COURANT. 182& DINGSDAG 23 MAAKT. KI N IN' EN LAN! )SC H E H E li IET E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaars, binten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, Jranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 Maart. Bij de op heden op het raadhuis gehouden openbare aanbesteding van het verrigten van diepwerken in de stadsgrachten was de laagste inschrijver en is daarvan aannemer geworden J. Spies, te Leiderdorp, voor de som van ƒ1700. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ31.— ƒ6.10 en ƒ3.20, en de laagste prijzen ƒ30.50, ƒ5.50 en 3,10. Volgens mededeeling van. den Ned. Spectator heeft de heer 0. R. Paëhlig, officier van administratie bij de Nederl. marine, tijdelijk te 'sGra- venhage wonende, een door hem bij de eerste expeditie tegen Atjeh, op het strand bij het lijk van een bij de ontscheping der troepen gesneuveld pries ter, buitgemaakt Arabisch handschrift, een paar sura's van den Koran inhoudende, onlangs aan de academische bibliotheek te Leiden aangeboden, wgar het in dank ontvangen en bij de Üoslersche handschriften geïncorpo reerd is. De heer E. Cesar Scgers, predikant bij de Ncd. herv. gemeente alhier, heelt bedankt voor het op hem uitgebragte beroep bij de Waalsche gemeente te Haarlem. Door hh. kerkvoogden der Ned. herv. gemeente te 's Gravenhage is tot organist benoemd de heer J. A. II. van Ilartrop, thans in die betrekking te Oegslgeest. Zaturdag avond omstreeks 9 ure bad de dienstmeid van den bakker Beulink, hoek Mare en LaugegraelR, bij het scheppen van water, het onge luk uit te glijden, waardoor zij in de Laugegracht te water geraakte. Door eenige ijlings toegeschoten personen werd zijdoor middel van een haak behouden op hel drooge gebragt en een half uur later kon zij hare werk zaamheden wederom hervatten. De Staatscourant bevat het verslag betreffende de exploitatie der staats spoorwegen gedurende het jaar 1871. De overplaatsing van onder-officieren en korporaals van het wapen der artillerie van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië is tot nader order geschorst. Het door den koning voor het koloniaal militair invalidenhuis bestemde op de Atchinezcn buit gemaakte kanon, wegende 6300 kilogram en een kaliber hebbende van 19 cm. en versierd met in zilver ingelegde Arabische opschriften, zal morgen ochtend onder begeleiding der muziek en^en escorte naar Bronbeek worden overgebragt. Vrijdag 11. is bij Gorinchem, op de Merwede, onder den zoogenaamden Wolphaartschen dijk, een opzeilcnd tjalkschip door de afvarende schroef stoomboot Nijmegen II der Geldersche stoomboot-maatschappij aangevaren. Bijna onmiddellijk is genoemde tjalk gezonken, en te naauwernood zijn, de opvarenden, 5 in getal, door eenige usschers uit Gorinchem gered kunnen worden. Voor de arroud.-regtbank te Amsterdam stond dezer dagen leregt een viertal knapen, waarvan de oudste 13 jaren, de tweede 12 jareu telde, en de beide anderen den leeftijd van 10 jaren hadden bereikt. Ter leregl- zitting bleek, dat die knapen een dievenbende vormden, welke, onder aan voering van den dertienjarigen knaap, verscheidene goederen van winkeliers van uitstallingen ol winkels hadden weggenomen, verkocht of beleend. Ter wijl twee hunner voor overrompeling door de policie waakten, pakte de derde de goederen aan, welke door den vierden werden weggenomen en verborgen. De hoofdman had nimmer onderrigl in lezen en schrijven ont vangen en zwierf den ganschen dag op straat. Bij de policie stond hij ongunstig bekend. De plaats van bijeenkomst der bende was de Dam bij de Beurs. Hel openb. min. eischte tegen den hoofdman en den tweeden knaap, als bedrijvers der meeste diefstallen, een gevangenisstraf van 18 maanden, legen de beide anderen eene van 3 maanden. De regthank willigde dien eisch voor de drie eerstgenoemden in, doch sprak den vierden vrij, als heb bende zonder oordeel des onderscheids gehandeld. Zij gelastte echter zijne opvoediug in een opvoedingsgesticht lot zijn 12<>e jaar. - Te Amsterdammeldt het Ilblheeft Vrijdag 11. in een der dwars straten van de Reguliersbreestraat een oud man getracht zich door middel van ophanging van het leven Ie berooven. De man was reeds bewusteloos, toen de huisgenooten een geritsel hoorden en hem ter hulpe snelden; maar op welke wijze? De man werd niet afgesneden, doch gestut, totdat de policie kwam om den strik door te snijden' Een dezer dagen te Zuidland overleden landbouwer, Lodewijk Bijls, heeft, naar wij vernemen, zijn aanzienlijk vermogen vermaakt aan verschil lende besturen en inrigtingen, alle te Rotterdam gevestigd, als: aan de Evang.