overleden, worden teraardebesteldvrienden en bekenden, die de plegligheid zouden bijwonen, waren reeds in het sterfhuis bijeengekomen, toen de commissaris van policie in het gasthuis verscheen en de voorgenomen be grafenis schorste, daar op last van de justitie een onderzoek moest worden ingesteld naar eene nog juist intijds ontdekte moedwillige mishandeling met eene ijzeren kagchelpook, eenige weken geleden aan de overledene toege- bragt door zekere vrouw S.die zich reeds in handen der justitie bevindt. De lijkschouwing was spoedig afgeloopeu en de begrafenis kon nog den zelfden dag voortgang hebben, nadat de kist door den commissaris van policie was vergezeld. Te Fijnaart hebben onverlaten zich door inbraak toegang weten te verschaffen tot den paardenstal van den heer L. A. Pont en aldaar destaar ten van zes paarden tot onder het slaartbeen afgesneden. De paarden zijn vermoedelijk uit den stal geleid om het feit te bedrijven, althans men vond de staldeur open en de teugels der paarden stuk gesneden. Te Maastricht werden in November 11. twee meisjes in hechtenis ge nomen, waarvan het eene, onder verdenking van kindermoord, al spoedig ENGELAWB. LONDEN 7 Maart. Londen met zijne omstreeks vier millioen inwoners heeft, blijkens het jaarverslag over 1874, eene brandweer van slechts 394 man. Die brand weer houdt bij af deelingen de wacht, en wel 108 man over dag en 181 man des nachts. Hare hulp-brandweer werd gedurende het vorige jaar 1750 maal ingeroepen. Men telde nevens 88 schoorsteenbranden en 1419 minder belangrijke branden slechts 154 ernstige branden. De verhouding van deze laatste tot de minder belangrijke is in de laatste jaren door de tijdige en krachtige tussclienkomst der brandweer veel gunstiger geworden. In 73 gevallen werden 157 mcnschenlevens ernstig bedreigd; maar slechts 23 menschen zijn bij 19 branden omgekomenterwijl de overigen door de brandweer gered werden. Slechts 7 gevallen van opzettelijke brandstichting kwamen voor. FBANHRUK. Naar men verneemt wordt er nog steeds onderhandeld tusschen de hh. Buffet en Dufaure, om het eens te worden over een programma, waar op eene kabinetsformatie zou kunnen plaats hebben. Een der punten van het programma van Dufaure beslaat hierin, dat alle Bonapartistische maires door goedgezinden zullen worden vervangen, en er ook onder de prefecten wijzigingen moeten plaats vinden. Buffel wil slechts die maires afgezet hebben, tegen wie zeer groote bezwaren zijn ingekomen. Bovendien zou Buffet ten laatste niet ongeneigd zich hebben getoond om een lid der min derheid tot minister te nemenmaar Dufaure hield het tegen. In een ver gadering van enkele zeer gematigde afgevaardigden van het linker centrum en liet regter-centrumwas de meerderheid eveneens voor toegeven op dat punt. Het groote struikelblok in de oplossing der ministeriele crisis moet zijn de keuze van een minister van binneniandscbe zaken. Mac Mahon zou, het koste wat het wilde, willen verhinderen dat die portefeuille kwam in handen van een republikein. Te Versailles liep dezer dagen het gerucht dat een Bonapartislisch complot ontdekt was. Het zou te Nancy onder het garnizoen zijn gesmeed en vertakkingen hebben in het leger van Parijs. F.cn generaal, zeer na verwant aan een gewezen senator van het keizerrijk, zou zijn gevangen genomen. Bevestiging heeft dit gerucht echter niet gevonden. Met een meerderheid van één stem heeft de regibank uitspraak gedaan dat Doineau, de kapitein uit het proces-Bazaine, nimmer van zijn rang vervallen is verklaard en dus regt op pensioen behouden heeft. Victor Hugo heeft een vlugschrift in het licht gezonden over de toe passing der doodstaf bij het leger. Hij vond daartoe aanleiding in de veroordeeling tot de doodstraf, dezer dagen uitgesproken tegen den soldaat Blanc, van het 112' linieregiment, wegens zware beleediging