lie gemeente Dordrecht zal ten behoeve van de gasfabriek eene 5 pCts leening van ƒ64000 aangaan. Te Amsterdam werd gisteren morgen op de Westerbegraafplaats, in tegenwoordigheid van onderscheidene familieleden, vrienden en betrekkin gen, het stoffelijk overschot van. den ond-hoogleei'aar Samuel Muller op een voudige wijze teraardebesteld. Aan de groeve werd niet gesproken, maar na de begrafenis verzamelden zich de aanwezigen elders, en als toen nam dr. C» Sepp, uit Leiden, als vice-president van de curatoren der Doopsge zinde kweekschoolhet woord en gewaagde van de verdiensten van den ontslapene, voor wien zeer vele leerlingen een eerbiedige hoogachting koes- I terden, die in lateren tijd zeker bij niet weinigen in een nog inniger gevoel van dankbaarheid is overgegaan. Na hem voerden nog hel woord de hoog leeraar Hoekstra en de heer Dreux rector van het Amsterdamsche studen tencorps. Onder de gemeente Zuilen zijn dezer dagen twee runderen plotseling dol geworden en dientengevolge gestorven. De knecht van den eigenaar werd door een dier dieren in de hand gebeten. Men gelooft dat zij in aan raking zijn geweest met een dollen hond. -- liet openbaar ministerie bij het prov. gereglshof in Overijssel heeft tegen den gclailleerden commissionair in effecten Isaac Wolff, laatst wonende Ie Kampen, schuldigverklaring geeischl aan bedriegelijke bankbreuk, en veroordeeling te dier zake tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van l jaar. De advocaat van den beschuldigde. mr. J. D. van Ketwich Ver schuur, advocaat te Zwolle, concludeerde tot vrijspraak. Dingsdag c. k. zal de uitspraak plaats hebben. Aan een aantal ingezetenen van Maastricht, die zich onlangs tot den minister Van binnen), zaken hebben gewendmet verzoek om een einde te maken aan een op de rijks lagere school alhier heerschend misbruikbe staande in het geven van vacantie op een groet aantal r. k. heiligendagen, is dezer dagen het navolgende antwoord geworden: De minister van bin- nenl. zaken, Gezien dc berigten van den inspecteur van het lager onder wijs in Limburg, geeft aan de adressanten te kennen, dal noch de wet op het lager onderwijs, noch eene andere wet iets omtrent vacanliën op open bare lagere scholen voorschrijft; dat lot nog toe geene instructie voor den hoofdonderwijzer der rijks lagere school te Maastricht over dat onderwerp bestaat; dat de vacantiedagenwaarover de adressanten beklag inlevehen, op voormelde rijks lagere school sedert 1856 onveranderd vacantiedagen zijn geweest: dat de minister eerlang zoodanige instructie denkt vast te stellen en daarbij op de bezwaren der adressanten, voor zooverre die in hel belang van het onderwijs zijn, zal letten. 's GRAVEN11AGE, 4 Maart. De heer II. F. J. Ots, thans ontvanger der directe belastingen te Daarle-Nassau, is als zoodanig benoemd te Waalwijk c. a. Door Z. M. is de le luit. 11. P. C. de Pauw Gerlings, van het 2e reg. huzarenop pensioen gesteld. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de amendemen ten op art. 3 van het wels-onlwerp tot regeling van de dienst in het ge bruik der spoorwegen verworpen en is dat art., zooals bet door de regering was voorgesteld, aangenomen. Art. 4 werd mede onveranderd aangenomen. Op art. 5, bepalingen inhoudende omtrent gemeenschappelijk gebruik van een weg of station, werden door de heeren Bredius, Godelroi en Rutgers amendementen voorgesteld, die echter allen werden verworpen. Ook dat art. werd onveranderd aangenomen. