van de Saiule Bakhnyzen, nit Delft, en C. Thcyssenuit Leiden, de vier laatsten voor nut en smaak. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland zijn tot de evangelie bediening in de Nederl. herv. kerk toegelaten de hh. A. J. Th. Jonker, cand. in de theologie aan de hoogeschool te Utrecht, en P. A. Busch Reiser cn G. J. F. Tjassens Reiser, caudd. in de theologie aan de hoogeschool te Groningen. --- Naar aanleiding van de weersgesteldheid schrijft men ons als volgt: liet regl, aan den ooijevaar toegekend om als lentebode begroet te worden, schijnt thans niet m-cr betwijfeld te kunnen worden. Hij werd al vroeg, zelfs in Februarij, gezien en de voorspelling van eene vroege lente bleef niet uil. Ook zwermen leeuwerikken. reeds in Januarij gezien, kwamen als verkondigers cener vroege lente in aanmerking. Het is bekend in hoever die vermoedens met de natuur in overeenstemming zijn geweest. Toen lang vóór kersmis de besneeuwde weilanden den leeuwerik de gelegenheid afsne den om voedsel te zoeken, kwam hij met zwermen bij de stad, schier onder de spade des bloemkweekers, die mestvaalten omzette. Duidelijk genoeg, liet belang van den leeuwerik dreef hem naar een gastvrij oord en zoo bleek ook hieruit hoe menige gevolgtrekking mank gaat. Zelfs in April, hoe gezind de vogels ook waren om lente te verkondigenterwijl de tortel kirde en de lijster zong, bleef de natuur balsturig. Nu is het lente, in zoover do zon veel schijnt en warmte geeft, maar de kans op regen, waar naar men algemeen ve langt, wordt telkens benomen door den wind, die hel noordwesten maar niet schijnt te kunnen verlaten. Als de regen kwam. zou de weersgesteldheid spoedig malscher worden en de gevvenschte groei- zaamheid volgen. De leeraren aan het gymnasium te Utrecht hebben zich bij adres tot de tweede kamer der stalen-generaal gewend, waarin zij het ernstig ver zoek doen dat het de kamer tnoge behagen, voor zoover het van die verga dering afhangt, het thans aanhangig wets-ontwerp op het hoogeronderwijs zoo spoedig mogelijk tol wel te doen verheffen. Zij toch zijn van oordeel, dat du wets-ontwerp. mits gewijzigd volgens de beginselen door de ver schillende adressen der akadentische senaten kenbaar gemaakt, waarborgen aanbiedt voor een degelijke op de klassieke oudheid gegronde voorbereiding tot het akademisch onderwijs, vooral omdat volgens dat wets-ontwerp de toelating tot de hoogeschool slechts verkregen zal worden door hen, die in waarheid in staat zijn de akademische lessen te volgen. Vooral meenen zij nadruk te moeten lessen op den in genoemde adressen uitgedrukten wensch, dat in de wet het oprigten van eenige rijks-gymnasia moge worden bevolen. Door de bijvoeging toch van de propaedeutische studiën bij het gymnasiaal onderwijs worden de gymnasia inderdaad geheel nieuwe inrigtingen; slechts bij rijks-gymnasia kunnen èn minister èn inspecteur geheel onafhankelijk te werk gaan; en in die onafhankelijkheid alleen ligt de zekerheiddat aan de wet leven en geest zal gegeven worden. Door den gemeenteraad van Rotterdam is benoemd tot directeur der in September a. s. te openen hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus de heer R. Mars, leeraar aan de hoogere burgerschool te Gouda. Te Charlois beweerde men dezer dagen dat het in een huis aldaar, waarvan de bewoner was overleden, spookte. Eenige jongelieden hebbeu dientengevolge besloten het huis gedurende een nacht te bewaken, maar toen is het spook niet verschenen. De nieuwe eigenaar van het huis heeft echter geen voordeel gehad van dat waken: het was dien nacht koud, en de jongelni besloten eenige losse planken, zooals onderlagen der bedsteden, enz., tot hunne verwarming te doen dienen. ■- De hoofdonderwijzer te Brandwijk, die. krachtens een bevel van den' rcglcr-commissaris bij de arrond.-regtbank te Gorinehem, als verdacht van moedwillige brandstichting, in hel cellulaire huis van arrest gevangen zal, en die alle schuld aan het hem te last gelegde voortdurend is blijven ont kennen is weder op vrije voeten gesteld cn naar Brandwijk teruggekeerd. Naar men verneemt, heeft hij terstond aanvrage gedaan om uil zijne be trekking te worden ontslagen. