ook werd opgemerkt, vrij moet zijn van eenige politieke strekking. Een en ander ontmoette bij een aantal andere leden tegenspraak. Deze meenden dal juist de houding der regering ten deze het gebruik van het regt van initiatiel volkomen wettigde, hetgeen mede in liet breede wordt uiteengezet, vooral ook in verband met de gedragslijn des ministers van binnenlandsche zaken tegenover het consortium van bankiers en de mededeelingen des ministers aan de kamers. Het groote voordeel van het voorstel lag hierin, dat de regering, indien het haar ernst is met den aanleg van spoorwegen, in de gelegenheid wordt gesteld, zich met het voorstel te vereenigen ol zich althans gezind te betoonen lot gemeen overleg. Wat aangaat de bewering, alsof er ten deze eenc politieke strekking was, zou men veeleer mogen vragen of niet de gedragslijn der regering het vermoeden van staatkundige bedoelingen opwekte. Is de vrees ongegrond, dat tengevolge van de houding der regering de verkiezingen door de spoorweg-quaestie zullen worden beheerscht, zooals bij de jonste verkiezing te Hoorn geschiedde? Over de vraag wat de voorkeur verdiende, staatsaanleg of concessie-stelsel, openbaar den zich velerlei meeningen. De raming der kosten werd door velen zeer onvoldoende geacht. Ook over het geldelijk bezwaar van 50 millioen voor de uitbreiding van het spoorwegnet werd verschillend geoordeeld en in vele financiële beschouwingen getreden. Men achtte het voor het overige eene leemte in de voordragt, dat zij geene bepalingen bevatte omtrent de exploi tatie, hetgeen echter anderzijds weersproken werd. Het afdeelingsvcrslag gaal daarna over tot breedvoerige algemeenc en daarna tot bijzondere be schouwingen omtrent de voorgestelde lijnen, waarover mede de gevoelens zeer uiteenliepen en waarbij velerlei individuele opmerkingen werden gemaakt, hetzij ten vóór- of ten nadeelc van sommige lijnen en rigtingen. Over elk der voorgestelde lijnen werd eene vrij uiteenloopende gedach- tenwisseling gevoerd. Ook waren zeer vele leden in alle afdeelingen van oordeel dal buiten de genoemde wegen nog een aantal andere in het belang van handel, nijverheid en defensie en in aansluiting aan menigmaal uitge sproken denkbeelden, ook door deskundigen, hetzij wenschelijk, hetzij noo- dig moeten worden geacht. Zoo b. v. in Zuidholland: Amsterdam Roller- dam (regtslreeks), Amsterdam—HaarlemmermeerAlphen—Leiden, Leiden— AlphenWoerden, Hoeksche Waard en de Beijerlanden naar Brielle en llellevoelsluis, 'sGRaVENHAGE, 2 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den gepensioneerden officier van gezondheid 2' kl. van het Nederl. Indisch leger G. J. Wienecke, tot hel dragen der versierselen van ridder 2' kl. met de ster der orde van St. Stanislaus, hem geschonken door den keizer aller Russen. De 2' luit. P. II. Opzoomer, van hel 3e reg. vesting-artillerie, is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indie. Z. M. de koning heeft heden middag in buitengewoon gehoor ontvan gen Z. Exc. den markies d'Arcicollar, die HD. zijne geloofsbrieven als minister-resident van Spanje te 's Hage heeft aangeboden. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de eindverslagen uitgebragt over nagenoeg al de aanhangige ontwerpen. Tegen morgen zijn aan de orde die van eenvoudigen aard. Maandag de overigen, waaronder de ontwerpen betreffende de vestingbegrooting, Indische spoorwegen en kanaal maatschappij. Gisteren is aan bel ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteed bet maken van gebouwen en andere werken op het goederen-station te Rot- j terdam (Fëyenoord). Dertien billetlen waren ontvangen. Het minst was ingeschreven door den heer G. Dekker te Rotterdam, voor ƒ365.400. In den nacht van 6 op 7 November van het vorige jaar was een ge zelschap van vier personen in vrij beschonken toestand te Rotterdam bezig zoo wat te gekscheren met eene vrouw, die almede in opgewonden staat verkeerde, toen de jeneverlust weder opkwam en er besloten werd nog eenigen voorraad van dat vocht op te doen. In eene herberg kocht men toen een flesch drank en een glaasje; er werd op straat elkanders gezond heid gedronken en bet glas ging van mond tot mond, welke handeling op eenigen afstand werd gadegeslagen door twee vreemdelingendie later ble ken Italianen te zijn. Jeneverflesch en glas werden, toen ze geen dienst meer behoefden te doen, op de straat stuk geworpen, doch in eene andere rigling dan de vreemden