BI J VOEGSELbehaorendé tot de Leidsche Courwni van Maandag 5 Jprïl d875\ 78. BUITEN UANDSCilE BEBIGTEN. De voordragt tot verhooging der jaarwedden van een aantal hulponder wijzers eh hulponderwijzeressen lot op het bepaalde maximum, werd, even als door de commissie van financiën, bestreden door de hh. Buys en Goud smit, doch verdedigd door den voorzitter. De bestrijding was vooral daarop gegrond dat men handelde in strijd met de beslaande vérordering; eerst bij dè behandeling der begrooling moest men overwegen welke verhooging moest worden toegekend. Indien de toestand dringend verandering vorderde, iiWest men beginnen met de verordening te wijzigen. Met 15 tegen 5 stem men werd dan ook de voord'-agt verworpen, in dien zin echter dat van burg. en weth. nadere voorstellen worden ingewacht. De voordragt betrekkelijk de uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n° 2 voor minvermogenden werd aangenomen. Tegen het verplaatsen van eert 50-tal leerlingen dier school naar een der lokalen van het voormalige Nosocominm hadden enkele leden bezwaar; vooral ook omdat de plaatselijke schoolcommissie daarover niet was gehoord; alleen als eenen tijdelijken maat regel, om de onlangs ingeschreven nieuwe leerlingen allen te plaatsen, nam men er genoegen mede. Bij liet in behandeling komen der voordragt betrekkelijk de inrigting van een nieuw zuiverlmis ten behoeve van de stedelijke gasfabriek deelde dé heer de Frëmery mede dat men gaarne wilde tegemoet komen aan het bezwaar; dat de commissie van financiën had tegen het overbrengen bij het reservefonds van de meerdere winst over IB74 boven hetgeen waarop bij de begrooling was gerekend. Daarom stelde hij voor van de som. toegestaan tot vermeerdering van het bedrijfkapitaal, in plaats van ƒ20000, ƒ26000 op het reservefonds te brengen. De heer Dercksen bragt hierbij in herin nering de vroeger door commissarissen gedane toezegging van verlaging der gasprijzen in Maart of April van dit jaar; het scheen, volgens hem, dat er aan de gasverbruikers eerst het laatst zoo worden gedacht. De heer de Fremery en de voorzitter betoogden dat eene vermindering van den gasprijs midden in bet jaar niet kon plaats hebben; zonder de financiën in de war te brengen; de eerste gaf de verzekering dat een zoodanig voorstel bij de eerstvolgende begrooting in behandeling zou komen De voordragt werd met algemeene stemmen aangenomende heer Krantz hield zich echter buiten stemming, op grond dat de voordragt te spoedig in behandeling was gebragt, zoodat hij den tijd niet had gehad de zaak voldoende na te gaan. Vervolgens werden aangenomen de voordragt betreffende de verhuring van twee huizen op de Aalmarkt, afkomstig van de administratie der Vereenigde gast- en leprooshuizen; en die tot het alstaan in gebruik op Zondag van het schoollokaal op de Marendorpsche achtergracht aan de Vereeniging tol Bevordering van geregeld schoolbezoek. Bij de voorwaarden, waarop dat in gebruik geven zal plaats hebben, werd nog, op voorstel van den heer Boys, gevoegd, dat de Vereeniging bevoegd is aan het hoofd dier Zondagschool te stellen iemand, dieti zij goed vindt, zoodat zij daartoe niet bepaald behoeft te nemen een onderwijzer van de school op de Marendorpsche achtergracht. Het verzoek van mej. T. W. Zeegers, om restitutie van plaatselijke directe belasting, werd toegestaan. Ten slotte werd nog met 11 tegen 8 stemmen aangenomen de voordragt tot het verlcenen eener personele toelage aan den Ieeraar bij het hooger en middelbaar onderwijs W. G. C. Bijvanck, nadat met II tegen 8 stemmen was verworpen het praeadvies van de commissie van financiën, om tol het verleenen dier toelage vooralsnog niet over te gaan. Bij de discussie over deze zaak betoogden de heer Goudsmit en de voorzitter het noodzakelijke van den maatregel, ten einde dien docent alhier té houden, daar er alle- zins grond was te verwachten dat hij te 's Hage zou benoemd worden. De hh. Btiys én Bijleveld konden zich met die zienswijze, door den laatsten, een stelsel van loven eu bieden genoemd, niet vereenigen. Door Z. M. is, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslagen, wegens zeven tigjarigen leeftijd, dr. A. Rutgers, hoogleeraar alhier. Heden werd alhier de 2Ist" algemeene vergadering gehouden der Ver eeniging van Zuidhollandsche Onderwijzers en Onderwijzeressen, om, bij overlijden hunne weduwenkinderen of andere erfgenamen te verzekeren eene toelage in ééns. Uit het jaarverslag bleek, dat met opzigt tot het aantal sterfgevallen, de vereeniging in hel