LEIDSCHE C OIIR A H T. 81. Tweede Zitting van den Militieraad. DONDERDAG 8 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35franco p.p. f 3.85. Het terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. ST ADS-HER ICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wel van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); - Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commissaris in het 3dc district der provincie Zuidholland Doen te welen: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis op Maandag den 12(,cn en Dins dag den 13den April 1875, op eerstgemelden dag des voormiddags te lialftien tot 2set doen van east*praait omtrekt «18e 5n de eerstezitliisg zaBteta op laatstgemclden dag des voormiddags te elf uren, tot liet doen van isitspsaalt oiz&troeat hen, die als pU&atsvea*- vatsses' of nusssmerveEwisselasir vertaegen op te tB*e«ti?n voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren, de Zon dag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds hij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeih nitspraak ln'^fl gerian in de tweeiïe zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin ecu plaatsvervuug^i* of ee«* -csjisssiea-veirwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 April 1875. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KJST, Secretaris. RINNENLAND-SCIiE BER10TEN LEIDEN, 7 April. Bij kon. besluit van 4 April is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan II. A. Schmier als kapitein bij de dienstdoende schutterij alhier, en zijn hij die schutterij benoemd: tot kapitein mr. C. 11. P. Klaver wijden, thans )e luitenant, en tot lc" luitenant Ph. F. Roilandet, thans 2e luitenant. Bij de op den 5'" en 6£C dezer gehouden verkiezing van -30 gemagtig- den in het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier, zijn de door de Kie>- vereeniging «Gelool en Belijdenis" voorgestelde casididalcn als zoodanig allen gekozen. Wij vernemen nader van goeder hand dat de spoedige beteugeling van den branddie in den nacht van Zaturdag op Zondag 11. in de Aloë- laan plaats had, uitsluitend mag toegeschreven worden aan den ijver en de vastberadenheid van brandmeester en manschappen der spuit n°. 3 van Oegstgeest, aan den Marendijk geplaatst, welwillend ondersteund door eenige personen buiten die gemeente woonachtig, die mede aan de pomp werkten tot dat het vuur geheel gebluscht was. Aan die krachtsinspanning is het te danken dat het woonhuis enz. gespaard bleef. De betrekkelijk geringe uitbreiding die de vlammen hebben verkregen en de geringe schade door de blussching aan het overige toegebragt, is opmerkelijk. Door dc assurantie- maatschappij werd daarvoor alle lof aan hel brandwezen toegebragt. Gisteren zijn bij de examens van hel lager onderwijs te 's Hage van de 11 candidalen voor de acte van hoofdonderwijzer 6 afgewezen en 5 toe gelaten, te welen: C. Berkouwcr, uit Lekkerkerk; J. ilasper, uil Leiden; L. Kieviet, uit HillegomJ. Kleinendorstuit Strijen en 11. 11. Zijstra, uit •Stolwijk. Op de 10e jaarlijksche vergadering van moderne godgeleerden, te Am sterdam gehouden, waren 170 personen aanwezig. De vraag: kunnen wij ons nederleggcn bij de ontworpen wet op het hooger onderwijs? werd ont kennend beantwoord. Door den hooglecraar Bauwenhofï' werd medegedeeld, dat door den senaat der Leidsche hoogeschool bij de regering zal worden aangedrongen op hel behoud der theologische faculteit aan minstens twee universiteiten ln dc vergadering is door vele aanwezigen éen adres aan de tweede kamer geteekend, waarbij de bezwaren tegen hel ontwei-p zijn uiteengezet. De Amh. C. verzekert, op grond van een eigenhandig schrijven van den heer Cd. Busken tluet, dat deze in September e. k. met zijn gezin Indië denkt te verlaten om zich na een kort verblijf in hel buitenlandin het begin van 1.376 weder in Nederland te vestigen. Te Dordrecht is bij de inschrijving in de 5 pCts leening, groot ƒ61000, ten behoeve der gemeentelijke gasfabriek aldaar, voor ƒ221.500 ingeschre ven, alTes boven pari. óp 17000 na, welke a pari aangeboden waren. Uit Amsterdam meldt men dat HH. MM. de koning en koningin en 1. K. H. prins Hendrik gisteren aan bet station door den burgemeester werden verwelkomd. Aan het paleis gekomen, vertoonden de vorstelijke personen zich naar gewoonte op het balkon en werden door ecne talrjjkc menigte hartelijk toegejuicht. Ten 6 ure was er diner ten hove. Z. K. H. prins Alexander werd heden verwacht. II H. M. de koningin zal, naar men verneemt, morgen de opening der bloe- l1 men-tenloonstelling in het Paleis voor Volksvlijt met hare tegenwoordigheid vereeren. Heden morgen bezocht 11. M. de Sophia-school. Dal er ook oneerlijke dienstboden gevonden werdenheelt helaas menig huisgezin lot zijn schade ondervonden. Dezer dagen is hiervan weder een ergerlijk voorbeeld gegeven. Zeven maanden geleden