Het heeft L. M. behaagd: aan den generaal-majoor A. W. P. Weilzel op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als minister van oorlog, onder i dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten aan Z. M. den koning en aan den lande bewezen, en tot minister van oorlog te benoemen den heer H. J. Enderlein, kolonel van de genie; een en ander met ingang van 29 April. Tot adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer is benoemd de heer jhr. H. M. J. van Asch van Wijk. Aan den heer H. 11. Vitringa is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Ermeloonder dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking bewezen. Door Z. M. zjjn benoemd: tot president der arrond.-regtbank te Heeren veen de heer mr. B. van Blom, thans regter in die.regtbanktot notaris te llnizum de heer A. J. de Lange, cand.-notaris te Leeuwarden; tot notaris te Sneek de heer A. Miedema, cand.-notaris aldaar. Tot directeur van het postkantoor te Hcllevoetsluis is benoemd de lieer H. Helling, thans te de Rijp, en tot directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch, de heer Th. Hoijer, thans te Doesborgh. --De heer L. R. van Sandick, thans ontvanger der directe belastingen te floogeveen is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Doesburg c. a. Tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hooge- schocl te Utrecht is benoemd de heer dr. J. A. C. Oudemans, hoofdingenieur van de geographische dienst in Nederl. Indie. Z. M. heeft goedgevonden: op hun verzoek, den kapitein ter zee N. M. J. Kroef, den officier van gezondheid lc kl. bij de zeemagt II. Evertse en den officier-machinist 2' kl. G. B. Hardes, alsmede den kapitein-luitenant ter zee A. Jarman, wegens langdurige dienst, en de kapitein-luitt. ter zee J. M. Broers en W. F. de Bruyn Kops, ter zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst bekomen ligchaams- gebreken, op pensioen te stellen; voorts te bevorderen: tot kapitein ter zee, Zr. M". adjudant in gewone dienst den kapitein-luit. ter zee W. H. baron van Ileerdt; lot kapitein-luit. ter zee, de luilt. ter zee l< kl. P. Swaan, P. Ten Bosch, P. J. Rosenwald en E. L. baron van Heeckeren van Walien; tot luit. ter zee le kl., de luitt. ter zee 2e kl. F. W. Hudig, J. T. F. Bruyn, jhr. II, M. van der Wjjck en J. van Herwaarden; tot luit. ter zee 2' kl., de adelborsten 1« kl. K. W. H. Goetz, A. II. Hoekwater, H. Slot, W. J. de Bruyne, G. J. Slnyterman, J. P. van Rossum, C. F. W. K. llappé. F. B. 's Jacob en W. II. Hofstede; tot officier van gezondheid 1® kl. bij dc zee magt, den officier van gezondheid 2* kl. C. J. A. de Groot; en tot officier machinist 2C kl.den machinist le kl. in het vaste corps J. Gudde. Bij beschikking van den minister van koloniën is W. A. Alolsen ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouverncments-marine daar te lande. Naar men verneemt wordt eerstdaags eene pensionering en bevordering bjj het wapen der artillerie verwacht. - In de afdcelingen der tweede kamer zijn heden onderzocht de ontwer pen van wet tot nadere tijdelijke voorziening omtrent het muntwezen en tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1874. In de heden door de provinciale staten van Zuidholland gehouden zit ting is, na langdurige discussien, over de quaestie van den Oudelandschen Zeedijk, met 44 legen 24 stemmen verworpen het eerste punt van de con clusie der commissie, om uitdrukkelijk te verklaren: dat het koninklijk besluit van 17 December 1819, houdende overdragt van de waterstaatswer ken aan de verschillende provinciën, op zich zelf volkomen grondwettig, ook nog na de invoering der provinciale wet zijne verbindende kracht behouden heeft. Daarop heeft de commissie punt 2 en 4 harer conclusie in getrokken. maar punt 3 gehandhaafd, strekkende tot verlenging van de noodkadc achter den dijk. onder bijvoeging: «nadat eene billijke verhooging der jaarlijksche bijdrage van de belanghebbende polders en gemeenten voor het vervolg zal verzekerd zijn." Uit den verderen loop van het debat is gebleken dat de vergadering door de beslissing op punt I niet per se heeft uitgemaakt dat het besluit van 1819 ongrondwettig is, maar dat zij deze zaak in het midden heeft gelaten. Vóór eenigen tijd werd medegedeeld dat door de politie aangehouden was eene werkvrouw onder verdenking van bij eenige voorname familiën, waar zij tegen loon werkzaam was, een zeer groot aantal stuks linnengoed te hebben ontvreemd en die goederen ten eigen bate in de bank van leening te hebben verpand. Bedoelde vrouw stond le dier zake gisteren voor de arrond.