LEIDSCHE COURANT. 70. DONDERDAG 25 MAART. «3?AGIST 21 VISSCHGRiJ. KINNEN LAIN DSCHE RbiliGTEiN. STADS - BE R IC il TEN. De Courant verschijnt degelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmen der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel tneer 25 cents. ^rrTTgt.'-.-.jgan. n Bij deze Courant wordt verzou den van den Gemeenteraad. [,V«. 9 bind 9) der Handelingen De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1875/6 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot into feniiig der vissc/iarijdat de blanco verzoekschriften ter bekoniing daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij,behoor lijk ingevuld en onderteekendvóór den 15"1™ April dezes jaars moeten terug bezorgd zijnten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomeu van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte niet pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is. van heden af, mede gratis, ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Maart 1875. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te welen dat de opgaaf van de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in deze gemeente, voor de wijken V en VI, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd, en dat de Commissie voor de herziening zitting zal houden op Woensdag den 7JeD April aanst., des namiddags van 1 tot 3 uren, in een der lokalen van het Raadhuis, lot hel geveu van inlichtingen aan be langhebbenden. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 23 Maart 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 24 Maart. De afdeeling Leiden en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw hield op den 23st,n dezer eene openbare vergadering, waarin onder anderen behandeld is eene missive vau Z. E. den minister van binnenl. zaken aan het hoofdbestuur, omtrent een voorstel van de afd. Alphen om geene uit voering te geven aan het verbod van weiden van vee op stukken land, belendende aan besmet verklaarde stukken, waaraan de vergadering mede hare goedkeuring hecht, als van gelijk gevoelen dat deze maatregel voor dc veehouders zeer nadeelige gevolgen kan hebben. Er werd besloten dal deze afdeeling lid zal worden van de vereeniging «hel Nederlandsche Rund- veestamboek"; adhaesie Ie schenken aan het voorstel van het hoofdbestuur om ƒ500 te bestemmen tot inzending van wege de maatschappij voor eene verzameling granen, zaden, boter, kaas enz. op de internationale tentoon stelling in 1876 te Philadelphia te houden. De rekening van den penning meester werd opgenomen en goedgekeurdsluitende met een nadeelig saldo van 69.36$. Hierna hield de lieer W. Boomkamp van Noordwijk eene belangrijke voordragt over plantenkunde in het algemeen, en verschafte de tegenwoor dig zijnde leden door zijne aangename en duidelijke voordragt, opgehelderd door teekeningen en levende voorwerpen uit het plantenrijkeen genotvollen en leerzamen avond. De afdeeling hoopt dan ook dal hij meermalen als spreker zal optreden. Uit Warmond meldt men ons dat zich gisteren aldaar een hond heeft vertoond, die alle teckenen van dolheid had. Nadat hij verscheidene honden had gebeten is men er in geslaagd hem dood te schieten. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 22 Maart is aan van Leeuwen en Swerver te Alkmaar, voor het tijdvak van Vrijdag 2 April tot en met Vrijdag 14 Mei 1875, vergunning verleend voqj eene stoombootdienst tot vervoer van vee voor het stoomgemaal de Lijnden (Vijf huizen) naar Leiden en tusschengelegen plaatsen. Door den uitgever G. L. Funke, te Amsterdam, is de 5' druk van Multatuli's vVorstcnscbool" in den handel gebragt. Door dc opvoering van dit drama is de uitgever er toegekomen, dit meesterwerk, dat eigenlijk deel uitmaakt van de bundels «Idëen van Mullatuli", door hem uitgegeven, afzonderlijk voor bet publiek beschikbaar te stellen. Aan deze uitgave zijn toegevoegd het voorberigt van den eersten en tweeden en dat van dezen vijfden druk. In dat laatste brengt de schrijver den tooneel-direcleurcn Le Gras, van Znylen en Haspels openlijk dank voor het opvoeren van zijn drama en voor de wijze waarop zjj die taak volbragtenin het bijzonder den heer Haspels om dc artistieke wijs en eigenaardige, waardige