LEIBSCHE IV0. 55-, MAANDAG 8 MAART. BINNKiNLANDSCDE BEMGTEN. De Courant- verschijnt dagelijks, Zout en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3,franco p. p. 3.50; met het Fersthgi der Handelingen van, den Gemeenteraad 3.36;, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de erpeditiekostenAfzonderlijke notnmere der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Advertenliën is van li—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. ■li deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden (Dl?. 7 blad 7) der Handelingen van den, Gemeenteraad. LEIDEN. 6 Maart. De dezer dagen ingekomen wets-ontwerpen: 1». tot intrekking van de wet van den 29"1 Mei 1849 (Stbl. n°. 21); 2°. tot wijziging van art. 84 en van den staat behoorende lot art. 110 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie, en 3". tot opheffing van de provinciale geregts- hoven en instelling van nieuwe geregtshoven zijn thans gedrukt en rond gedeeld. Bij het tweede ontwerp wordt voorgesteld art. 84 der wet op de regter lijke organisatie in overeenstemming te brengen met art. 163, ie lid der grondwet, en het daarom aldus te doen luiden: "De president, de vice-presi dent en de raadsheeren van den hoogen raad benevens de procureur-gene raal bjj dien raad worden door den koning voor hun leven aangesteld. De advocaten-generaal, de griffier en zijne substituten worden insgelijks door den koning aangesteld doch tot wederopzeggings toe." De hoofdstrekking van dit ontwerp is echter de verhooging van de bezoldi ging der leden van den hoogen raad. Die verhooging van jaarwedden wordt voorgesteld: van den vice-president met lOOO: van de raadsheeren, de advocaten-generaal en de substituut-griffiers met ƒ500 'sjaars. Voor de jaarwedden van den president, van den procureur-generaal en van den grif- Her wordt geene verhooging voorgesteld, aangezien de beide eersten reeds «ene aanzienlijke jaarwedde genietendie veel meer verschilt van die der taadsheeren dan bij een der andere regtscollegiën het geval is en de griffier bi zijne emolumenten eene aanmerkelijke aanvulling vindt van zijne op zich lelt niet honge jaarwedde. Bij het derde ontwerp worden de beslaande provinciale geregtshoven op geheven en vijf geregtshoven ingesteldwaarvan de zetels zijn te 's llerto- genbosch (voor de provinciën Noordbrabant en Limburg); te Arnhem (voor Gelderland en Overijssel): te 'sGravenhage (voor Zuidholland en Zeeland); te Amsterdam (voor Noordholland en Utrecht), en tc Leeuwarden (voor friesland, Groningen en Drenthe). De zamensl-elling dier geregtshoven wordt als volgt voorgesteld: te Am sterdam uit I president. 1 vice-president. 9 a 10 raadsheeren. 1 procureur- generaal. 2 advocaten-generaal. 1 griffier en 2 substituut-griffiers, de ove rigen: nit 1 president, I vice-president. 7 a 9 raadsheeren, t procureur- generaal, t a 2 advocaten-generaal, I griffier en i a 2 substituut-griffiers. De jaarwedde wordt daarbij bepaald op ƒ5000 voor den president en den procureur-generaal, /4500 'voor den vice-president, ƒ4000 voor ieder der raadsheeren en advocaten-generaal, ƒ2500 voor den griffier en ƒ2000 voor den substituut-griffier. Ook daarbij wordt wijziging van art. 62 Regt. Org. voorgesteld in dien zin dat de ambtenaren van het Openb. Min., de griffiers en hunne substituten tot wedcropzeggens toe door den koning worden aangesteld. De quaestie omtrent de bevoegdheid der geregtshoven blijft bij dit ont werp ongepraejudicieerddaar alle bevoegdbeden van de thans bestaande provinciale geregtshoven op de nieuwe overgaan. Bij aanneming van dit