LEID8CIIE 0 D B AIT. 1875. 66. ZATURDAG 20 MAART. BliNNENLANDSCIlE BERIGTEN. De Courant x er schijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het P'erslog der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 19 Maart. In de gisteren avond gehoudene vergadering van het departement Leiden der Maatschappij lol Nut van 't Algemeen werd, na mededeeling der ingekomene stukken, een voorstel van het bestuur tot opheffing der inrig- ting voor de vvinkelkaarten aangenomen. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren dr. D. de Loos, dr. H. 6. Hagen en J. M. E. üereksen, terwijl de penningmeester van het departement, de heer H. YV. F. Bakker, werd herkozen. Nog werden uit de door de verschillende commissie» gedane voordragten de volgende benoemingen gedaan: tot lid der commissie voor de spaarbank-de heer Th. M. Roest, lot leden der commissie voor de lees bibliotheek de heeren T. J. F. A. Liefrinck. dr. Teerlink en M. YV. Jaeger, tot lid der commissie voor de bewaarschool de heer I'. de Haas, tot leden der commissie voor de spaarkas de heeren J. van Lit!)H. J. Giezen en YV. Kok en tot leden der commissie voor de volksvoorlezingen de heeren H. YV. F. Bakker, C. 11. Dee, J. YV. Schaap, A. P. M. van Gordt en P. L. II. M B. D. Kraal. Eindelijk werden nog benoemd tot leden der commissie tol nazien der boeken en effecten van de spaarbank de heeren mr. F. Was en P. de Haas, waaraan uit het bestuur werd toegevoegd de lieer A. M. L. IUimke en tot leden van het hoofdbestuur de heeren mr. YV. van Heukelom en mr. YV. YY7. van Lennep. Vóór de sluiting der vergadering deelde de voorzitter nog het een en ander mede aangaande de wijze, waarop het van het hoofdbestuur voor de bewaarschool ontvangen subsidie van ƒ2000 zal gel ruikt worden. Commissarissen hopen in vereeniging met de commissie voor het gebouw alles te doen. om deze schoone inrigling geheel aan haar doel en de eischen des tijds te doen beantwoorden. Een verzoek om eene kleine verhooging van hel jaarlijkse!) subsidie zal, daar dit niet op het convocatie-billet staat vermeld, in eene volgende vergadering behan deld worden. Ook zal de heer van lleyst ajsdan zijne toegezegde bijdrage houden, die, wegens het vergevorderde uur, thans moest worden uitgesteld. Op een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen behoord hebbende tot de landmagl in Ned.-Indië en die bij hel dep. van koloniën door de regthebbenden kunnen worden inge vorderd, komen o. a. voor die van B. Gerrilse, ad ƒ12.45, en die van N. YVindsant, ad ƒ4.20, welke p rsonen te Leiden geboren zijn of ge woond hebben. Op de tentoonstelling van vee en pluimgedierte, gisteren door de afdee- ling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holl. maatschappij van land bouw te Schiedam gehouden, zijn o. a. bekrooningen toegekend aan de lib. H. M. Taverne, te Leiden; G. Dorrepaal, te Koudekerk; A. van der Burg cn T. Meijer, te Uazerswoude, en P. Vromeslein, te Leiderdorp. Bij het gisteren bij de tweede kamer ingekomen ontwerp tot wijzi ging der wet op de nationale militie wordt voorgesteld om het jaarlijksch contingent, dal nu elfduizend man bedraagt, tot dertiendnizend teverhoogeu. Door den minister van binneulandsclie zaken zijn vastgesteld eenige bepalingen voor de levering van tras ten behoeve van werken onder het beheer van het departement van binnenlandsche z&ken in de bestekken op le nemen. In een brief uit Kotta-Radja van 2 Febr.door hel Pad. medegedeeld, bomt o. a. het volgende voor: Onderwerping, daar is geen sprake van, er zijn geen erkende wettelijke hoofden, het volk schijnt altijd geregeerd te hebben, elke kampong is versterkt tegen een anderen kampong cn de ter reinen zijn soms onbegaanbaar. Bij een der laatste manoeuvres moest een sawah gepasseerd worden onder het vuur van den vijand; men liep tot den hals door den modder, er zijn toen vele manschappen verdronken en ge wonden hebben zelf een eind aan hun leven gemaakt. Toch blijft de geest tier troepen uitmuntend; dc voeding is werkelijk zeer goed, de soldaat rukt iu ook telkens uit, er is variatie en beweging, terwijl het aantal nachten van de wacht ook zoo drukkend niet is als vroeger, om de 3 nachten 2 vrij is evenals in een garnizoen. YVij officieren komen hier in Kotta- Radja zelve eens in de week op wacht, dat is dus zoo erg niet. De rna- rmiers mogen geen posten bezetten en blijven steeds in Kotta-Radja, omdat de kolonel een sterken Europeschen troep steeds bij de hand