BUITEN LA K ÜSC11E BKR IG TEN. PEK TELEGRAAF. -• Tot gemeente-secrotaris te Noordwijk-Binnen is benoemd de lieer E. de Groot, ambtenaar ter secretarie te Avereest. Dezer dagen werd door den rijks veearts, te Haarlemmermeer, een paard behandeld van een landbouwer aan den Sloterweg. De middelentot genezing verstrekt, bestonden uit vergiftdeelenen wel uit een zoodanige hoeveelheid, als voldoende kon zijn om 10 nienschen te vergiftigen. Om het eliquet stond «vergift." Voor en al eer echter dè boer de middelen toe diende, moest hij er eerst eens van proeven. De smaak bekoorde hem zoo, dat hij nog een paar keeren proefde, maar toen begon hij eerst zijne dwa ling te bemerken. Hij werd dan ook zoo ongesteld, dat onmiddellijk ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig werd die hulp vroeg tijdig genoeg aangewend, zoodat het gevaar geweken is en de man geen ernstige gevolgen van zijn onvoorzigtigheid te dragen heeft. Te Amsterdam is lieden nacht ten half twee ure een hevige brand uitgebarsten op de Pijpenmarkt. Niettegenstaande de spoedige hulp der brandweer, nam liet vuur zoo schielijk in omvang toe, dat binnen 2% uur twee groote gebouwen zijn uitgebrand en voor het grootste gedeelte vernield. Drie stoomspuiten, de drijvende stoomspuit en een menigte hand spuiten waren noodig om de woede van bel vernielend element te keer te gaan. In een der gebouwen, n°. 189, bevonden zich de stoomdrukkerij en de zet terij van de heeren Roelofsen Hübner, waar 60 mcnsclien dagelijks werk zaam zijn en waar levens het Nieuws van den Dag werd geredigeerd, gedrukt en uitgegeven. De schade aan deze zaak toegebragt is zeer aan zienlijk. In een deel van het andere gebouw werd een meelhandel uitge oefend door de firma Burgess van der Sleesen C°., waar vele mannen liun dagelijksch brood verdienden, en die nu door deze ramp mede zonder werk en verdienste zijn. Bij het instorten van een der gevels werd een der brandweermannen aan hoofd en handen verwond. Ten vijf ure was men den brand volkomen meester. De oorzaak van den brand en de plaats waar hij ontstaan is, zijn nog niet met zekerheid bekend. Te Nieuwe Diep is Maandag en Dingsdag eene groote hoeveelheid baring gevangen. De visscherlieden verklaren, dat zij de haringen langs het strand wel konden opscheppen: het was soms niet mogelijk de nellen aan den wal te krijgen. De haringen werden niet bij tallen, maar bij lasten aange- bragt, terstond in manden gepakt en naar het buitenland vervoerd. Van het eiland Urk meldt men ook de vangst van 160,000 haringen in twee dagen lijds. Het prov. hol in Utrecht heeft C. M. R. Ooms Jr.beëedigd werker bij den handel te Amsterdam, schuldig verklaard aan onwilligen manslag en hem. onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld lot eene celstraf van 15 dagen en ecne geldboete van ƒ25. 's GRAVENHAGE, 1 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den lieer J. Kuypers, ingenieur verificateur van het kadaster te 's Hertogenbosch, tot het dragen der onder- scheidingsieckenen van ridder 4e kl. der orde van de Kroon, hem door den keizer van Duilsclilandkoning van Pruissen, geschonken; aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat K. H. P. W. Wiibbel, van liet kolo niaal werfdepot, tol het dragen van liet IJzeren Kruis 2' kl.hem door den keizer van Duitschlandkoning van Pruissen, geschonken, alsmede van de Duitsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frank rijk in 1870 en 1871; aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat L. G. E. Debel, van het koloniaal werldepöt, tot het dragen der Fransche herinneringsmedaille voor liet deel nemen aan de expeditie in Mexico; en aan den heer C. van Arcken, juwelier te Batavia, lot liet aannemen der onderseheidingsteekenen van ridder der orde van den H. Sylvester, hem door Paus Pius IX geschonken. Tot controleur over de vervaardiging van postzegels enz. te Haarlem is benoemd de heer W. II. Muntendamthans directeur van liet postkantoor te 's Hertogenboseli. De officier van