BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. laud te maken, men het rpjk splitsen moest in vier groote kiesdistricten. Anderen gingen niet zoo ver. Lijnregt stond daar tegenover het met warmte verdedigd gevoelendat enkele districten het meest bevorderlijk zijn aan de zuiverheid der keuzen. In dien geest hadden deze leden thans de herzie ning der kiestabel willen doen plaats hebbenzoodal splitsing van eenige der bestaande districten werd voorgesteld. Zelfs meende men dm maatregel ook op Amsterdam te moeten loepassen. Het meerendeel der leden wenschtc zicii te dezer gelegenheid niet op het veld van dergelijke beschouwingen als de voorafgaande te begeven. Zoo lang de bepaling van art. 99 der kieswet bestaatmoet zij worden uitge voerd. De herziening der kiestabeldoor de toeneming der bevolking nood zakelijk geworden, kan niet wachten op cenc nieuwe regeling van den census, waarvan dan toch, blijkens de sedert 1RG9 verkregen ondervinding, de aanneming zeer twijfelachtig is. Vrij algemeen werd de aanmerking ge maakt, dat de voordragl niet genoegzaam is toegelicht. Nergens bleek van een algemeenen regel, van een leidend beginsel, dat daaraan ten grondslag ligt. Naar het oordeel van onderscheiden leden is de tegenwoordige voor dragl onaannemelijk, omdat zij op een verkeerden grondslag rust. Die stelling vond evenwel vrij wat tegenspraak. De meerderheid der in de af- dcelingen tegenwoordig zijnde leden verklaarde zich ten stelligste tegen het voorstel omtrent Amsterdam. Met de vorming van een nieuw district Ber- gen-op-Zoom had men over het algemeen vrede. Ten opzigie van meer ondergeschikte punten, lot de indeeling der distric ten betrekkelijk, deden enkele of meer leden opmerken dat men gaarne deze gelegenheid had te baal zien genomen om van Leiden een enkel dis trict te maken, dal dan zooveel mogelijk uit de stad zelve bestond. Bij een goed geordend kiesstelsel behoort een brandpunt van intellectuele ont wikkeling ais Leiden een zelfstandig district te vormen. Veur, Stompwijk. Voorburg en Zegwaard zag men liever bij Delft blijvenin plaats van naar Leiden-te worden overgebragt. Naar aanleiding van dezen uitslag der overweging heeft de commissie van rapporteurs gemeend met de regering over de volgende drie punten in over leg te moeten treden: 1°. Maakt de regering bezwaar om de adviezen van gedeputeerde staten, die over de wijziging der kiestabel zijn gehoord, ter inzage van de leden der kamer over te leggen 2°. Is de regering in staat de opgaven van dc cijfers der bevolkiug op 31 December 1874 voor geheel het rijk aan de kamer mede te deelen? 3°. Is de regering, na kennis te hebben genomen van de bezwaren, tegen het herscheppen van Amsterdam in een zevenvoudig district geopperd en in het tegenwoordig verslag ontvouwd, bereid aan die bezwaren tegemoet te komen? Zoo ja, op welke wijze? Of volhardt zij in haar oorspronkelijk voornemen, en welke afdoende gronden zijn dan daarvoor aan te voeren? -. De minister van binnenlansche zaken heeft daarop geantwoord: 1°. dat hij lot zijn leedwezen zwarigheid moet maken om de adviezen van gcd. stalen over de wijziging der kiestabel over te leggen en zich voorbe houdt de bijzondere redenen van dit bezwaar bij de beantwoording van liet voorloopig verslag op te geven; 2". dat de bevolking des rijks op uit». December 11. 3,768,322 zielen be droeg, zoodat het getal leden der kamer bij toepassing van art. 77 der Grondwet met drie zal moeten worden vermeerderd, waartoe eene wijziging der tabel bij de beantwoording van het voorloopig verslag zal worden ingediend. 3". dat de sedert ultimo December 1873 loegenomene bevolking zoowel der hoofdstad als van de daaraan grenzende gemeenten de gelegenheid aan biedt om aan de geopperde bezwaren tegen de uitbreiding van het kiesdis trict Amsterdam voor een zeer groot deel te gemoel te komen, zooals nader bij de beantwoording van het verslag zai worden aangetoond. 