van een offi- cier. De schrijver betoogt dat door de uitspraak in zake den maarschalk Bazaine de doodstraf bij het leger als afgeschaft moet worden beschouwd. Men schoot, zegt hij, den maarschalk van Frankrijk niet dood, zal men den gewonen soldaat doodschieten? Ik herhaal: dit is onmogelijk. Ik zou voor Bazaine in de bres springenik doe het voor Blanc. Ik zou gesmeekt hebben om het leven van den ellendeling, ik smeek om het leven van den ongelukkige. gPAAJE. Door den minister van binneniandscbe zaken is aan de rectoren det universiteiten eene aanschrijving gerigt, waarin als de hoofdoorzaak van de kwalen, waaraan het openbaar onderwijs geleden heeft, de volstrekte vrij heid .genoemd wordt, welke de revolutie in de zedeleer en de godsdienst heeft willen invoeren. Dit beginsel, zegt de minister, kan in Spanje, het welk door en door katholiek is, moeijelijk worden toegepast. Diezelfde vrijheid, voor de wetenschap en de rede aangeprezen, heeft in menig op- zigt verderfelijk gewerkt en o. a. ten gevolge gehaddat duizenden scholen i moesten worden gesloten. Men heeft onderwijzers van honger laten omko- i men, eene volmaakte bandeloosheid is ten opzigte van het onderwijs in zwang gekomen en de studie is aanmerkelijk in verval geraakt. Aan dezen staat van zaken behoort een einde te komenwaartoe de minister den ree- f toren voor hunne handelwijze in het vervolg uitvoerige instructien geeft. Het noorderleger telt thans veel zieken; van de jonge militairen, uit het zuiden afkomstigsterven er velen aan longontsteking. DilTSÏIILAA De rijkskanselarij heeft eene circulaire uilgevaardigdwaarin Duitscli- land's vertegenwoordigers in het buitenland worden verzocht officiëeler' mededeeling te doen aan de verschillende regeringen van het programma der groote internationale tuinbouw-tentoonstclling, welke in Augustus a. s. y te Keulen zal gehouden worden; tevens zullen die regeringen worden uit- genoodigd, commissarissen voor die tentoonstelling te benoemen en de deelneming daaraan z oveel mogelijk te bevorderen. ]j Betreffende het proces-Arnim verneemt men dat de advocaat-generaal d Tessendorf, na zijne bezwaren tegen de uitspraak, in eerste instantie ge daan, bij het «Kammergericht" te hebben ingezonden, eenige dagen later Ia; een addilioneel stuk heeft ingediend, bevattende nieuwe argumenten voor dc Li 1 conclusie, dat graaf Arnim met de achterwege gehouden stukken strafwaar dige bedoelingen heeft gehad. Arnim's regtkundige raadsman, Munckel, heeft dientengevolge bij de regtbank verzocht om verlenging van den termijn,!- binnen welken hij op het eerstgenoemde stuk moest antwoorden. Die ver- w lengde termijn is dezer dagen afgeloopcn, en, naar hetgeen thans wordt jn gemeld, zal de behandeling in tweede instantie reeds in het begin van April kunnen plaats hebben. OOST-INDIE. BATAVIA, 30 Januarij. Den 228t,n Januarij is, ter zake van de laatste wapenfeiten te Atchin, k( den militairen tevens civielen bevelhebber, den kolonel der infanterie J. L. j\ J. 11. Pel, langs telegraphischen weg de betuiging der bijzondere tevreden- en i hcid van Z. M. den koning te beurt gevallen. De Locomotief meldt: De Javasche Cour. bevat een slaat van boe- s[( dels, welke reeds meer dan het derde eener eeuw onder beheer zijn geweest 4 van de weeskamer te Batavia. In dien vrij langen staat komen 0. a. 68 j boedels voor, die minder dan ƒ10 waarde vertegenwoordigen, waaronder twee, namelijk die van H. E. L. Meizenberg en M. Poelman van ƒ0.005, zegge een halve cent. Daar de in dien staat vermelde bedragen bestaan uit het oorspronkelijk door de overledenen nagelaten kapitaal, plus de sedert dien tijd gekweekte, zamengestelde rente, zoo is de vraag: hoe groot is het kapitaal geweest, dat, 11a 33 jaren ad 5 pCt. rente op rente te hebben gedragen, slechts een halven cent bedraagt? bij gebrek aan bewijzen werd ontslagen, terwijl het andere, verdacht van vergiftiging, en tevens van poging lot brandstichting in het huis haars meesters, in verzekerde bewaring werd gehouden; daar zich evenwel geene bewijzen voordedenwerd ook zij dezer dagen op vrije voeten gesteld. 