LEIDSCHE W. COURANT. DONDERDAG 1 APRIL. STA OS-BE R IC» T E N. INNENLA.MiSCÜE BERSGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ,3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 sjaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N". 10 blad 10) der Handelingen van den Gemeenteraad. 0e Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden, Gezien art. 31 der wet van den 4deo Juli 1350 Staatsblad n". 37); Doet te weten, dat de iijsten der kiezers van leden voorde Tweede Kamer der Stalen-Generaalde Provinciale Stalen en den Gemeenteraad op heden zijn geslotenop nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 31 Maart 1875. v. d. BRANDELER. li. C3 f LEIDEN 31 Maart. Niet lang geleden werd liet Nederlandsclie publiek verweten, dat het een Duitscher, die de in zijn taal overgezette meesterstukken der Engelsche letterkunde aan een Hollandsch auditorium voordroeg, bewierookte. Dit verwijt kwam ons onwillekeurig in de gedachtentoen wij gisteren avond in het gebouw de Loge de dramatische soiree van den heer Beaumont bijwoonden. Een zeer kleine kring toehoorders was daar bijeen om de voordragt van Shakespere's «Macbeth" in het Engelsch te genieten. Toch zij het zonder overdrijving gezegd, dat de voordragt van den heer Beaumont niet minder belangstelling waardig is dan die van den heer Linde, te meer, omdat hij Shakespere vertolkt in de taal waarin hij heeft geschreven. En niet alleen droeg de heer Beaumont uit dat drama de treffendste scènes met talent en indrukwekkende zeggenskracht voor, zijne toelichting omtrent des dichters wijze van schrijven, omtrent de verschillende uitgaven van zijne werken enz.gaven blijk van eene studiewelke zijne voordragt voor den liefheb ber der Engelsche letterkunde liooger belangrijkheid verleent. Aanstaanden honderdag zal de heer Beaumont «Christmas Carol" van Dickens voordra gen en Zaturdag avond «Hamlet". Afgaande op deze proeve van zijn dra matisch talent, durven wij de bijwoning der volgende soirees met drang aanbevelen. De minister van binnenlar.dschc zaken heeft bekend gemaakt dalvol gens bij de regering ontvangen ambtsberigt, van !5 November 1875 tot 15 Febniarij 1876, te Algiers eene tentoonstelling van Algerijnsche voorwerpen van landbouw, nijverheid, handel, kunsten en wetenschappen zal gehouden worden. Eene der vijf afdeelingen, waaruit de tentoonstelling zal beslaan, is bestemd voor voorwerpen in het buitenland vervaardigd uit grondstoffen van Algerijnschen oorsprong, voor werktuigen, gereedschappen enz. van vreemden oorsprong en geschikt voor land-, tuin- en mijnbouw, alsmede voor huisdieren. Door de llollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij is een adres tot de eerste kamer gerigtwaarin die kamer verzocht wordt hare goedkeuring te onthouden aan het wets-ontwerp, houdende regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen. De adressante is van oordeel, dat het ontwerp, zonder eenig nader technisch onderzoekin de tweede kamer in beraadsla ging genomen en goedgekeurd: 1°. als policiewet zich noodeloos en onwettig mengt in de particuliere zaken der ondernemingen; 2°. de aansprakelijkheid der ondernemingen uitbreidt en tevens hare vrijheid geheel beperkt; 3°. ver kregen regten schendt; 4°. de meeste onderwerpen bij besluit wil geregeld zien, hetgeen deels is onwettig, deels ongeraden, terwijl het ontwerp in werkelijkheid ten slotte de regeling van het spoorwegen niet bevat, maar aan de particuliere inzigten der regering overlaat. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij. Tegen woordig waren een zestigtal aandeelhouders uitbrengende 64 stemmen. De balans over 1874 werd goedgekeurd en daarbij het dividend vastgesteld op 65.90 (ruim 6% pCl.)waarvan in October 1874 reeds is uitbetaald 20 «n alzoo nog door de aandeelhouders te ontvangen 45.90. Met algemeene stemmen werd besloten tot den aanleg van een zijtak van den Oosterspoor- naar het koninklijk paleis liet Loo bij Apeldoorn, ten einde het meest doeltreffende gerief aan Z. M. den koning te verzekeren bij het gebruiken van de spoorgemeenschap. De volgens de rooster aftredende commissaris D. van der Vliet werd als zoodanig herkozen Eenige aandeelhouders vestigden de aandacht van het bestuur op de wenschclijkheidin het algemeen belang, der bevordering van een spoorweg Amersfoort-Wageningen Nijmegen, door bijv. de exploitatie van die lijn op zich te nemen. Door Z. M. den koning is afwijzend beschikt op het verzoek van C. Verwey, om vermindering van de straf, waartoe hy door het prov. geregts- hof van Utrecht en vervolgens door den hoogen raad der Nederlanden was veroordeeld, zijnde 12 jaar tuchthuisstraf wegens manslag op den persoon van Kunst te Utrecht. -- Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 27 Maart van Batavia naar Nederland vertrokken. Het stoomschip Conrad is op dien dag te Port- Saïd aangekomen. Door de arrond.