'sGRAVENlIAGE, 26 Maart. Z. M. heeft, met intrekking van het besluit van 13 Mei 1870, aan den afgetreden minister van marine L. G. Brocx, met ingang van 18 Dcc 1873, toegekend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van ƒ4000 's jaars. liet prov. geregtshol in Zuidholland beregtte gisteren twee strafzaken van weinig beteekenis. Daar de in de tweede plaats behandelde zeldzaam voorkomt, wordt eene korte vermelding er van niet overbodig geacht. De qualificatie aan het hier- bedoelde feit gegeven, was diefstal op den openbaren weg met behulp van geweldoefening, welke sporen van kneuzing heeft nagelaten. Als bedrijver hiervan was voor den regter geroepen een jongeling van 20 jaren, vracht rijder te Gorinchem, die reeds meermalen ter zake van mishandeling met de justitie kennis maakte en in wiens dagelijksch leven verschillende minder prijzenswaardige daden vallen op te merken. Den 25steD Januarij jl. verliet hij des avonds ten 11 ure een bordeelhuis te Gorinchem en vergezelde van daar een inwoner van Spijk een eind weegs op den Spijkschen dijk. Gekomen, waar zich de watermachine van den heer Viruly bevindt, geloofde hij den ander, zekeren v. d. SL, ver genoeg te hebben begeleid. Hij wierp zich op dezen, diende hem een forschen slag tegen het hoofd toe en ontnam hem den inhoud van een graauw linnen zakje, bestaande in een paar rijksdaalders en guldens. De rijksveldwachters, die van den beleedigde en bestolene het gebeurde vernamenen bij den man de gemelde verwonding opmerktenbekwamen na ondervraging eene volle dige bekentenis van den besch., maar deze ontkende gedurende dc instructie en ook heden ter teregtzitting volstandig alle schuld. Desniettegenstaande hield adv.-gen. nr. Terpstra de beschuldiging vol en cischle eene veroor- dceling van 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. van Gigch betoogde dat het ten laste geiegdc niet naar eiscli van regten was bewezen en ver zocht de vrijspraak van cliënt, liet hof, na eenig verwijl uitspraak doende, oordeelde de schuld van besch, voldoende gestaafd en legde hem eene ge vangenisstraf van l jaren op. Zijne jeugdige leeftijd en het gering bedrag van het gestolene werden als verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Eergisteren avond hield de Haagsche afdeeling der vereeniging "Volks onderwijs'' onder de leiding van mr. J. J. van Geuns, ondervoorzitter, eene openbare huishoudelijke vergadering. N. a. van de mededeeling van den voorzitter, dat het hoofdbestuur had besloteil aan de afdeelingcn over te laten de vraag, of zij ook bij politieke verkiezingen krachtig behoorden op te treden, ontstond eene langdurige discussie, waaruit bleek, dat de vergade ring, ofschoon niet gezind zich in eene politieke kiesvereeniging op te lossen, het van groot belang achtte dat de vereeniging «Volksonderwijs" bij politieke verkiezingen haren invloed deed gelden. Eene motie van m', G. Belinfante: «De vergadering besluit, dat bij verkiezingen voor de tweede kamer der staten-generaal, voor de provinciale staten en voor den gemeente raad, van wege het bestuur der afdeeling, telkens na eene voorafgaande huishoudelijke vergadering, dc kiezers worden voorgelichtomtrent de vraag, wie der gestelde kandidaten met liet oog op de belangen van het openbaar onderwijs de meeste aanbeveling verdient", werd eenslemming aangenomen. Hiermede was het beginsel beslist. Maar nu ontstond de vraag ol het niet wenschelijk is vóór dc aanstaande Junij-verkiezingen alsnog eene meeting te houden, ten einde de kiezers tot deelneming aan de stembus in het be lang van onkreukbare handhaving der schoolwel op te wekken. Over die vraag heerschtte eenige verdeeldheid. De motie van mr. Borgesius, tot het houden eener meeting, werd met groote meerderheid door de vergadering aangenomen, daar zij eene opwekking tol dc