'sGHAVENHAGE, 8 Maart. Z. M. heeft goedgevonden, tot belooniug der schepelingen van de Kon. Nedcrlandsche marine, die zich hebben onderscheiden in den oorlog met het rijk van Atchin, tusschen 26 April 1874 en 22 Augustus d. a v.: te benoe men tot ridder der Militaire Willemsorde 4e kl.den adelborst lc kl. M. Smits, en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol te doen vermelden: den adelborst lc kl. W. II. Hofstede, den bootsman F. Luttenberg, den machinist-leerling lc kl. A. C. Tönjes, den kwartiermeester T. A. Krijger, den matroos le kl. J. N. van Zwam en den vuurstoker 3'kl. H. E. M. Braakensiek. Tot griffier bij het kantongeregt le Asten is benoemd de heer A. Ro- j vers, cpnd.-nolaris aldaar. Aan den heer dr. B. ter Haar, gewezen hoogleeraar te Utrecht, is toe gelegd een pensioen ten bedrage van ƒ2699. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, bij hel 2C reg.. tot kommandant van het corps, de luit.-kolonel P. J. de Vassy, van het 3e reg.; bij het 3e reg., tot luit.-kolonel, de majoor R. F. Jehu, van het j 8' reg.; bij het 8e reg., tot majoor, de kapitein M. L. Burgdorffer, van het j instructie-bataillon, en ter zake van tijdelijke ongesteldheid is op non-acti- viteit gesteld, de kolonel J. V. D. Ditllinger, kommandant van het 2e reg. infanterie. De plaatsing van den luit. ter zee P. Holtzapflel, aan boord van het wachtschip te Willemsoord, is ingetrokken, terwijl aan boord van genoemd wachtschip wordt geplaatst de luit. ter zee 2e kl. J. P. Wesselink. -- Z. M. de koning is gisteren ochtend naar het Loo vertrokken en aldaar ten 8 ure aangekomen. Z. M. zal den 20en van daar in de residen tie terugkeeren. Naar men verneemt zal Z. D. If. de prins zu Wied in het begin der volgende week naar Duitschland terugkeeren. HD. gemalin zou nog tot het laatst van April met de beide kinderen te dezer stede verblijven. Bij de behandeling van het wets-ontwerp tot regeling v*Sü de dienst en het gebruik der spoorwegen, in de tweede kamer op Vrijdag 11., was art. j 29 dier wet door den minister van binnenl. zaken teruggenomen. Dat art. luidde als volgt: «Verlaging der tariven kan ten allen tijde door ons wor den bevolen. Zoo ten gevolge der bevolen tariefsverlaging de zuivere winst der ondernemers vermindert, ontvangen zij schadeloosstelling uit 'srijks kas. Het bedrag der te verleenen schadeloosstelling wordt, wannéér van die vermindering blijkt, bij gebreke van minnelijke schikking, door den regter bepaald. Die schadeloosstelling wordt in geen geval lot hooger be- drag toegekend dan noodig is om de zuivere winst van het jaar of de jaren, waarvoor zij gevorderd is, tot acht ten honderd van het maatschappelijk kapitaal te brengen." In de zitting van Zaturdag deed de heer van Kerk wijk het voorstel bedoeld artikel weder in de wel op te riemen en de minister verklaarde dat hij zich daartegen niet zou verzetten. Met 33 tegen 29 stemmen werd het voorstel van den heer van Kerkwijk aangenomen. In de zitting der kamer van heden is het ontwerp lot bekrachtiging van eenige artikelen eener met de Amslerdamsche kanaalmaatschappij gesloten overeenkomst aangenomen met 46 legen 11 stemmen. De persoon van J., kleermaker te Rotterdam, wien jl. Donderdag door het prov. geregtshof in Zuidholland 5 jaren tuchthuisstraf is opgelegd wegens medepligtighcid aan valschheid enz., waardoor zekere v. d. V. op hem niet toebehoorende papieren als koloniaal is aangenomen, heeft zich van deze veroordeeling in cassatie voorzien. lililTENLAiNDSCUE BEIUGTËN.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2