den president waarom zij dit misdrijf hadden begaan, antwoordden zij, dat zij het niet langer konden uithouden van den honger en toen overeengeko men waren om naar het magazijn te gaan om daar levensmiddelen magtig te wordenterwijl zij verder verklaarden dat zij in die gestichten alleen des ochtends en des middags eten kregen en des avonds niets, welke ver klaringen door den brigadier-majoor der rijksveldwacht, aldaar gestationeerd, bevestigd werden, met bijvoeging echter, dat ieder in de gelegenheid gesteld was om te werken gedurende den namiddag en dat men dan voor dat geld wat koopen kon, waartegen beklaagden echter beweerden, dat het grootste loon, dat zij konden genieten, 4 ets. per dag was en dat zij daar dan nog, behalve het avondeteneen en ander voor moesten aanschaften. Hel 0. M. achtte de aan beklaagden ten lasle gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en requireerde, dat zij zouden worden schuldig verklaard aan diefstal met braak bij nacht door meer dan één persoon gepleegd op een plaats die niet als gewoon huis kon worden aangemerkt, en ter dier zake zouden worden gestraft, wat den eerste betreft (die reeds vroeger wegens diefstal 3 maanden gevangenisstraf had ondergaan) met een cellulaire gevan genisstraf van C maanden en de beide anderen ieder met 5 maanden. Te Assen is eergisteren brand ontstaan in de drukkerij van de Pre ui sc he en Asser Courant. Hel bovengedeelte van het gebouw stond in weinig tijds in vlammen. De brandweer was spoedig aanwezig, waardoor de belendende gebouwen gespaard zijn gebleven, liet bovengedeelte is geheel uitgebrand en ook het benedengedeelte heeft veel geleden. Naar men ver neemt is al wat op de drukkerij aanwezig was, en ook de snelpers, gered. ln de provinciale staten van Friesland is, in hel district Franeker, eene vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Kingma, te Makkum, die sedert 1853 als lid van dal coliegie voor Frieslands belangen werkzaam was. Te Breda is dezer dagen een 8-jarig meisje door een der wieken van een korenmolen getroffen en onmiddellijk gedood. Van de Kaap de Goede Hoop wordt o a aan het Uil. gemeld: Den 2:tn Februarij is in den Oranje-Vrijstaat de 2le verjaardag van de erken ning der onafhankelijkheid van dien staat door Groot-Brittannie plegtig en met vreugdebedrijf herdacht. Het ontbrak daarbij niet aan vergelijking met den locstand van voor bijkans het vierde eener eeuw; uil zeer klein begin is een welgeordende staat opgekomen, die door voortdurende inspanning gestadig aanwast in welvaart en zich door onderwijs ook verstandelijk en zedelijk omwikkelt. Bijna alle kerkgenootschappen hebben er hunne vertegenwoordigers. In alle rigtingen rijzen nieuwe steden en dorpen te voorschijn. Voor nieuwe oorlogen met de inlandsche volksstammen bestaat geen gevaar meer. De landsinkomsten zijn aangegroeid tol 100,000 'sjaars. De gehechtheid der bevolking aan den president Brand verloo chende zich ook bij gelegenheid dezer feestviering niet. 's GRAVENHAGE, 14 April. Aan den heer C. Pompen is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Alem, Maren en Kessel. De heer J. E. llömer. thans rijksontvanger te Stadskanaal, is in dezelfde betrekking benoemd te Winsum c. a., en aan den heer F. L. C. graaf van Rcchleren Limpurg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie te Almelo. De le luitenant plaatselijke adjudant der 2c klasse F. Spronk is van Amersfoort naar Wierickerschans overgeplaatst. De kapitein-luit. ter zee G. F. Servatius wordt eervol ontheven van tiet bevel over het wachtschip te Hellevoetsluis en op non-activiteit gesteld, en vervangen door den kapitein-luit. ter zee J. K. L. Gey van Pitlius; de luit. ter zee 2« ld. H. Vreedenburg en de officier van gezondheid 2e kl. W. Schoondermark, behoord hebbende tot de zcemagt in Oost-lndie, en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld; de luitt. bij het corps mariniers G. J. Visser en J. W. van Riel worden geplaatst respec- tivelijk aan boord van de wachtschepen te Willemsoord en te Hellevoet- sluis, ten einde de aan boord van die bodems ingescheepte detachementen mariniers te commanderen. