LEIDSCIIE COURANT. 1875. 72. ZATURDAG 27 MAART. BlNNENLANDSCllE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Uithoofde van het Faasehfccst zal er Maandag avond geene Courant worden uitgegeven. LEIDEN, 26 Maart. De Staatscourant bevat de volgende nominative opgave van de Europesche officieren, Onder-officieren en soldaten, die, na van Aijeh te zijn geëvacu eerd, zijn komen te overlijden, voor zooverre daaromtrent lot op den 30itl" Jantiarij 1875 bij het departement van oorlog in Nederl. Indië kennisgave is bekomen (9de vervolg). Deze lijst bevat de volgende namen: W. Walraven, J. Best, J. B Jonker, J. Groeneveld, A. H. M. Hessels, C. L. Iliano. Bij het ingediende ontwerp tot wijziging der wet voor de nationale militie wordt voorgesteld de sterkte te bepalen op 67500 manjaarlijksche ligling van 13500 man. De zeemilitie bedraagt niet meer dan 1000 man. Het ontwerp bevat cenigc verbeteringen in de bestaande wetten, waarvan de ondervinding het wensclielijke of noodzakelijke heeft aangetoond. De strekking der voornaamste bepalingen is vermeerdering van het maximum of sterkte der militie, verkregen door beperking van hel thans overdreven getal vrijgestelden en tevens het bekomen van meer elementen voor onmis bare militie-kaders. Onder anderen wordt bij een oneven getal broeders bet grootste getal dicnstpligtig. Binnen kort zal bij de firma E. J. Brill te Leiden het licht zien een gedeelte van een Japansche encyclopedie in den oorspronkelijken tekst, met Fransche vertaling, bewerkt en uitgegeven door den heer L. Serrurier, eand.-notaris te Leiden, die zich sedert eenige jaren, onder leiding van prof. Hoffmann, op de studie der Japansche taal toelegt. Wij waren in de gele genheid den te Leiden gedrukten Japanschen tekst in te zien en kunnen niet genoeg bewonderen de zorg, waarmeè hij is weergegeven. Dit is het tweede Japansche boek, dat hier te lande het licht ziet; het eerste bevatte de Japansche tractalen, met de vijf mogendhedeu gesloten in 1862, bezorgd door prof. Hoffmann. Vad Bij kon. besluit van 1 Nov. 1874 is goedgekeurd het reglement van de vereeitiging "Het eereteeken voor belangrijke krijgsverrigtingen", onder be scherming van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, opgerigt te 's Gra- veahage 1 ^November 1869. Naar inen verzekert, heeft de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij zich belast met den aanleg van een spoorweglijn tusschen Leiden en Woerden, mits door de gemeente Leiden daartoe wordt bijgedragen voor eens een som van 109,000, te betalen bij de opening van de nieuwe lijn. (A. C.) In eene algemeeue vergadering van het kon. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië zijn, in plaats van de aftredende, tot nieuwe bestuurders benoemd de hh. mr. D. J. baron Mackay, prof. dr. A. W. T. Juynboll te Delitjhp. mr. J. K. W. Quarles van Uflord en prof. mr. P. A. van der Lith te Leiden. Het stoomschip Conrad is in den namiddag van den 24'" Ie Napels aangekomen en des avonds van daar vertrokken. Volgens hier te lande ontvangen berigt is de lelegraphische gemeen schap tusschen Batavia en Padang verbroken. Te Botterdam werd gisteren eene buitengewone vergadering gehouden van de kiesvereeniging «Burgerpligt", aldaar, waarin aan de orde was ge steld de behandeling van het vraagstuk der riolering en stads-reiniging. Behalve door de leden werd deze vergadering ook bijgewoond door een aantal gasten o. a. door den inspecteur voor de geneeskundige dienst in Zuidholland, den directeur der stads-reiniging tc Delft en den heer van de Blocquerie, pachter der faecaliëuvolgens hel Licrnur-stelsel te Leiden ver zameld. Na uitvoerige besprekingen werd de volgende motie aangenomen: «eene betere regeling van den afvoer van faecaliën straat- en ander vuil is in het belang der volksgezondheid dringend noodzakelijk." In den loop der discussien was door een der aanwezigen gewezen op d« moeijelijkheden die men ondervond bij het afzetten der faecaliënvolgens het Liernur-stelsel verkregen. Te Amsterdam wist men niet hoe er al te komen; te Leiden was het contract door den pachter opgezegd. De heer van de Blocquerie zeide daarop de vergadering uit eene dwaling te willen keipen, waarin men haar alligt zou brengen. Ilij pachtte de faecaliën eerst voor ƒ0.30 per 100 kilo en gaf later vrijwillig 0.40. Nu zou ikzeide spreker, volgens het pacht-contract voor ƒ0.10 meer per 100 kilo dat con tract weer hebben kunneu verlengen, doch intusschen valt het voor dat