KOMMLIJKE MIOUMISCIIE GROFSSSEÏIIÏIJ PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE IV OPENBARE VERKOOPËNG" onderdrukking van de zijde- der Jezuïtenorde en een onder liare leiding staanden Paus. Daarvoor strijden wij met God voor koning en vaderland! Naar men uit Weenen meldt zal de keizer de reis naar Venetie over Triest doen en aldaar twee dagen vertoeven. Bij die gelegenheid zal aldaar een gedenkleeken onthuld worden, ter herinnering aan 's keizers broeder Haximiliaandie in Mexico als oller viel van de Napoleontische politiek, lie commissie, die met de tenuitvoerlegging van het plan tot oprigling van dit gedenkleeken belast was, werd de/er dage door den keizer te Weenen ontvangen; de keizer antwoordde op haar verzoek om de plegtige onthulling te komen bijwonen: -Ik voel mij gedrongen u mijn dank te betuigen voor alles wat gij voor mijn geliefdenongelukkigen broeder gedaan hebt. Met genoegen zal ik de onthulling van het schoone gedenkleeken bijwonen terwijl ik aan u alle verdere bepalingen geheel overlaat." 'sGRAVENHAGE, 19 Maart. Een regeringstelegram van 17 Maart, van generaal-majoor Pel aan de Indische regering, berigtdat de gezondheids toestand in Atchin in de laatste dagen aanmerkelijk is verbeterd. BERLIJN, 18 Maart. In het huis van algevaardigden werd een aanvang gemaakt met de tweede lezing van het wets-onlwerp betreffende de intrek king der gelden, die de katholieke bisschoppen uit 'slands kas ontvangen. De twee eerste paragrafen werden aangenomen met 203 tegen 88 stemmen. Bij de eerste paragraaf las een lid van het centrum onder heftigen tegen stand van het huis de encycliek van den Paus voor. Bij de tweede para graaf deed Bismarck uitkomen dat de staat met deze wet slechts zijn pligt vervult, daar hij niet hen bezoldigen kan, die oproer tegen hem prediken en stoken. LONDEN, 18 Maart. De heer Bourke deelde in het lagerhuis mede, dat ile regering stappen had gedaan bij de autoriteiten te Galatz. om regt te verkrijgen tegen de roovers, die den l'D Februarij den Engelschman Üods- bam en diens vrouw op een barbaarsche en brutale wijze bij Galatz had den aangerand. PARIJS, 18 Maart. De heer de Pressensé las in de nationale vergadering het rapport voor der commissie, waarbij wordt voorgesteld de zittingen te terdagen tol 3 Mei. De heer Malartrc stelde bij amendement voor op den 11" Mei de zitting te heropenen. Het amendement werd aangenomen. Ra- vinal stelde een additioneel artikel voor, waarin tijdens de prorogatie aan het bureau der vergadering wordt opgedragen in overleg met de regering maatregelen te beramen, om de uitvoering te verzekeren van art. 9 der net op de regeling van het bestuur, dat Versailles aanwijst als residentie der twee kamers. Ook dit voorstel en vervolgens het geheele ontwerp van wet werd aangenomen. Daarna verdedigde de heer Soubeyran het voorstel om den minister van financien te magtigen maatregelen te nemen voor de aflossing van de lcening-Morgan. Het voorstel werd aangenomen. PARIJS. 18 Maart. De vergadering zette.de discussie voort over het voorstel van Courcelle. Raoul Duval hield vol dat het volk moest worden geraadpleegd en verklaarde zich legen het voorstel. Vaulrain meende dat de ontbinding noodzakelijk was voor de toepassing van de constitutionele wetten. Gambella beweerde dat de kamer duidelijk aan hel volk moest leggen waarom de partiele verkiezingen geschorst worden. Langlois was voor de ontbinding en meende dal de vergadering alleen hierover uitspraak kon doen. Hij zou stemmen voor het in overweging nemen van het voor stel. De vergadering besloot het