kiezers, iu den heelen ver kiezing-strijd onder alle omstandigheden noodzake ijk keurde; terwijl dj vergadering zich eindelijk, eveneens met gelijke meerderheid, verklaarde vóór het voorstel, ook door den heer Borgesius gedaan, om aan dc aangenomen motie reeds uitvoering te geven bij de aanslaande herslemming voor den gemeenteraad en de heeren Mouton en Uyllenhooven, als bepaald erkende voorstanders der beginselen door de vereeniging beleden, bij openbare aan kondiging aan de kiezers aan te bevelen. S3 H 4S E 5, A S Et. LONDEN 25 Maart. Het lagerhuis heeft, na langdurige discussie, waaraan een aantal Ier- sche leden, met den heer Butt aan het hoofd, ter bestrijding van het voor stel, en de procureur-generaal voor Ierland, de heer Ormsby, en de heer llisraëli zelf, ter verdediging er van, deelnamen, met 261 tegen 69 stem men besloten, de tweede lezing te doen plaats hebben van het wetsvoorstel tot bewaring van den vrede ia Ierland. Daarna is het huis tot Maanda» 5 April uiteengegaan. De New York Tribune kondigt aan, dat zekere Mark Grayson, een tooncelspeler, schrijver en wandelaar, onderneemt om, te beginnen met 3 April, eene wandeling rondom de wereld te doen, die in 600 dagen zal moeten zijn ten einde gebragt. Op den afloop is eene weddenschap van 25000 dollars aangegaan. Grayson zal op den genoemden dag van het stadhuis te New-York vertrekken en moet aldaar op Donderdag 23 Novem ber 1876 terug zijn. De afstand, dien hij loopen moet, bedraagt 1922(1 mijlen, zoodat hij dagelijks meer dan 32 mijlen zal moeten loopen. Een groot deel der wandeling moet op Oceaan-booten geschiedenals wanneet Grayson aan boord zijn gemiddeld aantal mijlen zal moeten loopen. Mogt hij hierin door een of ander worden verhinderd, dan zal hij het verzuimde aan den vasten wal inhalen. Graysons weg loopt voor hel grootste gedeelte, 15712 mijlen, over land, maar de overige 12935 mijlen moeten aan boord worden afgelegd. De stoomschepen, welke in den laatsten tijd de reis van New-York naar Liverpool maakten, ontmoetten op hun weg zwaar drijfijs en vele ijsbergen. Een hunner ontmoette een reusachtig ijsveld van ongeveer 3! kilometer breed en 48 kilometer lang. F IS A IV ïi n IJ! K,. Men verwacht dat nu de regering geene magtiging heeft ontvangen van de nationale vergadering om de aanvnllings-verkiezingen uit te stellen, zij in de volgende maand twee verkiezingen zal uitschrijven, in de departe menten Lot en Cher. Voor beide verkiezingen worden reeds candidate» genoemd. Het Journ. des Déb. verzekert, dat de regering van plan is eea onderzoek te doen instellen naar de omstandigheden, waaronder indertijd aan gewezen ambtenaren van het keizerrijk pensioen is verleend. Op onderscheidene plaatsen zijn door het bestuur maatregelen genomen tegen de verspreiding van Bonapartistische geschriften en enkele personen, die wat al te luidruchtig den sterfdag van Napoleon lil hadden herdacht, zijn tot geldboeten veroordeeld. Dezer dagen stonden voor den krijgsraad vijf personen teregtbeschul digd van tijdens de Commune in klooslergestichtcn in de rue Picpus, It Parijs, allerlei daden van geweld te hebben gepleegd. Drie hunner zijn vrijgesproken, twee werden veroordeeld lot twee jaar gevangenisstraf. Dingsdag II. zijn te Parijs, op het terrein van de gasfabriek te li Villette, in den luchtballon Zenith, die 3000 kubieke meters gas bevat, opgestegen de hh. Gaston en Albert Tissandier, Croce-Spinelli en Jobert, uitsluitend tot het doen van wetenschappelijke waarnemingen. De luchtrei zigers hebben voor twee dagen levensmiddelen en een aantal postduiven medegenomen. De kosten worden gedragen voor een deel door den staat, voor een deel door geleerde genootschappen. MADRID, 25 Maart. De Carlisten hebben de omstreken van Hourbil ont ruimd. De Carlistische bende van Camacho is geheel vernietigd.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2