Amsterdam geen afnemer vindt en nu zag ik niet in waarom ik voor ƒ0.50 zou koopen wat elders voor niet te krijgen was en dus zeide ik het con tract op. Doch ik geef de verzekering dat ik zeer tevreden was over het resultaat der faecaliënbemesting en met /O.40 te betalen steeds een voor- deelige zaak heb gemaakt. Bij de gisteren te Haarlem door de Amsterdamsche kanaal-maatschappij gehouden verpachting van 237 hectaren grond in den llonlrakpolder, ter bezaaijing met zomergewas, is de opbrengst bij doorslag geweest 78 per hectare. Op den 29slc0 dezer zal op de Wester-begraalplaals te Amsterdam het gcdenktecken op het graf van dr. L. S. P. Meyboom plegtig worden onthuld. De Veend. C. deelt het volgende mede: Bij alle klagten over de stof felijke en prozaïsche rigting van onzen lijd moge uit de volgende geschiedenis eens weder hare overdrijving blijken. In 1869 overleed te Veendam de heer S.gewezen scheepskapitein, zijne vrouw met 4 meisjes in hulpbehoevenden toestand achterlatende. Spoedig daarna stierf ook de moeder en nu stonden de vier weezen hulpeloos bij eene oude grootmoeder, die, schoon met geheel hare ziel aan hen gehecht, evenmin bij magte was in het onderhoud harer kleinkinderen te voorzien. Onderloos en arm, ziedaar eene treurige toekomst. Daar komt eensklaps uit een ander werelddeel, uit Zuid-Afrika, de tjjding dat eene naauwe bloedverwante, eene zuster des kapiteinste Natal, in kinder- ioozen echt met een geneesheer levende, bereid is de weesjes tot zich te nemen en voor hunne gcheele opvoeding te zorgen. Maar... voor overtogt en uitrusting moet er ƒ1500 zijn en de lieve kleinen hebben niets. Ds. C. P. de Groot, een beroemd bedelaar voor ongelukkigenvat dadelijk het werk der barmhartigheid op en roept: wie helpt mij? Van alle oorden in Nederland stroomen de giften naar den menschenvriend, die alras het be drag voor hel edele doel bijeenziet. Dezer dagen reeds zijn zij onder zijn geleide naar Botterdam vertrokken, om van daar naar Londen te gaan en dan de verre reis per boot eerste klasse verder te volbrengen. Op de Scheldeniet verre van Bathis gisteren morgen een tjalk aan gevaren door eene zeestoombootwaarvan het gevolg was dat eerstgenoemd vaartuig in de diepte wegzonk. Dat vaartuig kwam met steen geladen uit Belgie en was bestemd naar Sas van Gent. Het personeel aan boord bestond uit 9 personen, onder welke 6 kinderen. Naar men zegt hebben de kleinen hun gral in de golven gevonden, liet is te hopen dat dit berigt nader zal blijken overdreven te zijn geweest. liet prov. geregtshof in Limburg heeft uitspraak gedaan in zake J. H. Claessens, spoorweg conducteur, en W. F. Mandersmit, remmer, beschul digd van diefstal van 13 flesschen champagne-wijn uit een der geplombeerde waggons van den spoorweg Grand Central Beige, op 17 Dec. 11. in vereeni- ging gepleegd, liet hof heeft de ten laste gelegde feiten als wettig en over tuigend bewezen aangenomen en die gequaliceerd, voor Claessens: diefstal door een xoermansbediende van goederen die hem als zoodanig waren toe vertrouwd; voor Mandersmit: diefstal met braak op eene plaats die niet bewoond is te beschouwen. Onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeelde het hof de beide beschuldigden tot cellulaire gevange nisstraf, eerstgenoemde voor den tijd van achttien, laatstgenoemde voor dien van negen maanden. Thans ziet het licht het voorloopig verslag van de commissie van rappor teurs van de tweede kamer der staten-generaal over het wets-ontwerp tot herziening van de tabel, bedoeld in art. 99 der wet van 4 Julij 1850. Daaruit blijkt, dat eenige leden zich teleurgesteld betoonden. In een paar der afdeelingen werd de noodzakelijkheid eener afdoende census-herziening op den voorgrond gesteld. Het4hadalthans bij enkelen, bevreemding ver wekt, dat de minister van binnenl. zaken thans het stilzwijgen bewaarde over dezen grooten maatregel, of dien ingewikkeld, met alle andere wijzi gingen in de kieswet, naar een volgend zittingjaar verwees. Hij had zich dan toch vroeger een warm voorstander van census-verlaging getoond, en op eene daaromtrent gedane vraag, bij de jongste beraadslaging over de be- groolingswetleneen antwoord gegeven, dat het doen van een beslissenden stap in die rigting zonder al te lang uitstel scheen te beloven. Wat de indeeling der kiesdistricten betreft, vond het gevoelen verdedi ging, dat als de Grondwet verbiedt een enkel kiesdistrict van het gansche

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1