LEIDSCDE COURANT. J 875. N°. 67. MAANDAG 22 MAAKT. STADS- BEK ÏC UT EN. CINNEN LAIN DSC 11E BEK IGTEN ADVERTENT IE N. LEIDSCHE BROODFABRIEK. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 5.50 sjaors, buiten de expeditiekosten. Ajzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, jranco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Bij «leze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de Kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni J851 Staatsblad tl®. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad openvallende plaats ten gevolge van hel genomen ontslag door den heer H. N. Vecfkind, die in 1879 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den IS0®" April aanslaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 Maart 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Maart. In dc heden alhier gehouden algemeene vergadering der vennootschap Leidsche Broodfabriek bragt dc voorzitter verslag uit over den gang der zaken gedurende het jaar 1874, waaruit bleek, dat het debiet met ruim 100,700 kilogrammen brood was vooruitgegaan en geklommen tot hel cijfer van 1,770,632 kilogrammen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 80 tot 91 volwassen personen en 32 tot41 kinderen. Door een aantal oud-studenten uit alle faculteitenalsmede door ver scheidene openbare betrekkingen bekleedendc personen is een adres aan de tweede kamer der staten-generaal gezonden om op het behoud der theolo gische faculteit aan de hoogescholcn aan te dringen. liet stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwediep, is 18 Maart te Suez aangekomen en den 19dr° van daar naar Napels vertrokken. Een brie! den 9d'" Maart jl. te Beetsterzwaag door J. Tuil op de post bezorgd en inhoudende 1 bankbillet groot ƒ25, geteekend Y. Y. W. 5885, is niet aan het adres van den heer W. T. te Groningen bezorgd, weshalve de officier van justitie aldaar opsporing, aanhouding en berigl verzoekt. Naar men uit Hoorn meldt hebben zich in den laalsten tijd ook in die streken vele vreemde paardenkoopers doen zien, welke legen hoogc prijzen de beste paarden van de boeren koopen wilden voor het Fransche leger, maar zij moeten niet best gedaagd zijn, omdat de lahdlieden hunne goede paarden niet gaarne missen willen, daar zij ook voor mindere qttali- leit goede prijzen bedingen. Te Utrecht hebben Donderdag avond naar gewoonte de studenten serenades gebragt aan de afgetreden en den opgetreden rector-magnificus de hoogleeraren Quack en Grinwis, alsmede aan den hoogleeraar Beets. In het gebouw «Buitenkist," in de Maliebaan, hadden dc professoren en eenige vrienden van prof. Quack deelgenomen aan een diner, hun door den aftre denden rector aangeboden. Op de studentensociëteit werden de gasten van prof. Quack des avonds op dc hartelijkste en innemendste wijze ontvangen. Verschillende professoren waren aanwezig, o. a. prof. Buys, de rector- magniQcus van de Leidsche akademie, wien een warme ovatie werd gebragt en die verklaarde zeker te zijn in naam van de Leidsche studenten te spre ken, wanneer hij den rector van het Utrecbtsche studentencorps, den lieer Huydecoper, hartelijk dankte voor de sympathie en waardering, waarmede bij van de Leidsche hoogcschoolhare professoren en studenten gesproken had. Dingsdag aansl. zal voor het prov. geregtshof in Utrecht behandeld worden dc zaak van C. M. B. Ooms Jr.beëedigd werker van den handel le Amsterdam, beklaagd van onwilligen manslag doorönvoorzigiighcid, ach teloosheid en verzuim van inachtneming der reglementen. Deze zaak is door den hoogen raad der Nederlanden naar dit hof verwezen, om op nieuw in hooger beroep te worden onderzocht en heslist. Te Utrecht zijn gedurende de laatste acht dagen ruim 1500 kalveren uit verschillende oorden des rijks die gemeente gepasseerd. D.e grootste ver zending heeft naar Engeland plaats. De beste en vetste kalveren komen uit de omstreken van Barneveld en Nijkerk. Kalveren van 150 kilo betaalt ®en zells met ƒ200. Donderdag