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, is besloten nog een bedrag van 12000 voor u tdeeling te bestemmen, waardoor op de Aandeelen ƒ1.20 en op de Actions de Jouissance ƒ2.16 als dividend kan worden uitgekeerd. Reeds ruim ƒ5200 was als rente en aflossing van de 3 pCt. Werk. Schuld aan de aandeelhouders betaald. De exploitatie-rekening sluit met een voordeelig saldo van 16259 12. De ontvangsten bedroegen 170,381.48. de uitgaven 163,122.35 -- Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is een legaat vermaakt, groot 9000, belast met vruchtgebruik, voor het onder hun be heer staande Oude Mannen- en Vrouwenhuis, door wijlen den heer J. W. Snijder, aldaar. Gisteren morgen werd onder geleide van twee rijksveldwachters zwaar geboeid per Rijnspoor van Amsterdam naar den Bosch getransporteerd Johan Wering, alias Rrieger, een gevaarlijk misdadiger, die reeds tweemalen uit het huis van correctie te Hoorn door middel van braak was ontvlugt, de laatste jaren in het cellulaire huis van arrest te Amsterdam had doorgebragt en alsnu ter zake van kerkroof aan de Belgische regering zal worden uit geleverd. Daar men vreesde, dal hij bij de verwisseling van het Rijnspoor in het Staatsspoor nogmaals eene poging tot onlvlugting zou aanwen den, had de policie te Utrecht de noodige voorzorgsmaatregelen in acht genomen. (II bl.) Te Ophcusden is Dingsdag avond brand ontstaan in eene arbeiderswo ning, welke zoodanig toenam dal. niettegenstaande spoedig aangebragte hulp, het geheele gebouw in de asch werd gelegd en de brand naar eene belendende boerderij oversloeg, üe brand scht nt ontstaan te zijn door on- voorzigtigheid van den bewoner, die zich met eene brandende pijp te bed had begeven. Te Almelo is in eene vergadering van metselaars, timmerlieden, schil ders enz., besloten van 1 Mei af hel loon der ambachtslieden in Nederl. cis. te betalen. liet bonwen van een droog dok te Middelburg, voor rekening der firma van Zeyleti en Decker, scheepsreeders aldaar, zal 22 Mei a. s. ten haren kantore worden aanbesteed. De memorie van antwoord omtrent het wetsvoorstel van den heer Kappcyne van de Coppello c. s.betreffende den aanleg van spoorwegen voor rekening van den slaat is verschenen. Daaraan is toegevoegd een gewijzigd wetsontwerp, waarin, met handhaving van al de voorgestelde lijnen, alsnog zijn opgenomen de drie volgende lijnen: 1°. Delfzijl- Groningen Heerenveen, 2°. Assen—Winschoten; en 3". Amersfoort Riieneu naar den spoorweg Dordrecht—Eist. Het verslag omtrent het wets-ontwerp tol verhooging der Ned. Indische begrooting voor 1875 (voor uitgaven ten gevolge der vervanging van den gouverneur-generaal) is verschenen. üe commissie van rapporteurs heeft na overweging van het antwoord des ministers van koloniën op het voorloopig verslag gemeend nog een vjjftal i vragen aan den minister te moeten doen. j De minister heeft daarop een antwoord gegeven, waarbij hij allereerst op- komt tegen hel misverstand alsof een verschil van meening tusschen hem en den gouverneur-generaal omtrent de conversie van communaal in indivi- s dueel bezit de oorzaak is van het ontslag van den landvoogd. Hij verwijst naar zijne vroegere verklaringen teil bewijze dat gemeld verschil dat ont- slag slechts verhaastmaar niet veroorzaakt heeft. Vervolgens de vragen beantwoordende constateert de minister dat hij den 7I|CD November niet mededeelde dat zijne beschouwing van de zaak der con versie van die des landvoogds afw eekomdat hij dan ook van 's ministers telegram van 4 November lot het doen slaken der reis van den algemeenen v secretaris had moeten gewagen. Dit nu meende hij niet te mogen doen c alvorens zekerheid te hebben dat aan hel telegram uitvoering was gegeven. a Op de vraag welk het verschil van meening tusschen den minister en den z gouverneur-generaal was over hel begrip van pressie op de inlandsche be- ji volking, antwoordt de minister dat hij meende dat feitelijke pressie werd uitgeoefend wanneer de Indische regering te kennen gaf (zooals in een tele- gram van den gouverneur-generaal aan den algemeenen secretaris geschiedde) a dat zij de conversie verlangde, en wanneer een der hoogst geplaatste ambte- p naren, met eene bijzondere missie belast, bij de uitvoering dier missie per soonlijk de officiële bemoeijingen met de conversie leidde. De gouverneur- generaal zag in dit een en ander gecnerlei pressie. Voor mededeeling van het besluit van 15 Junij 1874 n°. 14 (waarvan de medegedeelde instructie van den algemeenen secretaris een uitvloeisel was) acht de minister geen aanleiding te bestaanhebbende dit niet de minste betrekking met de conversie. Aan den nieuw benoemden gouverneur-generaal is geene bijzondere instruc tie medegegeven. Hiervoor, zegt de minister, bestond geenerlei aanleiding, want voor zoover, naast het regerings-reglement en de algemeene instructie he van den gouverneur-generaal, speciale bevelen van het opperbestuur omtrent in gewigtige punten noodig zijn, waren die aan de Indische regering verstrekt, to en de gegeven bevelen zijn voor den optredenden gouverneur-generaal ge verbindend. mi Aan het slot van het verslag geeft de commissie van rapporteurs te ken- be nen dat zij het betreurt dat zij in hare pogingen om al wat het ontslag van den gouverneur-generaal Loudon betreft tot meerdere klaarheid tt brengenniet gelukkiger is geslaagd. Verscheidene der van harentwegt gedane vragen zijn toch niet voldoende beantwoord. 