BUITENLANDSCI1Ë BERIGTEN. PER TEL KG RA A F. niets en was de schuld van dezen onbetwistbaar. Wat den chef betrof meende het 0. M. datdaar het reglement voorschrijft dat hij voor alles wat in den omtrek van zijn station voorvalt aansprakelijk is en hij zorgen moet dat de weg, waarop een trein verwacht wordt, vrij en onbelemmerd is, en hij zich niet persoonlijk van den stand der wissels tien minuten vóór het aankomen van een trein overtuigd hadook deze persoon straf baar was. Op 17 December II. gaf de regtbank vonnis, met veroordeeling van den wisselwachter tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf en met vrijspraak van den stationschef; de eisch van het O. M. was voor den eerste 4, voor den tweede 2 maanden geweest. Van dit vonnis kwam het O. M. in hooger beroep, welk appèl Maandag op 1 Maart voor hel prov. hof behandeld werd. Het hof vernietigde het vonnis der regtbank, legde den wisselwachter een gevangenisstraf op voor een lijd van 2 maanden en een geldboete van 25. De stationschef werd vrijgesproken, op grond dat aan hel hof niet gebleken was dat hij nalatig was geweest, dat deze bo vendien niet elke handeling van zijn ondergeschikten persoonlijk behoeft na te gaan, hetgeen trouwens een onmogelijkheid zou zijn. Aan het hoofdstation van de brandweer te Amsterdam is eergisteren een brandwacht door het kantelen van een ladder van de tweede verdieping van hel klimhttis gevallen. Met gebroken ruggegraat is de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd. De brandwacht wilde slechts een paar zijner makkers een proelje van zijne behendigheid doen zienzoodat het ongeval geheel aan hemzelf te wijten is. Te Amsterdam zijn gisteren door de politie op de Botermarkt drie zakkenrollers op heeterdaad betrapt en in arrest genomen. Van Texel meldt men dat Vrijdag 11. te Coksdorp zijn aangekomen 7 personen (man, vrouwen twee knechts, benevens een vaderen twee zonen), die gedurende meer dan 14 dagen met hunne schuiten door het ijs ingeslo ten waren geweest. Wel hadden zij nu en dan gepoogd den wal te berei ken, doch steeds vruchteloos. Alles wat maar brandbaar was had men op gestookt, terwijl het laatste eten bestond in een weinig gort, in zeewater ggkookt. De onbeschrijfelijke dorst deed hun een laatste poging op leven of dood wagen, zoodat ze te Coksdorp werden opgemerkt en vandaar een vlet werd afgezonden om hen op te nemen, hetgeen ook gelukte. Te Zalt-Bommcl is Zalttrdag 11. brand ontstaan iu het hotel van den heer van R., die door een dienstmeisje van een der buren werd ontdekt. Men slaagde er in den brand spoedig te blusschen. De justitie heeft echter aanleiding gehad mej. R. aan te houden en gevankelijk naar Tiel te doen overbrengen. 'sGRAVENHAGE, 9 Maart. Door Z. M. is jonkheer Johan Rabo van Keppel, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, erkend als geregtigd tot het voeren der titels van baron en van barones. Bij de directie der marine te Amsterdam zjjn bevorderd: tot commies, de adjunct-commies J. J. Schikking, en tot adjunct-commies, de klerk J. II. V. Riemens. De officier van administratie 2' kl. I. Salmon is, op zijn verzoek, eer vol uit de zeedienst ontslagen, onder toekenning van den titulairen rang van officier van administratie 1' kl. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen de wets-ontwerpen tot verlenging >an den termijn voor de herziening van den aanslag van beetwortelsuikerfabrikanten, tot onteigening van stegen te Am sterdam en tot wijziging der wet op de loodsdienst der zeeschepen. Na vrij uitvoerige discussie is zonder stemming goedgekeurd de conclusie van het verslag in zake het verbod der opvoering van Pariser Leben te 's Boschwelke conclusie strekte tol dankbetuiging aan den minister. Mor gen komt het voorstel van den heer Bergmaan lot wijziging van het regle ment van orde in behandeling. Aan de kennisneming