nacht heeft zekere Hendrik Brttin, die ter zake van diefstal door dc policie te Uirechl in verzekerde bewaring was ge ile arrestantenkamer door middel van ophanging van het van steenkolen steld, zich in leven beroofd. Door wijlen den heer mr. C. G. E. A. baron van Lamswc rde is gele gateerd aan de nieuwe derde parochie te Arnhem de som van ƒ3500. De bevolking der provincie Friesland, die in 1874 met 1943 mannen en 1878 vrouwen vermeerderde, bestond op het einde van genoemd jaar uit 154.5i6 mannen, 156.730 vrouwen, te zamen 311,246 zielen. Tot secretaris der gemeente Franeker is benoemd geworden de heer S. Lonneman, thans volontair aan de secretarie der gemeente Kollumerland c. a., en wel door het lot, nadat bij eene tweede vrije stemming en her stemming telkens een gelijk getal (6) stemmen was uitgebragl op den be noemde en op den heer Matak Fontein, secretaris te Beverwijk. Door den raad der gemeente Lemsterland is in de jongste vergadering besloten cm. met intrekking der vroeger gemaakte bepalingen, de jaarwed den der hulponderwijzers te brengen op ƒ600, en het onderwijzend perso neel in die gemeente met een hulponderwijzer te vermeerderen, en wel aan de openbare lagere school te Lemmer. Het prov. geregtshoi in Zeeland heeft den burgemeester van Philips- land vrijgesproken en de overige beschuldigden gedeeltelijk vrijgesproken en de anderen tot 6, 4 en 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor hel prov. geregtshoi in Limburg staan thans teregt J. 11. Claes- sens, spoorweg-directeur, en W. F. Maudcrsmit, remmer, beschuldigd van Jicfstal met braak van 13 flesschen champagne-wijn. Aan hen wordt ten laste gelegd op 17 Dec. 11., in gemeen overleg, in het traject tusscheu de stations Simpelveld en Aken, den geplonibcerden wagen, waarin een aantal korven met champagne-wijn geladen waren, te hebben geopend, de ont vreemding gepleegd en van de gestolen flesschen een elftal in den reiskoffer van den hoofdconducteur te hebben geborgen, alwaar zij, bij aankomst te Aken, door de Pruissische douane zijn ontdekt en in beslag genomen. Bij de tweede kamer der staten-generaal is eene wets-voordragt inge diend tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor stichting van woningen voor de arbeidende klasse. Het gaat uit, gelijk de memorie van t dichting omschrijft, van de vooronderstelling dat de gezondheid, zedelijk heid en welvaart der arbeidende of volksklassen in hooge mate afhangt van de wjjze waarop zij wonen. Talrijk zijn de pogingen, vooral in de groote gemeenten en in dc fabrieksplaatsen, om dit volksbelang krachtig te bevor deren en zijn in dc laatste jaren een aantal doelmatige woningen gebouwd door vereetiigingenopgerigt met het doel om verbetering hierin aan te brengen, maar welke krachten niet altijd toereikend zijn om op groote schaal handelend op te treden. Ofschoon het nu niet op den weg der rege ring ligt aan dit bezwaar te gemoet te komen om., zooals de gemeente raad te Amsterdam deed, kapitaal ter leen te geven, zoo stelt zij toch een maatregel aan de wetgevende magt voor, waardoor althans dergelijke on dernemingen worden bevorderd en dc stichting op groote schaal van doel matige arbeiderswoningen in het algemeen wordt aangemoedigd; een maat regel, die, op het voetspoor van eene bestaande wetsbepaling, de lasten voor de opgerigte gebouwen kan verminderen. Liet aangeboden ontwerp [Zie verder het Bijvoegsel Heden overleed, zacht en kalm, mijne geliefde eenige Dochter PETRONELLA, na een langdurig lijden, in den ouderdom van twee en dertig jaren. Zutphen18 Maart 1875. Wed. A. N1ERME1JER, Üiddens. Het Dividend over bet jaar 1874 is bepaald op ƒ10 per Aandeel. De betaling zal geschieden tegen intrekking van het zevende Dividend bewijs aan het kantoor der Fabriek, van Maandag 22 Maart en zoo voort. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, van 's morgens tien tot 's namiddags twee uur. De Directeur. G. J, DE CASPARIS,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1