LEIDSCHE COURANT. n\ 118?. VRIJDAG 9 APRIL ST ADS-RER ICIITEN. Kohier der plaatselijke directe belasting 187b'. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen vati den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29s,en Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dal het Kohier der plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den 6deD tot en met den 20sUn April aanstaande ter Secretarie der gemeente (Financiële afdeeling), van 10 lot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 April 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 April. Aan den verjaardag van 11. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach, zuster des konings, werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Hampton, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den lldt0 April aanst. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den I0den April en de brieven den daarop volgenden dag, 'smorgens vóór !2 uur, te Rotterdam te zijn aangekomen. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op 1 October van dit jaar wederom jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opseleid tot officier van gezondheid voor de dienst hier te lande en in de koloniën en tot mili taire apothekers hier te lande. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 20 jaren. Ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen ol pupillen daartoe in aanmerking komen, moeten vóór 15 Julij a. s. een verzoek indienen aan den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt. liet volgende getal plaatsen wordt ter aanvulling opengesteld als: voor officieren van gezondheid hier te lande 6: idem in Oosl-Indië 12; idem in Wesl-Indië 1voor apotheker hier te lande 2. Tot hel afleggen van examen voor de acte als hoofdonderwijzer waren gisteren 13 candidalen opgekomen. Hiervan trok 1 zich terug, 6 werden afgewezen e;i 6 toegelaten, als: de hh. J. H. Blum, G. H. Bouscholte, M. Th. van der Horst en J. W. H. Muller, van 's HageH. J. dc Hes, uit Üostvoorne, en J. Moojen, uit Dirksland. Door den aartsbisschop van Utrecht bij de oud-bisschoppclijke clerczy is tot aartspriester van Rijn- en Delfland benoemd de heer C. H. van Vloo ien, pastoor te 's Hage. Naar men verneemt wordt door de regering het plan ontworpen, om het dienstnemen bij het Indische leger op betere grondslagen te vestigen dan tol dusverre het geval is; het dienstnemen op de bestaande voorwaarden heeft zoo goed als opgehouden. Naar het i'. D. verneemt zullen door de regering nadere bepalingen gemaakt worden voor den uitvoer van paarden; een onderzoek naar het getal paarden in het geheele land is reeds bevolen. Blijkens het verslag van den bibliothecaris der kon. bibliotheek aan den minister van binnenlandsche zaken zijn Z. M. de koning en de verschil lende departementen van algemeen bestuur blijven voortgaan deze boekerij hunne gewone welwillendheid te betoonen. Onder de geschenken, van particulieren ontvangen, munten ditmaal uit die, welke jhr. mr. D. F. van Alphen, met dc onbekrompenste vrijgevigheid aan de rijksboekerij aanbood Behalve eigen werk én eene verzameling stukken op het hoogheemraadschap van Rijnland betrekking hebbende, schonk hij de geheele handschriftelijke nalatenschap van den bekenden en geleerden Utreehlschen hoogleeraar, later staatkundig schrijver, Rijklof Michael van Goens. Deze stukken en brief wisselingen, door van Goens in zijn woelig leven ontworpen of bijeengebragt, zijn, na zijn dood in 1810in eigendom overgegaan aan wijlen den vader van den heer van Alphen. Zij zijn zoowel belangrijk voor de vadcrlandsche geschiedenis tot op 1786, als merkwaardig voor de kennis van wat er omging in de republiek der letteren in Zwitserland en Duitschland gedurende hel leven van den verzamelaar. Het hoog militair gereglshol heeft uitspraak gedaan in de zaak van den vuurstoker J. v. G.die wegens misdaad tegen de subordinatie, door het toebrengen van ernstige verwondingen aan een zijner meerderen in r®ng, gepleegd aan boord van een oorlogsbodem op de Atchin-rivierdoor den zeekrijgsraad ter reede van Batavia is veroordeeld lot de straf des doods biet den kogel, doel; welk vonnis door den raad van onderzoek te Batavia niet van het //fiat executie" is voorzien, weshalve de zaak ter revisie aan hel hoog militair geregtshof is toegezonden. Het hof heeft aangenomen, dat de gunstige bepalingen der wet tot afschaffing van de doodstraf op het misdrijf, als gepleegd in tijd van oorlog, niet van toepassing waren, maar dat ten behoeve van den beklaagde eenigzins verligtende omstandigheden mogten worden aangenomenen is deze alzoo veroordeeld tot de straf van den kruiwagen voor den tijd van twaalf jaren, na voorafgaande vervallen verklaring van den militairen stand. Blijkens het jaarverslag