en der nader in te dienen ontwerpen betredende bet aantal, de zamenstelling en de bezoldiging der reglbankcn en kantougereglen, zal de vraag of en in hoever in de regeling van de competentie van de regterlijke collegiën en kantougereglen verandering behoort te worden gebragt, mede door partieele wijziging der bestaande organisatie een onderwerp van overweging kunnen uitmaken. Het Staatsblad nö. 24 bevat hel kon. besluit van 1 Maart jl., tot aan vulling van het bij kon. besluit van 12 Mei 1863 vastgesteldAlgemeen reglement voor de spoorwegdiensten. Bij dat besluit is dat reglement, als eerste zinsnede van art. 117aangevuld als volgt: "De hoofdconducteiirs en j de beambten mogen zich gedurende den loop van den trein niet builen langs de wagens of rijtuigen van een rijtuig naar een ander begeven, dan in gevallen waar dit voor de veiligheid van den trein of van daarin gezeten reizigers dienstig mogt zijn." Heden morgen kregen twee vrouwen aan de Geeregraeht met elkander twist over het scheppen van een emmer water uit eene bijl. welke zoo boog liep dal toen eene dier vrouwen de andere met een houten emmer wilde slaan, deze slag teregtkwam op hel hoofd van het driejarig zoontje van bare tegenpartij, waardoor dat kind eene niet onbelangrijke wonde achter het linker oor bekwam, en zijn toestand wel eenige bezorgdheid verwekt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 tot 102 volwassen personen en 37 lot44 kinderen. De taal- en letterkundige afdecling der kou. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering bonden. Aan bet jaarverslag voor 1,874 van den Nederlandschen consul te Ilong Kongis de volgende opgave aangaande den handel tusschen die haven en Nederland en de Nederlandsche Oost-Indische bezittingen ontleend: De invoer van in Nederland gefabriceerde katoenen goederen bepaalde zich weder hoofdzakelijk tot drills; hij wordt geschat op 30000 stukken ter waarde van ƒ275.000, waarvan op 31 December nog 11000 stukken onverkocht waren. De omzet was in hel begin des jaars vrij belangrijk, doch heeft ten gevolge van de algemeeue lusteloosheid van den handel geene bevredigende uitkomsten opgeleverd. Van llollandsclie jeans werd slechts weinig aangevoerd; de voorraad is bijna geheel uitgeput, zoodat de uilzigten voor dit artikel gunstig zijn. Bij wijze van proefneming zijn uit Nederland weder kleine partijen shirtings. Adrianopel rood katoenen, sheetings en doeken aangevoerd, doch in deze artikelen is niets van belang omgegaan; echter kan men verwachten dat de aanvoer van deze artikelen weldra met voordeel zal kunnen geschieden. Met opzigt tol de wollen manufacturen heeft in 1874 weinig verandering plaats gehad. Holtandsche polemieten blijven het voorname artikel: de invoer wordt geschat op 2500 stukken, en heeft nog al voordeel opgeleverd. De voorraad bestond met het eind des jaars uit 610 stukken. De qualiteit van dit artikel heeft, wat den aanvoer van 1874 betreft, bewijzen geleverd van het streven der Nederlandsche fabrikanten om naar vermogen te beantwoorden aan de wenschen der ver bruikers alhier; het artikel is zeer gevraagd, en daar de voprraad gering is kan men in dit jaar gunstige uitkomsten van den invoer verwachten. Dit laatste geldt ook voor kleine partijen llollandsclie lakens en andere wollen goederen, zoo zij aan de eisehen van deze maikt beantwoorden. Van jenever was de aanvoer weder zoo gering dat er op dit oogenblik volstrekt geen voorraad is, terwijl de vraag in den taatsten tijd zeer leven- dia was De eerstaankomeude bezendingen zuilen ongetwijfeld goede prjjzen bedingen. De