LEIDSCHE OER AAIT. V. 92, 1875 WOENSDAG 21 APRIL. STADS-HER IC SI TEN. BINNENLANDSCIIE BEUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. 3.50; met het er slag der Handelingen ran den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.05. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de evpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs fier Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden {/V\ 13 blad 14) der Handelingen van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 22S,,D April 1875, des namiddags te twee tiren. I» Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid van den 'Ge meenteraad, den heer J. Scheltema. 2°. Voordracht betrekkelijk eene uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (58, 63 en 79) 3". Verzoek van A. Montague Iz., voormalig Amanuensis der Stads Bank van Leening. om eene personeele toelage. (53 en 82) 4'. Idem van Commissarissen der Sludenten-Socicteit Minervaom eene stoep te leggen voor de nieuw gebouwde Sociëteit op de Breêstraat. (69) 5°. Voordracht betrekkelijk eene opheffing van het beurtveer van Rotter dam op Deventer enz. (70) 6». Suppletoire begrooting en slaat van af- en overschrijving, dienst 1874, van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oildetiedenhuis. (71) 7». Suppletoire begrooling, dienst 1874, van het Werkhuis. (72) 8°. Voordracht tot ondcrhandsche verhuring van hel huisje buiten de voor malige Willepoort. (74) 9*. Suppletoire begrooting en staat van al- en overschrijving, dienst 1874, van het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur. (75) 10. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1874, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis. (76) II». Rekening van de dienstdoende Schutterij over 1874. (77) 12'. Verzoek van C. Spaanderman, betrekkelijk de demping van de sloot aan het Haagsche trekpad. (78) 13°. Voordracht tot uitbreiding van hel hulppersoneel aan de school n°. 1, voor onvermogenden. (81) 14°. Verzoek van Mej. N. Damenom ontslag als hulponderwijzeres aan de school N". 2 voor onvermogenden. (83) 15°. Idem betrekkelijk den geprojecleerden spoorweg Leiden—Woerden. (80) LEIDEN, 20 April. De algemeene vergadering van de leden der Vereeniging tot instand houding en bevordering vau den bloei der kweekschool voor zeevaart alhier, morgen te houden, zal bijgewoond worden door Z. K. K. prins Hendrik der Nederlanden, eere voorzitter der vereeniging. Wij vestigen de aandacht op de hier achter door den boekhandelaar J. W. van Leeuwen aangekondigde boekverkooping, die op 26 en 27 April aanst. door hem zal gehouden worden. Blijkens den catalogus zijn de te verkoopen verzamelingen niet groot, maar komt daarin een aantal belang rijke werken voor betreffende staatswetenschappen en regtsgeleerdheid, Pransche, Engelsche, Duitsche en Nedcrlandsche letterkunde. Door de commissie van de volksvoorlezingen werd gisteren avond aan de bezoekers een hoogst aangename avond verschaft. Die avond toch was gewijd aan de uitvoering van eenige zangstukjes door de kinderen der volks- zangscholen. Het jeugdige volkje kweet zich dapper van zijne taak en mogt bij de uitvoering van het programma, uit 18 nommers bestaande, menig bewijs van goedkeuring aan het publiek ontlokken. Vooral was dit het geval bij n». 17, het trommellied, dat herhaald moest worden. Deze uit voering getuigde niet weinig ten gunste van het zangonderwijs, dat aan de jeugd wordt gegeven. De burgemeester en twee der heereu wethouders vereerden deze bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid. De heer P. Maas Geesteranus, ingenieur hoofdopzigter bij het hoog heemraadschap van Rijnland en agent van de firma Liernur en de Bruyn Kops, is benoemd lot ingenieur bij de Indische spoorwegen en zal reeds in de volgende maand naar Indië vertrekken. Dv. 's Gr.) Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage werden gisteren voor de wiskunde geëxamineerd 8 candidaten, van welke 4 met ongunsligen en 4 met gunstigen uitslag. Deze laatstcn waren: W. van Grunsven, C. L. Hoogeveen en P. Diederik, uit Rotterdam, cn C. de Hoop, uit Gouderak. De miliciens der ligting van 1874, die na 1 Mei 1874.bij de corpsen infanterie voor het blijvend gedeelte in werkelijke dienst zijn gehouden, «uilen den 1»» Juljj a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld, met uitzondering van de miliciens behoorende tot het 2e en 5» regiment infanterie, welke eerst den 15 (dier maand met onbepaald verlof zullen vertrekken. Het stoomschip Groningen is op 18 April te Batavia aangekomen. Volgens het verslag der stoomvaartmaaimaatschappij --Nederland" is in 1874 met 9 uitreizen en 8 thuisreizen een bruto-winst gemaakt van bijna 5 ion. Na aftrek van onkosten en afschrijvingen blijft er een saldo be schikbaar van ƒ230,000, waarvan, na altrek van 47000 voor het assuran tie-reservefonds, 5 pCt. aan de aandeelhouders kan worden uitgekeerd, het eerste dividend dat deze maatschappij kan uitdeelen. Naar de Arnh. C. verneemt, beslaat het plan in de volgende maand te Haarlem eene bijeenkomst te doen plaats hebben, waarop de verschillende vereenigingen tol bescherming van dieren zullen zijn vertegenwoordigd, ten einde in overleg te treden omtrent het wenschelijke, om zamenwerking te brengen tusschen deze verschillende vereenigingen en de wjjze waarop die zou kunnen worden verkregen. Den 24ste° dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk over Utrecht cn 's Hage naar Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie- troepen sterk 125 man (waaronder 8 onderofficieren) om denzelfden dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Celebes en derwaarts te vertrekken onder bevel van den majoor der infan terie van het t). 1. leger J. F. Haas, zijnde tot medegeleide bestemd de le luit. der inf. J. A. Vink, de 2» luitt. der inf. E. H. J. Beekhuis, D. W. A. Graichen. G. W. Beekman, B. E. de Vries en de 2' luit. der cavalerie W. F. Stoltenhoff, allen van het O. I. leger. Majoor de Haas, de luits. Vink en Beekhuis keeren van verlof naar Java terug. Den lsl,n der volgende maand vertrekt mede van Harderwijk over Utrecht en 's Hage naar Nieuwe Diep een detachement suppletie-troepen sterk 100 man (waaronder 8 onderofficieren) om dien dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prinses Amalia. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der inf. van het O. 1. leger V. Verbrugh, die van verlof naar Java terugkeert en die tot medegeleide heeft de 2» luits. der inf. K. H. van Swigham, J. A. Sin- nighe. den 2'" luit. der artillerie P. II. Opzoomer en den 2e° luit. der caval- lerie F. D. E. A. J. Rudolph, allen van het O. I. leger. Te Dordrecht zijn in de afgeloopen week ter markt verkocht 268 zal men en 7669 elften. Te Leerdam zal eene fabriek worden opgerigt, waarin zoogenaamd onbreekbaar glas zal vervaardigd worden. De firma Jeekel Cie.glasfa brikanten aldaar, zijn er in geslaagd, eene overeenkomst met den uitvinder I te sluiten en het geheim der vervaardiging le koopen. Te Amsterdam is, onder voorzitterschap van den burgemeester, eene ccmmissie gevormd tot het doen houden eencr tentoonstelling van Amsler- damsche oudheden. Zij heeft thans hare plannen bekend gemaakt. Zij beschouwt den 278,en October als een waardigen gedenkdag in Amsterdams geschiedenis, omdat de giftbrief van Floris V van 27 October 1275 dagtee- kent. De tentoonstelling zal tot herinnering daaraan strekken en moet het Amsterdamsche leven in zijne volheid door zigtbare en tastbare voorwerpen voorstellen en daarbij tot het verst verleden opklimmen. Om een beeld te geven van hetgeen zij zich voorstelt te bereiken, ontwierp zij een 12-tal rubrieken, die bij genoegzame inzending de hoofdafdeelingen der tentoon stelling kunnen vormen. Die rubrieken zijn: Topographie, regering, rechts wezen. krijgswezen, kerk en kerkwezen, armwezen, onderwjjs en weten schappen, handel en nijverheid, schoone kunsten, zeden en gewoonten, merkwaardige gebeurtenissen. Te Amsterdam is gisteren morgen een 17-jarig leerling van 's rijks werf, werkzaam aan het ramtorenscliip Koning der Nederlanden, een trap van het dek naar een vlot langs het schip willende afgaan, door een mis tred gevallen en op het hoofd neêrgckomen; hij overleed eenige oogenblik- ken nadat men hem naar het gasthuis had overgebragt. Volgens de Amsterdamsche bladen is aldaar een procl genomen met een nieuwe brandstof, uitgevonden door dr. J. A. Hes. Deze stof, de helft goedkooper dan de slechtste soort steenkolen, laat geen slakken, maar een dunne asch na, beslaat bij eene gelijke hoegrootheid gewigt minder ruimte dan steenkolen, en kan niet alleen dienen om in machines, maar ook in kagchels en haarden te worden gestookt; ook zou er lichtgas uit kunnen worden bereid.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1