LEIDSCfflfi COEIIANT. 1875. V. 89, ZATURDAG 17 APRIL. STADS-BE RICH TEW. Kohier der plaatselijke directe belasting I87S. BINWENLANRSCHK BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het erslog der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franro p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Ajzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. Bij deze Courant wordt verzonden (/V°. van den Gemeenteraad. 12 blad 13) der Handelingen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29slen Juni 1851 Staatsblad N". 85); Doen te weten, dat liet Kohier der plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den 6llcn tot en met den 2ö',fD April aanstaande ter Secretarie der gemeente (Financiële afdeeling), van 10 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 April 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 April. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- derl. Indië, door middel van het stoomschip Celebes, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 25s,cn April aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede ecne brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren be- hooren uiterlijk in den avond van den 24',e° April en de brieven den daaropvolger.den dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aange komen te zijn. Gisteren avond werd van wege de Maatschappij voor Toonkunst in de slads-zaal een concert gegeven, onder directie van den heer Blumenlritt, met medewerking van eenige dilettanten en van eencn onderwijzer aan de muziekschool der maatschappij, den heer L. Landsman (piano), oud-leerling der koninklijke muziekschool. tiet programma, dat hoofdzakelijk voor strijkmuziek gekozen was, wees muziek aan van Wagner, Schumann, Chopin, Herold, von Weber, Jung- mann, Thomas euz., en van de uitvoering mag in het algemeen erkend worden dat zij degelijk en geacheveerd was. In het slot van de eerste acte van "Lohen grin" kwam het, evenals in de ouverture "Zampa", duidelijk uil over hoeveel ernstige studie en echt muziekale eenheid hier ntoest worden beschikt om tot zulk eene- schoonc uitvoering te kunnen komen cn, eene enkele misvat ting uitgezonderddroeg geheel de uitvoering hetzelfde kenmerk. De pianist Landsman deed zich als ervaren, smaakvol klavierspeler ken nen en van de nommers, die hij uitvoerde, mogl zeker het "Nocturne" van Chopin het gelukkigst worden genoemd De zaal was vrjj goed bezet, al zouden deze schoone concerten en de ltnisselijke wijze waarop men daar de muziek genieten kan in onze stad nog wel meer toehoorders kunnen trekken dan nu het geval was. Heden mogl Jan Turnhout, woonachtig in de Hazenpoort, gedachtenis vieren zijner 50-jarige dienst bij de firma Jan Zuurdeeg en Zoon alhier. Als jongen van J0 jaren bij die firma in dienst gelreden, bleef hij onafgebroken bij haar werkzaam en gedurende dat tijdsverloop mogt hij, wat betreft zijnen ijver en zijn gedrag, ten voorbeeld strekken aan zijne mede-werk lieden en nog op dit oogenblik maakt hij in deze opzigten menig jeugdig arbeider beschaamd. De firma heeft bij, deze gelegenheid g: toond dat zij eene zoodanige naauwgezetle pliglsbetrachting op hare waarde weel te schatten. Ook ter drukkerij van den uilgever dezer courant mogt heden J. Brus, letterzetterzijne 50-jarige werkzaamheid bij hel vak herdenkende eerste jaren bij de firma Du Mortier en Zoon en gedurende 4! jaren ter drukkerij waar hij thans nog volijverig werkzaam is. Beide mannen mogen nog jaren de gezondheid cn krachten genieten om met eere in hunne roeping werkzaam te zijn. Door den commissaris des konings in Zuidholland is de provinciale commissie voor het eind-examen der hoogere burgerscholen in de provincie benoemd. Het examen zal plaats hebben te 'sHage, onder liet praesidinm van den heer van Aken, directeur der hoogere burgerschool te 'silage, tot leden der commissie zijn benoemd de hh. Frangois en Vetli, uit Rotterdam; van Deventer cn van de Rivtère, uil Dordrecht; Brester en Wenzelburger uit Delft; Chatelein. uit 'sGravenhageHarms, uit Gorinchem; Byvanck, uit Leiden; Combé. uitSchiedamen Drooglever Fortnyn. uit Gouda. Door den minister van financiën is bepaald dat in dit jaar op den pi™ Augustus e. k. een aanvang