afgcloopen jaar al bijzonder gelukkig was geweest. Slechts één lid der 5' kl. was overleden en aan zijne erven was uitbelaald 239. Het aantal sterfgevallen was nu geklommen lot 136 en het geheele bedrag der uitkeeringen tot 47559,85. Verder verloor de vereeniging nog 1 dona teur, I donatrice en 1 lid door bedanken. Tot de vereeniging traden toe: 3 leden in de I' kl.. 1 lid in de 1' kl. en 1 lid in de 3'kl.terwijl boven dien nog 1 lid vande 4' naar de le en I lid van de 6e lot de 3' kl. overging. Op 1 Januarij 1875 telde de vereeniging 7 donateurs in de 4e kl.1 dona trice in de 6e kl., 113 leden in'de le kl.3 leden in de 2C kl.59 leden in dé 3e kl.J8 leden in de 4e kl.27 leden in de 5' kl. en 26 leden in de 6' kl.en bedroeg alzoo de som der uitkeeringen voor de erven van een lid der 1« kl. 542,50, 2kl. 486, 3' kl. 428, 4e kl. f 340, 5' kl. 240,50 en 6' kl. 127. Vooruitgang was dus merkbaar, maar dit wekte te meer op tot een ern stig woord van aanbeveling der vereeniging in het welbegrepen belang van weduwen en weezen. Wij vernemen dat er eergisteren nacht op een tuin buiten de Hooge- woerdspoort ingebroken en diefstal gepleegd is. In den afgeloopen nacht heeft men dat terzelfder plaatse wederom beproefd; reeds waren de dieven een kamer binnengedrongen, toen een 15-jarig jongeling, die aldaar sliep, ont waakte. Moedig verzette hij zich tegen de indringers en hij slaagde er inniet zonder strijd, hun een gouden horlogie te ontrukken, dat op een taleltje had gelegen en waarvan zij zich reeds hadden meester gemaakt. Onnoodig is het le zeggen dat de dieven het hazenpad kozen. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedrpeg gedurende deze week dagelijks van 74 tot 85 volwassen personen en 30lot4t kinderen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave van gewonde en ge sneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt le Atjeh, van 7 Fébruarij (!0e vervolg). Gewond zijn: T. Vullings, O. Nachtegaal, C. W. Sulherland, C. C. Bavius. B. H. Lammers, F. W. Goethart, E. J. Antenbrink, J. Prins, A. G. Populier, C. Pielers, A. Brabers. A. Blokziel, W. van Niedek, N. Blom, F. von Bartheld, J. Schuurmans, F. de Leeuw, J. A. ThijssenH. J. Roelofs, A. van Silburg, A. Siegfried. De personen, die verzocht hebben als klerk bij den rijkstelegraaph in aanmerking te komen, zjjn aangeschreven zich voor hel vergelijkend onder zoek te vervoegen aan het gebouw voor kunsten en wetenschappen, Zwar- teweg te 's Gravenhageop 20 April aanst., des morgens ten negen ure. Bij de voortzetting van de examens voor het lager onderwjjs, gisteren te 's Hage gehouden, zijn van de 19 candidaten voor de acte als hulponder wijzer 6 afgewezen en 13 toegelaten, t. w. de hh. J. Beun, G. J. F. Bieg- man. 11. A. Koorenhofï. D. K. A. Loghem, O. Gf. de Vries, allen uit Leiden; D, Bezemer, P. L. Elberg, J v, d. Most, G. Wuyster, uit Schiedam; 11. D; van Ling, uit Woerden; II. de Recht, uit Poortugaal; A. A. Spaanderman, te Katwijk aan Zee, en J. van der Sluys, te Hendrik-Ido-Ambacht. Volgens een in het Alg. Politieblad opgenomen berigl van het dep. van koloniën is E. C. B.. na met een briefje van ontslag uit het Ned. lnd. leger le zijn verwijderd^ den 2'Z"en Dec. 1874 met het schip Dordrecht II, naar Nederland teruggezonden, verdacht van zich, na vroeger te zijn ver vallen verklaard van den militairen stand, op nieuw door gebruikmaking van bedriegelijke middelen te hebben doen aanwerven voor de miliiaire dienst in Nederl. Indië en zich te dier zake een handgeld te hebben doen afgeven van 200. In de onzekerheid waar bovengenoemd schip hier te lande moet binnenvallen is op den bedoelden persoon de aandacht gevestigd, met verzoek om hem bij aankomst van den gezagvoerder over te nemen~en aan de jus titie o$cr te leveren. Uit Gouda meldt men, als een bewijs dat de wet op den kinderarbeid niet door alle fabrikanten wordt nageleefd, dat in de volgende week voor het kantongeregt aldaar 5 fabrikanten moeten teregtstaan wegens overtre ding dier wel: Voor het kantongeregt te Gorinchem stond dezer dagen teregt eene bijna 80-jarige vrouw, beschuldigd van waarzeggerij Sedert lang oefende die vrouw het bedrijf Uil van kaartlegster en meestal waren hare bezoekers dienstboden oi dorpelingen uit den omtrek, vooral uit Noord-Brabant. On langs echter ontving zij een bezoek van een politie-agent in burgerkleeding, aan wien zij uit de kaart eene schoone toekomst voorspelde; hij daarentegen voorzegde haar, dat zij voor den kantonregter zou moeten verschijnen. De