LEIDSCIIE COURANT. 1875. W°. 100, VRIJDAG 30 APRIL. STARS-HER ICHTEN. BINNENLANDSCBK BBttlGTÉEf. De Courant verschijnt tlagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Pe prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Persing der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene 1 kennis dat voortaan, te beginnen met Maandag 3 Mei ek., de verschillende bureaux der gemeente-Secretarie (afd. Secretarie, Rekenkamer eu Bur gerlijke Stand) des voormiddags te negen uren voor het publiek zullen geopend zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 April 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het kohier van de plaatselijke di recte belasting voor het jaar 1875 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente (Financiëele aldeeling), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd: terwijl binnen dien tijd elke op j bet kohier aangeslagene, krachlens de 5' zinsnede van bovengenoemd Wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrill op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 April 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 April In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter overgelegd het verslag omtrent den toestand der gemeente over 1874. Dat verslag wordt gedrukt en zal aan de leden worden toegezonden. Voorts deelde hij mede dat door den directeur der hoogere burgerschool en den rector van het gymnasium het voorstel was gedaan omwegens de in Jnnij te houden feesten de vacantie, die omstreeks Pinksteren invalt, te verplaatsen tot 13 Junij. Op voorstel van den voorzitter werd in dien zin besloten. Nog deelde de voorzitter mede dalop voordragt van de commis sie van toezigt voor het middelbaar onderwijs, gcene definitive aanstelling zou plaats Lebben van een lecraar voor de staatswetenschappen bij de hoo gere burgerschool, maar dat tijdelijk in die betrekking zou voorzien worden. Aan de orde was de vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1875 en de behandeling van de daartegen ingediende be zwaarschriften. Overeenkomstig de voordragt van burg. en weth. werd be sloten den aanslag van een der adressanten, H. P. Muller, met ƒ4.65 te verminderen en de aanslagen van de overige adressanten te handhaven. Het kohier werd tevens vastgesteld op een bedrag van ƒ110774.40. Omtrent een na het verstrijken van den daartoe gestcldcn termijn inge komen bezwaarschrift werd overgegaan lot de orde van den dag. Vervolgens kwam in behandeling de voordragt betrekkelijk de deelneming in de geldleening ten behoeve van een kanaal, dat Katwijk aan Zee met het uitwateringskanaal van Rijnland zal verbinden. Burg, en weth. stelden voor daarin deel te nemen voor een bedrag van 5000de commissie van finan ciën adviseerde echter in die leening geen deel te nemen, uithoofde door het ontworpen kanaal geen kortere weg van Leiden naar Katwijk werd verkregen, en zij dus vruchteloos zocht naar redenen, welke zulk eene uit gave zouden regtvaardigen. Reeds in eene vroegere zitting hadden de heeren de Fremery en Cock zich gunstig voor de deelneming in deze leening uit gelaten, thans verklaarde ook de heer Goudsmit dat hij er voor was om liet verzoek in te willigen, wegens hel belang, dat er in gelegen was dat de communicatie nabij de stad verbeterd werd. De gemeente Katwijk was zelve begonnen met het brengen van een offer, en hoopte het overige van het rijk en de provincie te verkrijgen. Zij was begonnen zich zelve te helpen en ware dit het geval niet, dan zou hij er tegen zijn het plan te ondersteunen. Nu mogtwel niet precies Leidens belang in de zaak betrokken zijn, maar de welvaart van Kat wijk zou terugwerken op die van Leiden en het offer dat gevraagd werder werd toch 3 pCt. gegarandeerd, was te gering om het niet te brengen. Of ®en daarmede gevaar zou loopen een precedent te stellenwanneer andere of met Kalwjjk gelijkstaande gemeenten een gelijksoortig verzoek deden, geloofde hij niet. De heer Harlevelt verdedigde de zienswijze der commissie van financiendat er door het kanaal geen kortere weg naar Katwijk aan Zee werd verkregen; de kortste weg zou altijd blijven die per as; alleen j was gebleken dat de reis per stoomboot eenigzins zou bekort worden. Wat hem persoonlijk betrof, hij zon zich niet tegen het verzoek verklaren. De heer Cock zeide dat hij