van de Nederl. Zendingsverceniging te Rotter dam bleven al hare zendelingen in het leven gespaard, al hadden ook ver scheidene hunner met ziekte te strijden. Inzonderheid arbeiden zij aan het „onderwijs der jeugd, dat echter door de meeste leerlingen ongeregeld wordt bijgewoond De eigenlijke prediking wordt door de Soendanezen weinig gezochtzoodat de meeste zendelingen hun arbeid in dit opzigl moeten be palen tot huisbezoek en het verspreiden van evangeliën en geschriften. De vraag naar geneesmiddelen bij het heerschcn der cholera gaf hun tot huis bezoek overvloedig gelegenheid. De zendeling Coolsma zet zijne vertaling van het Nieuwe Testament in het Soendaneesch met ijver voort. Over het algemeen genieten de zendelingen de achting ook der niet-christelijke bevol king. Zoo ontving b. v. de heer Albers bij zijn vertrek naar Nederland van den Mohamedaansclien regent te Tjandjoer, wiens zoon hij vier jaar onder wezen hadeen prachtig gouden horloge met inscriptie. Een der kweeke- lingen in het Zendelingshuis te Rotterdam zal dit jaar als zendeling uitge zonden worden. De ontvangsten van de vereeniging beliepen ƒ28831 2U, dc uilgaven 30295.98. Uit Amsterdam meldt men dat II. M. de koningin gisteren, behalve de Sophia-school, ook het Kinderziekenhuis en het gesticht voor ooglijders heeft bezocht. De audiëntie ten hove was zeer druk bezocht, zoodat deze eerst Iaat in den namiddag was afgeloopen. Zondag aanstaande zal op den Dam eene groote parade worden gehouden van het garnizoen en de schutterij. Z. M. de koning zal waarschijnlijk Vrijdag de tentoonstelling van schilderijen in Arli openen en Zaturdag de inrigting der brandweer in oogenschouw nemen. De commissie tot bekrooning van de ingezonden tuinbouwvoorlbreng- selen, voor de tentoonstelling- in het Paleis voor Volksvlijt, meldt het A'. v. d. stelde ons in staat reeds heden een kijkje te nemen. De ten toonstelling belooft weder prachtig te zijn, en hoewel er dit jaar minder bloeijende planten zijn ineezonden dan ten vorigen jare, is de inzending van andere van Flora's kinderen over het algemeen ruimer, de Azaleas zjjn minder goed, doch daarentegen de stamrozen flink vertegenwoordigd. De heer J. W. de Groot Wz van Utrecht, verwierf met zijn keurige inzen dingen het leeuwendeel van de uitgeloofde medailles, doch ook particulieren hebben het hunne bijgebragt om de tentoonstelling op te luisteren. Men meldt uit Opheusden aan de Arnh. C.: Mogten wjj voor eenigen tijd melding maken van ongeregeldheden op kerkelijk gebied door parijjeu der oude en nieuwe rigting, in zake het tweemaal verpachten van dezelfde pastorie-gronden der hervormde kerk alhier, en wel eens door de oude en eens door de nieuwe partij; thans schijnen deze quaestics feiten te worden. Een der pachters is komen opdagen met een getal van 50 man, allen voor zien van spaden en schoppen, om het land van de eerste pachters (die dit reeds in bezit hadden genomen en bepoot met aardappelen, enz.) te vernielen en om te spaden. De toevloed van nieuwsgierigen was groot, en gelukkig dat er een 5-tal rijksveldwachters tegenwoordig was om de orde te hand haven, daar anders ernstige gewelddadigheden zouden hebben plaats gehad. Wel verneemt men dat er eenige kleine verwondingen zijn gepleegd; van deze isalsmede van het omspaden der landerijenproces-verbaal opgemaakt en gezonden aan den officier van justitie te Tiel. Voor de arrond -regtbank te Deventer stond dezer dagen teregt een 31-jarig man, die ten vorigen jare door zijn deswege reeds veroordeelden broeder met een mes verwond werd; hij stond nu wegens gelijk misdrijf tegen een ouderen broeder gepleegd teregt en met hem zijne 21-jarige vrouw, beklaagd van mishandeling. De man was vroeger herhaaldelijk reeds, wegens mishandeling en diefstal, de vrouw reeds eenmaal wegens diefstal veroordeeld geweest. Het O. M. eischte veroordeeling van den man tot 2 jaren gevangenisstraf en een boete van 100 en van de vrouw tot ééii maand opsluiting en 8 boete. Ter vervulling van twee vacaturen in de arrond.-regtbank te Sneek zijn de volgende voordragten opgemaakt: 1». mr. H. G. Jordens, kanton- regter te Vollenhove; mr. J. W. Telling, subsi.-griffier te Sneek; mr. J. de Sitter, subst.-griffier bij het hof te Groningen; 2°. in". Telling, Jordens en de Siller. 's GRAVENHAGE, 8 April. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. LeeHw de heer mr. G. Oorver Hooft, lid der gedep. staten van Noordholland. Het heeft Z. M. den koning behaagd, ter zake van de 2e expeditie tegen het rijk van Atchin, alsnog eervol te doen vermelden, bij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, den sinds gepasporteerden sergeant der infanterie van het leger in Nederl. Indië G. L. Kok, en dg.t

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1