van den hoogen raad. strafkamer, werd giste ren onderworpen de voorziening in cassatie van den gemeente-secretaris van Soest, D. A. R., tegen wicn bij arrest van het provinciaal geregtshof van Utrecht van 5 Januarij jl. eene veroordeeling tot zes jaren tuchthuisstraf en acht boeten van ƒ50 is uitgesproken ter zake van het als openbaar ambtenaar verduisteren van acten of bescheiden en valschheid in authen tieke en publieke geschriften. Tot toelichting van dit beroep voerde tnr. 11. Vreede twee cassaliemiddelen aan, de motivering van het arrest en het daarbij aangenomen bewijs geldende. Na eene korte adstructie dezer mid delen concludeerde pleiter tot vernietiging van het bestreden arrest. Aan staanden Maandag zal het openb. ministerie in deze zaak zijne conclusie voordragen. H. M. de koningin, IIII. KK. 1111. prins Alexander, prins Frederik, zoo mede de prins en prinses zu Wied, vereerden gisteren avond de voor stelling van »de Africaine". waarin de beroemde zangeres Pauline Lucca de gastrol van Selika had op zich genomen en die zij met groot succes ver vulde, met hunne tegenwoordigheid, liet bestuur van het gebouw voor kunsten en wetenschappen is er in geslaagd met den heer directeur der Fransche opera overeen te komen dat Pauline Lucca nog eens en voor de laatste maal in Holland zal optreden in een concert, dat vermoedelijk aanstaanden Zondag in voormeld gebouw zal gegeven worden. SJSeELANB. LONDEN 8 Maart. I Door het lagerhuis is de door den minister van marine voorgestelde post van 98G20 voor de te ondernemen noordpool-expeditie goedgekeurd. Het plan vond in het huis algemeenen bijval. Van de zijde der tegenpartij juichte de vorige minister van marine, de heer Goschcn, het zeer toe, de hoop uitsprekende, dat de expeditie volkomen zou mogen slagen. FRAKKRIJ K. Te Toulon is een proef genomen met een nieuwe soort van torpedo. Het fregat Eldorado, dat men aan de vernielende kracht van de onder- zeesche machine had blootgesteld, is in erbarmelijken toestand in de haven gesleept. De torpedo was met 700 kilo nat schietkatoen geladen en sprong in duizend stukken uiteen. Te Bottrges zijn des nachts door misdadigers een paar schoten gelost op soldaten, die wacht hielden; dientengevolge laat generaal Ducrot aan de manschappen, die op wacht trekken, scherpe patronen uitdeelen en heeft hij bij dagorder bevolendat zij niet te lang aarzelen moesten met van hun wapenen gebruik te maken. ITALIË. Te Rome zijn dezer dagen twee personen in hechtenis genomen, die, naar men beweert, betrokken zijn bij den moord, onlangs op den heer Sonzogno gepleegd. Het zijn de hh. Guiseppe Luciani en Michele Armati. De eerstgenoemde is dagbladschrijver en werd bij de laatste verkiezingen tot lid van het parlement benoemd, doch deze vet kiezing werd door de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven vernietigd. De heer Michele Armati is officier bij de municipale garde. De instructie in den moordaan slag is thans zoover gevorderd, dal spoedig met de openbare behandeling een aanvang kan worden gemaakt en het zal dus weldra blijken, in hoever de genoemde personen bij de zaak betrokken zijn. De moordenaar, Pio Frezza, blijft alle schuld ontkennen. IHIIT9CIILA8IB. Betreflende het verbod van den uitvoer van paarden uit Duitschland deelt men nog het volgende mede: Een agent te Berlijn heeft aangenomen een groot aantal paarden te koopen. De prijs, dien hij bood, was zeer hoog en men kon dus wel niet anders onderstellen, dan dal hij voor eene bttilenlandsche regering handelde, fn die onderstelling werd men bevestigd, doordien.hij 2 commissie had op ieder paard, welke commissie hooger is dan doorgaans wordt gegeven. Daarbij komt, dat de Fransche regering blijkbaar bnilenslands paarden doet koopen en er in den Elzas reeds 1400 gekocht heeft. Nu heeft men in Duitschland alles behalve overvloed, zoodat