ook vroeger betoogd had dat een kortere weg niet per as, maar alleen door middel van het kanaal zou verkregen worden. Er was alleen gedacht aan het vervoer te water. Hij hoopte dat de ge meente zoude medewerken lot het lot stand brengen van het kanaal ten gerieve van hen, die de baden wilden gebruiken. De voorzitter zeide dat men hier moest denken aan hetgeen men ziet en aan hetgeen men niet ziet. De voordeden zouden hooldzakelijk bestaan in de hygiene. Ten slotte werd de voordragt van burg. en weth. aangenomen met II tegen 4 stemmen, j Wij vernemen dat 11. M. de koningin weder de uitnoodiging heeft aan genomen om het muziekfeest, dat op 10 en 11 Junij aanst. door de Leid sche Zangvereeniging zal gegeven worden, met hare tegenwoordigheid te vereeren. Z. K. H. prins Alexander had reeds eenige dagen vroeger zjjn voornemen daartoe te kennen gegeven. Reeds is gemeld dat het vertrek van hel stoomschip Prinses Amalia naar Nederl. Indie zal plaats hebben op 1 Mei a. s. Voor de brieven is de laatste ligting aan het postkantoor alhier op 30 April, 'snachts ten 12 ure, doch de drukwerken en monsters moeten 6 ure 's avonds bezorgd zijn. Voor de prov. commissie te 's Ilage onderwierp zich gisteren ter ver- 1 krijging van de acte als huisonderwijzcres in de rekenkunde 1 candidaat aan het examen, nl. mej. M. N. Raaymakers, uit 'sllage, die het met gunstigen uitslag aflegde. Ook voor de gymnastiek werd 1 candidaat toe gelaten: mej. M. Koopal, uit Leiden. Van de candidaten voor de Fransche taal werden 3 afgewezen en 6 toegelaten, te weten: mej. K. J. Haverbult, uit 'sHage; M. N. Kok, uit Gouda; M. A. C. Mensing, uit Rijswjjk; H. M. Niemeijer, M. C. P. Sequin en J. I. de Visser, uit Leiden. De Staatscourant bevat de volgende opgaven (I4de vervolg): 1°. Nominative opgave van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, die, na van Atchin te zijn geëvacueerd, zijn komen te overlijden, 1 voor zooverre daaromtrent tot op den 6d,n Maart 1875 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië kennisgave is bekomen. Deze lijst bevat de volgende namen: M. Hollander, J. N. Steenhouwer, L. Gerland, J. W. Trachter, P. L. L. Cattlier, L. Robijn, H. van Hout, A. van der Schoot, J. C. W. Bockel- I man, .W. Laros, J. Koedijk, J. II. G. Ambos, T. Schefïer, P. W. J. Pohley, I A. de Bruin, G. Met, F. A. Eykhoudt, P. de Haan, C. G. A. van 't Hof. 2°. Nominative opgave van de Europesche officieren, ouderofficieren en soldalen, die gedurende de krijgsverrigtingen tegen het rijk van Atchin ge sneuveld, gewond of ten gevolge van die krijgsverrigtingen overleden zijn, voor zooverre daaromtrent tot op den 31° Maart 1875 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië kennisgave is bekomen. Volgens die opgave zijn overleden; C. Mik, H. J. BlansertC. A. A. Golay, C. W. Leistikow, J. W. Krom, J. L. F. Trompers, J. D. Heeren, T. van Hulle, C. den Bol, J. van Berkel, J. W. Hulscher, J. J. Krakeel, J. G. Egger, J. E. II. Diepenbroek. J. J. Belwald, C. J. van Kerkhof, L. Meijer, H. J. Schellenberg, H. Koster, C. H. Jonkmans, A. Slieker, H. Klotz, Lagendijk, B. Franken, H. Winkler, M. Wierink, G. Linike, R. Kruiff, L. A. Klinkhamer, J. Zegers, J. von Ax M. van Ee, O. Attenhofer, J. II. Teerink, II. Walpoott, P. H. Hulsteyn, H. Broekema, P. Emons, C. A. M. Dreux, C. Ubbink, J. Vollmi, C. Jarman, L. Eylander, F. 11. Colman, F. VanhelewijckJ. Mulder, J. Wielinga, T. van Hilten, J. Sander, G. A. Blöchliger, II. Nachtegaal, B. Hoegen, J. F. Benten, D. Dijkstra, A. F. F. Richir, K. Rickenbach, W. Fokker, II. J. Kikkert Scbotborgh, J. van Kessel, K. Riebensahm, G. Addens, C. Luike naar, E. J. Coesijnse, V. D. Gille, J. F. Samuels, L. Werts, P. de Vries, H. M. F. van Engelshoven, H. van Heesch, A. J. Liebig, A. Vervoort, W. Otten, G. Seders, E. van den Borre, F. E. Windels, J. Zuilhof. B. J. Col- lenberg, E. de Haas, 11. Dammer, J. P. Miggels, J. de Buk, E. H. Vervat, II. van Ammelrooy, H. J. Kampman, L. Iv. Ramswijk, J. Staartjes, J E. Veldhuis, II. J. Gelderblom, A. Vial, D. Romein, L. Visser, A. Stolte, G. L. Arens, J. Smits, II. Dissel, J. D. Avontuur, K. G. L. A. Iloferichter, J. F. C. Ecrhard L. Gruninger, G. Kuyk. Gewond: J. J. van den NieuwenhuizenF. H. Meijer. D. Laureys, J BrinkP. T. A. AusseL

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1