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt A. A. Grondhout is, ten gevolge van in doch niet door de dienst ontstane lig- chaamsgebrekcnwaardoor hij voor altijd ongeschikt is bevonden voorde militaire dienst, eervol uit voormelde betrekking ontslagen. ln het jaar 1782 werd te dezer stede eene maatschappij opgerigl ten titel voerende: "Land is zekere bezitting", in wier reglement bepaald werd dat het kapitaal zou bestaan uit ƒ500,000, verdeeld in 500 aandeelen a ƒ1000, voor welk kapitaal onder de gemeenten Bleiswijk en Hillegersberg land zou worden aangekocht, terwijl werd bepaald dat de aandeelhouders eerst 3& pCt. rente en later een coupon van ƒ20 zouden erlangen, te be ginnen met n°. 1. Den administrateur werd als belooning toegelegd 10cents per gulden. De heer C. D. Vreede stelde nu eenigen tijd geleden eene actie in lot vereffening en scheiding der genoemde associatie op grond dat men nu zelf zijn zaken wel kon administreren en het land zoodanig in prijs was geslegen, dal het voor ieder voordceliger was de zaak te scheiden. Administrateur en directeuren echter kwamen hiertegen op en bragtcn de exceptie bij, dat door den cischer de aandeelhouders waren gedagvaard in het algemeen en niet, zooals zij meenden dat een vereischte was, op naam; doch de cischer verdedigde zich met de bewering dat hij had gedagvaard volgens art. 4, 1' lid van hel burg. wetb. Deze qnaestie werd heden voor de arrond.-regtbank alhier bepleit en traden op voor den eischer m". J. Kappeyne van de Coppello en 11. M. Vlielander Hein en voor de gedaagde inr. W. Wintgens In de vergadering van den gemeenteraad alhier van gisteren werd me degedeeld dat de heer mr. van Lennepwiens eisch tot terugbetaling van te veel betaalden hoofdelijken omslag in hoogcr ueroep door de reglbank was ontzegd, zich tegen het vonnis in cassatie had voorzien. De burgemeester leidc no.' over een door curatoren der Leidscbe hoogeschool ingezonden exemplaar der medaille, vervaardigd ter herinnering aan hel derde eeuw feest der universiteit. Zonder discussie vereenigde de raad zich eenparig met het voorstel tot onderhandsche gunning aan de heeren L. J. Enlhoven en C°. alhier der levering van twee gashouders voor de som van ƒ215,100. liet voorstel tol het bouwen van twee scholeneen school voor meer uit gebreid lager onderwijs en eene armenschool, was het voorname onderwerp aan de orde gesteld en de raad wijdde er ook een levendig debat aan. Ten aanzien der armenschool had zich de vraag voorgedaan omtrent het te vol gen stelsel van inrigting: voor 600 kinderen (waartoe het voorstel der meerderheid van het coliegie van het dagelijksch bestuur strekte, die zich vereenigde met den daarvoor door de plaatselijke schoolcommissie aange- voerden grond) dan wel voor 400 kinderenwelk stelsel de dislricls-school- opziener, die ook bondgenooten vond in de hier gevestigde openbare hoofd- ondewpzers, wier voorlichting hij ingeroepen heeft, aanbeval. De slotsom van het debat was dat een voorstel van den heer Mock, tot het bouwen eener school voor 400 kinderen, met 18 tegen 17 stemmen werd verwor pen, waarna het tweeledig voorstel van burg. en weth. 1°. het aankoopen van terrein tot het bouwen eener armenschool voor G00 kinderen, en 2". gemeentegrond beschikbaar te stellen voor den bouw eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan de Schelpkade werd aangenomen. Het besluit van den gemeenteraad alhier, waarbij aan de Tramway- maatschappij concessie is verleend lot het leggen van rails door de stad naar het Ilollandsche spoorwegstation, is bij gedeputeerde stalen dezer provincie op moeijelijkheden gestuit, hoofdzakelijk betrekking hebbende op het, ten gevolge der vergunning, beschikken over gemeente-eigendommen, waartegen dat coliegie