Rij VOEGSEL, behoorcnde lot cle Lcicfsche Courant van Maandag S Maart d875, 55. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. - - I» de zitiinar van de tweede hunner van gisteren zijn nog de artt. 17 tol 27 van het 2e hoofdstuk van het wets-ontwerp tol regeling van de dienst en liet gebruik der spoorwegen achtereenvolgens aangenomen. Daarna kwam in behandeling hel 3e hoofdstuk (van de tarieven en het vervoer over de spoorwegen). Art. 28 werd na uitvoerige beraadslaging mede aangenomen. De minister van binncnlandsche zaken verklaarde art. 29, betreffende de aan dc regering gegeven bevoegdheid de tariven ten allen tijde te verlagen, terug te nemen. In dc zitting van heden zijn ingekomen ontwerpen lot wijziging der wet op den wijnaccijns en tot goedkeuring van hel handclstractaat met Portugal. Dc wel lol regeling van de dienst en het gebruik der spoorwescn is, na de behandeling der nog overige artikelenaangenomen met 36 tegen 23 stemmen. Maandag is het ontwerp betreffende de Kanaalmaatschappij en andere ontwerpen aan de orde. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van II. Sa- lomons tegen den staat der Nederlanden en daarbij, na de omschrijving der daadzaken, in reglen de vragen ter beantwoording gesteld: 1". of in deze door ambtenaren of beambten van den staat, in hunne hoedanigheid als zoodanig, zijn gepleegd onregtmatige daden (door het bij vergissing namelijk in hechtenis nemen te Amsterdam en aldaar verhoeren, vervolgens gcfioéid overbrengen naar 's Bosch en aldaar eenigeu tijd gevangen houden van den eischcr, op de beschuldiging van bedricgelijkc opligting, terwijl men met den verkeerden persoon te doen had)? en 2°. of die onregtmatige daden zoodanig waren, dat de slaat daarvoor burgerrcglelijk verantwoordelijk is? De raad heeft dienaangaende hoofdzakelijk overwogen, dat, ware er gcene vergissing geweest, er voorzeker, ook volgens de erkenning van den eischcr zelven, geene onregtmatige daad zou hebben plaats gehad, daar alle hande lingen, waarover hij zich beklaagt, waren daden van strafvervolging, ge schied door diens ambtenaren of beambten van justitie en politie, handelende namens den staat naar de voorschriften der wet, en wel overeenkomstig art. 77 van het wetboek van strafvordering, ter zake van bedriegelijke op ligting: dat nu ten aanzien der bedoelde vergissing, als kon bewezen wor den. dat zij, hoewel ter goeder trouw, moest worden toegeschreven aan nalatigheid der ambtenaren en bedienden, van zoodanige nalatigheid niet is gebleken, maar juist het tegendeel, blijkens het telegraphisehe berigt van den officier der marechaussee aan den officier van justitie ter aanhouding van den in het Algemeen Politieblad gesignaleerden Haaimanzich noe mende Salomons; dat daaruit volgt, dat er in deze niet is gepleegd nalatig heid, en daardoor in de tweede plaats vervalt het toelaten van den eischer tot liet leveren van bewijs en, ten derde, overbodig is het onderzoek over de al of niet verantwoordelijkheid van den staat voor de in de.'e gepleegde handelingen. Op grond van een en ander is voorbijgegaan deseischcrs inci- dentalc vordering tot het leveren van bewijs tot staving zijner principale vordering en voorts die vordering ontzegd, met veroordeeling in de kosten. Gisteren avond had de laatste der in dit saizocn ten hove gegeven sóire'es plaats. Zij zette, wat luister en pracht betreft, als het ware de kroon op dc beide vorige partijen. In de verschillende met groen en bloe men versierde salons en de groote balzaal bewoog zich van negen uur tot geruimen tijd na middernacht een schitterende kring van genoodigden wederom meercndeels gevormd uit de leden der hofhouding en 's konings militair huis, diplomatie, civile en militaire autoriteiten, benevens een t groot aantal aanzienlijken met hunne dames, 'sKonings beide zonen. 