administratie lc kl. F. F. A. Canneel en de luit. ter zee 2' kl. 11. J. J. Kempe, uit Ned. Indie teruggekeerd, zijn op non-acti- viteit gesteld. De Nederlandsche marine heeft op nieuw een harer kundigste en hoog geachte officieren door den dood verloren. Betrekkelijk plotseling, eerst voor eenige dagen werd hij door eene gevaarlijke ziekte overvallen, ont sliep gisteren ochtend op 57-jarigen leeftijd Walterus de Fremery, laatstelijk kapitein ter zee titulair, inspecteur over de artillerie der zcemagt en in die gewigtige betrekking werkzaam aan hel ministerie van marine. Behalve met het militaire kruis was hij begiftigd met de ridderorde van den Nederl. Leeuw, die van officier der Belgische Leopoldsorde, alsmede met hel eereteeken voor krijgsverrigtingen op Bali, ter zake waarvan hij in der tijd eene eervolle vermelding verwerven mogt. ENGKLA 9. LONDEN, 31 Maart. De afgevaardigde in liet parlement] Martin is overleden. Hij was een der leden van de lersche Home-RuIc-partij en had vroeger eene 10-jarige depot tal ie-straf in van Diemensland ondergaan, wegens opruijende artikelen in een lersch blad. De Maandag II. in Ilyde-park gehouden Tichborne-meeting is zonder rustverstoring afgeloopen, ofschoon en wel 30000 personen aanwezig waren. Een optogt met verschillende muziekcorpsen en banieren en waaraan het parlementslid dr. Kenealy, de bekende advocaat, en het voormalige Parle mentslid de heer Onslow, een der grootste vrienden van den beruchtcn Orton, in een open rijtuig gezeten, dat een groot gedeelte van den weg door menschcn gelrokken werd, deelnamen, had zich, door verschillende hoofdstraten van Londen zijnen weg nemende, naar het park begeven. De menigte, die de eigenlijke meeting vormde, was voor een zeer groot deel uit werklieden, en wel uit de laagste klasse van deze, zamengesteld. Natuurlijk werd de onschuld van Orton enz. met geestdrift geproclameerd. Op een meeling van de landbouwers-unie, onder voorzitterschap van Joseph Arch, is besloten nogmaals eene aanzienlijke geldsom beschikbaar te stellen voor de buiten werk gestelde mijnwerkers in Zuid-Walcs. Op nieuw werd aangespoord tot emigratie, vooral naar Nieuw-Zeeland. FRASKKIJ K. Bij besluit van den president der republiek van 27 Maart is verboden de invoer en doorvoer van aardappelenafkomstig uit de Vereenigde Stalen en Canada, hetzij reglstreeks aangevoerd hetzij bij uitslag uit enïrepót, mitsgaders van alval van deze aardappelen en van zakken, vaten en andere tot de verpakking daarvan gediend hebbende voorwerpen. Het besluit is genomen op de voordragt van den minister van landbouw en koophandel en op de adviezen der akademie van wetenschappen en der algemeene maatschappij van landbouw. Naar men verneemt hebben eenige afgevaardigden een bezoek gebragt aan den minister van binnenl. zaken om de noodzakelijkheid te beloogen van de verwijdering van een prelect, die zich als een volijverig Bonapartist had doen kennen. De minister bad, volgens den Echo univ., verklaard dat het ontslaan of verplaatsen van ambtenarendie de bevelen hebben op gevolgd. hun sedert 24 Mei door de verschillende ministers gegeven, ver warring en beroering onder het ambtenaars-personeel zou teweeg brengen, dat de prefecten in hunne bediening moeten gehandhaafd worden en dat het, om de nieuwe meerderheid tevreden te stellen, voldoende zou zijn, als hij de prefecten naauwkeurige instructiën gaf aangaande hun toekomstig gedrag. Volgens genoemd blad zouden andere algevaardigden nogmaals een stap in dien zin bij den minister doen. De maire eener gemeente in het dep. Tarn-et-Garonne heeft boven de officiële stukken, in plaats van «République Francaise", gesteld: «Etat Franqais". Ook andere ambtenaren bedienen zich van die woorden. De Patrie, sprekende over gedeporteerden uit Nieuw-Caledonië, maakt de opmerking, dat, als het zoo voortgaat, de liberalen niet langer zoo voor een amnestie behoeven te ijveren, want binnenkort zullen wel alle veroor deelden ontsnapt zijn, door de veel te wijde mazen van hel