Hoor mevr. de wed. mr. S. van Walchren van Wadenoijen— Pigeaud, onlangs te Amersfoort overleden, Is gelegateerd aan de diaconie der herv. gemeente aldaar eene som van ƒ2000 en gelijk bedrag aan de lierv. diaco nie te Wadenoijen en aan die te Zwijndrecht. Uit goede bron vernemen wij, meldt het Ubl., dat de ongeregeldheden op Nedcrl. Mettray voorgevallen, ter zake van het aan een der beambten aangezegd ontslag, op verre na niet die beteekenis hadden, die men, op grond van sommige berigten, daaraan zou kunnen hechleu, en dat de orde en rust is hersteld, zonder dat de hulp der policie daartoe noodig was. Naar men uil Deventer meldt is de persoon, die verdacht wordt een valschen wissel bij het agentschap der Geldersche crediet-vereeniging geïn casseerd te hebben, te Liverpool in hechtenis genomen.. Hij was nog in hel bezit van het geld. Volgens de Limburgsche bladen is de onder Heerlen gevonden kolen- laag eene zeer belangrijke. Dij het onder leiding van den heer Bogaert, hoofdingenieur van het mijnwezen in Limburg, gehouden onderzoek, is be vonden. dat de laag zuivere steenkool eene dikte heeft van 1.40 meter. Aan de ieden van de tweede kamer is medegedeeld de memorie van ant woord ('er regering op het voorloopig verslag der afdeelingen nopens de herziening der kiestabel. De minister van binnenlandsche zaken had niet verwacht dat de wensch tol algemeene herziening der kieswet en van den census thans aan de zijde der kamer zou w orden vernomen in verband met hetgeen bij de behandeling der staalsbegrooting voor 1875 was besproken. De regering blijft van oor deel dat wanneer tot eene verandering der kieswet zal worden besloten, dit hij eene afzonderlijke voordragt moet worden voorgesteld en nu niet aan de herziening der tabel behoort te worden vastgemaakt. In beginsel is de minister voor kleine districten. Met het oog op den bestaanden toestand sedert de invoering der kieswet van 1850, die dus 25 jaren gewerkt heeft, schijnt het den minister niet geraden op hel gemengd stelsel terug te komen, tenzij men tol eene algeheelc herziening der kieswet overga. Der halve kan de minister niet toegeven aan het verlangen lot splitsing van ecnige districten. Het leidende beginsel der tegenwoordige voordragt is eenvoudig 'om de nieuwe vermeerdering van het getal der te kiezen leden daar te zoeken, waar de meeste bevolking overschoot, en in de thans be slaande districten is niets meer te verschikken dan het uit de vermeerde ring noodzakelijk voortvloeiende. Gaarne zou de minister de adviezen van gedeputeerde staten overleggen, ware het niet dal eene bijzondere reden zich daartegen verzette, namelijk dat die adviezen van geheel verlrouwelijken aard zijn. Evenwel in de quaestie over groote of kleine districten wegen de adviezen vrij wel tegen elkander op. De regering heeft toegegeven aan het verlangen om het cijfer der bevol king van 31 Dec. 1874 als grondslag aan te nemen, zoodat. nu drie ieden boven het tegenwoordig getal van 80 te kiezen zijn. Naar aanleiding daar van is thans een nieuw district Groenlo geheel in het oosten van het land gevormd, waardoor verscheidene ver.schikkingen in de overige districlen noodig werden. Over het aldus gewijzigd ontwerp is de raad van state op nieuw gehoord. Naar het gevoelen der regering beslaat er thans, evenmin als in (869 bezwaar dat de nieuwe kiestabel bij de periodieke verkiezingen in Jnnij a. s. in werking komc. De regering is het eens met die leden die het van belang achten dat de kiezersdie eenige jaren achtereen hunne slem hebben uitgebragt, en tusschen welke zich haiiden van onderling (ver leg hebben gevormd, zoo weinig mogelijk worden gescheiden. Ofschoon de minister den tegenstand, dien de vorming van Amsterdam tot een zevenvoudig district bij vele leden heeft gevonden, weinig gegrond acht, en daarvoor breedvoerig zijne beschouwingen mededeelt en de geop perde bedenkingen beantwoordt, meent hij dat er nu gelegenheid is om aan de bezorgheid van vele leden, hoezeer hij die overdreven acht, te gemoet te komen, met het oog op de toegenomen bevolking van Amsterdam, die in 1874 van 281,944 tot 286,932 is geklommen, zoodat het district bijna 17000 zielen te veel telt. Hierdoor wordt hel