11H. KK. H11. prins Hendrik, prins Frederik, zoomede de prins en prinses zu Wied vertoefden geruimen tjjd op dit thé dansant, dat, naar gewoonte, met een luisterrijk souper werd besloten. EHGSi A W B. LONDEN5 Maart. In het lagerhuis is door lord Hamilton medegedeeld, dat werkelijk dc expeditie, van Birmah uitgezonden tot iiet banen van een handelsweg naar Zuidwestelijk China, op 22 Februarij door inboorlingen aangevallen is. Zij was, met achterlating van drie gekwetsten en het grootste deel der bagage,, j ontsnapt. Door het huis is bij de tweede lezing, met 194 tegen 151 stemmen, eene voordragt verworpen, die ten doel had aan de Schotsche universiteiten vol- magt te schenken tot het verkenen van den geneeskundigen doctoralcn graad aan vrouwelijke studenten. De oppositie tegen deze voordragt was hoofdzakelijk uitgegaan van de medische faculteit, op grond van onover komelijk geachte practische bezwaren. Aan de hoogeschool te Edinburgh j hebben sinds jaren een aantal vrouwelijke studenten de medicijnen beoe- j fend, en zij wachtten slechts op den graad, tot uitoefening der genceskun- j dige praktijk vereischt. Van een aantal zeelieden uit verschillende landen is bij de regering het verzoek ontvangen om als vrijwilligeps op eigene kosten deel te mogen nemen aan de Noordpool-expeditie; aan allen is een weigerend antwoord gegeven. Dit is ook het geval geweest met den heer Bellot, een Fransch i) zeemanwiens broeder voor eenige jaren op een poolreis het leven liet. i Een sneltrein van Tichfield naar Birmingham is ter hoogte van het H station Brownbills in botsing gekomen met een stilstaanden goederen-trein. De machine van den sneltrein en de voorste goederenwagen van den ande- II ren trein werden geheel verbrijzeld. De machinisten redden zich door van de wagens te springen. Dertig personen werden ernstig gewond; verschei den anderen bekwamen wonden van ligteren aard. In het bibliotheek-gebouw van de hoogeschool te Edinburgh is dezer dagen brand ontstaan; 1000 kostbare werken op het gebied van gcschiede- nis, aardrijkskunde en heraldiek zijn daarbij verloren gegaan. 9 FEANHBUÜ. In zake de vorming van een nieuw kabinet zijn de onderhandelingen i met het linker-centrum afgestuit op de quaestie, dat de minderheid door jj; een lid uit haar midden in het kabinet vertegenwoordigd zou zijn. De heer l(|j Buffet stemde op dit punt met Mac Mahon overeen. Buffet heeft vervolgens tjan de opdragt, een ministerie zamen te stellen, afgezien. De groepen ;o der linkerzijde zetten hare beraadslagingen voort, ten einde lot overenslem- King te geraken. =*j De Rép. frang. meldt, dat de constitutionele wellen niet in alle ge meenten des lands zijn aangeplakt, liet schjjnt dat de minister van binnen- land5che zaken ten aanzien dier zaak geen strikte bevelen gegeven heeft, of dat zij hier en daar slecht uitgevoerd zijn. De beide directeuren van een onlangs opgerigte bankiersfirma, de «Banquc dc crédit et de dépot de Paris" zijn gearresteerd, o. a. wegens het verkoopen ter beurze van waardendie hun als onderpand waren ge geven voor een lecning van 175,009 Ir. en bij welken verkoop zij 94000 fr. winst maakten. ISUITSCMLiAar®. Volgens dc bij de kamer van afgevaardigden ingediende wet, betref fende de gelden die van staatswege aan bisdommen en geestelijken worden uitbetaaldzullen die gelden worden ingehouden en wel niet alleen die aan de Pruissische bisdommen en aartsbisdommen, maar ook die voor de Pruis- sisclic gedeelten van de Oostenrijksche aartsbisdommen Praag en Olmutz, van het Badensehc aartsbisdom Freiburg en van het Hessen-Darmstadter bisdom Maintz worden uitbetaald, hetzij ten behoeve der bisdommen of' aartsbisdommen zelve, hetzij ten behoeve van daaraan verbonden instellin gen of geestelijken. Under deze gelden zijn ook begrepen die uit bijzondere fondsen, welke onder blijvend beheer van den staal zijn gesteld. De inge houden gelden zullen weder worden uitbetaald, zoodra de in functie zijnde of waarnemende bisschop bij de regering eene schriftelijke verklaring in zendt, dat hij zich aan de staatswetten onderwerpt. Wanneer hij die ver klaring herroept, of handelt in strijd met haren inhoud, zal bij het koninklijk geregtshof voor kerkelijke zaken een eisch worden ingesteld om