zal worden gemaakt met de afsluiting der kadastrale leggers, bedoeld in de wet van 26 Mei 1870 en in de wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Het in het voorloopig verslag der tweede kamer over de herziening der kiestabel aanbevolen denkbeeld, om Leiden tot een enkel kiesdistrict te| makenwordt door den minister van btnnenl. zaken beantwoord met de j opmerking dat, wanneer men tot enkele districten wilde terugkeerende maatregel overal zou moeten worden ingevoerd en toepassing daarvan op I een enkel district, gelijk ten aanzien van Leiden is voorgesteld, willekeu- rig zou zijn. Voor de acte in de lloogduilsche taal hebben zich gisteren voor de 1 prov. commissie voor het lager onderwijs aangemeld 8 eandidatendie allen werden toegelaten, te weten de heeren P. J. Bom, G. Wesseldijk, uit Lei den; M. S. Briedé, II. W. Hoefsmit, A. Krekel, J. M. A. Nahuys, A. Th. Wulffraat, uit Rotterdam; W. Cramer, uit Lisse. Van de vijf eandidaten voor het teekenen werd 1, de heer J. D. Rijk. uit Leidentoegelaten. Te Brussel zal op 19 September e. k., in de groote zaal der akade- miën, in het museum, de vierde zitting van het internationaal congres van geneeskundigen geopend worden onder voorzitterschap van dr. Vieminckx president van de akademie van geneeskunde. Dagelijks gednrende eene week zal eene zitting worden gehouden. Zoowel vreemde als Belgische ge neeskundigen kunnen aan de discttssien deel nemen, indien zij na 1 Julij e. k. van hun voornemen om het congres bij te wonen kennis geven aan het comité, waarvan dr. Warlemont algemeen secretaris is. Bij deze kennis geving moet de som van 12.50 fr. gevoegd worden, waarvoor aan de deel nemers een exemplaar zal worden gezonden van de handelingen van het congres. Naar men verneemt hebben Z. M. de koning en H. K. H. de groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach elk 100 gulden gegeven voor de slagt- offers van den watersnood op Java. Door den kantonregter te Gouda zijn 5 fabriekanten, waarvan 4aldaar woonachtig, schuldig verklaard aan het in dienst hebben van kinderen be neden den leeftijd van J0 jaren cn veroordeeld: een der fabrikanten, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tol boete van ƒ10, twee tot 25, een tot twee boeten van ƒ25 ieder, en een tot drie van gelijk be drag. De subsidiaire gevangenisstraf is voor den eerste op 3, voor de overi gen op 5 dagen voor iedere boete bepaald. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Haarlem is beraadslaagd over eene ingekomen missive van den minister van binnenl. zaken aan burgemeester en wethouders, waarbij de minister opkomt tegen het standpunt, waarop de raad zich bij zijne beslissing betreffende het ver- leenen van eene bijdrage voor de restauratie der Groote Kerk heeft geplaatst, en verzoekt, die beschouwingen aan nadere overweging van den raad te onderwerpen en de beslissing daarop aan hem mede te deelen. Met 12 legen 11 stemmen heelt de vergadering zich vercenigd met het voorstel des voorzitters, om aan den minister, onder dankbetuiging voor de gedane me- dedeelingeu, te berigten, dat de argumenten, in de missive van den minister vermeld, reeds zijn overwogen bij het genomen besluit, en dat de raad alzoo in die missive geene aanleiding heeft gevonden, op het genomen be sluit terug te komen. Te Amsterdam mogt gisteren de heer J. A. van Dinler Jr., ambtenaar ter secretarie, afd. burgerlijke stand, gedachtenis vieren van zijne 25-jarige ambtsbetrekking. Belast met het inschrijven der acten van overlijdenheeft de jubilaris gedurende zijnen diensttijd meer dan 200,000 acten in de regis ters van den burgerlijken stand ingeschreven. Men meldt uit EnkbuizenHet collegie van diakenen der herv. ge meente alhier, dat sinds eenige weken het plan gevormd had om bij de ingezetenen en lidmaten der gemeente pogingen aan te wenden ter verkrij ging van gelden voor den bouw van een nieuw Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuiswerd tijdens de gewone wekelijksche avondvergadering zeer verrast door de kennisgeving, bij monde van den scriba, dat de dames Snouck van Loosen bereid zijn de benoodigde geldenad phis minus 25 a 30 mille, daarvoor beschikbaar te stellen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1