-regtbank teregt. De aanwezige overluigingstukken zouden zeker voor menigen manutacturier een niet onaanzienlijk voordeel hebben kunnen opleveren. Geheele pakken, te veel om le vermelden, waren ter teregtzit- tingwaaruit dan ook moet worden afgeleid dat de ontvreemdingen reeds verscheidene jaren dagteekenen. De oneerlijke vrouw erkende alleen enkele goederen door diefstal te hebben verkregen, terwijl ze ten aanzien van andere opgaf ze uil de bank van leening le hebben gelost op briefjes, welke zij van eenen te Leiden gedetineerde zou hebben gekocht, welk be weren echter werd gelogenstraft. De officier van justitie, jhr. mr. de Jonge, gaf bij het nemen van zijn requisitoir zijn leedwezen te kennen, dat de politic en justitie bij het ontdekken van diefstal in den regel daarvan niet ten spoedigste worden in kennis gesteld. De opgave, waarop de gedeelte lijke onlkentenis steunde, kwam hem zeer zwak voor en hij requireerde de veroordceling van vrouw S. tol 1 jaar celstraf. De uitspraak is bepaald i op aanstaanden Maandag. Aan het depart, van oorlog had heden de aanbesteding plaats van de levering van de benoodigde brandstollen en kaarsen aan de militaire wach- ten in het geheele rijkover het tijdvak van l Julij 1875 tot en met 30 Junij 1876. Van de 9 ingekomen billetten was hel laagste dat van den heer 11. J. Wiedenbrugge le Amersfoort voor: de 100 kilo steenkolen a ƒ1.85, de 1(0 takkebossen a ƒ2.50 en hel kilogram kaarsen a 10.70. Door de policie is gisteren middag in het water aan de Mauritskade ontdekt het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Op het drooge gebragt, is het naar het gasthuis vervoerd. BU1TKMLA?SDSCUE BKIUGTËIN. ENGELANI». LONDEN 26 April. Volgens opgaven, door den heer Dawson Burns aan de Times verstrekt, werd in 1874 door de bevolking van het Vereenigd Koninkrijk een hoeveel heid van 78,147,286 gallons zuivere alcohol verbruikt, en wel 20.205.306 g. in gedistilleerd, 2.592.660 g. in builenlandsche wijnen, 54,699,320 g. in bier, en 650,000 g. ir. appelwijn en andere Engelsehe wijnen. Voor de dranken, welke die hoeveelheid alcohol bevatten, werd besteed een som van 128,469.848 De vereeniging van eigenaars van steenkolenmijnen in zuidelijk Wales heeft het besluit genomen om hunne mijnen, die zij den lsteD Januarij 11. gesloten hebben, omdat de mijnwerkers niet wilden bewilligen in eene loonsverlaging van 10 pCt.thans weder open te stellen, ofschoon tegen eene loonsverlaging van 15 pCt., die hun. wegens den sedert alweder ver anderden stand der steenkolcnmarkt, noodzakelijk voorkomt. Men verwacht dat in vele mijnen de arbeid zal worden hervat. Reeds is gemeld dat bij proclamatie van den onderkoning van Indie de Guicowar Mulhar-Rao van zijn souvereiniteit over den staat van Baroda is ontheven en hij en zijn kinderen vervallen zijn verklaard van alleregten, eerebewijzen en privilegiën aan die souvereiniteit verbonden. De proclamatie zegt dat aangezien de leden der commissie, die de zaak hebben onderzocht, verschillende zienswijzen hebben geuit, het gouvernement van Hare Majesteit zijn beslissing niet s'teunt op het rapport van die commissarissen. Evenmin acht de regering door de enquête de regtvaardigheid van de tegen Mulhar- Rao ingebragle beschuldigingen bewezen. Voor de afzetting van den Guico war worden als redenen opgegeven zijn slecht beheer en zijn ongeschikt heid om de zoo noodzakelijke