aanvoer in 1874 bedroeg slechts 1200 kelders. De kon. maatschappij van tuin- en landbouw tc Antwerpen stelt zich voor van 4—7 April a. s. hare )25e tentoonstelling feestelijk te vieren. De Nederlandsche leden der jury bij deze tentoonstelling, door liet bestuur van genoemde maatschappij uitgenoodigd de inzendingen uit Nederland te bevor deren, hebben alle andere bcoelcnaars van den tuinbouw in ons vaderland dringend uitgenoodigd, aan dit bloemenlecst deel te nemen, optlftt Neder land waardig worde vertegenwoordigd. De Amst. C. meldt: De prefect der Seine heeft aan onzen burgemees ter, met wien hijgelijk nog onlangs bij de inwijding der opera gebleken is, zulke vriendschappelijke betrekkingen onderhoudteenige merkwaardige werken ten geschenke gezonden, waarvan de meeste eerlang in de slads- biblotlieek zullen prijken. De gezamenlijke waarde dier werken, die allen op de geschiedenis, de topographie en de bouw- en waterwerken van Darijs betrekking hebbenzal wel een duizend francs bedragen, -liet prachtwerk "Les armoirics de Ia viile de Paris" (deel l) heliport lot hel geseligiik. Op het eiland Urk zit men reeds sedert 19 februari] ingevroren.. Een der gevolgen is, dal men er sinds zes dagen geen wittebrood heeft kunnen bekomen, omdat de gist ontbreekt. De postschipper zit te Kampen met i zijn vaartuig in het ijs vast. -- Men meldt uit Leeuwarden: Onder begunstiging van schoon winter weder had Donderdag alhier de aangekondigde hardrijderij op schaatsen door mannen plaats; 62 mededingers naar de prijzen hadden zich aangemeld. De haan was als altijd zeer net niet vlaggen en wimpels en de wapenschilden der onderscheidene gemeenten van dit gewest getooid; het ijs liet echter, wegens de dooi. door de kracht der zon leweeggebragt, veel te wenschen over. De rrjderijdoor muziek opgeluisterd, was niet te min schoon en liep in de beste orde af De prijs.' ad ƒ130, werd behaald door den be kenden hardrijder Tlijjs van den Berg, van BijperUerk, de eerste premie, i ad ƒ50. vie! ten deel aan K. Schouwstravan Sybrandabtiren, en de tweede 1 premie, ad ƒ20, aan 0. van den Berg, den 17 jarigen broeder van den prijswinner, mede van Rjjperkerk. Naar men verneemt zal, wegens den slechten to'esland van hel ijs, de voorgenomen hardrijderij door mannen en i vrouwen op Zaturdag aanstaande niet doorgaan. Naar men uit Roltevalle meldt heeft te Ooslermeer (Friesland) eene aandoenlijke gebeurtenis plaats gehad. Ec-n schipper was bijna met vrouw J en drie kinderen van den honger omgekomen. Niemand die maar in dc I verte zelfs vermoe de, dat in dat gezin vreesselijk gebrek heerschte. toen het Dingsdag de aandacht van iemand trok, dut gedurende de laatste twee dagen niemand van de bewoners van liet nabij liggend vaartuig zich had vertoond. Eenigeii argwaan koesterende, begaf hij zieli er heen, en. tot zijn ontzetting, vond hij daar vader, moeder eii kroost in een toestand van hartverscheurende ellende! Allen hadden zich ten dood gewijd; te fier om te bedeler., hadden zij, toen de laatste penning was verteerd, liet besluit genomennu maar rustig en hij elkander den hongerdood af te wachten. In 48 uren was geen hete door de kinderen genuttigd, en men zegt dat de ouders reeds langer hadden gevast. Het behoeft niet gezegd te worden dat er nu voedset in overvloed door liefdadige, menschen werd gezonden, maar men vreest dat liet voor den snau Ie laat zal zijn. Moeder pp kinderen zijn van het doorgestane leed gelukkig hersteld. Als iels opmerkelijks kunnen wij mcdedeelenweid! de Gron. Cour.,,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1