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De artt. 6 tot 9 zijn aangenomen. Bij een vrij uitvoerig arrest deed heden ochtend het prov. gcregtshof in Zuidholland uitspraak in de Donderdag jl. behandelde strafzaak van J. II. v. V. en C. J.beiden kleermakers tc Rotterdambeschuldigd van valschhe- den in authentieke en publieke geschriftendoor versiering van verbindte- nissen en het namaken cener haiidteekening, benevens het des bewust ge bruik maken van drie valsche akten, liet hof heeft het den eersten be schuldigde ten laste gelegde, behalve de valsche onderteekening der krijgs artikelen, wettig en overtuigend bewezen geoordeeld en hem veroordeeld lot drie jaren gevangenisstraf en drie boeten van SO. Ten opzigle van het den tweeden besch. geimputeerde, wijzigde het hof de daaraan gegeven qualificatie en veroordeelde dien besch. ter zake van medepligligheid aan bedoelde valschhelcn, lot tuchthuisstraf van vijfjaren benevens eene geld boete van ƒ50. Voor v. d. V. nam het hol als verzachtende omstandigheid in aanmerkinghel ontvangen van raad en hulp van den veroordeelde J. -• De Vrijmetselaarsloge alhier zal morgen den verjaardag van den be schermheer in Nederland, Z. K. 11. prins Frederik, herdenken dooreen banket in het locaal der orde op den Fluweelen Burgwal. BljMElNLAÏNDSCiiE BEIUGTEN. 55 ft G E L A ft B. LONDEN 3 Maart. De gewone halfjaarlijksche vergaderingen der verschillende spoorweg maatschappijen hebben plaats gehad. Het dividend over het tweede halfjaar van 1874 is minder dan dat over het eerste, ofschoon de ontvangsten 524,000 hooger zijn en de maatschappijen 273,000 bespaard hebben door het dalen der steenkolenprijzen. De wet, waarbij de spoorwegcommis sie benoemd werd en haar regterlijke magt werd toegekend, schijnt hel meeste le hebben bijgedragen tot de vermindering van het dividend. Dc commissie gaat zoo autocratisch als de wet baar slechts eenigzins toestaat met de spoorwegdircctiën om; en dwingt hen tot maatregelen, welke den aandeelhouders geld kostenmaar voor de veiligheid en liet belang van het publiek noodig zijn. De spoorwcgdircctenren beklaagden zich ook op bit tere wijze over het wraakzuchtig gedrag der jury's van de verschillende gereglshoven, die de maatschappijen veroordeelden lot het betalen van buitensporig hooge sommen als schadeloosstelling aan verminkte slagtoflers, en aan de nagelalen betrekkingen van gedoode slagtoffcrs. De openbare meening keurt dit echter goed en eischt een krachtig optreden tegen de spoorwegdirectiedie door de verschrikkelijke menschenslagtiiigenwelke onophoudelijk op hunne lijnen geschiedenhet geheelc volk tegen zich heb ben gekregen. De Times verneemt uit Katrodat, volgens een aldaar loopend gerucht, de Egyptische regering, zich verhinderd ziende vóór) 1878 een openbare leening le sluiten, onderhandelingen geopend heeft lot het aangaan van een particuliere leening door den Khedive, ten bedrage van 15,000,600 binnen vijftien jaren le rembourseren, tegen een rente van 12 pC. Het doel dier leening zou wezen de delging van de vlottende schuld, die 12 a 14 mil- lioen beloopt. F K A ft K R IJ K. In dc nationale vergadering is door den lieer Bertauld verslag uitge- bragt over het voorstel van den heer Guichardom over te gaan tot eene herziening der pensioenen, door het uitvoerend gezag sedert 4 Sept. 1870 verleend aan burgerlijke ambtenarenbuiten de bij de wet gestelde voor waarden van zestigjarigen ouderdom ol dertigjarige ambtelijke loopbaan. De commissie, waarvan hij rapporteur was, meende dat men tot eene herzie ning der verleende pensioenen niet kon overgaan, aangezien de kamer het zegel der goedkeuring aan die pensioenen heeft gehecht door het aannemen der begrootingenwaarop zij waren uitgetrokken. Het kon zijndat het uitvoerend gezag bij hel verleencn dier pensioenen met eene buitensporige toegeeflijkheid te werk is gegaan; maar de wetgevende magt zou, zonder revolutionair te handelen, niet lol eene herziening kunnen overgaan. Het eenige wal zij doen kanis voor de toekomst voorzorgen nemen. Dienten gevolge stelt de commissie aan de kamer voor eene bepaling aan te nemen, volgens welke voortaan geen pensioen zal toegekend worden builen de voorwaarden van weltelijken