en 17. Door te volgen N'ederl. ltandelspolitiek van Nederland een vrijhaven te maken. In den loop der heden door de tweede kamer gehouden zitting heeft de minister van oorlog de memorieposten uit de vestingbegrooling gcligt, waarna het geheele ontwerp met 51 tegen 17 stemmen werd aangenomen. Ook nu weder werd de quaeslie van vertrouwen of wantrouwen besproken en heeft de minister van oorlog teekenon van instemming gegeven toen een der leden zeide dat het vaststond dat deze minister zou aftreden. Bij de behandeling van het ontwerp tol verhooging van hoofdstuk V der begrooting voor 1875 werd aangedrongen op het inwinnen van het advies van deskundigen over het plan van het nieywe akademiegebouw Ie Leiden. De beraadslagingen zullen heden avond worden voortgezet. BütTKiNLAMhSCliE BKHIGTKN. E K S, Jk Ti tó. LONDEN 18 Maart. De werklieden op de scheepstimmerwerven aan de Tyne hebben, na «en werkstaking, die zes weken heeft geduurd, den arbeid hervat zonder dat zij loonsverhooging hebben verkregen. De mijnwerkers in Soulh-York- shire en Derbyshire hebben in een vermindering van hun loon met 10 pCt. toegestemd. Twintig duizend werklieden zijn door deze regeling weder aan den arbeid. In Yorkshire breidt de werkstaking in de fabrieken van zware wollen goederen zich uit. Fabrikanten en wevers kunnen niet tot een ver gelijk komen. De wevers hebben geen vereeniging en zien naar hulp uit van buiten af. liit Indie wordt gemeld dat eene kleine expeditie, die in Assam opme tingen deed, door de inboorlingen is aangevallen, met het ongelukkig ge volg, dal de kapitein Badgley zwaar gekwetst en luitenant Holcombe met negen soldaten en 54 koelies werden vermoord. Eerstdaags zal te Londenin Savile Row, eene gemengde (mannen en vrouwen) club worden geopend. Daarin zal men vinden eetzalen, rookver trek, bibliotheek, lees- en biljartkamers enz. Voorloopig zullen voor de dames afzonderlijke eet- en leeszalen ingerigt worden. Zij mogen echter ook in de algemeene zalen plaats nemen. Onlangs is in de Vereenigde Staten in he! graalschap Montgomery (Kentucky), eene nieuwe steenkolenmijn ontdekt, die, naar men zegt,-de grootste is der geheele wereld! De dikte der laag verschilt van 12 tot 13 voet. lie steenkool, die er uitgehaald wordt, is van uitstekende qualiteit cri zij vertoont geen enkel spoor van zwavel. Zij brandt goed en Iaat niets achter dan eene schoone, wille asch. FBAYHK Ï«S Ei. In de nationale vergadering is behandeld de aanvrage der regering tot goedkeuring van supplementaire credieten wegens het verstrekken van pen sioen aan oud-ambtenaren. De heer Guichard had een amendement voorge steld, volgens hetwelk al de pensioenen, die sedert 4 September 1870 toe gekend zijn buiten de termen der wet, aan eene herziening zouden worden onderworpen. De minister van financiën gaf te kennen dat de kamer, naar zijne zienswijze, de credielen voor de reeds verleende pensioenen niet kan weigeren. Het amendement-Guichard werd dan ook verworpen met eene meerderheid van 2 stemmen (306 tegen 30-1)^ Voorts werd een amendement aangenomen van den heer Tirard. volgens hetwelk de regering voorlaan bij het verleenen van pensioen zal nagaan of alle formaliteiten behoorlijk vervuld zijn. De kamer heelt verder een additioneel artikel van de com missie goedgekeurd, waarbij waarborgen genomen worden tegen het ligl- vaardig afgeven van certificaten van geneeshceren omtrent den zwakken gezondheidstoestand van oud-ambtenaren. De regering heeft bij de nationale vergadering ecu wetsontwerp inge- dien, waarbij zij gemagtigd wordt over te gaan tot de aflossing dei- zoogenaamde Morgan-leening. Deze leening, groot 250,000.000 fr. werd door het gouvernement der landsverdediging in 1870. in «ogenblikken van groote geldverlegenheid tegen 6 pCt. rente en onder verdere ongunstige voorwaarden, gesloten met hel bankiershuis Morgan en C°. te Londen. Bij het contract had echter de regering zich voorbehouden te allen tijde te kunnen overgaan tot de aflossen al pari, mits van lret voornemen daartoe zes maanden