-Luth. -gemeente, aan het bestuur der maatschappij tot nut der zee vaart, aan de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelin gen, aan de inrigting voor doofstommen, aan het bestuur der werkinrigting voor hulpbehoevende blinden en aan het burgerlijk weeshuis. Uil de nala tenschap moeten echter worden uitgekeerd de volgende legaten: aan de huishoudster van den overledene jaarlijks 5000, aan zijne beide knechts ieder ƒ2000 en aan twee vroegere knechts ieder ƒ1000 'sjaars. liet kapi taal, voor deze jaarlijksche uitkeeringen bestemd, gaat na den dood der legatarissen aan genoemde instellingen over. Voorts heeft de zuster van den erflater, zoolang zij leeftvruchtgebruik der landerijen. N.R.C Volgens een den !7den Maart jl.. bij den commissaris van policie te Nij megen ingekomen missive van den Polizei-Anwalt te Kleef, zijn in den vorigen nacht, door middel van binnenhraak, ten nadeele van een koopman in gouden en zilveren werken aldaar, ontvreemd de navolgende voorwerpen: 150 gouden ringen, 60 dito kruisen, 38 dito lange en korte horologieket- lingen, 8 dito halskettingen (colliers), waarvan 4 met geel gouden medail lons, 30 verschillende gouden medaillons, 30 eenvoudige dito broches, 13 gouden garnitures in lederen étui's, 5 dozijn zilveren dessertmessen, 6 dozijn zilveren koffijlepeltjes, 1 zilveren punchlepel, 1 dito brillendoos en 1 dito zout-, peper- en mostaardstel. Men meldt uit Leeuwarden: Zaturdag ten 6 ure ongeveer had hier een zeer treurig ongeval plaats. Terwijl de scheepstimmerman D. Bakker bezig was met zijn leerling, een jongeling van 17 jaren, eene met hout ge laden schouw langs de Dokkumer-Ee naar zijne werf op de 01de Galileën te vervoeren, kantelde het ranke vaartuigje, door eene intusschen opgekomen hevige onweersbui getroffen, om, met het gevolg, dat beiden onmiddellijk in de diepte verdwenen. Eenigen lijd later werden zjj levenloos opgehaald. Bakker laat eene weduwe met twee kinderen na. De bevolking der groote strafgevangenis alhier bestond op het einde des vorigen jaars uil 445 mannelijke gevangenen, zijnde 48 minder dan in het einde van 1873. In J874 bedroeg de vermeerdering van het getal gevan genen 68, de vermindering 116, waaronder 8 die zijn overleden. Jl. Vrijdag avond werd in de zalen van den heer van der Wielen van vvege de vereeniging van Christelijk nationaal schoolonderwijs alhier eene openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer Brnm- inelkamp, hooglceraar aan de theologische school te Kampen. Door hem werd gesproken over de erkenning van het goed regt van de voorstanders van hel Christelijk onderwijs, en betoogd, dat vrijheid van onderwijs voor ieder hel meest gewenscht is en gecne gesubsidieerde staatsschool, m. a w. dc staat moet opbonden schoolmeester te zijn. Deze vergadering werd door tal van belangstellenden, zoowel voor- als tegenstanders der hier verkondigde rigting, bijgewoond. Toen echter door den spreker na de pause gelegenheid werd gegeven het voor en tegen van de zaak te doen hooren, heeft niemand hel woord verlangd. In den nacht van den 17/18 dezer is in de buitengronden van het eiland Schiemonnikoog gestrand het Nederlandsche kofschip Reinderdina JUagreta, kapt. Koens, van Sappemeer, geladen met haver, komende van Groningen en bestemd naar Exeter (Engeland). De opvarenden, ten getale van vier, zijn door de reddingsboot gered en daar aangebragt. De ongelult- kigen, die geheel verstijfd en verkleumd waren en uit de boot moesten worden gedragenzijn vervolgens door den burgemeester, den heer van der Worm, op gepaste wijze verpleegd. Schip en lading zullen denkelijk weg zijn. De gemeenteraad van Middelburg heeft beslotep, wat Middelburg tg- treft, aan dep ingenieur Pielersen, te 'sHage, concessie te verleenep voor een tramway Middelburg Vlissingcn en M'Welburg--Domburg. De advocaat-generaal bij het prov. gereglshof in Limburg heeft in de zaak tegen J. H. Claessens en W. F. Mandersmit, beschuldigd vgn diefstal van Champagnewijn, uit een der geplombeerde waggons van den spoorweg Grand Central Beige, geëischt: schuldigverklaring aan arglistigcn diefstal,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1