ADVERTENTIE N. TE HEER GEVRiAGD, 25«0 Februarij aan de Indische regering berigt dal de cholera in Atcliin verminderde. BERLIJN'3 Maart. De Nordd. Allg. Zeit. meldt, dat de Fransche re gering last gegeven heelt in Duilschland 10000 cavaleric-paarden aan lekoo- pen; het blad heeft daartegen bedenkingen van volkshuishondelijken aard en hoopt dat daarentegen door de regering maatregelen genomen zullen worden. PESTI1, 3 Maart. Er is bij het hooger- en lagerhuis een keizerlijk rescript voorgelezen over de zamenslelling van het nieuwe ministerie. De minister president ontwikkelde vervolgens het programma van het kabinet. Hij zeide dat mannen van beide parlijen voor het ministerie gewonnen zijn, en dit wettigt de hoop dat deze zitting zegenrijke vruchten zal dragen. LONDEN, 3 Maart. De Standard behelst een particulier telegram uit Calcutta, waarin gemeld wordt, dat de expeditie naar Chincesch-Birmah onder aanvoering van kolonel Browne, door de inlandsche Chinezen is aan- gevallen. De heer Margaray, van het corps der genie, werd vermoord. VERSAILLES. 3 Maart. De heer Buffet heeft heden avond weer eene bijeenkomst gehad met Mac Mahon. Hel is nog niet zeker of hij in het nieuwe kabinet zitling zal nemen. De heer Buffet heeft over de ministeriele combinatie tot dusver alleen met de hecren Dufaure en lioeher gesproken. Mac Mahon heeft niemand anders bij zich ontvangen dan den heer Buffet. PARIJS, 3 Maart. liet Journ. off. zal morgen nog geen mededeeling doen- van de zamenstelling van hel r.ieuwe kabinet. De heer Buffet zet de onderhandeling voort. Hij heeft eene bijeenkomst met verscheidene personen gehad, om zich met hen te verstaan over het regeringsprogramma. Omtrent de keus der ministers is nog niets beslist. Nadat de heer Buffel een onder houd had gehad incl den heer Dufaure, heeft deze in een der bureaux van de kamer verscheidene invloedrijke afgevaardigden van hel linker-centrum gesproken, o. a. de hh. Casimir Périer, Laboulaye, Pollman en Léon Say. Men zegt dat de heer Dufaure hun de punten van het regeringsprogramma medegedeeld heeft, waarvan sprake was in de bijeenkomst, welke hij met den heer Buffet had. De heer Dufaure heeft vervolgens den uitslag van zijn gesprek aan den heer Buffel medegedeeld. LONDEN, 3 Maart, liet oostelijk gedeelte van het eiland Tenerifle is door een overstrooming geteisterd geworden; de schade wordt op een millioen dollars begroot. LONDEN, 3 Maart. De Times bevat een telegram uit Konstantinopel, meldende dat vorst Karei van Rumanié handhaaft zijn regt om als souverein aangemerkt te worden, en doet uitkomen dat Spanje van gelijk gevoelen is, daar hem (vorst Karei) regtstreeks mededeeling is gedaan van de troonsbe stijging van koning Alfonso. Hij zal aan de mogendheden eene circulaire zendenwaarin zijne meening is uiteengezet. PARIJS. 3 Maart. Naar men verzekert, heeft de heer Pocher de porte feuille van binnenlandsche zaken geweigerd. Men gelooft dat Bullet vice- president van den ministerraad zonder portelcuille zal worden, en dat met hem in het kabinet zullen zitling nemen: Decazes, buitenlandsche zaken; Dulaure, justitie; NVallon of Laboulaye. openbaar onderwijs; de Cissey. oorlog; de Montaignac. marine; Grivartkoophandel; Christophle, openbare werken; Léon Say, financiën, en Casimir Périer of Lambert de Sainte-Croix binnenlandsche zaken. BERLIJN, 4 Maart. Bij eene in de kamer van afgevaardigden ingekomen wets-voordragt. betreffende de bulle "de Salute animarum", worden de van staatswege aan de bisschoppen verleende dotaliën opgeheven en de voor waarden vastgesteld waarop die weder te verkrijgen zijn. De algemeene strekking der bulle wordt niet aangeroerd. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Buitengewone voorstelling met medewerking van de dames 1 MINA KRUSEMAN en ELIZ.E BAART. Multaluli's „"Vorstenschool", drama in 5 bedrijven (6 tafereclen). 