stonden. Deze echter, die, gelijk gebleken is, j eveneens overvloedig gebruik hadden gemaakt van bier en punch, naderden het gezelschap, telden in gebroken Engelsch het aantal personen, terwijl een hunner aan zekeren L. v. d. W.sjouwer te Rotterdam, een slag tegen het hoofd toebragt, waardoor v. d. W. op den grond viel. Bloedende uit oór en mond werd de verwonde opgenomen, met water afgewasschen en bijgebragt en vervolgens naar het politie-bureau geleid. Thuiskomende werd hij te bed geholpen en verkeerde bij in zorgwekkenden toestand, daar hij wegens vreeselijke benaauwdlieid in het spreken werd belemmerd. Slechts stamelende kon hij den commissaris van politie de toedragt der zaak mede- deelen, opgevende dat hij door Italianen in het aangezigt geslagen, op den grond geworpen en mishandeld was. In den avond van den 7den November overleed v. d. W. in den ouderdom van rnim 30 jaren, terwijl deskundigen belast met het schouwen van het lijk, in hun visum repertum tot de con clusie kwamen, dat de loegebragte verwondingen en daardoor ontstane veranderingen in hel zenuwstelsel, als oorzaak van den dood konden worden aangemerkt. Na het gebeurde waren de vreemdelingen op de vlugt gegaan, doch na eenigo dagen had hunne arrestatie te Nordshields in Engeland plaats. Het waren beide zeelieden, dienende op een Italiaansch vaartuig. De raadkamer der Rotterdamsche regtbank stelde na een voorioopig onderzoek een hunner j buiten vervolging, maar vond voldoende termen tol de inhechtenishonding van den 22-jarigen zeeman Luigi Canale, te Genua geboren en laatst te Rotterdam verblijfhoudende. Na eene langdurige instructie stond deze Ita liaan heden voor het prov. geregtshol in Zuidholland teregt, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Als tolk in deze zaak fungeerde de heer G. II. Hintze, koopman te Rotterdam. De beschuldigde, die voor den regler-commissaris bekende, ontkende thans het hem ten laste gelegde en deed het voorkomen alsof hij. door een aantal personen omringd, in den bewusten nacht is op den grond geraakt en dat hij toen te zijner verdediging zijn mes getrokken en in het wilde daarmede gestoken heeft, zonder te welen dal hij iemand heelt verwond. Deze opgave werd echter door de verklaringen der getuigen wedersproken. Het openb. ministerie hield de schuld van den beklaagde vol en eischte zijne vcroordeeling tol tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. Als verdediger van den beschuldigde trad op de heer mr. I'ape, die de ver klaringen der getuigen wedcrlegde en tot zijne vrijspraak concludeerde. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. Men verneemt dat de leening voor de stichting van een gebouw ten behoeve van het schilderkundig genootschap «Pulchri Studio" niet is vollee- kend en de slichting dus niet kan doorgaan. Met leedwezen verneemt men het overlijden van eenen voormaligen stadgenoot, den luitenant ter zee le kl. M. Rochussen, laatstelijk secretaris van legatie bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn. De overledene was nog slechts eenige jaren aan de diplomatie verbonden. De leden der vóór eenige jaren in het leven geroepen Tuinbouw-Verecni- ging hebben op nieuw eene bloemententoonstelling georganiseerd, die voor hare voorgangster ten vorigen jare niet behoeft onder te doen. Het locaal der sociëteit »de Vereeniging" is in een lusthof herschapen. Het aantal inzendingen beloopt 150. De tentoonstelling, heden geopend en 5 April te sluiten, werd, kort nadat de deuren ontsloten waren, reeds met een bezoek vereerd van 11. M. de koningin, die met de meeste belangstelling het geëxpo- seerde bezigtigde en herhaalde malen hare hooge ingenomenheid kenbaar maakte. lil-lTKM.AMlSCHK UKKHilKïM. KNGBLA W li. LONDEN, 1 April. Z. K. II. prins Leopold is in zoover hersteld, dat hij half April zijn studiën te Oxford zal kunnen hervallen. Bij een brand in een kleederen-magazijn te Preston zijn drie zoons van den eigenaar gestikt, ten gevolge van den hevigen rook, die in hun slaapvertrek doordrong. FBASKB IJ K. In de circulaire van den minister van justitie den heer Dufaure, aan de procureurs-generaalwordt gezegd dal de nationale vergaderinggebruik ma kende van haar constituerend gezag, voor zes jaren de republiek in Frank rijk heeft gevestigd onder het presidentschap van maarschalk Mac Mahon. Er is nu een definitief gouvernement. Deze gedenkwaardige verandering vermogl niet op éénmaal verandering te