bezwaren heeft, die het uit den weg wil hebben geruimd alvo rens eene definitive beslissing te nemen. Gisteren avond is de heer E. Douwes Dekker (Multaluli) voor het eerst in de hofstad in het openbaar opgetreden. Zoo bewondering voor den gevier- den schrijver een talrijk en geletterd gehoor naar Diligenlia had gelokt, ook zekere nieuwsgierigheid om den dichter persoonlijk le zien, was aan die vereerende opkomst niet vreemd. Twee urenmet korte tusschenpoos, hield de redenaar, die in weerwil zijner ongesteldheid, waarvoor hij de toege vendheid zijner hoorders inriep, onderhondend wist te verhalen en zijne gedachten duidelijk mede le deelen. zijn gehoor bezig, al wederom met de Vorstenschooldie volgens den redenaar zelven zulk een verbazenden op gang heeft gemaakt, dat de literatuur daarover reeds een boekenplank be slaat en die in de laatste weken voortdurend aan de orde is geweest, maar welk onderwerp volgens den spreker zelven nu wel wat afgezaagd begon te worden. Geen valschc nederigheid mogt hem terughouden te verklaren, dat het stuk de Vorstenschool z\jne deugden had; het had ook zijne ge breken, die niet alle door de kritiek waren ingezien, terwijl menig beweerd gebrek op misvatting berustte. Na eene uiteenzetting van wat politiek wèl en niet is, poogde de spreker twee hoofdbedenkingen tegen de Vorsten school te ontzenuwen. De 's Gravenhaagsche brood- en meelfabriek heelt over het afgeloopen jaar een dividend van 7 pCt. per aandeel van ƒ100 aan de deelhebbers uitgekeerd. BUITEN LANDSCI1E BEIUGTEN. BELG IE. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsclie zaken, op eene vraag van den lieer Dtimorlier aangaande de wisseling van nota's met Duitschland, le kennen gegeven, dat deze zaak niet het gewigt heeft, dat de lieer Dumortier er aan toekent; maar de minister kon maar zoo dadelijk niet op de vraag van dien spreker antwoorden. Hij verzocht dus de interpellatie tegen Vrijdag aan de orde te stellen. Op eene vraag van den heer Vleminckx heeft de minister geantwoord, dat er in de tol Belgie gerigte nota's geen enkel woord voorkomt, dat opgevat zou kunnen worden als een vraag lot wijziging der staatsregeling. ËSfiËLAIB. LONDEN, 13 April. Men verneemt nader dat, ofschoon de deugdelijkheid der uitvinding van kapitein Boyion is gebleken hij den logt over het kanaal niet geheel heeft volbragt. Hij begaf zich des morgens ten 3 ure te water en bleef daarin roeijende en zeilende tot 6% uur des namiddags. Toen was lip echter lever uit den koers gedreven, en wist de Fransche loods, die van Boulogne geko men was cm den kapitein te loodsen, blijkbaar niet meer waar men ziek bevond en welken koers men nemen zou. De zee werd daarenboven zeer onstuimig, en de kapitein der stoomboot, die met een broeder van Boyton, twee gencesheercn en een 20-tal vertegenwoordigers der Engelsche, Franschr en Amcrikaanschc drukpers aan boord den reiziger vergezelde, verklaarde, dat het voor zijne matrozen bij zulk eene zee bijna onmogelijk wezen zon in de sloep le blijven, hetgeen toch volstrekt noodig was, indien men Boyloi in het oog zou willen houden. Toen heeft de heer Boyton zijnen broeder met moeite bewogen de onderneming op le geven, en is hij onder luide toe juichingen aan boord der stoomboot gekomen. Hij scheen niet uitermate vermoeid en volkomen gezond te zijn, en de temperatuur van zijn ligcliaan was sedert zijn Vertrek slechts één graad gedaald. Volgens den geneesheer, die een attest van zijnen toestand heeft opgemaakt, had hij liet nog gemak kelijk zes uren lang in het water kunnen uithouden. Ten ongeveer 8 ure is de stoomboot te Boulogne voor anker gekomen. FKANHRM K. Op het Elysée is onder voorzitting van den president der republiek een ministerraad gehoudenwaarschijnlijk is daarin beraadslaagd over de aanvullings-verkiezingen voor de nationale vergadering. De regering heeft beslag gelegd op een aantal schilderijen, die M

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2