's GRAVENHAGE, 30 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kanonier H. J. Guilminot en aan den soldaat 11. J. Wulffiug, beiden van het koloniaal werfdepot, aan eerstgenoemde tot het dragen van de Fransche medaille voor het deel nemen aan de expeditie in Mexico, en aan laatstgemelde tot hel dragen vat het militair eereteeken 2de kl. en van het Pruissische herinneringskruis voot het deelnemen aan den veldtogt der Main-armée in 1866. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Deventer is benoemd de heer C. W. Margadant, cand.-notaris te Rotterdam. De 2de luitenants R. R. Steringa, van het 2de, en W. H. Ort, van heij 8ste reg infanterie, zijn overgeplaatst bij het wapen der infanterie van bet leger in Nederl. Indië. De ingenieurs l"e kl. Lij de marine J. C. Jansen en C. L. Loder wor den overgeplaatst, eerstgenoemde van de directie der marine te Amslerdai naar die te Willemsoorden de tweede van laatstgenoemde directie naar die te AmsLerdam. In de zitting van de tweede kamer van heden is de onteigcningswtl voor den spoorweg Arnhem-Njjmegen met 40 tegen 24 stemmen aangenomei Het ongelukkige voorval, dat in den avond van den 14dtc Augustus I nabij het station Warmond, op den Holiandsche ijzeren spoorweg plaats vond maakte heden het onderwerp van behandeling uit in de teregtzitting var het prov. geregtshof in Zuidholland, daar de machinist R., die door di arrond.-regtbank te Leiden den 25s,eo Januarij jl. veroordeeld is tol 6 maat den cellulaire gevangenisstraf, wegens het zonder opzet doen ontstaan vai gevaar voor een spoortreintegen dat veroordeelend vonnis appel hal aangeteekend. Het appel van het vonnis der Leidsche regtbank werd toegelicht door II' Ph. A. Haas Az. van Amsterdam, die, aanvangende met de vermelding d» geschiedenis van het noodlottig voorval, in het breede op technisch terrtii zich bewoog om twee voor' Item belangrijke punten van het vonnis te bf spreken. Hij ging na met hoeveel voorbeeldelooze nalatigheid anderen had den gehandeld, terwijl bekl. niets wist van een volgtrein. Nog tijdig z# hij meende had hij hel sein tol remmen gegeven, maar er was niet voldoen* geremd. Een ondeelbaar oogenblik slechts en het ongeluk was naar pleiters meening voorkomen, daar alleen de linker buffer van den eenen met do regter van den anderen trein in aanraking is gekomen. Hij wederlegde he vonnis, daar z. i. daarbij niet juist is beslist, dat bekl. viel in de terne van art. 52 der spoorwegwet en stralbaar is gesteld. Pleiter besprak ooi de vraag of een volgtrein één geheel uitmaakt met een hoofdtrein, enk antwoordde die vraag in dien zin. dat de ledige trein als een extra-lrei' moest worden beschouwd, van welks aankomst bekl. niets wist. Beklaagde morele vrijspraak meende spreker reeds te moeten afleiden uil een door li# overgelegde circulaire van den hoofdinspecteur van den weg, waarhij tó plaatsen van alstandssignalendie tot nog toe ontbraken, wordt voor? schreven. Pleiter vleide zich dat de juridische vrijspraak van het hof» volgendaar noch regtens noch logisch bekl. strafbare handelingen i# hebben gepleegd. Adv.-generaal mr. Terpstra bestreed deze meeningen; hij verdedigde* uitspraak van den eersten regter en releveerde de omstandigheden, wan onder het voorval heeft plaats gehad. ZEGA. achtte den machinist welde? lijk schuldig en requireerde de bevestiging van het vonnis. De uitspraak! bepaald op heden over acht dagen. De garnizoensverwisseling is heden alhier aangevangen met het verlrt van het eerste escadron van hel I' reg. huzaren, onder bevel van ril meester van Lijnden naar Amsterdam en van de 7f en 8e batterij der veil artillerie (kapiteins Rnoote cn la Grappe Dominions) naar Leiden. Omsireet 12 tire kwam dc 4' en 14c batterij uil Leiden alhier binnen. 1 var doe tro. alle IJ leer mei tegi L (ren vera zaal over kart den dat verk bela R eere scire groo bare; wrj I Bl ITKi\LAi\l>SCilE BKÜfl)l\S. KA'GKLAND. LONDEN 29 April. De kardinaal Manning] heeft eene nieuwe r. k. kerk te PendeltonP opend en aan een te dezer gelegenheid gegeven déjeuner een feestdronk' 197 546 568 652 843 991 1013 1016 1152 1403 1557 1590 1653 1795 1868 1992 2100 2125

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2