PEK Tl LEG KA AF. waardig keurde. Des avonds van den 20st«n dezer openbaarden zich echter bjj dat kind verschijnselen eener hevige ziekte en verklaarden de geneeshee- ren den volgenden ochtend dat het aan hondsdolheid lijdende was, welke vrceselijke ziekte zoodanig toenam, dat het kind in den daaropvolgenden nacht overleed. De eigenaar van den hond, waarmede het kind speelde, had, zooals nu is geblekeneenige dagen 11a dat voorval aan zijnen hond bemerkt dat deze aan eenige ziekte lijdende was en hem dus dadelijk afgemaakt. Op 20 April jl. was een hond van eenen vuursloker van het stoomschip Merapi aan den wal te Fijenoordtoen eenige jongens dien hond deden apporteren, waartoe zij eindelijk een stuk gloeijende steenkool bezigden, ten gevolge waarvan hel heest zijne tong heeft gebrand, en het daarna als razende was, zoodat, toen die hond nog eenen anderen had gebeten, zijn eigenaar hem verdronken heeft. Volgens verklaring van verschillende per sonen. die den bedoelden hond hebben gezien, had deze geenerlei teekenen van dolheid vertoond, behalve dat zijn tong hem uil den bek hing en met schuim bedekt was, en kwam hij zelfs, als hij geroepen werd, kwispelend naar hen toe en liet hij gewillig toe dat men hem streelde. Het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord- Brabant heeft tol corresponderende leden benoemd de hh. J. A. Hooft van lddekingc, directeur van het muntkabinet der Leidsche hoogcschool; Alphonse de Schodt, secrétaire de la sociélé royale de numismatiiiue Beige; R. A. van Zuyleii jr.archivaris der stad 's Ilerlogenboschen Jos. Graven, beeldhouwer te 's Ilerlogenbosch. 's GRAVENHAGE, 23 April. Door Z. SI is vergunning verleend aan den kapitein H. Beijerman, van den grooten staf. adjudant van Z. K. 11. prins Alexander der Nederlan den. tot het dragen der versierselen als ridder der eerste afdeeling van de orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Door Z. SI. is aan 110*. adjudant in buitengewone dienst en kamerheer in buitengewone dienst jhr. G. A. C. 11. von Goedecke, oud-majoor der artillerie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het hoofd comité der Nederl. vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oorlog, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Tot notaris te Hengelo, arr. Zutphen, is benoemd de heer H. W. Alherti, cand.-notaris te Twello De heer C. Rambonnctthans surnumerair, is benoemd tot commies der posterijen. De kapitein G. J. P. D. Muller is van het 7< bij het 8e reg. inianterie overgeplaatst. De tot officier van administratie 3e kl. bevorderde scheepsklerk F. Lensing, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den tot officier van administratie 3e kl. bevorderden scheepsklerk Ié. J. van den Bussche. De luit. ter zee 2' kl. C. 11. Cornelissen, de officier van gezondheid le kl. L. P. Giisberti Hodenpjjl en de officier van administratie 2e kl. P. J. Roest, uit 0. 1. terug gekeerd, worden op non-activiteit gesteld. Het afdeelings-onderzoek in de tweede kamer is heden voortgezet. Het heeft geloopen over de wets-voorstellen tot wijziging der militiewet en tot afschaffing van het vuur-ton- en bakengeld en meting van zeeschepen. De teregtzitting van het provinciaal geregtshof in Zuidholland van gis teren was geheel gewijd aan de behandeling eener strafzaak, waarin niet minder dan 27 getuigen waren gedagvaard en de betrokken persoon een oude bekende der justitie was. M. de Bont, reeds vijf jaren luchthuis- en één jaar celstraf ondergaan hebbende, werd thans beschuldigd van diefstal njj nacht in een t cwoond huis. Deze persoonin het laatst van de maand Ju lij van het vorige jaar aan den weg onder de gemeente Vianen gevonden in benarde omstandigheden, werd toen in dienst genomen op de steenplaats «de Middeiwaard" van den lieer van Tienlioven legen kost. inwoning