hervormingen in zijn land in te voeren. Het gouvernement is bovendien overtuigd dat hel herstellen van den Guicowar noodlottig zou wezen voor den staal van Baroda en onvereenigbaar met de handhaving der betrekkingendie tusschen het gouvernement en den staat van Baroda moeten bestaan. Zoodra echter de orde in de inlandschc huis houding van den staal hersteld zal wezen, zal aan de weduwe van Khundee Ilao vergunning worden gegevenaan het gouvernement een lid van de familie van den Guicowar aan te wijzen, aan wien dan de souvereiniteit zal worden opgedragen. Inmiddels zal sir Madora Rao het beheer over Ba roda voeren als eerste minister, onder controle van een Engelschen com missaris. De afgezette vorst zal een behoorlijk inkomen hebbente betalen door den staat van Baroda. FRAWKRUK, De circulaire van den minister Dufaure, waarover in den ministerraad verschil van gevoelen heeft bestaan, is dezer dagen verzonden. Aan de mederegters wordt daarin uitdrukkelijk verboden zich in den strijd der par tijen over politieke zaken le mengen. Onder het bestuur van Thiers was reeds eene dergelijke circulaire uitgevaardigd, maar deze was later buiten werking gesteld. De heer Gambetta heeft in eene bijeenkomst te Belleville voor om streeks 2000 kiezers eene zeer uitvoerige rede gehouden over den staatkun digen toestand. De meeste dagbladen roemen de bezadigde taal, die hij i gesproken heeft. Voor het eerst waarschijnlijk, zegt het Journ. des Déb., heeft een politiek redenaar in Belleville de voorzigligheid en handelbaar heid als eene staatkundige deugd voorgesteld. L'Vnivers is van een andergevoelen en zegt dal de lange, taaije, woordenrijke, maar vorm en gedaclHenlooze democratische relreincn dezer rede hoegenaamd niets nieuws opleverden, tenzij er dit uit blijken mogtdat de redenaar, bij een aantal der zijnen in verdenking geraakt, behoefte gevoelde om voor het oog zijner kiezers zich te stalen door een bad in het hart der democratie. -- De heer Emile üilivier legt de laatste hand aan een geschrift tot regtvaardiging van zijn gedrag in 1870. Dit boek zal lot titel voeren: «Principes et conduite. Bij de begrafenis van het lid van den Parijschen gemeenteraad Massol hebben Vrijdag II. eenige ongeregeldheden plaats gehad, zoodat de policie in de nabijheid der groeve slechts de personen liet, die van vrijmetselaars- insigniën voorzien waren. Onderscheiden leden van den gemeenteraad heb ben hierover hun beklag bij den prefect van policie der Seine ingediend. Door de regtbank te Parijs is dezer dagen de volgende zaak behan deld. Den 7(ltn Maart jl. waren op de blinden van het manufacturen-maga- zijn, op den hoek van dc Rue Gozlin, bekend onder den naam van //Mère de familie", billetten aangeplakt, waarop de woorden te lezen waren: «We- m gens vertimmcring is liet magazijn gesloten". Den volgenden dag, 's Maan- jj dags, las men in den linivers: «Naar men ons mededeelt, zag men gisteren j aan het magazijn «Mère de familie", hoek Rue Gozlin, billetten aangeplakt jj met het volgende opschriftwegens vertimmering gesloten. Sedert lang is 9 dit magazijn, gelegen in een wijk waar de meeste andere winkels 'sZon- j> dags gesloten zijn, op den rustdag geopend. Dat is een hoon voor de gods- j dienst, en alle christelijke huismoeders zullen wèl doen, als zij voortaan daar niets meer koopen". De heer Valentin, eigenaar van hel magazijn, zag in deze waarschuwing eene aanranding van zijne vrijheid als handelaar 4 en diende eene klagt in bij de regtbank. bij welke hij bescherming zocht in zijne vrijheid als koopman. Zijn pleitbezorger eischte eene schadever- goeding van 20000 frs en liet niet na er op te wijzen dat l' IJ niters ook 2 des Zondags verschijnt en dus op dien dag al zijne werklieden Iaat arbei- 7 den. Het openb. ministerie concludeerde tot veroordeeling van het blad. De 3 uitspraak zal later plaats hebben. Het geographisch genootschap te Parijs heeft den 2I»1" dezer in een

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2