1 De lang verwachte voorstelling heeft gisterenavond plaats gehad. In vele 1 opzichten was zij buitengewoon. Een stuk datcenige jaren geleden in druk verschenen, veel sensatie maakte, en waarvan de opvoering door velen 1 om verschillende redenen voor onmogelijk werd gehouden, en het oplre- I den van twee dames niet behoorende tot den gewonen kring der tooneel- spelers, waarlijk er was reden genoeg om het publiek reeds dagen te voren met koortsachtige gejaagdheid naar plaatsen te doen uitzien. De II indruk, die de voorstelling op het publiek heeft gemaakt, is blijkbaar zeer gunstig. Mej. Krüscman kan over "de hoofden en harten" onder de toe- schouwers tevreden zijn. De geestdrift, waarmede verschillende passages werden toegejuicht en genoemde dames, met eenigc andere verlooners, ten tooneele werden geroepen, was waarlijk opvallend. Aan het applaudisse- ment scheen soms geen einde te komen. 11 Onze taak is het nueen oordeel uit te spreken over hetgeen wij gehoord en gezien hebben, en wij zullen dat doen met de meeste kalmte en oprecht te heid, zonder eenige partijdigheid hetzij vóór of tegen. Wij willen alle oordeel- ;i veilingen van andere bladen, overdreven loftuitingen en ook vele wouldbc- geestigheden buiten rekening laten en alleen zeggen wat wij er zelve over dl denken. Den inhoud van het stuk behoeven wij niet uitvoerig meê te deelen, want oi die is aan de meeste onzer lezers bekend. Het hoofdidee bestaat uit de ver- K schillende wijzenwaarop twee hooggeplaatste personen hun roeping be- ei grijpenkoning George houdt zich met allerlei beuzelarijen bezig, meenende dat hij al hijzonder ijverig is en zijne echtgenoot, koningin Louise, over- oi peinst de gewichtigste vragen des lijds en verleent bijstand aan de onge- lukkigen en misdeelden onder hare onderdanen. De handeling wordt ge- (I vormd door een intrige van Van Huisde ten gunste van zekeren minister ill Van Weert, waardoor hij den goeden naam eener arme naaister, llanna in verdenking brengt. Dat de "Vorstenschool" een merkwaardige verschij- J ning is geweest op litterarisch gebied, weet iedereen en wij behoeven hel nu alleen te beschouwen in verband met hel looneel. Wij houden het er stellig voor, dat de begaafde Multaluli bij l et schrijven van dit drama nooit een opvoering bedoeld heeft. Wie dat niet met ons eens is, maakt hem een slecht compliment, want dan zou liet blijken dal hij op dramatisch terrein een vreemdeling was. Neen, wij gelooven dat de schrijver eenvoudig deu dramatische» vorm gekozen heeft om in zijne "Ideën" uit te spreken, wat hij omtrent sommige zaken op het hart had. De in gesprekken gekleede schets "Vorstenschool" maakte opgang en de publieke opinie eischle de opvoering. Een drama moet natuurlijk gespeeld worden, dal ligt voor de hand. Toen vereenigden de dames Kriiseman en Baart zich met de Nieuwe llott. Schouwburgvereeniging; men ging aan het schrappen en wijzigen; de 3" acte werd zeer bekort en het lange dichtstuk van Albert in een regel of wat veranderd. En ziedaar, zóó werden de voornaamste bezwaren over wonnen. Wat onmogelijk was werd mogelijk en thans erkennen wij gaarne, dat de uitslag onze verwachting verre heelt overtroflen. De uitvoering is dan ook voor de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels een niet geringe zege praal en wij wenschen den auteur geluk met zulk eene vertolking! Dat nu niet alle leemten verdwenen zijn spreekt van zelve. Als looneelstnk laat de conceptie van de "Vorstenschool" zeer veel te wenschen over. liet is en blijlt een aaneenschakeling van redevoeringen (ontegenzeggelijk als lectuur kernachtig en onderhoudend, maar le afgetrokken en te lang voor het tooneelverlevendigd door een kleine intrige, die niet duidelijk genoeg ge- teekend is. Veel pralen, veel moralisceren strijdt tegen alle dramatische grondregelen, maar zeker wordt in weinig stukken zooveel gepraat en gemoraliseerd als in de "Vorstenschool." Alleen in het 2e bedrijf en de 2 tafereelen bij llanna is actie en aan die gedeelten is ook het groote succes van het stuk le danken. De auteur heeft