vooraf door eene aankondiging in daartoe aangewezen Fransche en Engelsche dagbladen wierd kennis gegeven, en mits de aflossing zelve plaats had op den vervaldag van eene der halfjaarscoupons. Voor de rente en geregelde amortisatie der leening zou eene annuïteit van 17,400.000 fr. strekken, welke tot in 1906 zou moeten worden betaald. Daar eene con versie van het restant dezer leening. op het einde van het loopende jaar 247,363.000 fr. bedragende, in gewone 5 pCt. renleschuld eene jaarlijksche bezuiniging zou leveren van niet minder dan 5 milliocn fr., was door een der financiële specialiteiten van de nationale vergadering, den heer de Sou- beyraneen voorstel ingediend om tot die conversie over te gaan. De nieuw opgetreden minister van finanliën, de heer Léon Say, een voorstander van de bedoelde conversie, heeft thans, naar aanleiding van het voorstel van den heer de Soubeyran, een wetsontwerp ingediend, strekkende om de regering te magtigen gebruik Ie maken van het bij het leeningscontract gemaakte voorbehoud om de leening te allen tijde af Ie lossen. Van de conversie zelve wordt in dat ontwerp echter niet gerept, daar de regering op do wijze van uitvoering neg niet verlangde vooruit te loopen, doch alleen wenschte in slaat te worden gesteld de voorgeschrevenc openbare opzegging der Morgan-leening te kunnen doen. liet tweede artikel van het wetsontwerp, welks eerste artikel de aangeduide magtigiug inhoudt, luidt dan ook aldus: //De voor deze operatie (de aflossing) vereischtc middelen zullen door eene afzonderlijke wet worden aangev/ezen. Uit Darijs wordt aan de Times gemeld, dat de komst van den Mikado van Japan op verre na niet zoo aanslaande is, als sommige bladen berigten. Het pt?n van eene Europesche reis is in behandeling gekomen bij den groo- ten raad van Yeddo en op zijn vroegst zal de reis, indien het er toe komt, over twee of drie jaar plaats grijpen. In bare zitting van den 15(I<D Maart jl. werden aan de academie van wetenschappen mcdedcelingcn overgelegd van den kapitein ter zee Mouchez betredende den doortogt van Venus voorbij de zon. Die geleerde zeeman heeft met zijn reisgezellen het geluk gehad alle phases van het natuurver schijnsel te mogen waarnemenmet uitzondering van de eerste aanraking, liet verhaal van den heer Mouchez is zeer belangrijk. liet klimaat van het eiland S'. Paul, waar de expeditie zich voor de waarneming geïnstalleerd had, is allergunstigst. Dat eiland bezit warme bronnen en een krater die onafgebroken aan het werken is en een dikke rook uitstoot. Drie maanden hebben de reisgenooten op het eiland vertoefd en de zon vertoonde zich dien tijd alleen op den dag van den doortogt van Vernis. Men had alle hoop reeds opgegeven en weinig vertrouwen gesteld in de verzekering der inlanders, dat met bet opkomen van de nieuwe maan de hemel altijd helder is. De waarnemers hielden zich echter gereedalsof alles uitmuntend slagen zouen werkelijk werden zij boven alle verwach ting een half uur vóór hel begin van de waarneming, verrast met een hel dere, prachtige lucht. De dikke mist en de stortregen waren als met een tooverstaf weggevaagd en de heer Mouchez moest de eerste aanraking wel missen, maar kon toch de planeet vóór de tweede aanraking zeer duidelijk en in haar geheel zien. Gedurende den gehcclen duur van den doortogt werden een groot aantal photographiën genomen en alle overige waarne mingen konden onbelemmerd plaats vinden. De lucht bleef volkomen helder gedurende de vijf uren. die voor de waarneming en dus voor het doel van de expeditie vereischt werden. In de vergadering van het aardrijkskundig genootschap te Parijs, op 3 Maart jl.is de gouden medaille toegekend aan den abt David voor zijne reizen in Mongolië, in het binnenland van China, en aan dr. Schwcinfurth voor zijne reizen-in Centraal-Afrika; de zilveren medaille is toegekend aan den abt Petitot voor de< grondige studiën, die hij van Engelsch-Amerika en vooral van de rivier de Mackensie gemaakt heeft gedurende zijne reis in dat land, en aan de hh. de Compiègne