1875. S°. 01. I)I\GSDAG 20 APRIL. BINNEN LA.NDSCIIE IJËR1GTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Ier slag der Handelingen van den Gemeenteraadf 3.35franco p. p. f 3.85. O et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 tents. Dc prijs i!er Advcrteiitiëii is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN19 April. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren.de hoogste prijzen ƒ26.—ƒ5.20 en ƒ2.65, en de laagste prijzen ƒ26.— ƒ5.— en ƒ2.60. Gisteren middag omstreeks 2 ure ontstond er brand in de strooschuit van schipper van Leeuwen, die met een geladen vaartuig in de Turfmarkt lag. Door spoedige hulp van eenige toegeschoten personen en daarna van spuit n°. 3, was men den brand spoedig meester; mast, touwwerk en stroo zijn gedeeltelijk verbrand, waardoor eene schade van ongeveer ƒ200 is ont staan. Een en ander was niet tegen brandschade verzekerd. Zaturdag middag omstreeks 4% ure kwamen schipper B. en diens knecht in beschonken toestand met een sleperswagen, beladen met balen wol, van de Janvossensteeg afrijden, toen eenige balen van den wagen af vielen, die op B. teregt kwamen, waardoor hij verwond getaakte. Na ge neeskundig te zijn behandeld werd hij naar zijne woning overgebragt. Gisteren avond gaf de Vereeniging Harmonie weder eene voorstelling in de Stadszaal, die door haren beschermheer mr. baron van Heemstra van Frorna en Eioersburen werd bijgewoond. Ten tooncele werden opgevoerd Mijnheer Poirier, blijspel in twee bedrijven, van Hacklander, en Arme Jaek, looneelspel in een bedrijf, van Gebr. Cogniard, het eerste vertaald en hel tweede voor het Nedcrlandsch tooneel bewerkt door den heer 11. E. Huygens, eere-lid der vereeniging. Deze beide stukjes schenen over het algemeen wel te voldoen en de uitvoering door de| werkende leden van het gezelschap was niet onverdienstelijk, vooral wat betreft het nastukje. zoodat het geheel een gunstigen indruk op het publiek maakte. Naar ge woonte werd de voorstelling met een bai besloten: In de pauze werd aan deu adjudant-onderofficier Otto, van het le reg. huzarendie eerstdaags deze stad zal verlatenhet eere-lidmaatschap der vereeniging met eene toespraak van den president, namens het bestuur, aangeboden, als erkenning van de vele diensten door hem aan de veree niging bewezenwelk bewijs van hoogachting door den heer Otto met erkentelijkheid werd aanvaard Ook door den beschermheer der vereeniging werd de heer Otto bij deze gelegenheid op eene vleijende wijze gecom plimenteerd. Den l?11"1 April werden door de commissie voor hel lager onderwijs le 'sllage 5 examens voor leekenen afgenomen; 3 met ongunstigen en 2 met gunstigen uilslag, te welen: B. Zuidmnlier, uit Rotterdam; J. Weiland, tc Vlaardingen. Voor het Fransch werden gecxamineerd 10 candidaten; 9 werden afgewe zen en 1 toegelaten, te weten: J. G.'D. Mulder, uit 'sllage. De Staatscourant bevat eene nominative opgave van gewonde en ge sneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Atchin, van '23 Februarij 1675 af. (I3de vervolg.) Als gewond komen daarop voor: G. Krommendijk, P. Jansen, J. C. Zimmerman. Genoemd blad bevat nog eene nominative opgave van de Europesche offi- «ieren, onderotFicieren en soldaten, die, ua van Atchin le zijn geëvacueerd, zijn komen tc overlijden, voor zooverre daaromtrent tot op 27 Februarij 1875 bij het dep. van oorlog in Nederlandsch lndië kennisgave is bekomen. Daarop komen de volgende namen voor: M. Geenen, S M. G. Havermans, W. Roscamp, P. Wehrman, S. Siegenlhaler, I. Bakker, genaamd Schlur- mann Mhulmeijer, A. van Goor den Oosterlingh, J. V. Lepere, F. Lcdant, F. A. Morrema, A. Pennings, B. Rusgemoed, D. Engart, H. Patist, C. van den Berg, S. IC. van Yperen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt: 1". dat tot ultimo December dezes jaars de gelegenheid blijlt opengesteld voor zes artsen, mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als officier van gezondheid 2' kl. bij de zeeuiagt in dienst te treden. De verbindtenis ge schiedt voor slechts vier jaren; de premie bedraagt 6000. Artsen, hiertoe genegen, zijn uitgenoodigd zich bij verzoekschrift, op zegel gesteld, tot het departement van marine ie wenden; 2e. dat aan de hoogescholen zes studentendie minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propaedeutisch examenkunnen wor den toegelaten om hunne studiën in dc medicijnen aan de hoogescholen voort te zetten, op dc voorwaarden, bedoeld