa Pb en in 101 Met het gewone ceremonieel zette Z. Exc de heer van Lansberge, vei? zeld van zijne echlgenoote, in den ochtend van den 26slen Maart, voet® wal. Langs den met eene digte menschenmassa bezetten weg deed bij inlogt binnen de hoofdstad van N.-I. en bereikte omstreeks half negen gouvernements-hotel Rijswijk. Bij het binnentreden van het gebouw trad Z. Exc. de gouv.-gen. Lont" eeni van pale kotn geni

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2