net. Het Journ. de Paris meldt dat kapitein Boyton, de Amerikaan, die een zwempak beeft uitgevonden, zich te Boulogne bezig houdt met het ma ken van toebereidselen om het Kanaal over te steken. Hij verwacht in 15 uren tijds den overtogl te kunnen maken. ITALIË. Te Rome had op Zondag 2! Maart de opening plaats eener kerk voor de Engelsche protestanten. Vroeger hadden de Engelschen aldaar slechts eene piaats voor godsdienstige zamenkomsten buiten de stad. Uit Venetie wordt aan de Perseveranza gemeld, dat aan de verwachte bijeenkomst lusschen den koning van Italië en den keizer van Oostenrijk meer en meer eene staalkundige beleekenis wordt gehecht. Het schijnt zich o. a. te bevestigen, dat voorloopige onderhandelingen zullen worden gevoerdten einde tot eenstemmigheid te geraken ten opzigte van de even tuele benoeming van een nieuwen Paus. Overigens worden groote toebe reidselen gemaakt, om het bezoek van keizer Frans Jozef op bijzonder feestelijke wijze te vieren. Er zal o. a. eene wapenschouwing worden ge houden te Vigonza, over een legercorps, zamengesteld uit twee divisiën en uit de reserve, onder aanvoering van den luit.-generaal Pianelli. DVITICULAND. Voor het uitbreken var. den Fransch-Duitschen oorlog hadden de Fran- schen het plan gevormd, langs den Rijn gepantserde kanonneerbooten te slationeerenter bescherming hunner Rijnkusten. Zij zijn er echter nimmer gekomen en na genoemden oorlog hebben de Duilschers dit plan opgevat en zou thans met twee vaartuigen een proef worden genomen. Deze zijn reeds geheel gereed en uitgerust. Volgens de Nordd. Allg. Ztg. zou in de eerstvolgende maand een proeftogt worden ondernomenen misschien ook een kleine schietoefening in de nabijheid van Keulen. Eerst daarna zal een bepaald oordcel over de praclisclie doelmatigheid dezer voorgenomen plannen te vellen zijn. Aan de Köln. Zeil. meldt men uit Berlijn: Het is aan de aandacht niet ontsnapt dat de meeste uit Pruissen verdreven Jezuïten en andere katholieken eene loevlugt in Nederland hebben gezocht en langs de grenzen de agitatie voortzetten, wegens welke zij het land waren uitgezet. Mits dien "is de regering er op bedacht, voor zoover mogelijk dat drijven tegen te gaan. Te dien einde heeft zij de noodige voorschriften gegeven voor een streng toezigl en andere maatregelen in de grensdistricten. Op 13 April zal een aanvang worden gemaakt met het proces tegen de hooiden van hel Vrouwen- en Meisjes-Vercinhetwelk door de politie op 26 Augustus van het vorige jaar is gesloten. De regtsvervolging, door hel hof tegen de hoofden van dat Verein ingesteld, steunt op het bewijs, dat die Vereeniging berustte op gelijke grondslagen als de Parijsche Com mune. Van de 9 beschuldigden, alle vrouwen, zoo gehuwden als onge- huwden, heeft de jongste den leeftijd van 25, de oudste dien van 43 jaren bereikt. In den Folksstnal, het officiële orgaan der vereenigde Duitsche arbei derspartij, wordt met klem aangedrongen op hel herstel van liet koninkrijk Polen. Daaromtrent wordt gezegd, dat de verdeeling van dien voormaligen staat den band vormt, welke drie militaire, despotieke regeringen omsnoert. Wordt Polen weder tot een onafhankelijken staat, dan wordt die band ont knoopt en worden daarmede groote hinderpalen uit den weg geruimd, die tot heden der bevrijding van de Europesche volkeren in den weg staat. In Zwitserland is men lot de ontdekking gekomen dat er eene massa valsch geld in omloop is. Volgens het onderzoek, heelt men zich uitslui tend toegelegd op het namaken van twee-frankstukken met het jaartal 1874. In vorm en voorkomen zijn zij volkomen gelijk aan echte stukken. Slechts door middel van indompeling in bijtend vocht laat het namaaksel zich ter stond van de echte stukken onderscheiden. 'sGRAVENHAGE, 1 April. Een heden ontvangen regeringstelegram van Atchin luidt: In Groot-Atchin viel in den laatslen lijd niets bijzonders voor. Over het algemeen was de gezondheidstoestand niet verbeterd, maar

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2