leeftijd en dienstjaren, ten zij op een getuig- schrift van drie geneesheeren. Aan het rapport van den prefect van policie betreffende de organisatie van de policie der Bonapartistische comités wordt nog het volgende ontleend, "Het dirigerende comité was van den beginne af zamengesleld uit dc heeren Rouher, Pietri, Conti en Chevreau. De heer Pietri, oud-prefect van policie onder het keizerrijk, was in voortdurende betrekking gebleven met enkele der voornaamste ingewijden en politieke medewerkers aan de prefectuur van policie, die na den 4deD September de prefectuur verlaten hadden. Onder die personen verdienen genoemd te worden: de heer Lagrange, wiens ge- wigtige rol bij de keizerlijke policie bekend is, en de heer Mouton, die als kabinets-chef van den heer Pietri in vele policie-zaken gemoeid was. Die heeren hebben er zich op toegelegd om de oude agenten, uit hun betrekking ontslagen wegens hun vroegere rol onder het keizerrijk, weder op te zoeken i en voor hun zaak te winnen. Zoo gelukte het hun langzamerhand een per soneel agenten bijeen te krijgen, die rapporten opmaken cn zich beijveren om de officiële policie te bespieden en te controleren, tusschen die bedrijven door zoo veel mogelijk propaganda makende onder allerlei vormen. Dooi i lusschenkomst van den heer Pietri liepen alle draden van die uitmuntend georganiseerde dienst uit in bet kabinet van den heer Rouher." De Siècle gelooft, dat de nationale vergadering geene beraadslagiig over het rapport van den heer Savary zal voerendaar het nieuwe ministerie de verlangde stukken aan de commissie van onderzoek zou overleggen. Bij eene wet van 4 Aug. 1874 werd door de nationale vergadering aan den president der republiek de magtiging verstrekt om, behoudens nadere verantwoording, den ministerraad gehoord en onder de verantwoor delijkheid van den minister van binnenlandsche zaken, vergunning te gevet tot het sluiten van ercldlceningcn ten behoeve der kazernering, door gemeen tebesturen en departementen aan te gaan. Uit eene in de dagbladen voor komende mededeeling blijkt, dat lot op heden dergelijke vergunningen zijl verleend aan 86 gemeentebesturen cn aan 3 departementen. Het eindcijfer der gcldleeningcnwaartoe de gemeentebesturen magtiging hebben erlangd, bedraagt 73,462,000 fr. De departementale geldleeningen zijn goedgekeurd voor het departement Aube, tot een bedrag van 150,000 fr.Morbihan tol een l edrag van 645.000 fr.en Cher lot een bedrag van 2,600,000 fr Gedeelteli;k zullen, volgens de wet op de legerorganisatie, de door de ge meente ten behoeve der kazernering gedane uilgaven door het rijk it termijnen worden teruggegeven. De internationale conferentie tot onderzoek van den standaard-melc is den 1!,'° Maart te Parjjs, onder voorzitterschap van den minister van builcnlandsche zakengeopend. OUITSClIEAftB. Volgens de Volkszcit. heeft het departement van oorlog te Berlijn een Amerikaan belast met de vervaardiging van nieuwe, door hem uitgevonder patronen voor achterlaadgeweren en hem voor zijne uilvinding eene dotatii van 25000 thaler toegekend. Daar de bisschop van Munster de boete niet heeft betaald, waar!# bij veroordeeld is, heeft hij aanzegging ontvangen zich in hechtenis te bt geven, om de subsidiaire gevangenisstraf voor den tijd van veertig üagei te ondergaan. De stad Baku, een Russische stad aan de Kaspische zee, beroemd dooi haar naphta-bronnenis op 1 Januarij jl. door een sneeuwstorm nagenoot bedolven. Het duurde verscheidene dagen eer de bewoners in staat wrrt' hunne huizen te verlaten, om zich door de sneeuw een weg te banen. Velt bewoners worden vermist, honderd lijken zijn reeds gevonden. PEK TFLEGKAAF. i 'sGRAVENHAGE, 4 Maart. Blijkens een heden ontvangen telegram»!1 den gouverneur-generaal van Ned. Indie heeft dc generaal-majoor Pel d«

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2