brengen in zekere overtuigingen, niet alle vrees te doen ophouden en alle partijen te bevredigen. Na zulke bange tijden als Frankrijk beleefd heeft, keert het gevoel van kalmte en voldoening slechts langzaam in de gemoederen terug. Voor de procureurs generaal. op wie meer in het bijzonder de verpligting rust, om van ieder gehoorzaamheid aan de bestaande wetten te eisehen, en met name van die wetten, welke een constitutioneel karakter hebben, voor hen zou zwakheid in het volbrengen van hun pligt geene verontschuldiging kunnen zijn. Dier bare herinneringen, eene aan piëteit grenzende dankbaarheid of innige ge hechtheid aan vroegere overtuigingen, ofschoon altoos eerbiedwaardig, mo gen hen den waren aard van den pligt, dien zij aanvaarden door dienaren te worden van het landniet uit het oog doen verliezen. Daar de minister sedert bijna twee jaren vreemd is gebleven aan het beheer der justitie, wenscht hij de moeijelijkheden te kennendie de procureurs-generaal onder vonden, hebben, die welke zij moglen overwinnen, en die welke alsnog be staan. De verschillende partijen hebben door onderscheiden middelendie de minister niet kan toelaten, voortdurend en hardnekkig oorlog gevoerd tegen een wettig gevestigd bestuur. De minister verwacht van de procu reurs-generaal naauwkeurige mededeelingen omtrent het bestaan der veree- nigingen ol comités, die zich aan aanvallen van dien aard schuldig hebben gemaakt, omtrent de maatregelen die zij hiertegen genomen hebben en de resultaten er van. Schending der wet is strafbaar, van welke zijde zij ook moge komenen onpartijdigheid is strikt noodzakelijk in een magistraats persoon die geroepen is het kwaad te straffen. DIIIT8CHLAND, Te Berlijn is eene commissie bijeengekomen, bestaande uit de hoogste ambtenaren bij de post- en telegraafdiensten, om te beraadslagen over de vereeniging van beide diensten, voorioopig alleen le Berlijn, met onderlinge pneumatische verbinding tusschen de hiertoe op le rigten kantoren. Het felicitatie-adres aan prins Bismarckhetwelk hem op zjjn zes tigsten verjaardag uit Bremen zal worden toegezonden, is onderleekend door ongeveer 11000 personen uit alle rangen en standen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 1 April. De kapitein-luit. Eiscndecker, tot dusver gevolmag- tigde te Washington, die tot consul-generaal in Japan is benoemd, is alhier aangekomen. ST. SEBASTIAAN, 31 Maart. Op het platteland neemt de beweging voor den vrede steeds toe, ondanks gevangenneming en fusilleren. Te Ilenteria hebben de Carlisten schorsing der vijandelijkheden gevraagd en zich met het garnizoen verbroederd; te Guetaria zijn officieren komen vragen wat de waarheid is omtrent Cabrera's houding. Twee officieren en twaalf soldaten hebben te Orio dc wapens nedergelegd. PARIJS, 1 April De heer d'Audiffret Pasqnier deelde aan de permanente commissie mede, dat hij weldra bij de commissie zal indienen de plannen betreffende de vergaderzalen der twee kamers. De commissie zal over veer tien dagen weder bijeenkomen. MONTEVIDEO, 31 Maart. De kamer heeft besloten de betaling der staatsschulden te schorsen. Er wordt een nieuw papiergeld met gedwongen koers uitgegeven. liet corps diplomatique heeft een protest ingediend. De toestand van den handel en van de financiën is zeer gespannen. LONDEN, I April. De Lancet is gemagligd mede te deelendat de prins van Wales niet ernstig ziek is. liet gerucht dat hij aan sciatica (lenden jicht) zou lijden, is onjuist. De prins zal niet lang op het vasteland blijven, maar Dingsdag terugkeeren. WEENEN, 1 April. Bij de heden gehouden seriën-trekking der loten stad Weenen Iecning 1874 zijn de volgende seriën uitgeloot: 67 836, 1123. 1360, 1680, 1935, 1981. 2257, 2503, 2758, 2892 en 2946. Bij dc onmid dellijk daarop gevolgde premiëntrekking zijn de hoogste prijzen gevallen op; serie 1680 n0. 40, hoofdprijs, serie 2946 n°. 41, 30000 fl.serie 836 n°. 68 10000 fl. WEENEN, 1 April. Bij de heden gehouden seriën-trekking der Oost. Credit loten leening 1858 zijn de volgende seriën uitgeloot 649, 8191197, 1384, 1397, 1681, 2157, 2260, 2284, 2310, 2521, 2628, 2810 en 3145. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde premiëntrekking zijn de hoogste prij zen gevallen op: serie 819 n\ 59, 200,000 fl; serie 3145 n°. 48, 40000 fl; serie 2157 n°. 65, 20000 fl; seriën 2310 n". 4, en serie 2260 n°. 16, ieder 5000 II.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2