mogelijk om van het voor gestelde district eenige gemeenten af te nemen en het tot veel kleinere pro portion in te krimpen, liet is nu de hoofdstad met hare banlieue gewor den, omstreeks 3(1.000 zielen tellende en alzoo nagenoeg 44500 per afge vaardigde welk cijfer in den loop van dit jaar stellig tol 45000 zal klimmen. Amsterdam omval nu volgens de wijziging, behalve de hoofdstad, Muiden, Weesp, WeèsperearspelWatergraafsmeer, Diemen, Nieuwer-Amstel, Ab coude-Proostdij. Abcotide-Baambrugge en Vinkeveen. Het nieuwe distrist Bergen-op-Zoom is gevormd ook door het verlies van eenige gemeenten van het district Middelburg, dat eene overbevolking van 13255 zielen heeft en omval Walcheren en geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Het nieuwe district Groenlo omvat: Groenlo, Winterswijk. Eibergen, Borculq, Neede. Aulten. Lichtenvoorde. Goor. Stad-Delden, Ambt-üelden en Haaksbergen, gedeeltelijk zamengestcld uit 32322 zielen uil het district Zutphen, 9451 uit dat van Almelo en 2335 uit Goor. Voor Delft blijft de minister vasthouden aan het afnemen van Maassluis en toevoeging aan Brielle. Omtrent Botterdam wordt gezegd dat het district Gouda thans reeds eene voldoende bevolking ter verkiezing van twee leden heeft en dus niet door bijvoeging van Kralingen bekoelt te worden vergroot. 'sGRAVENHAGE, 16 April. Aan den heer J. Tamson is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te St. Anna Parochie c. a., met dankbetuiging voor de diensten door hem den lande bewezen gedurende een tijdsverloop van 50 jaren. Tot leeraar aan de rijks hoogcre burgerschool te Leeuwardan is be noemd de heer F. J. Hceris, dusver tijdelijk leeraar aan die school. Z. M. heelt goedgevonden: 1°. den kolonel, kommandant van het corps mariuiers, D. Vreedenbe g, den luit.-kolonel J. J. Soer, den kapitein le kl. L. F. Gcill en den officier van administratie le kl. II. F. X. Strengnaerts, Iaatsigemelde onder toekenning van den tilulaircu rang van inspecteur van administratie, den dirigerenden officier van gezondheid bij de zeemagt II. J, van Wcssem, op zijn verzoek, cn den officier van administratie le kl. B. M. E. Crevecoeur, wegens in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pen sioen te stellen; 2". te bevorderen tot kolonel-kommandant van het corps mari niers, den h:il.-kolonel J.H.Stengel; tol Init.-kolónelde kapiteins 1'kl. W. G. Tuning en L. F. Kcmpers; tot kapitein le kl.de kapiteins 2kl. D. C. W. Sutherland, F. A. van Braam Ilouckgeest en M. C. Koning; lot kapitein 2* k!., de 1' luitt. P. Spanjaard, D. A. van Vuuren en P. Dibbetz; tot kapi tein-kwartiermeester 2e kl., de le luit.-kwartiermeester D. A. C. Ebell; tot ltn luit., de 2' luit. J. B. Verhey; tot dirigerenden officier van gezondheid bij de zeemagt, de officier van gezondheid le kl. dr. D. Ilellema; lot officier van gezondheid le kl., die der 2' kl. G. F. Rochat; tot officier van admi nistratie lc kl., die der 2' kl. W. J. Medenbach en F. Hora Adema; tot officier van administratie 2' kl.die der 3e kl. P. K. S. Metman en N. W. Lasonder; en tot officier van administratie 3e kl.de scheepsklerken J. de Visser, K. J. van den Bussche en F. Lensing. De luit. Ier zee le kl. J. F. van Kervel, behoorende tot de rol van het wachtschip le Amsterdamwordt eervol ontheven van het opzigt over de marine-torpeae-dienst, zoomede van het lidmaatschap der torpedo-com missie, onder dankbetuiging voor zijne goede diensten, en op non-activiteit gesteld, terwijl de luit. ter zee le kl. W. J. A. Nolthenius en de luitt. ter zee 2" kl. L. C. Rovers, L. P. D. Op ten Noort, L. J. K. A. Jeekel en J. A. P. van Doi'lhin de rol van het wachtschip te Willemsoord worden geplaatst. Z. M. de koning vertrok dezen ochtend ten 4 ure per Rijnspoor naar het Loo. Z. M. zal ongeveer eene maand op HD. lustslot vertoeven. BIJ IT KM, A DSCU K BKItlG'i ËN FR AXKRIJK. De verkiezing van den minister de Meauxtol lid van den algemeenen raad van het depart, du Loire, is door dien raad onwettig verklaard, op grond, dat de ambtenaren der regering zich met de stembus bemoeid en allerlei knoeijerij gepleegd hadden. De reddingmaatschappij te Boulogne heeft aan kapitein Boyton een gouden medaille geschonken. SP AST JE. De