kaartlegster was vroeger reeds herhaaldelijk te dier zake tot eene geldboete veroordeeld, en het openbaar min. eischte thans tegen haar eene gevange nisstraf voor den tijd van 5 dagen. Sinds geriiimen tijd verkeerde men in groote ongerustheid omtrent het schip Santa tiosa, kapitein de Waard, 12 November 1874 uit Nieuwe Diep üaar Curasao vertrokken. Naar elke mail werd met spanning uitgezien, maar telkens ontbraken de berigten uit Cnragao. Tén gevolge daarvan bleven de belanghebbenden geslingerd tusschen hoop en vrees, totdat nu dezer dagen de zoo lang gewenschte berigten aankwamenmaar helaas zonder berigt van gemeld schip. Deze tijdingen loopen tot 2t Febr., zoodat het als zeker is aan te nemen dat de Santa Hosa met maa en muis ver- FR ASTKRUK. Het Journ. des Déb. en de Siècle brengen jhoogen lof aan de circu laire van den minister van justitie en hopen dat de minister van binnenl. zaken in dat voetspoor zal treden. Eerstgenoemd blad vindt het echter gaan is. Het was een brikschip, gebouwd in 1856, groot 104 lasten en varende onder reederij van den heer A. L. Klinkhamer. Het was bevracht met stukgoederen en bemand met acht manterwijl zich als passagiers aan boord bevonden de heer Meilink met zijne echtgenoot en drie kin deren. (IJbl.) Onder Raalte zijn eergisteren drie boerenwoningen met de daarbij be- hoorende schuren afgebrand. Eenige runderen zijn daarbij omgekomen. Te Milligen is mede eene groote boerderij afgebrandwaarbij ook eenig vee omkwam en eene groote hoeveelheid hooi verloren ging. Te Olst is in een aardappelkuil het lijkje gevonden van een kind, hetwelk een bandje om den hals had. Na onderzoek is gebleken, dat de ongehuwde moeder, die thans voor de tweede maal is bevallen, het kind eenige dagen had verborgen. Naar men verneemt, is de moeder in verze kerde bewaring genomen. Onlangs had le Groenlo een diefstal met inbraak plaats. Woensdag II. werd de gestolen som gelds, tegen den muur van het r. k. kerkhof nedergelegdteruggevonden. Te Leeuwarden is eergisteren aanbesteed het leveren en stellen van een plaatijzeren draaibrug, lang 26 en breed 6 meters. Daarvan is aanne mer geworden de Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden voor 13300. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft, op voorstel van burg. en weth., tot het houden der synodale vergaderingen van de Christ, gere formeerde gemeenten, welke aldaar zullen gehouden worden van 25 Mei tot 11 Junij a, s. de groote zaal der stads korenbeurs afgestaan. De te Middelburg bestaande afdeeling van het Nederl. schoolverbond heeft besloten zich van het verbond af te scheiden en eene zelfstandige vereeniging op te riglen, tot wering van het schoolverzuim in de gemeente. Dit besluit werd genomen, omdat men zieh niet konde vereenigen met het door de algemeene vergadering van het schoolverbond genomen besluit in zake den leerpligt. Uit Roermond meldt men dat eergisteren avond aldaar bij verscheiden ingezetenen onder de deuren is gestoken een altervuilst strooibillet, gerigt tegen een der wethouders, die bij de discussie in den gemeenteraad zich ernstig verzet heeft tegen de inwilliging van de door den bisschop herhaal delijk gedane aanvraag tot verhooging van het subsidie aan het bisschoppe lijk collegie (gymnasium). Aan de policie is het gelukt den verspreider van dat stuk, dat geen opgave van den drukker bevatop heeterdaad te betrappen. 's GRAVENHAGE, 3 April. Aan den heer M. L. van Deventer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken. De luit. ter zee 2« kl. J. T. F. Bruyn wordt gedetacheerd bij het de- parlement van marine en toegevoegd aan den chef der hydrographie. Z. K. H. prins Alexander zal heden avond om 8 ure van zijne buiten landsche reis in de residentie aankomen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden een tiental wets-ont- werpen behandeld en aangenomen, o. a. dat betreffende de besmettelijke j veeziekten. Uit de verslagen van de kamer nopens de ontwerpen: vestingstelsel, kanaal maatschappij aanleg spoorwegen Java en amortisatie is gebleken dat de ont werpen over het algemeen gunstig zijn ontvangenmaar dat zij tot velerlei beschouwingen en opmerkingen aanleiding hebben gegeven. Tevens is ge bleken, dat het ontwerp-vestingslelsel beschouwd wordt afgescheiden van de quaestie van vertrouwen in den minister, j Eergisteren is door de policië in arrest genomen zekere de J., dans huishouder in de Bagijnestraat, die een bezoeker een bankje van ƒ40 had ontfutseld.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5