voorstel-Courcelle in overweging te nemen en bepaalde dat morgen door het bureau eene commissie van onderzoek zou worden benoemd. De vergadering koos de leden der permanente com missie en ging daarna uiteen. ROME, 18 Maart. De kamer heeft het geheele wets-onlwerp tot vermeer dering van registratieregt aangenomen. LONDEN, 18 Blaart. Sir Arnold Kemball, Engelands commissaris voor de Turksch-Perzische grensregeling zal tegen het midden der volgende week de reis naar Konstantinopel aanvaarden. Het Londensche Zendeling-genootschap heeft aan lord Derby een memorie overhandigd, betreffende de vervolging der protestanten in de kolonie Uven. De minister heeft Engelands tusschenkorast beloold, zoodia een dergelijke vervolging zich weer mogt voordoen. Adressanten, daarmede niet tevreden, blijven er op aandringen dat maatregelen ter voorkoming van nieuwe ver volgingen worden genomen. BERLIJN, 18 Maart. De rijksbankwet is den 14dcn door den keizer bekrachtigd en heden afgekondigd geworden. MUNCHEN, 18 Maart. De rijksraadkamer heelt heden met algemeene stemmen het ontwerp van wet lot vaststelling van de begrooting van het departement van oorlog voor 1875 aangenomen en met algemeene stemmen (op 4 na) het buitengewoon militair crediet goedgekeurd. BIRNBAUM (Posen), 18 Maart. Gisteren hadden er te Kahme, gedurende de jaarmarkt, oproerige tooneelen plaats, gerigt legen den door den staat aangcslelden proost Kick, die eerst door de lusschcnkomst der gendarmerie werden onderdrukt. Er is een geregtelijk onderzoek ingesteld. De Walvisehvangst-Reederij te leiden a\ 1646. Er heeft te Leiden eene reederij bestaandieeven als in Amsterdam e/i andere steden, schepen uitrustte oni in het barre noorden walvisschen te taneen; zij is bekend onder den naam van Noordsche of Groenlandsche Compagnie. Hel octrooi der Leidsche reederij geëindigd zijnde, gaf de rege ling van Leiden haar op den 30 April 1646 den volgenden geleibrief: "Burgemeesters ende regierders der sladt Leyden des Graefscbaps van Hol- lant doen cont ende te welen allen ende eenen yegelycken die dese sal werden verthoonl dat Claes Jacobsz. Gael, cum socys, burgers ende inwoon- ders deser stede, met hare verdere medeparticipanten uylgernsl hebben seecker schip genaemd de groole liefde met een jacht oft cleyn scheepkengenaemt de jonge Tobiasdaer commandeur over is Pietcr Plemp van Ooslzanen, om dcselve te gebruyeken ter walvisehvangst met den aencleven van dien wacrin, als wesende eene regtvaerdige nering, nyemanl liaerluyden of den volcken die sy totle voorss. neringe met het voorss. schip of cleyn scheep ken sullen gebruyeken, behoort te doen ecnige hinder of belet, tsy aen lant oft in zee ende voormeullyck niet de bewinthebbers van de Noorlsche Compagnie oft heurleyder commandeur ende andere ministers, dewyl haer octroy is geëxpireertsoo versoucken wy ernstelyck ende vriendelyck aen alten ende een yegelyck ende namenllyck mede aen de commandeurs ende ander volck van de voorss. Noortsche Compagnie dat syluyden den voorss. Pieter Plemp met syn volck ende heurleyder schepen, soo in het visschen ende schieten van de'walvisschen ende andere zeemonsters te water en te lande, als int kooeken van heurleyder traen ant lant in Spitsbergen ofte in cenige andere eilanden oft plaelsen.-te voren by anderen met koockcn niet geoccupecrl, niet en sullen doen eenige hinder of letsel, maer veel eer alle faveur ende vruntschap willen doen ende bewysen, daer aen ons een acngename saecke sal wezen. Des ten oirconde deser slede zegel ter saecke hieracn gehangen den dertigsten April 1646." Ilel begin en het einde dezer Leidsche reederij bleven mij nog onbekend. 