LfilDSCIIE COURANT. 58. DONDERDAG 11 MAART. STADS-BER ICIITEN. HUNNENLANDSC 11E BEDICTEN. De Courant rersc/iijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.jranco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn ver ktijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is vau 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1'. Frederik Johannes Falter en Pieter Hendrik Willem Mulhovius, meubelmakers, houdende verzoek om in het buis aan de Haarlemmerstraat li". 119 een fornuis te mogen doen plaatsen; 2°. Anthonie Boekkooi, manufactuurververom in het pand in het Huigstraatje een verf- ketel te mogen doen plaatsen; 3°. Abraham Van Wijk, winkelier, om ver gunning tot het bergen van drie vaten petroleum op de plaats achter zijn liuis aan de Zijdgracht n°. 31; 4". Adrian us Blom, veehouder, houdende verzoek om op het open erf van zijn huis in de Looierstraat n°. 35 mest stoffen te mogen bewaren en in zijn stal in die straat varkens te honden en te mesten; en W. Frederik Halderiet, varkenslachter, om vergunning tot het bewaren van varkens in het pakhuis in de Stinksteeg n°. 3; Gelet op liet Koninklijk besluit van 3! Januari 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op de Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën<Jecow«ior/o et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den I5dl° Maart aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden. !0 Maart 1875. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 10 Maart Door den minister van financiën is, niet ingang van 1 Mei 1875, liet getal van de thans bestaande divisien van loczigt op bet kunstmatige ge deelte der werkzaamheden tot instandhouding en ter vernieuwing van liet kadaster met één vermeerderd; is dientengevolge bepaald dat er, le rekenen vau dat tijdstip af, zullen zijn zes divisien van toezigt. De strekking van het dezer dagen bij de tweede kamer ingediende ontwerp tot wijziging der wet omtrent den wijnaccijns is om gevolg te geven aan eene bij het sluiten van een nieuw tractaat van handel en scheep vaart met Portugal gedane toezegging, dat voor wijnen van geen hooger alcoholgehalte dan 21 pCt. geene verhooging van den accijns meer verschul digd za! wezen. Door de voorgestelde bepaling zal tevens aan verschillende bezwaren van de Nederlandsche handelaren worden tegemoetgekomen. -- De boekhandelaar B. Blankenberg (firma Convec en C°.) alhier heeft dc inteekening opengesteld op een werkje, getiteld /'Door eigen schuld", ecne oorspronkelijke novelle door L. B. van D.t. De uitgave van dat werkje zal plaats hebben ten voordeele der ongelukkigen door de overstroo ming op Java. Daar waar het geldt eene poging tot leniging van het lot van ongelukkigen in Indie, zullen velen zich zeker gedrongen gevoelen die te ondersteunen; daar uit Indië zoo dikwijls verrassende blijken van deel neming zijn ontvangen, wanneer het moederland door rampen werd bezocht. - Van het //Gedenkboek der feestvieringen ter gelegenheid van het drie honderdjarig bestaan der hoogeschool te Leiden, door J. M. Dercksen", is thans bij de uitgevers de Breuk Smits de tweede aflevering verschenen, waarin een overzigt gegeven wordt van de feestvieringen, die ter herinnering van de stichting der hoogeschool in den loop van drie eeuwen hebben plaats gehad. Met de beschrijving van het derde eeuwfeest wordt een aanvang gemaakt. Bij deze aflevering is levens verzonden de plaat voorstellende de Pieters kerk op den 8e» Februarij 1875, op liet oogcnblik dat aldaar, in tegen woordigheid van Z. M. den koning, door den aflredenden rector-magnificus de feestrede werd uitgesproken. Deze plaat, door den heer G. J. Bos ge- teekend, zal voor velen eene aangename herinnering aan de plegtigheid zijn, en haar duidelijk voor den geest stellen aan allen, die haar niet kouden bijwonen. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap aanvaard over de Neder landsche maatschappij voor tuinbouw- en plantkunde. Van wege de Nederlandsche vereeniging voor psychiatrie is een door de hl). dr. C. J. van Persijn, prof. dr. J. P. T. van der Lith en dr. N. II. van Andel opgesteld adres aan de tweede kamer gerigt, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat niet aan minstens éénc inrigting van hooger onder wijs, maar aan alle universiteiten of inrigtingen vior hooger onderwijs, waar artsen gevormd worden, de psychiatrie theoretisch en practisch onder wezen worde. Door den lieer M. de Neef, die als eerste stuurman op het transport- i schip Kosmopoliet geruimen tijd op de reede van Atchin vertoefde, en van daar in het begin van dit jaar is teruggekeerd, zijn een aantal wapenen uit Atchin medegebragt en o. a. ook een reep beschilderd en beschreven 1 papier, dat door hem 10 April 1874 werd gevonden op het lijk van een Atchineschen priester. Het stuk is blijkbaar eene soort van talisman; het bevat een groot aantal gele, roode en zwarte figuren, met aanroepingen van Allah, onder verschillende benamingen en cijfers, die planeten en dergelijke astrologische figuren beteckenen. Men meldt uit 'sGravesande aan de D. C.: Zondag middag vond een paar jongens van ongeveer 10 jaren in een schuur een pistool. Dat beloofde een al te aardig speeltuig te wordenom er zich niet dadelijk meester van te maken. Buiten gekomen beproefde een hunner den haan over te halen, maar, door een gebrek aan het slotsloeg deze weer neer, met het ongelukkig gevolg dat liet schot (liet wapen bleek geladen te zijn) afging en de linker hand, die den loop van boven vasthield, geheel werd verbrij- zeldzoodat zij moest worden afgezet. Voor de arroiid.-reglbank te Amsterdam stond gisteren leregt een jon gen van ongeveer 16 jarenter zake van misbruik van vertrouwen. Hij had reeds drie vonnissen, waaronder ééii lot cellulaire gevangenisstraf vai» korten tijd, te zijnen laste en onderging het laatste, één van 20 maanden, in de gemeenschappelijke gevangenis vour jeugdige veroordeelden aan den Kruisberg bij Doetinchem. Nadat de getuigen gehoord waren, vroeg de president hem: «Je hebt dat stelen toch niet op den Kruisberg geleerd?" Tegen alle verwachting, antwoordde de jongen:, «Ja, dat heb ik." Om nadere explicatie gevraagd, zeide hij: «Ja, ik ben er veel slechter vandaan gekomen, dan ik vroeger was. De jongens daar leeren elkaar hoe ze, na" tuin ontslag, stelen zullen." De regtbank besloot, op requisitoir van het openb. min., nog eens de proef te nemen met een cellulaire gevangenisstraf en wel voor eenigzins langeren tijd. -- Te Hilversum is dezer dagen een 73-jarige grijsaard, die door ziekte en gebrekkigheid zich reeds lang niet meer kon voortbewegenjammerlijk verbrand. Ilij woonde in bij zijne dochter en zat bij de kagcheltoen zij hem verliet. Zij vond later het verschroeide en misvormde lijk van haren vader bij de deur, waarheen de ongelukkige in radeloozen angst was ge kropen, toen zijne klecderen vlam hadden gevat. Men onderstelt, dat het vuur uit een lest, die op de kagchel stond en op den grond werd gevonden, hem op de kleederen is gevallen. Door het prov. geregtshof in Overijssel is uitspraak gedaan in de zaak van Isaak Wolfl, van Kampen; hij is veroordeeld lot drie maanden cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van ƒ12.55 en in de kosten. Men meldt uil Leeuwarden: Maandag namiddag ten 2 ure werd, onder begunstiging van fraai weder, door de alhier gevestigde gemaskerde ijsclub een gccostumeerde optogt gehouden, voorstellende «de Blijde intogt van Graaf Willem Lodewijk van Nassau, eersten stadhouder uit het huis Nassau van Friesland, Groningen en Drenthe, binnen Leeuwardenop den ÏO11"1 September 1600, na den slag en de overwinning bij Nicuwpoorl". De voor genomen hardrijderij op schaatsen door deze vereeniging kon wegens den ingevallen dooi niet worden gehouden. De optogt, waaraan door 109 personen werd deelgenomen, waarvan onderscheidene le paard, werd voorafgegaan door de muziek van het le reg. infanterie; hij mogt èn wegens het historisch feit èn wegens de voorstelling daarvan nogal belangrijk worden genoemd; vele personen toch muntten uit door hunne Iraaije costumes, in goede orde werden de voornaamste stre ken der stad doorgei rokkenwaarbij zich duizenden toeschouwers opdeden. Des avonds werd de optogt bij fakkellicht herhaald. 'sGRAVENHAGE, 10 Maart. Z. M. heelt aau J. F. Turpyn, stuurman van de Nederl. Indische stoom boot Paul, en aan D. W. Farenskeen, waterschout le Samarang, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der opvarenden van de kanonneerboot n". 14 op 30 Nov. 1874, met de reddingssloep dier boot ter reede van Samarang omgeslagen, de bronzen medaille, ingesteld bjj besluit van 22 Sep. 1855, alsmede een lofielijk getuigschrift toegekend.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1