en ƒ1.50 per week. Hij hield zich aanvankelijk vrij goed en wist betrekkingen aan te knoopen met de dochter eener familie, mede op bedoelde steenplaats werkzaam. Tot 12 October, den eersten dag van de Viaansche kermis, viel er niets bijzonders op die plaats voor, maar in geen 40 jaren had daar plaats gevonden, het geen in den nacht van 12 op 13 October werd ontdekt. De geheele familie van laatstbedoeld gezin had zich ter kermis begeven en ook d. B. was er met de dochter geweest met ./2.50 op zak hem door de vrouw zijns mees ters gegeven. Het gezin, omstreeks 12 ure le huis komende, ontdekte dat ecne kist van den zoon, waarin ruim ƒ100 aan rijksdaalders, was verdwe nen, terwijl liet huis overigens behoorlijk gesloten was bevonden als bij het vertrek omstreeks zes ure. Dit voorval gaf veel stof tot geruchten en besprekingen van allerlei aard, te gereeder omdat in zooveel jaren dergelijk feit niet was gebeurd. Op d. II. was het oog voortdurend met wantrouwen gevestigd. Hij, die voor een klein weekgeld werkte, kon na de vermissing, zooals hij zich had uit gelaten «de lui met rijksdaalders wel galen in den kop gooijen"; hij was op verschillende tijden en plaatsen in het bezit van «grof geld'! en zag er niets in, in een herberg glasiuiten le verbreken en ze dadelijk met ƒ3 te betalen. De gestolen kist werd inlusschen met eenige prullen en verbroken sluiting in een weiland teruggevonden, maar het voornaamste, een zakje met rijks daalders, bleet zoek. De onbezoldigde rijksveldwachter, die alles in het werk stelde, om achter de waarheid le komen nam op zekeren dag, toen hij wist dat de B. in zijne woning was. de vrijheid door hel vensterraam le gluren en bemerkte toen, dat deze in den grond iets deed dat hem verdacht voorkwam; hij strekte zijne vrijpostigheid zoo ver uit, om later, toen besch. zijn woning had verlaten, zich daarin te begeven en deed daar de belangrijke ontdekking dat onder een losse vloertegel het vermiste zakje met rijksdaalders was verborgen. Op deze ontdekking volgde de arrestatie van d. B., en thans was hij te zijner verantwoording voor den regter geroepen. Het groot aantal getuigen was daarom gedagvaard, om in de minste en kleinste bijzonderheden aan den dag le brengen de handelingen waaraan besch. zich tusschen 12 October en den dag zijner arrestatie had overge geven en zulks te meer omdat deze alles ontkent. Ondanks die pertinente ontkentenis, achtte adv.-gen. Terpstra de schuld voldoende gebleken. Tegen over elke getuigen-verklaring kon hij niets anders dan eene hardnekkige ontkentenis stellen en daarom meende ZEd. Gestr. dat de wet met alle gestrengheid op dezen persoon moest worden toegepast. Het requisitoir strekte ten slotte tol vcroordeeling van d. B. tot confinement in een lucht huis van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. Als verdediger trad voor den beschuldigde op mr. W. J. Wintgens. De uitspraak zal morgen plaats hebben. In de vergadering van aandeelhouders van de 's Gravenhaagsche vleesch- houwerij, gisteren gehouden, heeft de secretaris verslag uitgebragt, waaruit bleek, dat de balans over het afgeloopen jaar sluit met een winst van ƒ5273,58, en dat werden omgezet 973 runderen, 642 kalveren en 277 schapen, wegende te zamen 295,352 kilo's, zoodat de winst bijna 1.8 cent op ieder kilogram vleesch bedroeg. Het voorstel om een verant woordelijk directeur aan het hoofd der maatschappij le stellen werd door de vergadering eenparig aangenomen en daarna werden de nieuwe statuten, op dit beginsel geschoeid, met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot bezol digd directeur werd benoemd de heer léaamenvoormalig vleeschhouwer te Middelburg, die daartoe door commissarissen was aanbevolen en omtrent wien door hen de gunstigste getuigenissen waren verkregen. BUITEN LAN USCllE BEBIGTEN. ENGELAND. LONDEN 