opvatting der rol van koning George door hem vervuld. Van mej. Kruseman, aan wier initiatief de opvoering van di< drama te danken is en die ook de hoofdrol van koningin Louise vervulde, zwijgt de schrijver in dit voorberigt. Over bodig zou bet zijn onzen lezers de waarde van dit letterkundig gewrocht, na al wal er reeds over geschreven werd, bier le gaan betoogen. Voor een product van Nederlandsche letterkunde is een vijfde druk op zichzelf reeds genoeg sprekend. Deze druk ontleent zijne belangrijkheid nog daaraan, dat hij door den schrijver herzien werd tijdens de opvoering van zijn stuk. Met den l5,e0 Mei zullen, naar hel U. D. meldt, de volgende verplaat singen bij het corps van de geneeskundige dienst plaats hebben: De officier van gez. 2' kl. (majoor) van der Grijp, van Leeuwarden naar Maastricht; de officier van gez. 2e kl. (majoor) Pilgrim, van Delft naar Vlissingen; de officier van gez. lc kl. van Minden, van Venlo naar Doesburg; de officier van gez. le kl. de Ruiter, van Doesburg naar Roermond; de officier van gez. le kl Neiszenvan Maastricht naar Leeuwarden de officier van gez. kl. Genlis, van Woerden naar 's Hage; de officier van gez. le kl. Micho- rius, van Groningen naar Woerden; de officier van gez. lc kl. v. d. Goor- bergh, van 's Bosch naar Willemstad; de officier van gez. Ie kl. Thijs, van Nijmegen naar Venlo; de officier van gez. lf kl. van Eyk v. Voorthuyzen, van Gorkum naar Delft; de officier van gez. 2e kl. Dilg, van Roermond naar Utrecht; de officier van gez. 2e kl. Lugt, van Utrecht naar Gorkum; de officier van gez. 2e kl. Mestingh, van Leiden naar Middelburg; de officier van gez. 2C kl. Rtiysch, van Vlissingen naar Amsterdam; de officier van gez. 2e kl. Planlenga, van llelder naar Leiden; de officier van gez. le kl. ltip. van Naarden naar Gouda. In de 53e algcmeene vergadering der vereeniging van en voor Neder landsche Industriëelen zijn tot leden benoemd de lib. G. Stout te Tiel, gebr. Figée te Haarlem, vertegenwoordigd door den heer 11. Figée Jr. te Rotter dam, en gebr. van Wijk te Leiden, en tot lid-oprigter de lieer L. Pincolls van Rotterdam. De voorzitter deed daartoe namens het bewind bet voorstel in de volgende bewoordingen: «Eene bijzondere onderscheiding zou het bewind meenen verschuldigd te zijn aan den man, die in de laatste jaren zich bij uitnemendheid verdienstelijk heeft gemaakt jegens de nijverheid in het algemeen, en die steeds in de eerste rijen wordt aangetrofïen, waar zij verlichte voorstanders en bekwame verdedigers behoeft. Hel bewind be doelt den heer L. Pincolls, lid der eerste kamer van de stalcn-generaal, di recteur der Rolterdamsche Handelsvereniging. Om ons alleen tot deze laatste instelling te bepalen, waarvan de heer Pincolls, de ontwerper en hooldleidcr is. het is li allen bekend in hoe menig opzigt zij uitnemende diensten aan de nationale nijverheid bewijst en hoe vooral zij bevorderlijk is aan de ontwikkeling der middelen van verkeer en gemeenschap te Rot terdam, aan welks tijdperk van nieuwen bloei zijn naam onafscheidelijk verbonden zal zijp. Hel bewindt stelt u voor, den heer L, Tincofls een plaats aan te bieden als lid-oprigter dezer vereeniging, zooals zij dat enkele malen aan mannen van algemeene verdiensten gemeend heeft te moeten doen, met den wensch dat de geachte voorzitter der Handelsvereniging daaruit zal willen zien, dat de leden dezer vereniging zijn onvermoede inspanning en voorspoediae werkzaamheid ten bate der algemeene welvaart ten hoogste waarderen." (Ned. Ind.) Naar men uit Parijs meldt, is aan mej. ,1. Quispel, gcb. te Dordrecht, eene eervolle vermelding toegekend dcor de leeraren der Sorbonne, afdeeling vrouwelijk middelbaar onderwijs, voor een letterkundig opstel, op het con- conrs bij het einde van den cursus 187374. In een buitengewoon Politieblad is gesignaleerd de persoon A. v. II. oud 46 jaren, ontslagen gemeente-ontvanger van Wotulrichcm, Rijswijk en Giessen tegen wien een bevei van aanhouding is afgegeven, wegens valsch- heid en verduistering van gelden der gemeenten. Hij is vermoedelijk naar België vertrokken. Het Pal. r. Just, deelt liet volgende mede: In den loop des jaars

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1