zijne denkbeelden aan koningin Louise in den mond gelegd en heeft van haar een redeneerende dame, eene volslagen oratrice, gemaakt. Zij houdt redevoeringen over de sociale kwestie in het te bedrijf, waar hare moeder blijkbaar alleen bijzit, omdat zij toch een auditorium dient le hebben. Die moeder is niet veel meer dan een pop, die niet een paar woorden, den oralorischen stroom afbreekt. In het 3e bedrijf: nieuwe speeches, ook weer voor stomme toehoorders, en eigenlijk is de strafoefening van Van Huisde in de laatste acte niets anders dan een redevoering, waarbij de toehoorder geen enkel woord mag spreken, terwijl dat onophoudelijke "blijf zitten" vervelend Wordt. Nu komen we als van zelve aan het spel van Mej. Kriiseman. Zij trad als Louise op en sprak hare redevoeringenwat taal en gestes betreftop onberispelijke wijze uit. Hare houding was ongedwongen en waardig, zoodal menige actrice het haar benijden kan. In het 3e bedrijf had zij aan haar voor dracht meer kleur en relief kunnen geven, doch grammaticaal was er niets op aan te merken. Maar niettegenstaande dat alles verklaren wij ons onbevoegd om te beoordeelen of Mej. Kriiseman de noodige gaven bezit om als looneelspeelsler op te treden. Om ons daarvan te over tuigen, had zij een andere rol en een ander stuk moeten kiezen. De rol van Louise geeft te weinig gelegenheid om op het tooneel te schit teren. Vroeger zagen wij haar als oratrice optreden met de novelle "de vijf zusters' welnu, zooals zij toen die schels met de daarin voorko mende gesprekken voordroeg, zoo deed zij het thans de redeneeringen van Louise. Wil zij hare gaveH voor het tooneel toonen dan moet zij de too- neelspeelster niet de oratrice Mina Kriiseman zijn. Niemand zou na deze proeve nog kunnen zeggen, in welk emplooi, in welk soort van rollen zij zou kunnen optreden. Tragische rollen? Is haar stem daar vol genoeg voor; kan zij er mee looveren zooals voor eene tragedienne wordt ver- eischl; heeft zij kracht, warmte en gevoel genoeg in haar voordracht? Wij durven op die vragen nog geen ja zeggen. Ofschoon enkele passages, zooals liet verhaal van den droom in de le acte, ons goed voldeden, be oordeelen wij Mej. Kuiseman als tooncelspeelster nog niet. Omtrent Mej. Baart kunnen wij meer zeggen. Wij hopen dat zij zich aan het tooneel zal blijven wijden; zij is er ongetwijfeld een aanwinst voor. In hare poses, hare houding, heeft zij nog niet de gemakkelijkheid, dat gedecideerde, dat Mej. Kriiseman eigen is; zij is nog niet zoo gewend om in het publiek op te treden; maar dat alles zal beter worden. In hare scènes met haar broeder en met de koningin, speelde zij met een waarheid en diep gevoel, die de algemeene bewondering opwekte. Zij had werkelijk een karakter voor te stellen, en slaagde uilmuntend. De heeren Haspels, als koning George en Van Huisde speelden meesterlijk. De stoel-scène van den laatste aan het slot is voor een acleur alles behalve aangenaam. Van Huisde, de behendige diplomaat maakt een figuur als een schooljongen. Niet minder lof verdiende de heer Le Gras als den dommen fat en de heer van Zuylen in de twee rollen van Spiridio en Herman. Een paar al te ruwe uitdrukkingen van den laatste moesten geschrapt worden. De dronkaard Puf was al te gemeen en liet ook de aardigheid van Sire en Sirene in de le acte verloren gaan. Met genoegen vernamen wij dat Multatuli een blijspel schrijft. Een stuk van zijne hand en bepaald voor ons tooneel geschreven, zal zeker goed zijn. Leiden 4 Maart 1875. Bevallen van een welgeschapen Zoon MARIA VAN GELDER DUMORTIER. Leiden, 3 Maart 1875. Voor de deelneming, ondervonden bij hel overlijden onzer geliefde moeder en behuwd-moeder, CHRISTINE FRANCHIMON, Wede den Heer D. VAN DER VEEN, betuigen wij onzen dank. Uit aller naam. W. VAN DER VEEN. om dadelijk te aanvaarden een Pakhuis of Stalling met Woning, liefst in Let midden der stad. Oflerien franco onder letter P. bij GEBR. VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3