-regtbank te Brielle is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt ter vervulling van de vacerende betrekking van kantonregte te Brielle: mr. C. Stemberg, kantonregter te Sommelsdijk; mr. W. A. van der Hoop, kantonregter te Oud-Beierlanden jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, griffier bij het kantongeregt te Brielle. Door den gemeenteraad van Gorinchem is besloten by Z. M. den koning in hooger beroep te komen tegen eene beslissing van gedep. staten van Znidholland, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan een raadsbe sluit tot hel aangaan eener geldleening van ƒ50000, ten doel hebbende den aanleg of de voltooijing van werken van openbaar nut, als het afwerken van een nieuw rioolstelsel en andere soortgelijken. De weigering is daarop gegrond dat de voorgestelde geldleening, aanvankelijk slechts met ƒ500 jaarlijks, en over enkele jaren, wanneer het afloopen van andere geldlee- ningen dat beter mogelijk maaktmet 1500 jaarlijks afgelost wordende, eerst over ruim 30 jaren geheel gedelgd zal wezen, hetgeen aan gedep. staten minder doelmatig voorkomt. Onder Barendrecht bevond zich Maandag 11. zekere L. Z. in een met twee paarden bespannen wagen op den weg. De paarden geraakten op hol en de man werd uit den wagen geworpen, zoodanig, dat het voertuig over hem heen ging. De man was oogenblikkelijk dood. Te Amsterdam had Maandag 11. op de Westerbegraafplaats de onthul ling plaats van het gedenkteeken op het graf van dr. L. S. P. Meyboom. Ten 2 ure begaven zich de familieleden en de genoodigden, voorafgegaan door de commissie, door wier zorg het gedenkteeken was verrezen, naar de plaats, waar het stoffelijk overschot van Meyboom rust. Nadat allen zich in een kring geschaard hadden, nam de heer Schullz het woord. In ge voelvolle woorden bragt hij hulde aan de nagedachtenis van den overledene, en het was hem een hoogst aangename taak, namens de commissie, aan de weduwe en kinderen het eenvoudige gedenkteeken te mogen aanbieden. Daarop werd het omhulsel van het gedenkteeken weggenomen, en aan het oog vertoonde zich een eenvoudig, doch smaakvol gedenkteeken, bestaande in eene pyramide van hardsteen. Aan de voorzijde daarvan leest men den naam «Meyboom", omgeven door een immortellenkrans, daaronder op een marmeren plaat in vergulde letters: «Een godsdienstig vólk eert zijne pro feten." Aan de linkerzijde ziet men een opengeslagen bijbelboek, waarop voorkomen: «1 Cor. 2 vers 2, 1 Nov. 1854 en Mat tb. V vers 16, II Octo ber 1874." Aan de regterzijde zijn attributen aangebragt, en op den graf steen slaat de naam van den overledene, met de datums van zijn geboorte en sterven. Na de toespraak werd door eene zangvereeniging een lied aangeheven. Toen de laatste toonen waren weggestorven, nam mr. J. W. Tydcman, bij dringende afwezigheid van de oudere zonen van den overledene twee jongere stonden diep bedroefd naast hem namens de familie het woord, om onder dankbetuiging aan de commissie te verklaren, dat zij het monument aanvaardde. Naar men verneemt zal de heer dr. G. van Gorkom, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, zijne bediening nederleggen en zich be schikbaar stellen voor een beroep bij de Remonstranlsch gereformeerde kerk. (u. C.) Men meldt uit Groningen: Zondag vierde de oudste inwoner van deze stad, Abraham Levic van Leer, zijnen honderdsten verjaardag. De oude man is arm en heelt nooit anders dan gebrek gekend, maar was daarbij steeds tevreden. Van onderscheidene kanten werd hij thans bedacht. Nog meldt men uit Groningen dat wederom een Nederl. vaartuig, het schoenerschip Geert Hertvy", kapt. T. Smit, op reis van Dantzig naar

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1