LEIftSClfiE CO 1)R A NT. WOENSDAG 28 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs aer C ourant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het F Cr slog der Handelingen ran den Gemeenteraad 1 3.35, franco p. p. f 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Ile prijs der Adverlenliün is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant trardt verzonden (/V1». 14 blad 15) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat, wegens noodzakelijke herstellingen aan de Leider- dorpsche brug. de passage over die brug voor rijtuigen, paarden en vee, van Donderdag den 29,len April e. k.gedurende zes weken gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 April 1875. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 29s"° April 1875, des namiddags te drie uren. 1®. Vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, voor 1875. en behandeling van de daartegen ingediende bezwaarschrif ten. (85). 2®. Voordracht betrekkelijk de deelneming in dfe geldleening ten behoeve van den aanleg van een kanaal naar Katwijk aan Zee. (45, 55, 65, llandd, bl. 11, n®. 2) BI NNENL ANDSCilE BERIGTEN LEIDEN, 27 April. Heden had de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leid- sche Bouwvereeniging plaats. Uit het verslag bleek dat de vennootschap thans bezit 18 arbeiderswoningen en 4 burgerwoonhuizen. De arbeiders woningen zijn alle verhuurd. Van de burgerwoonhuizen is er een ver huurd. Wanneer ook de drie overige zullen verhuurd zijn, zal, naar het bleek, ook na altrek van alle onkosten voldoende winst overblijven om een bevredigend dividend aan de aandeelhouders uit te keeren. Tot lid van het bestuur werd de heer C. J. Leembruggen, die dit jaar aftreden moest, herkozen. Voor de commissie te 's Ilage legden gisteren voor de akte voor de Fransche taal 7 candidaten examen af. 2 werden algewezen en 5 toegelaten, te weten mejulvrouwen E. H. Bulkley, J. M. Bouman, Z. A. Gentil, J. M. Giese en E. A. Schell, allen van 's Hage. Het stoomschip Foorwaarts is op 24 April van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. ■- Door wijlen mej. A. Loopuyt is gelegateerd aan de herv. diaconie te Schiedam 10000, aan het herv. weeshuis aldaar 6000. aan het herv. diaconiehuis aldaar ƒ500, aan het depart, der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen aldaar ƒ500 en tot aankoop van leesboeken ƒ50. Uit Gouda meldt men aan het Ilbl.Hoewel onlangs ecnige fabrikan ten, die'de wet-van Houten op den kinderennrbeid overtreden hadden, door den kantonregter tot geldboeten zijn veroordeeld, zal nog niet voor goed aan die overtreding in deze gemeente een einde zijn gemaakt en wel voorna melijk omdat de fabrikanten niet met hart en ziel de wet willen opvolgen. Het is toch o. a. geschied, dat de policie den eenen dag een kind beneden de 10 jaar in een fabriek aantrof, den naam opschreef en het wegzond, om den volgenden dag op een andere fabriek hetzelfde kind weder aan te treffen. Voorts is het een feitdat op een fabriek bij het naderen der policie, een kind, dat beneden de jaren was, in een zak werd weggestopt, terwijl een ander over een heining werd geworpen. Te Amsterdam is door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente, ter voorziening in de vacature eener predikanlsplaats, het volgende drietal ge- B vormd: dd. Bartstra, pred. te Klunderl; Bryce, pred. te 's Ilage; Renier, pred. te Bergschenhoek. In de Rcmonstrantsche kerk te Amsterdam is Zondag het volgende namens den kerkeraad bekend gemaakt: //dal de kerkeraad besloten heeft, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het beroepen van een tweeden predi kant in de plaats van d». H. Heemskerk; dat hij echter gemeend heeft, in verband met sommige verschijnselen en eischen des tijds, de deelneming der gemeente aan dit werk in dier voege te moeten wijzigen, dat niet slechts een beperkt kiescollegie of de mannelijke stemgeregtigden alleen, maar alle leden der gemeente, de zusters zoowel als de broeders, daartoe zullen worden geroependat die deelneming der leden zal bestaan in het j kiezen van een tweetal en het daaruit doen van het beroep uit eene nomi natie. door den kerkeraad zamengesleld. Men meldt uit Zwolle: Ten gevolge der resolutie van gedep. stalen van Overijsel, om goedkeuring