LEIDSCHE COIIHAAT. 1875. BINNenlandsciie berigten. ZATURDAG 3 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 April. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zullen commissarissen van de spaarkas hare zittingen weder openen op Dingsdag 6 April aanst. en die onafgebroken voortzetten tot Dingsdag 26 October. Voor menig werkman wordt op die wijze weder de gelegenheid geopend om iedere week iets te sparen, ten einde tegen den winter den inleg, met eenige rente ver meerderd, terug te erlangen, en alsdan te kunnen voorzien in behoeften die dat jaargetijde, waarin de verdiensten minder zijn, voor menig gezin druk kend mak-en. De nuttige strekking dezer instelling is door de ervaring ten duidelijkste gebleken. De tweede lezing van mr. lleaumont, gisterenavond in de Loge gehou den verschafte ons een eerste-Aprilverrassing. Toen legen half acht eenige weetgierige hoorders verschenenwerd men teruggezonden met de mededee- ling, dat de heer Beaumont spoorloos was verdwenen, en daardoor de lezing natuurlijk niet kon plaats hebben. Vijf minuten later, nadat reeds verschillende bezoekers waren teruggegaan, verscheen de verloren spreker, waarschijnlijk in de meening dal de loordragt, gelijk 11. Dingsdag, ten acht lire zoude beginnen. Dadelijk werden eenige der meest nabijwonende gasten teruggehaald en tegen acht ure begon de voordragt, zonder dat de Engclsch- man iets van het misverstand scheen te hebben bemerkt. Met veel talent werden de levendige, humoristische tooneelljes uit Dickens Christmas Carol door den spreker voorgedragen; Marley's Ghost en de angst van den gierigaard Scrooge deden u rillenge genoot mede in de- gelukkige feestvreugde van de familie Cratchit, toen ouder het gejuich van alle kin deren de heerlijke gans werd opgedragen, en de dampende plumpudding met een hoerah werd ontvangenge waart getuige van de onverstoorbare vrolijkheid en het hartelijke lagchen van mr. Scrooge's nephew, wanneer hij met zijne familie het Kerstfeest viert, en ieder op zijne wijze den gierigen ongenietbaren oom criliseert; doch meer realistisch dan dit alles was de voorstelling van de sombere achterkamer van den uitdragerswinkel, waar de Ijjkberoovers den buit verdeelendien zij aan het lijk van den gierigaard hebben ontstolen. De hoorders gingen zeer voldaan naar huis, maar of ook de spreker vol daan was over zijn auditorium, durven wij betwijfelen. Weer was het aan tal uiterst gering, maar zeker pleitte het voor den spreker, dat van degenen, die de eerste voordragt over Macbeth hadden bijgewoond, op een enkele uitzondering na allen waren weergekomen. Zaturdag avond ten half acht ure zal de heer Beaumont zijn laatste voor dragt geven en den Hamlet lezen. Nogmaals geven wij met warme aanbe veling het Lcidsche publiek daarvan kennis en wekken het op den talentvol len vertolker van Shakespeare te gaan hooren. De levendige voordragt. het talent om vele stemmen na te bootsen en daarmede de karakters te leeke- nen en de goede mimiek geven den Engelschman regt op een groot en ont wikkeld auditorium. Zeker behoeft mr. Beaumont niet achter te staan bij Hermann Linde, al zijn naam en talenten niet met zooveel ophef aange kondigd, en al is zijn verschijning eenvoudig en zonder pretensie. Daar de zaal eenigzins weergalmt (hetgeen waarschijnlijk aan de slechte bezetting der plaatsen is toe te schrijven) is het veel waard om den spreker met den tekst te volgen. Bij de plaats gehad hebbende stemming voor een hoofdingeland en een hoofdingeland-plaatsvervanger van Bijnlandop den ls,eD April, in het hoofd kiesdistrict Leiderdorp, is tot hoofdingeland gekozen de heer E. Zirkzec, te Koudekerk, met 200 van de 392 geldig uitgebragte stemmen. De heer A. van der Burg verkreeg 192 stemmen. Voor een hoofdingeland-plaatsvervan ger werd gccne meerderheid verkregen. De heer E. Zirkzee bekwam 189 stemmen, J. de Graaf 171 stemmen, J. J. Koning 22 stemmen, enz. Van de 20 candidalen, die te 's Hage voor de provinciale commissie examen aflegden voor de acte als hulponderwijzer, zijn er 8 afgewezen en 12 toegelaten, als de bh.: H. J. A. Ahsman, P. Gravendijk, M. G. lltiy- gens en J. Mensert, uit Delft; L. Ph. D. Batenburg, W. 11. L. Kuyk, J. A. Mesker, A. Renaud, G. van Rijn en W. M. Weyne, uit 'silage; P. Klok, Uit Oostvoorne; G. Trouw, uit Zuidland. Van wege het minislciie van binnenl. zaken is bekend gemaakt dat m het tydperk van vier weken, van 21 Februarij tot 20 Maart, bljjkens i ingekomen ambtsberigtendoor longziekte zijn aangetast: in Zuidholland 89, in Utrecht 5, in