LEIDSCHE 011R AIT. 1875. V. 87. DONDERDAG 15 APRIL. STADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEiN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de eipeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. Jan Zuurdeeg Zoon fabrikanten wonende alhierwaarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning verzoeken tot plaatsing van een stoomketel en stoomwerktuig in hunne dekenfabriek aan den Ouden Singel; 2°. Louis Francois Meyeuaan, winkelier -alhier, houdende verzoek om eene bewaarplaats van petroleum te mogen inrichten in het pakhuis aan de Nieuwslraat ne. 57; 3°. Abraham Wage- maxs winkelier alhier, mede om petroleum te bewaren in hel pand in de Kolfmakersteeg n°. 19; en 4°. Aeiiertus Van Linde, varkenslachter alhier, om eene slachtplaats voor varkens te mogen inrichten iu het huis in de Pieterskerk-Eoorsteeg n". 32; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 (Staatsblad n". 39); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente op Maandag den I90i:° April aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 14 April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. J. E. VAN 1TERSON JAz., Stemopnemers. LEIDEN, 14 April. 's Lands middelen over de drie eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 19,499,447.43zijnde 403,215.66 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1874. De raming bedroeg 20,940.941.85. Bij den uilgever H. Kuipers, te Leeuwarden, is in het licht verschenen «en bundel gedichten, onder den titel: «Vruchten van lelterlievenden arbeid in vrije uren, van P. van Asperen Sr." Het doel, dat de schrijver zich met •ie uitgave dezer verzen heeft voorgesteld, is met de opbrengst de nagelaten betrekkingen van 13 visschcrslieden uit Pernis, die in den storm van den PROCESVERBAAL van de opening der stembriefjesdie, ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den J3dcn April 1875 zijn ingeleverd. Op heden den veertienden April achttien honderd vijf en zeventig, in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Itaadhnis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld nit den heer Dr. Willem Cörnelis Van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Peter Ludwig Carl Driessen en Ur. Jan Egens Van Iterson, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 13den April 1875 overgebracht uit do beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zeshonderd acht en -dertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezersdie briefjes hebben ingeleverd, vergeleken 2ijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat do briefjes zijn dooreengemengd worden zij door den Voorzitter e'én voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard zes stembriefjesdie oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zes honderd twee en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: J. Scheltema 341 stemmen, Mr. M. d'Aumerie 281, G. Engels, A. Tieleman, Prof. A. E. Modderman, T. Heyman, G. Wilhclmy Damste', A. Werner, G. Riet bergen M. H. Fontein A. G. Hessels en P. Engelsieder ée'n stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen J. Scheltema. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer JAN SCHELTEMA, oud-lid van den Gemeenteraad. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 14den April 1875. v. D. BRANDELER, Voorzitter. P. L. C. DRIESSEN, 3]sien ociober des vorigen jaars op zee verongelukten, bij te slaan. Dat de schrijver daarin slagen moge, zij hem gaarne toegewenscht, opdat bij alzoo de voldoening verwerve van door middel van zijti talent iets te hebben ver- rigt otn het lot van anderen te verzachten. Dezen bundel bevelen wij daarom met warmte aan. Ter verduidelijking cener vroegere opgave meldt liet V. D. dat de hoogleeraar Beets in Junij aanst., als daarloe aangezocht door de hoofdcom missie der reunislenalhier zal optreden tol het houden eener