verliet eene meid hare dienst hier ter stede en wist eene andere dienst te krijgen door een valsch getuigschrift, geschreven door een kameraad, die in hetzelfde gezin als min diende. Deze min hielp haar de reeds vroeger gepleegde diefstallen voortzetten. De schoone wasch werd des nachts geplunderd en het vermiste op rekening van den bleeker gesteld. Op kasten en kisten werden vaische sleutels gemaakt en met succes gebruikt. Een pakje diamanten werd mede ontvreemd. De nicht van de min fungeerde als heelster. Gelukkig kresen de min en de nieuwe meid, die er ook van scheen te weten, twist. Men verweet elkaar zoo veel leelijks, dat de meesteres, die de woorden hoorde, de ttisschenkomsl der policie inriep, welke zoowel de min als de ex-dienst- bodc in hechtenis nam', de nieuwe meid werd voorloopig op vrije voeten gelaten. (Hbl.) Van het eiland Urk meldt men dat Maandag 11. door de aldaar woon achtige visschers 400.000 haringen zijn gevangen. De zee was vol. De prijs was van 90 et. tot 20 et. per 200 stuks gedaald. Nabij het sta'ion te Zwolle is Maandag II., gelukkig zonder eenig on geluk te veroorzaken, een locomotief van den staatsspoorweg uit hel spoor geraakt, vermoedelijk doordat de vvisselrail niet voldoende was gesloten. De Gion. Cour. meldt het overlijden, in 67-jarigen ouderdom, van den heer li. J. Kohier, den vader van den dapperen generaal, die als aan voerder van de eerste Atchin-expeditie sneuvelde. De oude heer Kohier be hoorde tot de populairste en merkwaardigste personen van Groningen Hij was een oud soldaat van het groote leger en droeg de eervolle teckenen van wonden, behaald in verschillende veldslagen. Hij had o. a. den gevaar vollen togt naar Rusland medegemaakt. In Nederlandsche krijgsdienst nam Köhler als sergeant-majoor deel aan den tiendaagschen veldtogt. en zij, die met hem dienden, hebben de beste herinneringen van den Hinken, krachti- gen en tevens zoo gemoedelijken soldaat. En een niet minder eervol getui genis kan van hem als burger worden gegeven. Een zware slag trof den grijsaard door hel sneuvelen van zijnen waardigen zoon. Hij droeg dien gelijk men van hem mogl verwachten. 's GRAVENHAGE, 7 April. Het heeft Z. M. den koning behaagd, ter zake der krrjgsverrigtingen tegen Atchin, gedurende het 3e quarlaal des vorigen jaars. hij het leger in Nedcrl. Indië: a. te bevorderen tol ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde, den luit.-kolonel der inf. J. H. T. Wiegand; b. te benoemen tot ridder 4' kl. der Militaire Willemsorde: den luit.-kolonel der inf. M. C. E. Ruempol; den majoor der inf. M. A. E. Phafl; den majoor der art. T. J. A. van Zijll de Jong; den kapitein der inf. A. W. Ii. Perelaer-, den kapitein der genie A. J. J. Staal; den ltD luit. der inf. J. van Wijk; de le luitt. der art. G. J. V. Vinkhuizen cn P. de Wijsde drie laatstvermelden gedetacheerd van het leger hier te la.ide; den leD luit. der genie H. A. G. von Denlzsch; de 2e luitt. der inf. T. van der Zee en A. van den Brandeler; den sinds gegageer- den adjudant-onderofficier der inf. B. van Weenen; den sinds tol adjudant- onderofficier bevorderden sergeant-majoor terrein-opnemer W. K. Abeleven; de sergeants der inf. C. F. Vorsterman van Oijen en R. Kaspar, iaalstvermelde sinds benoemd tot instructeur bij de pradjoerits; den sergeant der sappenrs en mineurs F. A. van Bjjlevelt; den fuselier C. Hofl'mans; den Afrikaaiischeu luselier T. Tak; den kanonier le kl. J. L. A. Loose, en den sinds tot kor poraal bevorderden mineur le kl. H. Vermeer; en c. eervol le doen vermel den, zoo in Indië als in Nederland: de kapiteins der inf. C. A. van Rand wijk, sinds eervol uil de militaire dienst ontslagen, W. J. Thicme, A. van der Straate en D. H. P. Andreae. Iaalstvermelde gedetacheerd van het leger hier te lande; de le luitt. der inf. J. J. ten Siethofï, M. C. B. de Groot en D. Cheriex, Iaatstvermelde gedetacheerd van het leger hier te lande; den le° luit. der art. J. F. Arnold; den officier van gez. 2C kl. S. llarlog; de 2e luitt. der inf. J. G. Blanken, II. C. Krijgsman en F. Godin; den sergeant der inf. J. Schilder; den sinds tot fourrier benoemden sergeant der art. M. van den Els; den sergeant der sappeurs en mineurs J. E. C. Struyck; den korporaal der inf. P. Jagers; den mineur 2e kl. P. Holl, en den tamboer E. F. Graf. De bedoelde onderscheidingen hebben hoofdzakelijk betrekking op de gevechten van 26 Julij, 17 Augustus en 28 September 11., ter ver meestering achtereenvolgens van kampong Soerianden grafheuvel beoosten Kotta-Radja en kampong Langkrock. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië he stemden soldaat W. Weissemberger, van het koloniaal werfdepot, lot het dragen der Fransclic medaille voor het deel nemen aan de expeditie in Mexico. Z. M. heeft goedgevonden le benoemen iet kolonel tij den grooten

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1