daar op hel oogenblik zelfs paarden worden ingevoerd. Ofschoon nu de Duitsche regering volkomen overtuigd ls, dat de Fransche regering geene vijandige oogmerken heeft, oordeelde zij hel voorzigtig haar te beletten in Duitschland groote aankoopen te doen. Het natuurlijk gevolg toch zou zijn geweest, dat in Frankrijk de prijzen staande bleven, terwijl zij in Duitsch land sterk stegen, gelijk in den Elzas reeds is gebeurd. Alleen om tegen zulk eene plotselinge rijzing te waken is de maatregel genomen. Twee dekenen in het aartsbisdom Posendie naar de gevangenis wa ren gebragt, omdat zij weigerden te zeggen wie in het aartsbisdom als pauselijk delegaat fungeert, hebben bij den advocaat-generaal een verzoek ingezonden om weder op vrije voeten te worden gesteld, daar het huns inziens nu voldoende is gebleken, dat zij niet voornemens zijn op de gedane vraag te antwoorden en alzoo hunne gevangenisstraf toch geen resultaat kan opleveren. Op dit verzoek heeft de regtbank een afwijzende beschik king genomen, onder verklaring dat zij niet zullen worden ontslagen voor zij den delegaat hebben genoemd. De Dresd. Zeil. meldt, dat bij de Leipziger vereeniging voor lijken verbranding, die zich thans heeft geconstitueerd, berigt is ontvangen, dat er bij den Pruissischcn landdag een voorstel tot het invoeren der facultative lijkenverbranding wordt gereed gemaakt. 'sGRAVENHAGE, 9 Maart. Eene depêche van het gouvernement, Atchin 5 Maart, meldt: Op 27 Februarij is in Kloempang doea, op de noordkust, de Nederlandsche vlag geheschen en de onderwerpingsacle beêedigd. De ge zondheidstoestand is zeer" ongunstig. VERSAILLES, 8 Maart. Men verzekert dat het ministerie tot nog toe aldus is zamengesteld: Buflet, vice-president; Dutaure, justitie; Say, finan ciën; d'Audiflret, binnenlandsche zaken. PESTH, 8 Maart. De minister van financiën heeft in het huis van afge vaardigden verklaard, dat de regering de begrooting aanneemt zooals zij die gevonden heeft en slechts op enkele punten nieuwe voorstellen zal doen. BERLIJN, 8 Maart. De Post deelt eene oproeping mede van graaf Fran-j kenberg, lid van den rijksdag, waarin hij, met herinnering aan zijne circu laire van voor 1% jaar, de aan het rijk getrouwe katholieken uilnoodigt, vrijwillig en duidelijk hunne onverzettelijke getrouwheid te betuigen tegen over de Pauselijke encycliek, die door de katholieke pers wordt voorgestel! als eene ingeving des H. Geestes en mitsdien verbindend voor het geweten en strekkende tot zaligheid. LONDEN, 8 Maart. Lord Cairns heeft in het hoogerhuis medegedeeld, dat hij, wegens de ernstige oppositie van beide zijden tegen dè afschaffing der jurisdictie van het hoogerhuis als regterlijk hof van appèl, tot zijn dief leedwezen heeft moeten besluiten om het ontwerp lol wijziging der regter- lijke wet van 1873 in te trekken. De lords Selbourne en Grey verklaarden dit besluit al te keuren. Lord Richmond verdedigde het. In antwoord op eene vraag van lord Granville heeft graaf Grey de erken ning van het gouvernement van Serrano en van Alfonsus geregtvaardigd Tevens heeft hij beloofd, de correspondentie te dier zake aan het huis te zullen mededeelenmet uitzondering van stukken wier mededeeling voor andere gouvernementen nadeelig kon zijn. In het lagerhuis is het voorstel-Ilawson ter vermindering der legerslerk# met 224 tegen 61 stemmen verworpen. SANTANDER, 8 Maart. De Carlisten rukken voorwaarts in de provincii Santander. Ofliciele berigten melden dat Mogrovejo en Veldespina met tiet balaillons artillerie in Carransa zich bevindenmen heeft dan ook voorzor gen genomen ter bescherming van de spoorwegen. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Gisteren zijn eenige bataillons in Bilbao gekomr1 Generaal Lorna wordt verwacht. Versterkingen zijn aangevraagd tc Satj ge

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2