volgende treurige episode uit den burgerkrijg wordt door den cor respondent van den Times medegedeeld. In het begin dezer maand kwamen eenige Carlisten in het dorpje San Martin de Unz, eenige mijlen van Talalla uit de kerk, waarin zij de mis hadden bijgewoond, toen zij door een boer verwittigd werden dat het dorp door regeringstroepen omsingeld was Oogenblikkelijk beproefden zij door de linie hunner vijanden heen te breken hetgeen slechts aan een sergeant met vier man gelukte, doch acht anderen zagen zich genoodzaakt zich aan een escadron cavalerie over te geven nadat hun lijfsbehoud was toegestaan. Naauwelijks echter hadden de cava lerislen hunne krijgsgevangenen in San Martin teruggevoerd of de man schappen van den wreedaard Lacallc vielen op hen aan en vermoordden 7 met de bajonet; de achtste vluchtte in een naburig huis, barricadeerde zich daar en besloot zijn leven zoo duur mogelijk te verkoopen: ten slotte werd hij, door de plegligste geloften dat zijn leven gespaard zou worden genoopt zich over te geven, maar toen hij de deur opende werd hij gevat de tromp van een geweer werd hem in den mond gewrongen en hem.het 1 hoofd doorschoten. Toen generaal Mendiry het gebeurde vernam wendde hij zich onmiddellijk tot generaal Quesada, den opperbevelhebber van het regeringsleger, drong aan op voldoenig en stelde voor, dat eene gemeng I commissie, uit beide legers te kiezen, de omstandigheden zou onderzoeken en de schuldigen straffen. Vier of vijf dagen verliepen met onderhandelen toen Mendiry, ziende dat zijn voorstel niet zou worden aangenomenbesloot represailles te nemen. Aan de autoriteiten van Estella werd daarop bevel gegeven uit de 600 krijgsgevangenen, aldaar aanwezig, zeven man en een sergeant door het lot aan te wijzen om geëxecuteerd te worden. De acht ongelukkigen, door het lot aangewezen, marcheerden in den ochtend va» 7 April naar de paradeplaats buiten Estella; elk was vergezeld van een priester en droeg een crucifix in de hand. De regimenten van Navarra Castilie en Arragon, rondom en binnen Estella gelegerd, zonden elk een compagnie om bij de executie tegenwoordig te zijn; een batterij artillerie en een escadron cavalerie waren ook ter strafplaats aanwezig. Toen Men diry en zijn staf aangekomen waren vormden de troepen drie zijden van een vierkant; in het midden werden de slagtollers op de knieën naast dt priesters geplaatst. Toen het laatste oogenblik gekomen was en de priesters op het punt stonden hunne biechtelingen een laatst vaarwel toe te roepen sprong plotseling een der gevangenen, een Navarrees, op en vlugtte naar de rivier, die slechts op 10 el afslands was. De wacht vuurde ommiddellijk op hem en een kogel trof hem in den rug, toch strompelde de ongelukkige voort, sprong in de rivier, doch een tweede kogel maakte een einde aaa dezen harden strijd om het leven. Na deze pijnlijke episode, even verschrik kelijk voor de slagtollers als hun beulen, werd op plegtige wijze de wraak oefening volbragt. nilTSCHLANffi. De Ostd. Zeit. meldt omtrent de openbare afkondiging der excot» municatie namens den geheimen pauselijkcn delcgaat in het aartsbisdom van Posen het volgende: Des voormiddags tijdens de godsdienstoefening te Kwilct hield een rijtuig voor de katholieke kerk stil. Een persoon in burgerkltt ding stapte af, begaf zich naar de sacristy, trok een priesterkleed aan ging in de kerk, beklom den kansel, sprak over den proost Kick da grooten ban uit. maakte eenige aanmerkingen op de kerkeIijk-politiekt wetten, verbood ten strengste aan de gemeente onderzoek te doen wie lij was ol w aar hij heenging en vertrok. Volgens een ander berigt was lij niet eerst in de sacristy geweest, maar regelregt uit het rijtuig naar da kansel gestapt, alwaar hij zijn mantel had afgedaanwaaronder hij M kerkelijk gewaagd droeg. De hoofdleider der sociaal-democratische arbeiderspartijde lieer Bebel, heeft in het orgaan dier partij, de Folksstaat, dank gezegd voor de M bewezen deelneming. Hij voegt er levens hij, dat hij voorlaan niet mef als agitator werkzaam zal kunnen zijn; de bezigheden, welke hij in tij' vak heeltbeletten hem voorlaan zich daarmede bezig te houden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2