22 April. In het hoogerhuis is door lord Malmesbury medegedeeld dat twee geestelijken, een voor elk schip, de Britsche noordpool-expedilie zullen ver gezellen. De regering heeft dus in deze toegegeven aan een algemeen uit gedrukt verlangen. FUANHR IJ K. In den dezer dagen gehouden ministerraad moet weder duidelijk geble ken zijn dat de inziglen van den beer Buffet en die van zijne ambtgenoo- ten zeer uiteenloopen. De heer Dufaure wilde zijne onderhoorigen herinne ren aan vroegere circulaires, waarin hun wordt verboden als politieke agenten werkzaam te zijnmaar Buffet wilde daarvan niet hooren. Een besluit werd niet genomen. De door den minister van justitie benoemde commissie tot het ontwer pen eener nieuwe wet op de drukpers is zamengesteld uit de hh.Victor Lefranc, Bérenger en Francisque Rive, afgevaardigden, en uit drie leden van den raad van state. Een talrijke menigte woonde Dingsdag II. op Père la Chaise de ter aardebestelling der beide luchtreizigers bij, die een zoo droevig eiqde ge- vonden hebben. De godsdienstplegtigheden werden daarbij door den pro- testantschen predikant Dide geleid. Maarschalk Mac Mahon liet zich door den baron de Langsdorff vertegenwoordigen; de ministers van marine, oorlog en onderwijs hadden adjudanten gezonden een aantal mannen van welen schap, eenige afgevaardigden, leden van den gemeenteraad, luchtreizigers, journalisten enz. waren bijeengekomen. Door onderscheiden sprekers werden de verdiensten en de moed der gestorvenen geprezen. Ook Gaston Tissan- dier, hun reisgenoot, riep hun een laatst vaarwel toe. DdlTSCHLANB. Het gesprokene door von Bismarck in de kamer van afgevaardigden betreffende de afkeuring die vroeger het vormen eener centrum panlij te Rome had ondervonden, wordt door d.* Osserv. Rom. volgenderwijze aan1 gevuld: De toenmalige Duilsche gezant, graaf Taufkirchen, had zich bij kardinaal Antonelli over de oprigting der fractie beklaagd, omdat zij het herstel der wereldlijke magt van den Paus eischte en daardoor voor Duitsch land moeijelijkheden teweeg bragt. Op dien grond wenschtc de gezant dat Antonelli de oprigting zou afkeuren. Antonelli verklaarde, daaromtrent niets te kunnen beslissen alvorens den Paus te hebben gesproken, doch met het oog op dergelijke vroegere gevallen niet te kunnen geloovendat de Paus aan de klagt gevolg zou geven, daar de H. Stoel niet gewoon was zich le mengen in de binnenlandsche aangelegenbeden van andere staten zoolang die niet regtstrecks de belangen der kerk raakten. Antonelli raad' pleegde daarop den Paus en deze keurde zijn antwoord goed. In de Ross. Zeit. wordt de volgende mededeeling gedaan. Met ver bazing heeft men opgemerkt, dat het aantal zelfmoorden in het leger op schrikbarende wijze toeneemt. De vraag is geopperd of er misbruik wordt gemaakt van de disciplinaire magt. Het is te hopen, zegt het blad, dat tt» aanzien van deze treurige zaak zoo veel doenlijk licht worde verspreid Leid Lei; De (der; Inhei Voor W LONDEN, 22 April. In het lagerhuis zeide de heer Bourke, in antwoor' aan den heer Cochranedat Layard bevestigdedat bij den burgeroorlogP'< Spanje aan beide zijden eenige wreedheden waren bedreven maar de regt- ring was niet voornemens zich daarmede in te laten, zooals zij in had gedaan; doch zij Iaat geene gelegenheid ongebruikt, om haar invloed le doen gelden ter bevordering van den vrede en de humaniteit. BERLIJN, 22 April. De iXordd. Allg. Zeit. verzekert, dat de ntedf deeling van den (Jas. Rom. nopens Antonelli's gezegden, bet rellende h(l centrum, onwaar is. Het blad deelt als bewijs dtn woordelijken inho«' mede van het telegram, door den rijkskanselier aan Taufkirchen 17 Aptü lli 1871 verzonden, Taufkirchens telegram aan den rijkskanselier van 21 lot den ffl 31 lllDE TOeki »e On ling 1 B

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2