Friesland 115, totaal 209 runderen. In het vorige ..tijdperk van vier weken waren 364 runderen door die ziekte aangetast. Volgens de uit Zwitserland bij de regering ontvangen officiële berigten omtrent den stand der veeziekte daar te lande, loopende tot 18 Maart, was sedert den lslfD dier maand met opzigt tot hel mond- en klaauwzeer weinig verandering op te merken. Ofschoon de ziekte op zeer enkele plaat sen weder eenigzins afgenomen was, scheen zij over het algemeen op de zelfde hoogte te blijven. Daarentegen waren de gevallen van kwaden droes menigvuldiger geworden. Er werden strenge maatregelen genomen om hare verdere verspreiding te voorkomen. Blijkens officiële mededeelingen van de Ooslenrijksche regering omtrent hetzelfde onderwerp, loopende tot 16 Maart, was in het tijdvak van 1 tot 15 Maart in de Cisleithaansche landen geen geval van veepest voorgekomen, dan alleen in eene der voorsteden van Pola, in het kustland, alwaar die ziekte zich bij twee runderen geopenbaard had. Wat de landen der Hon- gaarsche kroon betreft was het koningrijk Hongarye geheel vrij van de veepest. In Croatie en Slavonie heerscht die ziekte in onderscheidene ge westen van het Agramer, het Bellovarer, het Kreulzer, het Fiumaner en Pozeganer Comitaat, alsmede van het militaire grensdistrict Gradisca. Aan de tweede kamer der staten-generaal is ingediend een wels-ont- werp tot afschaffing van het vuur-, ton- en bakengeld en meting van zee schepen. Art. 1 daarvan luidt: De heffing van vuur-, ton- en bakengeld volgens de wet van 13 Augustus 1849 (Stbl. n°. 40) vervalt. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 31 Maart te Suez aangekomeu en ook weder van daar vertrokken. Volgens het V. D. is de kapitein J. Zwang, van het 0. I. leger, te Atchin aan zijne bekomen wonden overleden. - Te Delft kwam gisteren morgen een groote zwarte hond op de werf van den bouwman Noordam aan de Hooikade loopen. Het dier gaf alle teekenen van dolheid en beet twee lammeren dood, terwijl een schaap ernstig door hem verwond werd. Eenige oogenblikken te voren waren twee houden in het Zuideinde door hem gebeten. Het gelukte aan Noordam het razende dier, dat ook op hem toeschoot, met eene spade, die hij in de hand had, zoodanig te treffen dat het, althans voor den oogeublik, niet gevaarlijk was. Hij zond daarop naar de policie, die spoedig ter plaatse aanwezig was en die besloot het dier af te maken. Terwijl men daarover delibereerde verzamelde de hond zijne laatste krachten en sprong op de omstanders toe, die uiteenstoven en wel zoo, dat een agent in een mod dersloot en een jongen in een mestvaalt teregt kwam. Gelukkig werd niemand gewond en spoedig was nu het dier afgemaakt. - Te Amsterdam waren dezer dagen in het hotel Rembrandt twee Duit- schers gelogeerd. Eergisteren kregen zij twist, en de een verweet den ander een diefstal te hebben gepleegd. De eigenaar van het hotel verwit tigde hiervan de policie, die de hecren in verhoor nam, met dat gevolg, dat zij bekenden zich te Leipzig aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Zij werden daarop aangehouden en ter uillevering aan de Duitsche overheid in het huis van arrest opgesloten. Van het Nieuws van den Dag is heden een half vel verschenen en, dank zij de hulp, die de administratie van verschillende zijden werd aange boden, zal de uitgave spoedig weder geregeld geschieden. Uit het verslag, dat het blad van den gisteren vermelden brand geelt, blijkt dat de oorzaak onbekend is; alleen schijnt het zeker dat de brand ontstaan is in het meel- pakhuis, waar hij het eerst werd ontdekt. Te Steenbergen is dezer dagen een boerenarbeider op een vreeselijke wijze om hel leven gekomen. Terw ijl hy in den stal een losgebroken jonge vaars wilde vangen, kwam hy in de nabijheid van een driejarigen stier. Dit dierw oedend gewordengreep den man aan en w ierp hem viermaal met de hoorns in de l.oogle, waardoor hem inwendig zware verwondingen werden veroorzaakt, waaraan hy bezweek. Uit het afdeelingsverslag omtrent het voorstel der hh. Kappeyne c. s. tol aanleg van spoorwegen voor staatsrekening blijkt o. a. dat een aantal leden de vraag, of werkelijk gebleken is dat voor uitbreiding van het spoorwegnet van deze regering, immers vooralsnog, niets te wachten was, ontkennend hebben beantwoord. Van die zijde werd betoogd, dat de ge dragslijn der regering geen aanleiding behoefde te geven tol het nemen van een initiatief, dat overigens ook zjjne natuurlijke grenzen heeft, en, geljjk t

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1