Item uit zijn ambt te ontzetten. Tegelijkertijd zal de minister van eere- dienst over de gelden beschikken. Ingeval van vrijspraak worden deze als vroeger uitbetaald, leder die, na bij bovenvermelde regtcrlijkc uitspraak uit zijn ambt tc zijn ontzet, weder daartoe behoorende functiën verrigt, wordt gestraft met boete, tot een bedrag van 300, bjj herhaling tot een bedrag van 3000 mark. Volgens de Germania heeft de minister van onderwijs, de heer Falk, den reeds vroeger aangekondigden maatregel ten aanzien van de katholieke onderwijzers en andere ambtenaren, onder hem ressorterende, ten uitvoer gelegd. Er is hun een stuk ter onderleekcning voorgelegd, houdende een stellige en duidelijke verklaring ten opzigte van de vraag, of zij zich al dan niet onderwerpen aan het staatsgezag en derhalve de wetten zullen eerbiedigen. LONDEN, 5 Maart. I)e heer Goschen heeft een amendement voorgesteld op dc bill betreffende hel ruilen van standplaatsen, tusschen de officieren van hel leger. Hij stelde voor, hel betalen eener vergoeding bij dergelijke ruilingen te verbieden. Hierover ontstond eene langdurige discussie; ten slotte werd het amendement met 282 tegen 186 stemmen verworpen. De heer Smyth heeft een wetsontwerp aangeboden, strekkende om de unie tusschen Ierland en Engeland op te heffen. BEBL1JN, 5 Maart. De Reichsanzciger bevat het verbod op den uitvoer van paarden. Dit verbod treedt langs de gcheele grens van het Duitsche rijk dadelijk met den dag der afkondiging in werking. PEST, 5 Maart. De lieer Ghyczy is met 297 van de 317 stemmen tot voorzitter in het huis van afgevaardigden gekozen. WEENEN, 5 Maart. Het IVeue Fremdenblatt verzekert, dat de keizer met den aartshertog Piiidolf dadelijk na Pasehen de reis naar Dalmatië aan vaarden zal. Hij zou den 31tn dezer te Triest verwacht worden. De ont moeting met Victor Emmanuel zou tc Brindisi plaats hebben. PARIJS, 5 Maart. De heer Buffet heeft op nieuw eene conferentie gehad met Mac Mahon; hij wil de onderhandelingen hervatten, indien Blac Mahon zijn mandaat hernieuwt. Naar men gelooft, zal Mac Mahon heden eene beslissing nemen, die de crisis tot oplossing brengen zal. De maarschalk heeft ook met den lieer Dufaure eene conferentie gehad. De laatstgenoemde neemt genoegen met vertegenwoordiging der minderheid van 25 Februarij in het nieuwe kabinet. Het gerucht wil verder, dat de heer Buffet zich met de zamenstelling van het kabinet eerst belasten zou na zich met den heer Dufaure verstaan tc hebben omtrent het programma. LONDEN, 5 Maart. Aan den raad van houders van vreemde fondsen is medegedeeld dat don Carlos Ernesto Solo uit Montevido het volgende telegram ontvangen heeft: Overgemaakt aan de Londensche bank de gelden om de rente der leening van Uruguay te betalen. (Get.) Bustamente, minister van financiën te Montevideo. LONDEN, 5 [Maart. De stoomboot Bessemeraan boord waarvan men niet zeeziek kan worden, heeft hare proefvaart van Huil naar Gravesend met goed gevolg afgelegd. De in Engeland wonende Ieren maken toebereidselen, om op 21 Maart a. s. door een groote demonstratie te protesteren tegen de niet-toelating van John Mitchell, als parlementslid. LONDEN, 5 Maart. Zes fregatten hebben in last gekregen naar de Kaap de Goede Hoop tc vertrekken, ten einde Wolseley te ondersteunen. Luitenant Young rust op eigen kosten de Pandora uit, om deel te nemen aan den Noordpooltogt. KOPENHAGEN, 4 Maart. De Folkcthing heeft na een tweede beraad slaging met 73 tegen 14 stemmen verworpen de regeringsaanvrage, om een suppletoir crediet van 165,000 rijksd.ten behoeve van den koninklijken schouwburg. Eau d'Anvers. Deze parfumerie is sedert den tijd dat zij bestaat overal als nuttig en delicaat erkend. Niet alleen dal deze parfumerie in staat is tal van men- schen te genezen, van kwalen, die nog nimmer door een parfumerie over wonnen zijn, maar ook tal van geneesheeren in het buitenland hebben het nut van deze parfumerie ingezien en haar de lijdende menschheid voorgeschreven. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5