LEIDSC1IE COD A A T. 1875. 57. WOENSDAG 10 MAART. STADS-BERICHTEN. li IN IN K IN L A IS DSC i E BEKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosien. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den lid" Maart 1875, 's namiddags te twee uren. 1». Benoeming van hulponderwijzers aan de jongensschool l5,e klasse en aan de scholen n°. 1 en 2 voor minvermogenden. (34) 2". Idem van eenc hulponderwijzcres aan dc meisjesschool der lste klasse. (36) 3°. Verzoek van Dr. J. Baert, om continuatie als stadsgeneesheer. (43) 4°. Idem van I. J. L. Bruinier, om restitutie van betaalde belasting. (33) 5". Voordracht betrekkelijk den verkoop van de voormalige stadskweekerij (35 en 39) 6°. Idem tot aanvulling van het Reglement op de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (38) 7°. Idem tot splitsing van de betrekking van leeraar in de staatsweten schappen en de geschiedenis aan gezegde instellingen. (44 en 47) 8». Verzoek van P. M. Van den Ende, om een brug te leggen over de Singelsloot, tusschcn de Zijl- en lloogewoerdspoorten. (40) 9». Idem van de wed. L. Theys, om een keldergat te maken voor het huis in de Moslerdsteeg. (41) 10". Idem van P. M. Heymans. om ontslag als onderwijzer 2dc klasse aan de school n°. 1 voor onvermogeuden. (4'.') 11°. Idem van W. Gerritsen, om eene stoep te leggen voor het huis aan de Mare. (46) 12°. Voordracht tot het verleencn van afschrijving of restitutie van plaat selijke directe belasting, dienst 1874. (48) 13». Idem tot het doen rooien en verkoopen van een boom aan den Vestwal bij de Cellebroersgracht. (50) 14°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1874. (49) LEIDEN, 9 Maart. Heden mogt de hoogleeraar R. P. A. Dozy den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren het hoogleeraarsambt in de faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier aanvaardde. Hem vielen van de zijde zijner ambtgenooten en van zijne voormalige en tegenwoordige leerlingen de ondubbelzinnigste blijken ten deel van hoogachting en van waardering zijner veelzijdige verdiensten. Naar wij vernemen zal den jubilaris heden avond door hh. studenten eene serenade worden gebragt. Door Z. M. is de hoogleeraar Dozy benoemd tot ridder der orde van den Nederlandse! en Leeuw. Onder de instellingenwaarmede onze stad in de laatste jaren werd verrijkt, bekleedt zeer zeker hel Leesmuseum eene voorname plaats. Aan- 4 vankelijk op kleine schaal ingerigt, onderging het in 1871 eene belangrijke uitbreiding, zoodal het kon geacht worden aan de billijk gestelde eischen te voldoen. Het aantal leden bewees dan ook spoedig dat de inrigting in eene wezcntlijke behoefte voorzag. Eene zoodanige inrigting moet echter, wil zij bij voortduring aan haat doel blijven beantwoorden, in ledental toe nemen, zoo niet, dan liggen de kiemen van kwijning voor de hand. Het bestuur vestigt daarop de aandacht zijner stadgenooten, in eene dezer dagen rondgezonden circulaire, waarin hel tevens het vertrouwen uitdrukt op meer algemeene medewerking. Wij hopen dat het daarin zal slagen en dal velen zich zullen gedrongen gevoelen deze instelling door hunne toetreding te steunen. Tc bejammeren toch zou het zijn dal zij, op den legenwoordigen voet bestaande, zou moeten ingekrompen worden; zoo iets zou zeer zeker noodlottig werken op haar bestaan. Wanneer eene zoodanige inrigting tot verval mogt komen, dan is, de ondervinding heeft hel geleerd, herleving uiterst moeijelijk. Dc heer J. Kohn-Zedek, rabbijn te Lemberg, bevindt zich thans hier ter slede, ten einde op de bibliotheek alhier onderzoekingen Ie doen en bouwstoffen te verzamelen voor een tijdschrift, dat door hem wordt uitge geven. Reeds vroeger werdin een berigt uit Amsterdamde aandacht op dezen geleerde gevestigd, over wiens arbeid door bevoegde personen een allergunstigt oordeel werd uitgesproken. Hij hield zich toen bezig met de bewerking eener uitgave van den oudsten commentaar op het O. T.naar een handschrift in de bibliotheek te Oxford voorhanden. Door bet ministerie van financiën is bekend gemaakt dal er gelegen heid bestaat tot verzending der correspondentie naar Nederl. lndie, door middel van het stoomschip Conrad, van de maatschappij //Nederland", waarvan