11. E. Ter correctionele teregtzilting van de arrond.-regtbank te Leiden, van 19 Maart, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: tl. B. en J. S., beiden te Alphen, aangeklaagd wegens diefstalde eerste vrijgesproken en de tweede tot gevangenisstraf van 4 dagen; J. Z.te Leiden, wegens hoon, tot geldboete van ƒ10 of subsidiair 2 dagen gevangenisstraf; J. B.te Lei den, wegens beleediging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot geldboete van f\5 of subsidiair 3 dagen gevangenis straf; B. v. Z., te Aarlanderveen, wegens mishandeling, tol gevangenisstraf van 8 dagen; W. 11., te Alphen, wegens het opkoopen van een militair kleedirigstuktot geldboete van 10 of subsidiair I dag gevangenisstraf. Gehouden Verkoopïng van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 19 Maart. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Diverse percelen Weiland, onder de gemeenten Oegstgeest en Voorhout, gecombineerd in bod gekomen op ƒ37942. Niet verkocht. Notaris M'. J. A. F. .Coebergh. Een Bouwmanswoning, met Stalling en Hooiberg, Tuin en Boomgaard, gelegen in de Zuidbuurt, in den Zwetpolder, ondgr de gemeente Zoeter- woiide. geteekend C, n°. 6, Sectie D, n°. 223, 224, 225, 226. 1003, 1004 en 1005. Kooper J. Ruigrok van der Werve, te Zoeterwoude. ƒ3254. Een perceel Weiland, in den Westbrockpolder, onder de gemeente Zoeter woude, Sectie C, n". 183 en de westelijke helft van n°. 184. Kooper O. YV. P. van'Tussenbroek qq. ƒ5200. - Twee percelen Weiland, gelegen als voren. Sectie C, n". 185, 186, 187, 188 en de oostelijke helft van n°. 184. Kooper. O. W. P. van Tussenbroek qq, ƒ8004. Een perceel Weiland, gelegen in liet Westlangelandonder de gemeente Benthuizen, Sectie A. n°8. 155. 160. Kooper A. Schrama, te Benthuizen, ƒ2350. - Een perceel Weiland, gelegen als voren, Sectic A, n°. 156 en gedeelte van Sectie A, 11°. 160. Kooper YV. Vermaas, te Rotterdam, ƒ2300. Een Huis en Erf, met sleenen Schuurtje, in Gelderswoude, onder Zoeterwoude, wijk A, nM. 13 en 14, Sectie D, n°5. 687. 686, 685. Kooper J. Pieterse, te Zoeterwoude. 776. Twee percelen Weiland en Boschhakhout, onder de gemeente Benthuizen, Sectie A. n"s. 157, 158. 159 en een gedeelte van Sectie A, n°. 160. Kooper A. Schrama, te Benthuizen, ƒ3002. AKADEMIÉ-lflEVWil. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 19d« Maart de heer J. G. van der Sluys, geboren te Egmond aan Zee, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift Over den bouw van het synoviaalolies. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling, gedurende mijne ziekte ondervonden, betuigt de Ondei'geteekende zijnen opregten dank. Leiden, 19 Blaart 1875. S. H. R10LENBR0EK. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den lieer D. A. SALA, Physisch Instrumentmakergewoond hebbende te Leiden en aldaar den 9dt0 Blaart 1875 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Blr. J. A. F. COEBERGH, Advocaat en Notaris te Leidenvóór of op den 25-1"1 Blaart a. s. I TE LEIDEN., JAAKLIJHSCIIE ALCKMEEVE VERGABERIXfli VAK HEELHiiBBERSop Saterdag 27 Maart 1875, des namiddags te halftwee, in de fabriek. De balans en verdere stukken liggen aldaar ter kennisneming van d<n 13dt" Blaart, op werkdagen, van 10 tot 3 uur. op het Raadhuis, Blaandag, den 22-l"n Blaart 1875, des voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 800 hectoliters CJAS- COHE, verdeeld in partijen van 5, 10 en 50 hectoliters, en zulks tegen dadeljjke betaling.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3