toespraak voor de met hem opgekomen oud-studenten. Het Hbl. meldt dat door Z. M. den koning aan den heer A. van Bosse legen 1 Mei, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als directeur der Nederl. Handelmaatschappij. Uit het dezer dagen verschenen programma van het Uaagsche Genoot schap tot verdediging van de Christelijke godsdienst blijkt, dat geen der vijf ingekomen verhandelingen over de nieuwere iheoriën betredende de afstam ming des menschen is bekroond. De prijsvraag is op nieuw uitgeschreven ter beantwoording vóór 15 December 1876. Zij luidt als volgt: «In welke verhouding tot godsdienst en zedelijkheid slaan de nieuwere theoriën, van Darwin en anderen, betredende de afstamming des mensthen?" Nadere bij zonderheden vindt men in het programma zelf, waarvan, op franco aanvraag, exemplaren verkrijgbaar zijn bij den secretaris van het Genootschap, prof. A. Kuenente Leiden. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren 4 examens afgenomen van candidatco voor de acte in liet teekeuen; 3 werden afgewezen, terwijl 1 is toegelaten, de heer A. van den Berg, uit 's Hage. Vijf candidaten werden geexamineerd voor het Engelsch; 3 afgewezen en 2 toegelaten, zijnde de heeren: H. P. Hoffmann, uit Vlaardingen, en A. S. Schoevers, uit 's Hage. Van de 5 geexamineerde candidaten voor de acte in de gymnastiek wer den 2 afgewezen en 3 toegelaten, als de heeren: A. J. de Lange, uit Lei den; P. G. Sinelik, uit 'silage; J. B. Wijnstra, uit Leiden. Het 2' en hel 5e regiment infanterie alsmede het 2e regiment huzaren, welke corpsen tol de 3e divisie behooren, zijn bestemd om dezen zomer liet kamp te Milligen te betrekken. Door wijlen vrouwe W. C. Kluppel, echtgenoote van jhr. Hooft van Woudenberg van Geerestein, is aan de diaconie der lierv. gemeente te Wou- denlerg ƒ1000 en aan de kerkvoogdij aldaar ƒ100 gelegateerd. Aau de Utrcchtsche Zendingsvereeniging is door een onbekende ƒ1200 geschonken. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Rotterdam is, ter vervulling der openstaande predikantsplaats aldaar, het volgende drietal ge vormd: dd. Lasonder, pred. te Oldenbroek; Rartstra, pred. te Klundert; VerhotfT. pred. te Charlois. Men meldt uit Amsterdam: Door Z. M. den koning en II. M. de koningin zijn geschonken ƒ100 aan de inrigting voor ooglijders en door 11. M. de koningin op nieuw eene som van 300 aan het bestuur van de Sophia- bewaarschool. Z. M. de koning heeft den burgemeester ten behoeve der alge- meene armen dezer stad ƒ2000 doen ter hand stellen. Door de Hollandsche spoorweg-maatschappij is alhier aanbesteed: 1*. de levering van 120 zandwagens; laagste inschrijvers, de hh. Carl Weyer C°. te Dusseldorp voor ƒ89,600 en 2». het maken eener keibestrating naar en bij de groote goederenloods aan de spoorwegkaden te Helder, laagste inschrij ver de heer Jac. van der Kamp, te Leiden voor 6666.66. De Z. Cour. meldt: In de vorige week vervoegde zich ten kantore van de Geldcrsche crediet-vereeniging te Deventer een persoon, zich noe mende de Boer, uitbetaling verzoekende van een wissel bedragende ruim ƒ8000, door de directie van het kantoor dier vereeniging te Groningen af gegeven en aan liern geëndosseerd. De wissel werd uitbetaald. Nu moet zijn geblekendat die wissel valsch was en de zoogenaamde de Boer een kantoorbediende was van het Groninger kantoor, die zich met het ontvan gen geld uit de voeten heeft gemaakt. Voor de arrond.-regtbank te Deventer stonden gisteren teregt drie ko lonisten, die op de Ommerschans en Veenhuizcn verpleegd waren, beschul digd van in het magazijn van voedingsmiddelen des nachts te hebben inge broken en daar eenige tarwebrooden te hebben ontvreemddie zij gedeeltelijk hadden opgegetenterwijl zij de overblijfselen hadden medegenomen. Ter lercgtzitting bekenden allen het feit gepleegd te hebben. Op de vraag van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1