te weigeren aan het door den gemeenteraad genomen besluit, om eene inschrijving van ƒ115,700 nominaal 3 pCt. op het Grootboek ten bate der gemeente te verkoopen, heeft de gemeenteraad besloten, zich te wenden tot den koning, ten einde van Z. M. vernietiging te verzoeken dier resolutie van gedep. stalen; verder is besloten om in afwachting van Zr. M®. besluit eene leening van ƒ30,000 tot een maximum van 5 pCt. voor 4 maanden, ten behoeve der gemeente te sluiten. In drie dagen, 18, 19 en 20 April, zijn uit de bedelaarsgestichten te Veenhuizen niet minder dan 8 kolonisten oulvlugt. j In het dorp Westkapelle op Walcheren heerscht nijpend gebrek. De IV. Dlidd. Cour. meldt o. a. het volgende: Reeds den geheelen winter heerscht te Westkapelle de bitterste armoede, die in de laatste weken haar toppunt heeft bereikt; huisgezinnen, waaronder er zijn met veel kinderen, hadden dagen waarop zij niet het minste voedsel wisten te bekomende moeders bedelden bij de meer bevoorregten om hft afgietsel van aardappe lendat zij met eenig zout klaar maakten voor hunne lievelingen; een par tijtje mosselen of kreukels rekende men een zeer goed maaldoch men moest deze trachten te verkrijgen met gevaar van gevangenisstraf, daar het verboden is dergelijke voortbrengselen van de zeeweringen te halen. De mannen zoeken werkdoch zij vinden het niet. In de Midd. Cour. ver klaart de burgemeester dier gemeente, dat de nood tot het uiterste geste gen was, maar door onderscheiden liefdegiften in den laatsten tijd eenigs- j zins gelenigd is. Evenwel, de toestand der arbeiders blijft, door gebrek aan werk, nóg dezelfde. Alle giften en ondersleuningen zullen daarom M| zeer welkom zijn. j Berigten uit Paramaribo, van 2 April, melden o. a. het volgende. In den nacht van 31 Maart op 1 dezer werd onze stad door eene ontzettende j ramp getroffen, waarvan de gevolgen nog lang gevoeld zullen worden. Omstreeks 1 ure werd brand ontdekt in het gebouwaan de rivierzijde der Saramaccastraat, dat zoowel tot magazijn voor het departement der koloniale vaartuigenals tot werkplaats van den hoofdmachinisl en het verder personeel gebezigd wordt. Binnen weinige minuten viel aan geen blusschen meer te denken en binnen twee uren was het geheele gebouw, met al de kostbare machineriën, modellen, tuigage der vaartuigen, lichltoc- stel van het in reparatie zijnde lichtschip, scheepsbenoodigdheden, enz., enz., eene prooi der vlammen geworden. Gelukkig dat tijdens het woeden van den brand de wind was blijven liggen, de voorraad steenkolen in het gebouw gering was, en het, bij de krachtige pogingen van de equipage van het stoomschip Kijkduin en van de ter reede liggende koopvaardijschepen en van de burgerij gelukt was, zoowel door het omverhalen van een daar- aangrenzend gebouw als door het nat houden van de nabijzijnde gebouwen het gevaar voor de geheele straat af te wenden en, door het afbreken der conncxie van de werkplaats, de landssmederjj te redden. De directe schade wordt op ongevqer ƒ100.000 geschat, doch de indirecte is niet te berekenen. De oorzaak van den Drand kan alleen toegeschreven worden aan zelfontbranding van eene groote hoeveelheid ongedempt zwartsel. Zij wij wèl onderrigt, zegt de Sur. Cour., dan was van wege ons be stuur aangevraagd ongeveer 150 kilogram aangemaakt zwartsel. In plaats daarvan is door de directie der marine te Amsterdam, in strijd met de voorschriften voor 's rijks marine, uitgezonden 150 kilogr. ongedempt zwart sel, in houten vaatjes, die wederom in houten kisten waren gepakt. Eene omstandigheid, welke, wanneer zij juist bevonden wordt, onvergeeflijk ge noemd mag worden en een bron kon geweest zijn voor de verwoesting van een voornaam gedeelte der stad niet alleen, maar tevens eene oorzaak der vernieling van het schip, waarmede die gevaarlijke verfstof vyas afgezonden. 'sGRAVENHAGE, 27 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. J. Bauduin, gewezen consul der Nederlanden te Hiogo en Osaka, tot het aannemen van het rid derkruis der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noor wegen geschonken', en aan den heer dr. M. W. C. Gori, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door den ke zer van Oostenrijk geschonken.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1