in het kon. besluit van 17 Mei 1872,"ten einde, na het examen als arts te hebben afgelegd, tot offi cier van gezondheid 2' kl. bij de Nederlandsche zecmagl te worden aan gesteld. Zij, die daartoe in aanmerking wenschen te komen, moeten een gezegeld request aan het dep. van marine indienen. Voornoemde minister heeft nog ter kennis van belanghebbenden gebragt dal bij de marine kunnen geplaatst worden zes sergeant-schrijvers. Zij die genegen zijn naar di' betrekking mede te dingen, moeten vóór den laatsten dezer een op gezegeld papier geschreven verzoekschrift aan den minister van marine indienen. Op het initiatief der Nederl. dierkundige vereeniging hebben bijna alle natuur- en geneeskundige genootschappen in Nederland zich vercenigd om in September aanst., wanneer het twee eeuwen zal geleden zijn dat door onzen landgenoot van Leeuwenhoek de microscopische wezens ontdekt wer den, deze zoo belangrijke ontdekking plegtig le herdenken. Het voorne men beslaat: 1". eene gedachtenisviering te houden op Woensdag den 8ltfD September e. k.binnen de stad Delft, in dezelfde kamer, waarvan Leeuwenhoek van 1660—1699 bewaarder is geweest. Zij zal ingeleid worden door eene rede voering, uit te spreken door den hoogleeraar Harting, en bestaan in eene tentoonstelling van microscopen en andere werktuigen, brieven enz. van Leeuwenhoekbenevens portretten en grootere of kleinere geschriften van en over hem gedurende zijn leven en later in het licht verschenen. Daar naast zullen microscopen en andere voorwerpen, te huis behoorende op het gebied der microscopie en door Nederlanders (zooals Janssen, van Musschen- broek, van Deyl, Dellebarre, Ypelaar) in vroeger lijd vervaardigd, ter be- zigtiging worden gesteld; 2'. een fonds bijeen te brengen voor een blijvend gedenkleeken ter eere van de nagedachtenis van Leeuwenhoek, bestaande in eene gouden medaille, die Leeuwenhoek-medaille zal genoemd en om de 10 jaar aan dengenen, Nederlander of buitenlander, zal worden uitgereikt, die geacht zal worden, in dat tijdsverloop, of vroeger, het meest ter vermeerdering onzer kennis der .microscopische wezens te hebben bijgedragen. Dit fonds, uitsluitend in Nederland bijeen te brengen zal op den dag der feestviering in handen der kon. akademie van wetenschappen gesteld worden, die zich bereid ver klaard heefthet beheer daarvan op zich te nemen en zich met de toeken ning der medaille te belasten. De commissie voor de feestviering roept de welwillende medewerking harer landgenooten in. Het verzoek om graiie voor J. Wolfï, uit Kampen, is door Z. M. den koning van de hand gewezen. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeenic te Amsterdam is in be ginsel besloten tot hel invoeren van eenen hoofdelijken omslag. Te Lithoyen stond Vrijdag 11. de landbouwer G. Borge naar het repa reren zijner woning te zien, toen een gedeelte van een muur plotseling naar beneden viel en hem zoodanig trof, dat hij zwaar verminkt werd en korten tijd daarna overleed. Te Balinge, gemeente Westerbork in Drenthe, is Donderdag 11. het schoolgebouw geheel afgebrand. De schoolmeubelen zijn gedeeltelijk gered. Te Groningen heeft Zaturdag 11. de hoogleeraar J. 11. Jansen den dag herdachtwaarop hij voor 25 jaren zijne betrekking bij de geneeskundige faculteit der hoogescliool aldaar aanvaardde. De Gron. Cour. deelt in zake Roelin mede dat de justistie nogf 43C0 in beslag heeft genomen ten huize van de schoonouders van Roelin te Kol- lumerzwaag, werwaarts de vrouw zich had begeven na het vertrek van haar man. Te Hoogezand heeft de geregtelijke schouwing plaats gehad van het lijk van een 21-jarig meisje, dat zou zijn overleden door het gebruik van een stuk haar ten geschenke gegeven pepermunt. Ook is door dc justitie het scheikundig onderzoek bevolen van den voorraad pepermunt, die be vonden werd bij de koopvrouw, van wie het verdachte sluk afkomstig was. Sedert geruimen tijd hadden op de lijnen der Grand Central Beige ont vreemdingen van vrachtgoederen op vrij groole schaal plaats, zonder dat men kon ontdekken aan welk station de diefstallen geschiedden. Eindeljjk heeft de politie ontdekt, dat het kwaad aan het station te Rozendaal schuilde. Men heeft reeds vele goederen ontdekt, en er zijn reeds vijf sjouwerlieden gevangen genomenterwijl een ander naar België gevlugt is. Uit Roermond meldt men dat de heer Stolzcnberg, lid der firma City-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1