wil houden. Wij komen dus des avonds altijd in Kotta-Radja terug, maar zijn ook bij a'le uitrukparlijijcs. Den 7ieo Januarij ben ik op Atchin wedergekomen. en den lfb11"1 ben ik op transport naar Longbatta-Missigit geweest; Ben lldc0 het transport met de mariniers gedekt, en terwijl ik den 10d™ geen ge wonden kreeg, schoten ze den tl11111 twee mariniers vlak naast mij mors dood en drie werden gewond. De vijand had in hinderlaag gelegen, had den hoofdtroep voorbij laten trekken en begon eensklaps te vuren, toen ze de achterhoede in het vizier kregen. Had de voorhoede meer het terrein doorzocht, dan was hel niet gebeurd, maar er werd op dat punt geen vijand verwacht. Van het detachement, waarmede ik uil Holland ben ge gaan, zijn nu 53 man en een officier dood, een 8-tal is gewond en een 40-tal geëvacueerd, waaronder er zijn die naar Holland zijn teruggestuurd, 1;6 is dus opgemarcheerd. Het grondgebied is enorm uitgebreid, en nu door ons bezet 22 posten,' die èn uit Oleh-leh èn uit den Kraton geappro viandeerd worden om de 10 dagen. Men meldt van hel Eiland Voorne: Met zekerheid kan gemeld wor den, dat de vrees voor het bevroren zijn van de wintertarwe geheel onge grond is geweest. Integendeel staat dit gewas uitmuntend te velde en heeft men dus, zonder tegenspoeden, weder een overvloedisren oogst te wachten. Men is nu druk aan den veldarbeid begonnen en spoedig zullen de vroege aardappelen aan den grond worden toevertrouwd, hetgeen op sommige plan ten met erwten en boonen reeds het geval is. Onder Alblasserdamin den Noord, is in een zdk het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat het kind geleefd heeft; de justitie doet ijverig onderzoek, tot nu toe echter zonder cenig resultaat. Te Utrecht beeft gisteren de hoogleeraar Quack in de groote gehoorr zaal der akademie het rectoraat aan zijnen opvolger, den hoogleeraar Grinwis,.overgedragen met eene rede over «den bouw en het zamenstel der maatschappij." 's GRAVENHAGE, 19 Maart. Aan den heer F. Nagtglas is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ijker der maten, gewigten en weegwerktuigen. Z. M. de koning zal morgen middag ten 5 u. 55 min per extratrein langs den Rijnspoorweg van het Loo alhier aankomen. Na het Paaschfeest zal Z. M. de koning waarschijnlijk zijn jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een wets-oniwerp lot wijziging der wet betrekkelijk de nationale militie, en een lol goedkeuring van sommige artikelen vau een door dc centrale com missie voor de Rijnvaart wegens dc spoorwegbrug te Nijmegen opgemaakt protocol. floor de commissie van enquête, wegens de koopvaardijvloot, is nog bjj monde van den heer Tak van Poortvliet verslag uitgebragt omtrent haar onderzoek naar den toestand der koopvaardijvloot. Eenstemmig stelt zij aan de kamer voor eene conclusie uit 17 onderdeelgn beslaande, welke in substantie deze zijn: 1. Vrijdom van invoer voor grondstoffen van scheepsbouw; 2. Medewer king van het departement van marine door regeling der aanbesteding om de mededinging der Ned. industrie voor den aanbouw van ijzeren stoom schepen mogelijk le maken; 3. Tot invoering eener internationale scheeps- meting en aanneming aanvankelijk van het stelsel Moorson; 4. Vrijstelling van de nationale militie voor zeevarenden buiten 's lands; 5. Eenheid van examina van stuurliedengelegenheid om diploma te verkrijgen voor kapi teins en machinisten; 6. Onderzoek vfflm staatswege naar zeerampen; 7. Aan vulling en voorziening in het professioneel onderwijs voor scheepsbouwmees ters, bazen, werklieden op de werven, kapiteins., machinisten, stuurlieden; 8. Limited liability der eigenaren van reederij-aandeelen; 9. Volledige toe passing der onlangs aangenomen beginselen omtrent het consulaatwezen; 10. Spoedige verbetering der vaarwegen uit onze groote koopsteden naar de zee en naar het binnenland; 1'. In het leven roepen van inrigtingen voor de ontwikkeling der scheepvaart, inzonderheid voor de stoomvaart noodig in de groote zeehavens; 12. Afschaffing der vuur-, ton- en bakengelden, haven- en kanaalgelden van rijkswege geheven; 13. Y7rij loodswezen niet verpligt diploma van bekwaamheid; 14. Herziening der overeenkomst met de exploitatie-maatschappij; 15. Uilkeeringen voor het brievenvervoer zoo mogeiijk aan de schepen onder Ned. vlag te verzekeren; 16. Oprigting eener afdeeling bij het algemeen bestuur voor de handels- en scheepvaart belangen,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1