en Marche, die verder dan eenig Eu ropeaan in het binnenland vau Equatoriaal-Afrika zijn doorgedrongen. SPANJE Volgens berigten uil Madrid zijn de troepen van Loma, aan de Oria, gedurende den nacht bij een verschrikkelijken storm door de Carlisten aan gevallen; de regeringstroepen sloegen de aanvallers af en behaalden eene schitterende overwinning. Van Carlistischc zijde wordt aan de Huivers gemeld dat de Carlisten den Alphonsisten aan de Oria op nieuw een nederlaag hebben loegebragt. De ..verliezen der laatsten zijn 36 dooden en 12 krijgsgevangenen. DUITSCHLAlliO. Inde rede, door prins Bismarck gehouden bij de behandeling der wet betref fende het intrekken der gelden aan r. k. bisdommen en geestelijken toegewezen waarvan reeds in het kort melding is gemaakt, verklaarde hij niet over de zaak in het algemeen te zullen spreken, maar alleen over eene zinsnede door het lid Gerlach gebezigd, omdat hij vreesde dat die door andere spre kers zou herhaald worden. Ik bedoel, zeide bij, zijne valsche toepassing van het op zichzelf zoo juiste voorschrift//men moet Gode meer gehoor zamen dan den menschen." De geachte spreker heeft mij reeds lang genoeg gekend, om te weten dat ik dat voorschrift in zijne volle juistheid erken en steeds geloof Gode te gehoorzamen door mijn koning te dienen, mijn koning, dien de geachte spreker vroeger ook heeft gediend, toen hij nog dc leuze volgde: //met God voor koning en vaderland"; welke drie deviezen later bij hem een weinig uil elkander zijn geraakt, met het gevolg dat hij thans God geheel en al van koning en vaderland gescheiden meent te zien Op dien weg, evenals op zooveel andere wegen, kan ik hem niet volgen Ik geloof mijn God te dienen, met mijn koning dienstbaar te zijn ter be vordering van het welzijn der natie, wier monarch bij door Gods genade is, en hem de onafhankelijkheid zijns volks te helpen beschermen tegen elke inbreuk uit den vreemdewelke bevordering en bescherming hem door God als een pligt zijn opgelegd en waarin met mij al de overige ministers hem dienen. Wanneer de geachte spreker eens regt openhartig wil zijn,— hier op de tribune is hij het niet verpligl, maar onder vier oogen is hij wel degelijk opregt, - dan is hij ook eerlijk genoeg om te erkennen, dat wij niet gelooven aan de godheid van een staat. Toch aarzelt hij hier niet op dat punt de waarheid te verdraaijen en het den schijn te geven alsof wij, die hier zitten, aan eene heilige slaatsgodheid gelooven. Hij gebruikt den naam van God als een dekmantel, om niet aan het licht te doen komen dat bij, sprekende van goddelijke heerschappij, niets anders bedoelt dan de heerschappij van hen. die hij thans dient. Inderdaad toch is het bier alleen de vraag: of men den Paus meer moet dienen dan den koning. Wat mij betreft, ik zie tusschen God en den Paus nog altoos datzelfde groot ver schil, hetwelk de vorige spreker vroeger insgelijks daartusschen heeft ge zien. In werkelijkheid is hier geen sprake van God meer te dienen dan menschen, of menschen meer dan God; neen. de quaestie is deze: of wij in zuiver w ereldlijke zaken in zaken niet betrcflende het heil onzer zielen - den Paus meer moeten dienen dan den koning. Aan het slot liet hij zich aldus uit: Wij vragen niet naar succes, maar naar pligt. Welligt zal de thans ingediende wet geen practisch resultaat opleveren; de Paus en dc Jezuïlen toch zijn veel Ie rijk, dan dat het bij hen zou aankomen op het betrekkelijk gering bedrag waarvan hier sprake is. De Paus is zelf zeer rijk en de Jezuïlenorde is tienmaal rijker, zoodat de Paus dan ook de gelden van Italië niet noodig heeft, die hem inde zoogenaamde waarborgwel zijn toegekend. Bovendien hebben zij middelen van belasting, waarvan zij reeds veel dienst hebben gehad. Van de intrek king der gelden verwacht ik dan ook geen succès; maar wij doen eenvoudig onzen pligt met de onafhankelijkheid van land en volk tegen buitenland- schen invloed te beschermen en de vrijheid des geestes te beveiligen tegen

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2