het vertrek uit Niewediep op den 13dcn Maart aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 12d,D Maart en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdeeliug der kon. akademie van wetenschappen heeft de hoog- ieeraar Vetli het tweede gedeelte voorgelezen van de schets van het leven van het afgestorven lid der akademie, wijlen den heer Taco Roorda. Prof. Naber bragt rapport uitnamens de commissie belast met het uitbrengen van een oordeel omtrent de antwoorden, ingekomen op de prijsvraag voor een Latijnsch gedicht (Hoeuflt's legaat). Uit dit rapport bleek, dat bekroond is; Ad procum satiraonder het motto: Multa sunt mulierum vitia. Bij opening van het naambriefje bleek, dat de schrijver is de heer Petrus Esseiva, de gewone bekroonde der akademie. De ingekomen elegie, Reditus in patriam, werd geprezen en de dichter uitgenoodigd vrijheid te geven tot de uitgave daarvan door de akademie. Het derde ingekomen gedicht, Festum in monte Parnasso, had weinig waarde. Van 25 Augustus tot 26 September 1875 zal volgens bij de regering ingekomen ambtsberigt te Keulen eene internationale tentoonstelling van tuinbouw gehouden worden. Aan het programma voor die tentoonstelling wordt het volgende ontleend: Van dc ten toon te stellen voorwerpen moet vóór 20 Julij opgaaf gedaan zijn. Bloemen en vruchten worden in twee seriën tot de tentoonstelling toegelaten, de eerste serie van 25 Augustus tot 10 September, de tweede serie van 11 tot 26 September. Standgeld wordt niet geheven. De door de jury toe te wijzen prijzen bestaan in geld, gouden, zilveren, bronzen medailles, benevens eervolle vermeldingen. Na het sluiten der tentoonstel ling kunnen de voorwerpen in het openbaar verkocht worden. Het comité voor de tentoonstelling heeft zich in betrekking gesteld met spoorweg- en stoombootmaatschappijenom voor de in te zenden voorwerpen matige tariven te bekomen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde te Amsterdam, aan welke het volledig programma is toegezonden. Door het kies-collegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is, ter vervulling der nog openstaande predikantsplaats, de volgende nominatie opgemaakt: dd. Bryce, te 's 11 age; van der Flier, te Delft; en Nonhebei, te Middelburg. D». Roozemeijer, te Middelburgheeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. Te Gouda werden in den laalsten lijd in verscheidene touwslagerijen en garenspinnerijen weder kinderen beneden de 10 jaren in het wérk ge steld dientengevolge is in de vorige week tegen eenige fabrikanten te dier zake proces-verbaal opgemaaktdeze zullen eerstdaags voor het kantonge- regt alhier te dezer zake moeten teregtstaan, evenals dit eene week vroe ger het geval is geweest met een fabrikant te Moordrecht, die tot eene geldboete van ƒ10 of gevangenisstraf van 3 dagen is veroordeeld. Zondag II. is een man, die met zijne vrouw huiswaarts keerde, na te Amsterdam den Zondag doorgebragl te hebben, in den Haarlemmermeer het ijs willende oversteken, er door gezakt cn verdronken. De vrouw is be houden gebleven. Op 25 Aug. 11. reed een trein bij het binnenkomen van het station Hilversum, door het niet goed staan van een wissel, op een verkeerd spoor. Niettegenstaande de machinist, zoodra hij den onjuisten stand van den wissel bemerkte, onmiddellijk last tot remmen gaf, kwam de trein toch met eenige bagagawagens in botsing, hetgeen ten gevolge had dat een arbeider, in een der wagens werkzaam, een zoo hevige verwonding bekwam, dat zijn linkerarm verbrijzeld en linkervoet gekwetst werd. Door een onder zoek bleek het, dat de wisselwachter zijn pligt had verzuimd en den slation- chef geen nalatigheid te wijten was. Deze bleef dan ookin tegenstelling met den wachter, in zijn betrekking gehandhaafd. De officier van justitie kon zich met de meeuing van de directie der spoorwegmaatschappij niet vereenigen, èn wisselwachler èn stationschef werden voor de reglbaiik te Amsterdam gedagvaard, als hebbende door nalatigheid gevaar voor een trein doen ontstaan. Hoewel de wachter den onjiusten stand van den wis sel aan kwaadwilligheid wilde toeschrijven, bleek daarvan ten process®

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1